Wybierając się na wyspy japońskie często mamy w planach zwiedzenie wielu miejsc kultury, zabytków i parków narodowych. Na Kiusiu znajdują się chętnie odwiedzane rejony takie jak Fukuoka czy Beppu, które mają do zaoferowania liczne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Szukasz pomysłu na podróż po Kiusiu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiadamy!
Kilka słów o Wyspie
Wyspy japońskie są wyjątkowo liczne, jednak skupić możemy się na tych należących do największych. Kiusiu jest trzecią co do wielkości wyspą i tym samym cieszącą się najwyższą temperaturą przez cały rok, a klimat tam panujący sprawia, że Kiusiu jest najczęściej wybieranym wakacyjnym kierunkiem wśród Japończyków. Zachwyca swoją różnorodnością – parkami narodowymi, lśniącymi wieżowcami, znanymi na cały świat wulkanami i gorącymi źródłami w Beppu.
Jedną z największych technopolii jest właśnie Kiusiu. Wyspa Krzemowa – bo tak nazywany jest region, obejmuje Oita Kagoshima, Kumamoto, Miyazaki i Kurome-Tosum znajdujące się na południu wyspy. Na jej terenie znajdują się miejsca rozwoju wysoko zaawansowanych technologii głównie w obszarach elektroniki używanej do urządzeń mobilnych, samochodów czy energii.
Znaczenie nazwy
Kiusiu, po japońsku czytane jako Kyushu, oznacza „dziewięć prowincji”. Często spotyka się to z niezrozumieniem przez to, że aktualnie do wyspy należy 7 prefektur. Do ok. VIII wieku rejon nosił nazwę Tsukushinoshima – w tamtym okresie Japonia została podzielona na 68 prowincji, a dziewięć z nich przypadło na wyspę wymienioną wyżej. Pośród nich znalazły się takie rejony jak: Chikuzen, Higo, Chikugo, Hizen, Buzen, Bungo, Hyuga, Osumi i Satsuma. Wyspę wtedy zaczęto nazywać „Kyushu” i z czasem ta nazwa przyjęła się na tyle, że teraz jest jej oficjalnym tytułem.
Fukuoka – największe miasto wyspy
Fukuoka jest nie tylko największym miastem na wyspie Kiusiu, ale też jej stolicą. Niegdyś podzielona na środowisko samurajów i dzielnicę handlową dziś jest wysokorozwiniętą metropolią będącą centrum rozrywki, biznesu i handlu. Popularną nie tylko wśród turystów, ale też Japończyków jest Fukuoka Tower mierząca 234 metry wysokości powstała pod koniec lat 80. Tarasy widokowe znajdujące się na połowie wysokości budynku umożliwiają zjedzenie lunchu w towarzystwie panoramy miasta.
Zobacz także: Fukuoka – przewodnik turystyczny po największym mieście wyspy Kiusiu
W tym rejonie nietrudno spotkać drapacze chmur pokryte lśniącymi szybami, czy rażące oczy neony nierzadko odbijające się w wodach rzeki Muromi. Nie zabraknie tam jednak też tradycyjnych budowli i niewielkich straganów ze street foodem zwanych Yatai. Miłośnicy zieleni też się nie zawiodą – na terenie stolicy znajduje się jeden z 34 parków narodowych tego kraju, który oferuje niezapomniane chwile na świeżym powietrzu.
Arita – miejsce narodzin japońskiej porcelany
Na przełomie lat porcelana zyskała ogromną popularność na całym świecie i po dziś znana jest jako jeden z przedmiotów kojarzących się z Krajem Kwitnącej Wiśni. Jednak jak zaczęła się jej historia?
Pierwsze porcelanowe wyroby tworzone były z wyjątkowo miękkiej glinki porcelanowej kaolin przez koreańskiego garncarza Yi Sam Pyeonga na przełomie XVI i XVII wieku. Swoją nazwę zawdzięczają miejscu powstania pierwszych produktów – niewielkiej górskiej mieścinie Arita. Czerwone i niebieskie wzory ze śnieżnobiałym tłem zachwycały swoją różnorodnością Europejczyków, dla których tego rodzaju sztuka była nowością.
Zamek w Karatsu
Kultowy zamek znajduje się w nadmorskiej mieścinie Karatsu znanej z wielu miejsc wartych odwiedzenia. Najczęściej spędza się w tym rejonie dwa dni – jeden na plaży, a drugi zwiedzając lokalne atrakcje takie jak poranny targ rybny Yobuko, jaskinie Nanatsugama czy zamek, który rocznie przywodzi do tego miasta ogromne ilości turystów.
Zobacz także: Okinawa – wycieczka na japońskie Hawaje
Historyczne wydarzenia Japonii nie były łaskawe dla zamku w Karatsu, powodując pozostawienie wyłącznie jego fundamentów i ścian bocznych po renowacji w 1877 roku. Dziś znany zamek w Karatsu został wybudowany w 1966 roku na podstawie planów z początku XVII wieku. Można w nim obejrzeć wystawy tymczasowe poświęcone japońskiej kulturze czy przejść się wśród kwitnących kwiatów wiśni i azalii. Na miejsce można dojechać bezpośrednio z największego miasta na wyspie – Fukuoka.
Wyspa Kiusiu zaprasza do siebie górzystymi terenami, wszechobecną wysoko rozwiniętą technologią i tradycją pielęgnowaną przez pokolenia. Daj się zaprosić na spacer wśród kwitnących wiśni i przekąskę prosto z Yakai.