Dawna twierdza rycerska po latach renowacji została otwarta jako hotel. Można w nim spędzić noc, będąc otoczonym przez średniowieczne mury, które nadają każdemu pobytowi niesamowitego klimatu. Mimo że zamek nie funkcjonuje jako muzeum, można świetnie spędzić czas na jego dziedzińcu, gdzie organizowane są różne atrakcje – paintball, kulig oraz przejazd bryczką to tylko jedne z wielu zabaw, które czekają właśnie na Ciebie!
Rycerski zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi to rycerski zamek, który znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zawiera w sobie ruiny zamku, dom mieszkalny, budynek gospodarczy oraz park. Cały kompleks został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Rycerska warownia, która powstała w czasach Kazimierza Wielkiego, dziś sprowadza turystów z całej Polski – jako jedyna nie pozostała w formie całkowitej ruiny, a całej budowli. Podczas dokonanych renowacji, zachowano oryginalny rozkład budynku oraz odnowiono wnętrze.
Obecnie utworzono tam Castle Residence z klimatyczną restauracją oraz luksusowym hotelem, gdzie można spędzić czas w otoczeniu średniowiecznych murów.
Gdzie znajduje się zamek Korzkiew?
Zamek Korzkiew jest pierwszym zamkiem na trasie Orlich Gniazd, jeżeli jedziesz od strony Krakowa. Dojazd z centrum Miasta Królów Polski zajmuje jedynie 20 minut. Prowadzi stamtąd droga nr 794, jednak można dojechać też z drugiej strony i w tym celu należy kierować się drogą krajową nr 94. Przy samym zamku znajduje się dość mały bezpłatny parking, zaś u stóp zamku można znaleźć nieco więcej miejsc do zostawienia samochodu. Jeżeli poruszasz się komunikacją miejską, do Korzkwi dojedziesz z krakowskiej Krowodrzy linią 267.
Więcej na temat Szlaku Orlich Gniazd przeczytasz w naszym artykule: Szlak Orlich Gniazd – jeden z najdłuższych i najpiękniejszych szlaków w Polsce
Dokładny adres zamku: Korzkiew koło Ojcowa, 32-088 Przybysławice
Historia zamku w Korzkwi
Zamek w Korzkwi został wybudowany dzięki rycerskiej rodzinie Zaklików spod herbu Syrokomla. W 1352 r. Jan z Syrokomli wykupił wzgórze Korzkiew i zlecił budowę prostokątnej, kamiennej wieży, która miała pełnić funkcję obronną i mieszkalną. W 15. i 16. stuleciu była mocno przebudowywana, jednak kompletną renowację przeszła w 1720 r., kiedy jej właścicielami byli Jordanowie. Później zamek trafił w ręce Wesslów i Wodzickich. Pod koniec XIX wieku stał się kompletną ruiną.
Od końcówki XX wieku pieczę nad nim trzyma architekt Jerzy Donimirski, który odbudował i odnowił mury zamku. Planowana jest też renowacja dworu oraz stawów, które leżą niedaleko. W daleko idących planach pojawia się też wizja utworzenia na terenie zamku muzeum lub skansenu.
Zamek Korzkiew – zwiedzanie
Część hotelowa została umiejscowiona w XV-wiecznej wieży bramnej, w której są cztery komnaty. Komnata Brochwicz to dwupoziomowa kwatera, z której zdecydowanie widać najpiękniejsze części okolic. Bramę mogą też zwiedzać odwiedzający – można wejść do wnętrza, ale też obejrzeć dziedziniec.
Właściciele organizują regularnie przejazdy bryczkami, kuligi, koncerty muzyczne oraz zjazdy linowe i paintball.
Cennik i godziny otwarcia
Niestety zamek w całości nie jest udostępniony do zwiedzania, zatem nie ma wyznaczonych godzin otwarcia oraz nie obowiązują opłaty za wejście na jego teren. Obecnie znajduje się tam hotel, zatem wszelkie kwestie związane ze zwiedzaniem wieży i bram należy uzgadniać z obsługą na miejscu.
W przypadku cen na zamku w Korzkwi można jedynie mówić o kwocie, jaką trzeba zapłacić za nocleg – opłata za noc w sezonie przewyższa 1000 PLN.
Nocleg na zamku Korzkiew
Zamek oferuje również możliwość noclegu na jego zabytkowym terenie. Można wynająć dowolny rodzaj pokoju: apartament, pokój dla rodzin lub dopasowany do osób zarówno palących, jak i wolnych od nałogu. Śniadanie oraz parking są bezpłatne, a w pokoju można mieć zwierzę, gdyż hotel jest przyjazny dla czworonożnych domowników. Na miejscu udostępniono również możliwość grillowania, wynajęcia roweru, przechowania bagażu czy przewiezienia z i na lotnisko.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Jedynie 15 km od zamku w Korzkwi znajduje się Zamek Królewski na Wawelu. Jego powierzchnia to 7040 m2, można tam znaleźć aż 71 sal wystawowych. Ukazane są tam również piękne ogrody, które pochodzą z renesansu. Po czasie znaleziono tam ceglane ścieżki, co pozwoliło na odtworzenie górnego tarasu, który był nazywany ogrodem królowej. Hodowano tam zioła i róże. Jest również altana, zwana Rajem, ptaszarnia oraz winnica.
O 17 km oddalony jest zamek królewski z XIV-XVII wieku, który znajduje się w Pieskowej Skale. Mieści się w nim muzeum, które jest oddziałem zamku na Wawelu. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1315 r., kiedy Stanisław Kołodziejski odnalazł pozostałości fortyfikacji wzniesionej przez Henryka Brodatego w czasie chęci zdobycia tronu krakowskiego. Strażnica została wzniesiona na cyplu skalnym oraz jego stromym zboczu. Zamek górny znajdował się na niedostępnej już skale, która była znana jako Dorotka. Była tam też najwyższa wieża zamkowa, która pełniła również funkcję mieszkalną.
20 km od wsi Korzkiew znajduje się zabytkowa plebania w Morawicy. W 2019 r. Odkryto tam zabytkowe pozostałości romańskiego palatium, które mierzyło 17 m długości oraz 6,8 m szerokości. Odnaleziono też łuk portalu, który znajdował się nad wejściem do budynku. W IV w. palatium zostało rozbudowane, a w 1518 r. przebywała na nim królowa Bona Sforza, kiedy była w drodze na Wawel.