Nadbałtyckie miasteczko Ystad w Szwecji to szachulcowe średniowieczne domy, które skradają serce przyjeżdżającym do tego portu turystom. Miejscowość wyróżnia się zachowanymi zabudowaniami w tym architektonicznym stylu wśród całej Skandynawii, a dodatkowego uroku temu miejscu dodają klimatyczne uliczki, promenady oraz żyjący tu ludzie. Co można robić i jakie są najciekawsze atrakcje tego miasta? Przedstawiamy kilka propozycji na spędzenie urlopu w Ystad!
Ystad — historia miasta
Ystad to niewielkie miasto położone na południu Szwecji nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to do powstającej na tych terenach osady przybyli franciszkanie. Wioska rozwijała się, dzięki licznym połowom ryb, a obecność zakonników przyświecała rozkwitowi miasteczka. W XVI wieku na skutek reformacji kościoła mnisi musieli opuścić miasteczko, a pozostałości ich klasztoru do dziś można podziwiać jako jeden z zabytków Ystad. Zanim jednak to nastąpiło, w XIV wieku miasto było własnością Związku Hanzeatyckiego i jak większość okolicy, podlegało Danii. Przynależność do Szwecji nastąpiła wraz z traktatem w Roskilde podpisanym w 1668 roku.
Największym dziedzictwem miasta i tego, co zostało po dawnych osadnikach, są średniowieczne domy. Wyjątkowe położenie miasteczka na samym południu kraju, przy brzegu morza zapewniło mu szczęśliwy los w historii, ponieważ omijały je niefortunne wydarzenia, dzięki którym udało się zachować zabytkową część miasteczka.
Za rozwój i pomyślne życie w Ystad odpowiada miejski port, który umożliwia połączenie Skandynawii z krajami bałtyckimi i pozostałą częścią Europy. To idealnie miejsce dla rozpoczęcia tranzytu towarów, ale również podróży promem do skandynawskich stolic. Ystadzki port oferuje miejsce postojowe dla 180 statków, a 40 z nich przeznaczonych jest dla wilków morskich odwiedzających miasteczko. Z Polski również można dostać się bezpośrednio do szwedzkiego miasta. Prom Świnoujście — Ystad kursuje regularnie, a być może niedługa trasa ta uzyska miano morskiej autostrady.
Miejsca warte zobaczenia
Jak spędzić czas w Ystad? To niepozorne miasto skrywa w sobie wiele piękna i świetnie sprawdzi się jako odpoczynkowa przystań. Jeśli myślisz, że w mieście wieje nudą, to możesz się zdziwić! To właśnie Ystad uznawane jest za centrum szwedzkiego filmu, a wiele atrakcji umożliwia poznanie świata kina od drugiej strony. Zwiedzanie zabytków, słuchanie hejnału Kościoła Mariackiego, a może odkrywanie tajemnic zagadkowego kompleksu Ales Stenar? Przedstawiamy propozycje najbardziej urokliwych miejsc w Ystad, które dostarczą Ci wielu wrażeń podczas zwiedzania miasta!
Ales Stenar
Miejsce to bywa nazywane szwedzkim Stonehenge — Ales Stenar, czyli tajemnicze bloki kamieni wystające z powierzchni ziemi! Na jednym z klifów wznoszących się nad Bałtykiem odnaleziono 59 głazów ustawionych w delikatnie owalny kształt przypominający z lotu ptaka łódź. Badacze szacują, że owe obeliski powstały około 1000 do 1500 lat temu, a każdy z nich waży 3-4 tony. Układ głazów ma 67 metrów długości i 19 szerokości, a o głazach wspominali w swoich dziennikach pokładowych podróżnicy z XVII wieku. Dotychczas nie udało się ustalić, kto i w jakim celu zbudował kamienną konstrukcję, jednak czuć aurę niezwykłości podczas odwiedzin tego miejsca.
Kamienie Ales Stenar, które można dziś podziwiać, zostały poddane renowacji w 1916 i kolejno w 1956 roku, ponieważ niezbędna było przywrócenie niektórych okazów na pierwotne miejsce i konserwacja. Tajemnica zaklęta w skałach to nie wszystko, bowiem ze wzgórza klifowego, na którym ustawiono kamienne bloki, można zobaczyć przepiękną panoramę wybrzeża!
Zamek Marsvinsholm
Niecałe 12 kilometrów od miasteczka Ystad wznosi się imponująca posiadłość — Zamek Marsvinsholm. W XIV wieku obiekt ten znany był miejscowym jako Bordsyø i dopiero pod koniec tegoż właśnie stulecia stał się własnością króla Danii Valdermara Atterdaga i jednocześnie został częścią królewskiej korony duńskiej. W tym okresie właściciel rozbudował jedynie część rezydencyjną zamku, natomiast budowa zamku, który można podziwiać dziś trwała w latach 1644-1648 z polecenia Otte Marsvin’a.
Zamek usytuowany jest pośrodku niewielkiego, sztucznego jeziora i składa się z czterech kondygnacji. Konstrukcję urozmaicają dwie wieże otoczone balkonami. Obecnie jest to posiadłość prywatna, a w jej wnętrzu znajduje się hotel dla odwiedzających gości.
Rezerwat Vattenriket
Jeśli dysponujesz większą ilością czasu na zwiedzenie okolicy, doskonałym wyborem będzie Rezerwat Biosfery Vattenriket w Kristianstadt oddalony od Ystad o około 80 kilometrów. Właśnie tu można zobaczyć, jak wciela się w życie inicjatywę zrównoważonego rozwoju, dzięki której, bez niekorzyści dla otaczającej biosfery, można spędzać czas na świeżym powietrzu, podziwiając uroki terenu! Wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i spacery to nie jedyne aktywności w tym regionie, a w głównym centrum dla zwiedzających można wziąć udział w interaktywnych lekcjach nauki o środowisku. Wiele z atrakcji znajduje się w okolicy Kristianstadt, więc sprawdź ofertę Rezerwatu Vattenriket i wybierz idealny plan na dzień dla siebie!
Kościół Najświętszej Marii Panny w Ystad
Jednym z najważniejszych zabytków w centrum miasta Ystad jest wybudowany w XIII wieku Kościół Najświętszej Marii Pany, zwany Kościołem Mariackim. Obiekt zbudowano niemal w całości z cegły, co wyróżnia go wśród innych budowli. Uznawany jest również za jeden z najstarszych kościołów na terenie całej Skandynawii.
Ciekawostką na temat wieży świątyni jest to, że od 1748 roku zamieszkuje w niej stróż. Na początku swojej pracy w kościelnej wieży miał czuwać nad bezpieczeństwem miasta. Podczas potencjalnego zagrożenia zawiadamiał mieszkańców przy pomocy dźwiękowego sygnału z trąbki o zbliżającym się zagrożeniu i wywieszał czerwoną flagę lub lampkę po tej stronie świata, z której nadchodziło. Z czasem jego zadanie się zmieniło i dziś umila jedynie zwiedzanie kościoła turystom, stanowiąc żywą atrakcję. Obecnie strażnik powtarza zwyczaj zgodnie ze starą tradycją, wygrywając dźwiękowy sygnał wieczorową porą, co kwadrans w inną stronę świata.
Gdzie spać w Ystad?
Planujesz wycieczkę do Ystad, a może chcesz zwiedzić wszystkie okoliczne miejscowości szwedzkiej linii brzegowej w Skandynawii? W Ystad znajdziesz wiele miejsc do zatrzymania się na jednorazowy nocleg lub cały urlop. Najbardziej popularną formą zakwaterowania jest wynajęcie domku w okolicach miasta. Takie rozwiązanie zapewni ciszę i spokój idealną do odpoczynku. Większość z nich urządzona jest na styl skandynawski, dzięki czemu jeszcze bardziej można wczuć się w klimat szwedzkich terenów. Innym rozwiązaniem są hotele lub hostele, które oferują możliwość wynajęcia całego mieszkania lub tylko pokoju. Latem warto rozważyć miejsca campingowe i wyprawę pod namiot, choć swój obóz należy rozbijać tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Jak się dostać do Ystad?
Podróż do Ystad nie powinna stanowić problemu, szczególnie dla mieszkańców Polski! Jest kilka możliwości transportu, a pierwsza z nich to oczywiście rejs promem. Ze Świnoujście regularnie odpływają pasażerskie statki, a średni czas trwania podróży wynosi 7 godzin. To również świetny pomysł dla osób, które po Skandynawii chcą się poruszać samochodem, ponieważ również takie połączenia dostępne są przez Bałtyk.
Innym sposobem dostania się do szwedzkiego Ystad jest lot samolotem. Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń do miasteczka, ale z wielu miast, np. Gdańska czy Warszawy można dolecieć liniami lotniczymi do Malmö lub Kopenhagi i następnie podróżować wewnątrz lądu.
Po kraju najlepiej jest poruszać się wypożyczonym samochodem, jednak po dotarciu do miejsca docelowego postaw na rower! To jedna z inicjatyw zrównoważonego rozwoju mieszkańców Skandynawii, z której chętnie korzystają mieszkańcy. Rowery możesz wypożyczyć, a opłaty za korzystanie z miejskich jednośladów są niewielkie. Do tego to rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku!