Znajdujący się nad jeziorem Zamek Czocha jest co roku licznie odwiedzany przez turystów. Czym jest to spowodowane? Być może to wina stojących za nim legend o duchach przeszłości, a być może kusi on zwiedzających swoją historią. Jeśli i Ty masz w planie odwiedzić ten jeden z dolnośląskich zamków, to artykuł jest dla Ciebie!
Zamek Czocha zwiedzanie
Zwiedzanie fortecy możliwe jest praktycznie przez cały rok, różne są jednak jej godziny otwarcia. Zamek Czocha w okresie wakacyjnym możesz zwiedzać od 10 do 20, natomiast w okresie zimowym od 10 do 17. W trakcie pozostałych miesięcy wejście do budowli możliwe jest pomiędzy 10, a 18.
Wejście do wnętrz Zamku Czocha możliwe jest jedynie z przewodnikiem. Samo zwiedzanie zajmuje natomiast niecałą godzinę. W trakcie jego trwania masz możliwość zobaczenia między innymi kilku zamkowych sal, skarbca, a także kilku komnat. W każdym z tych miejsc przewodnik przybliży Ci historie z nimi związane.
Ciekawym miejscem są też multimedialne sale tortur, do których od kwietnia do października można wejść codziennie, a w pozostałe miesiące w weekendy oraz ferie zimowe. Warto też wspomnieć o możliwości nocnego zwiedzania, które możliwe jest w wybrane dni i wymagana jest jego wcześniejsza rezerwacja.
Zamek Czocha cennik
Jeśli nie chcesz wchodzić do środka Zamku Czocha, a zwiedzić jedynie jego dziedziniec, wystarczy Ci do tego bilet umożliwiający spacer po nim. Cena biletu normalnego to 8 złotych, natomiast ulgowego 6 złotych. Decydując się na wejście do środka zamku za bilet normalny, musisz zapłacić 28 złotych, zaś za ulgowy 20 złotych. Możesz też skorzystać z oferty biletów rodzinnych.
Jeśli natomiast chcesz skorzystać z dodatkowych atrakcji na zamku to wejście na Multimedialne Sale Tortur to koszt 14 złotych za bilet normalny i 10 złotych za ulgowy. Nocne zwiedzanie Zamku Czocha jest natomiast droższe i jego koszt to 60 złotych.
Zobacz także: Zamek Grodno – malownicza atrakcja w Zagórzu Śląskim
Zamek Czocha historia
Zamek Czocha został wybudowany w XIII wieku, a jego budowę zlecił czeski król Wacław I Przemyślid. Początkowo pełnił on funkcję fortecy. Przekazany został w ręce biskupa von Weisenowa, jednak już po kilkudziesięciu latach zamek należał już do księstwa jaworskiego, lecz nie na długo. W XV wieku został on zakupiony przez jeden z rycerskich rodów, którego członkowie mieszkali w nim przez 250 lat. W tym czasie zamek został znacznie rozbudowany.
Pod koniec XVIII zamek niestety spłonął. Jego odbudowy podjął się producent cygar Ernst Gütschow, który zakupił ruiny zamku w 1909 roku. Zdecydował się on na powierzenie tego zadania popularnemu berlińskiemu architektowi. Dzięki niemu tak naprawdę można cieszyć się obecnym wyglądem budowli, która przypomina tą sprzed pożaru. W późniejszych latach, kiedy zamek nie należał do nikogo, stawał się on często dewastowany oraz pełnił wiele różnych funkcji. Dopiero od 1996 roku funkcjonuje on w sposób taki jak obecnie.
Zamek Czocha to także mnóstwo związanych z nim legend. Do tych najpopularniejszych należą ta o studni niewiernych żon, Białej Damie, a także zamurowanym w murach zamku niemowlęciu.
Zamek Czocha – dojazd do fortecy
Do Zamku Czocha najwygodniej jest dojechać samochodem. Bez problemu możesz zaparkować go na bezpłatnym parkingu znajdującym się naprzeciwko zamku. Sam dojazd z Wrocławia zajmuje około dwóch godzin. Jeśli natomiast przebywasz w okolicach Jeleniej Góry, na przykład w Szklarskiej Porębie to dojazd do zamku zajmie Ci niecałą godzinę.
Jeżeli wolisz dostać się do Zamku Czocha bez użycia samochodu, to najlepszą propozycją będzie autobus. Niestety dojazd do Suchej, w której budowla się znajduje, jest możliwy jedynie z przesiadkami. Autobusy jeżdżące bezpośrednio pod zamek odjeżdżają między innymi z Lubania, Jeleniej Góry czy Świeradowa-Zdroju. Warto jednak przed wyjechaniem z tych miast sprawdzić, jakie są ich dokładne odjazdy.
Zamek Czocha – noclegi
Warto też wspomnieć o możliwości noclegu w Zamku Czocha. Jest to świetna propozycja dla osób, które do zamku przyjeżdżają z innych części Polski i poszukują miejsca do zatrzymania, bądź po prostu dla osób, które chcą spędzić w fortecy noc. Hotel znajdujący się na terenie zamku oferuje między innymi 9 pokojów tematycznych w tym między innymi Komnatę Książęcą, ale także kilkanaście pokojów standardowych.
Zamek Czocha to idealne miejsce do odwiedzenia, jeśli interesuje Cię historia. Jeżeli jednak fanem historii nie jesteś, to w Zamku Czocha z pewnością znajdziesz coś, co Cię zainteresuje. Warto w nim zagościć i samemu się o tym przekonać!