Lima – stolica Peru, nazywana dawniej Ciudad de Los Reyes, czyli Miasto królów to miejsce, w którym historia żyje na każdym kroku. Jest to jedno z największych miast Ameryki Południowej, a przyjeżdżający turyści nie mogą tu narzekać na nudę, gdyż nie brakuje tu miejsc służących rozrywce, kulturze oraz zabytków, które można zwiedzać. Jest to miasto pełne kolorów i kontrastów, a w zachwyt wprawia lokalna kuchnia, której koniecznie trzeba spróbować podczas podróży w tym regionie.
Krótka historia stolicy Peru
Miasto Lima położone jest nad Oceanem Spokojnym i rzeką Rimac, u podnóża Kordyliery Nadbrzeżnej. Miejscowość ta posiada status stolicy od 18 stycznia 1535 roku i stanowi główny ośrodek przemysłu, handlu, kultury i gospodarki państwa Peru. Założone przez Francisca Pizzara „Miasto królów” było nazywane tak początkowo, jednak z czasem przyjęło nazwę „Lima”, co wiąże się z ze zniekształceniem nazwy rzeki, przepływającej przez nie.
Historia pokazuje, że Lima miała swoje momenty szczytów, jak i upadków, a w związku z działalnością sejsmiczną na tym obszarze została nie raz zniszczona i następnie ponownie odbudowywana. Dzięki temu, że mimo gorszych momentów w swoich dziejach, zawsze potrafiła wyjść z opresji, określono ją mianem „Perły Pacyfiku”. Obecnie mieszka tu ponad 11 milionów mieszkańców, z czego wynika duże przeludnienie tego obszaru, a miasto to gromadzi ponad 30% ludności całego kraju. Lima posiada bogatą ofertę turystyczną, ale wybierając się w jej zakątki należy uważać na niebezpieczeństwa związane z przestępczą działalnością.
Więcej o Peru przeczytasz w naszym artykule: Kraj powstały na gruzach Inków. Poznajmy dzisiejsze Peru!
Atrakcje w Limie
Lima to duże miasto, w którym jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, więc na zwiedzanie warto zaplanować minimum jeden dzień, a najlepiej dwa – tak, by wszystko móc na spokojnie zobaczyć. Przemieszczanie się po mieście nie należy do najłatwiejszych czynności, więc warto mieć zaplanowaną podróż do atrakcji. Wśród najważniejszych z nich można wymienić: budynki znajdujące się na placu Plaza De Armas oraz te umiejscowione wokół niego a także muzea, kościoły i kolorowe dzielnice.
Plaza De Armas
Plac Plaza de Armas to najważniejsze miejsce w całym mieście, które znajduje się w jego historycznym centrum. Posiada dużą powierzchnię i otoczony jest przez Katedrę w Limie, Pałace: Arcybiskupi, Rządowy, Miejski i Unii oraz liczne kolonialne budynki. Przez wiele lat, obszar ten pełnił funkcję targowiska oraz miejsca odprawiania religijnych obrzędów i uroczystości. Bardzo dobrze można odczuć w tym miejscu klimat miasta, ponieważ to właśnie tu mianowano Limę na stolicę państwa.
Casa de Pizarro
Pałac Rządowy w Limie powstał w roku założenia miasta – 1535, a od 1938roku stanowi siedzibę główną Prezydenta Republiki Peru. Budynek w swojej historii był kilkukrotnie przebudowywany, jednak zawsze nawiązywał do kolonialnego stylu. Posiada zarówno elementy nowsze i starsze, które wymieniane były przy renowacjach, po występujących trzęsieniach ziemi w tym regionie. Wnętrze jest bogato zdobione, a zwiedzanie obiektu można odbyć wraz z przewodnikiem.
Muzeum prekolumbijskie Larco
W Muzeum Larco można podziwiać kolekcję prekolumbijskiej sztuki, na którą składa się aż 45 tysięcy eksponatów. Instytucja powstała w 1926 roku, a do jej założenia przyczynił się peruwiański archeolog – Rafael Larco Hoyle. To świetna podróż po historii starożytnego Peru, której można doświadczyć w XVIII-wiecznej rezydencji, należącej do wicekrólestwa, która otoczona jest pięknymi ogrodami. Muzeum otwarte jest codziennie, a bilet wstępu to wydatek od 17 do 35 S.
Ruiny Huaca Pucllana
Huaca Pucllanna to piramida powstała z gliny, która znajduje się w centrum Limy – w dzielnicy Miraflores. Budowla powstała około 500 roku, ale jej dokładniejszego odkrycia dokonano dopiero w 1981 roku, a następnie miejsce to stało się historyczno-kulturowym parkiem. Piramida zbudowana jest z siedmiu pięter glinianych schodów i dawniej służyła za centrum rozwoju społeczno-kulturowego Limy, na terenie którego odprawiano wiele ważnych ceremonii. W to miejsce organizowanych jest wiele wycieczek, ale można zwiedzać tę budowlę również na własną rękę.
Katedra metropolitalna św. Jana Ewangelisty
Katedra w Limie to znajdujący się przy głównym placu kościół rzymskokatolicki. Budowę tego obiektu – podobnie jak innych, rozpoczął pochodzący z Hiszpanii Francisco Pizzaro. Katedra architektonicznie stanowi połączenie różnych stylów, w tym: gotyku, baroku, renesansu i plateresco, co wynika z jej licznej przebudowy. We wnętrzu znajduje się 14 bocznych kaplic, neoklasyczny ołtarz i grobowce, będące miejscem pochówki większości arcybiskupów miasta.
Plaza San Martín
Plaza San Martín to plac stanowiący bardzo reprezentacyjną część miasta, który stanowi częste miejsce odwiedzania przez miejscowych i turystów. Na środku znajduje się pomnik, poświęcony wyzwolicielowi państwa – José’owi de San Martín, przedstawiający jego sylwetkę na koniu. Plac został doskonale zaprojektowany – posiada granitowe chodniki i wykonane z marmuru ławki, które wraz z elementami zieleni nadają całej przestrzeni estetycznego wyglądu.
Twierdza Felipe
Jednym z historycznych zabytków miasta jest Twierdza Felipe – obiekt służący obronie miejscowości i portu, który szczególnie ważną rolę odegrał w trakcie bitwy morskiej w 1866 roku. Obecnie wewnątrz twierdzy znajduje się Muzeum Armii Peruwiańskiej, w którym udostępnione są eksponaty z tego okresu, do których należą: broń, mundury i wojskowe akcesoria.
Stolica Peru – praktyczne informacje
Międzykontynentalne połączenia lotnicze obsługiwane są przez lotniska w Limie, Cuzco oraz Arequipie. Najbliżej zdecydowanie jest to portu Lotniczego, który znajduje się około 10 kilometrów od centrum Limy. Z Polski nie ma bezpośredniego połączenia samolotowego i należy wybrać lot z przesiadką. Wiele połączeń lotniczych do Limy odbywa się z Barcelony, Madrytu, Brukseli lub Stanów Zjednoczonych.
Po mieście można swobodnie poruszać się, korzystając z komunikacji miejskiej. Co ciekawe w Limie nie ma wyznaczonych przystanków oraz rozkładu jazdy, a wszystko funkcjonuje według określonych miejskich zasad. Miejscy przewoźnicy wykrzykują najczęściej kierunek trasy, jeśli nie ma w autobusie tabliczki z lokalizacją. Miasto stanowi dobry węzeł komunikacyjny, z którego można wyruszyć w dalszą podróż. Wygodnym sposobem przemieszczania się są także taksówki, które stanowią wygodną i bezpieczną alternatywę dla miejskich wojaży.