Wysoki komfort jazdy po niemieckich drogach zachęca do tego, by m.in. do Berlina dotrzeć własnym samochodem. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Pojawiają się jednak pytania: czy można wjechać autem do samego centrum? Co z wymogami ekologicznymi? Ile kosztują parkingi? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy te i wiele innych kwestii związanych z podróżą samochodem do stolicy Niemiec.
Dokumenty wjazdowe
W samych Niemczech sprawa z wymaganymi dokumentami podczas prowadzenia samochodu nie jest zbyt skomplikowana, jednak należy zwrócić uwagę na jeden dodatkowy element. Kraj ten znajduje się w Unii Europejskiej i strefie Schengen, więc do przekroczenia granicy wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport. Należy zabrać ze sobą również prawo jazdy oraz ważne OC.
Umweltzone – strefa ekologiczna
Wspomnianym dodatkowym elementem jest „Grüne Plakette”, czyli ekonaklejka, którą znakuje się samochody, mogące wjechać do centrów niektórych miast. Sygnalizuje ona, że auto spełnia normy Euro 4, w praktyce są to pojazdy z silnikami benzynowymi, które zostały wyprodukowane po 1993 roku oraz z jednostkami wysokoprężnymi nie starszymi niż z 2006 roku. W Niemczech nie tylko Berlin wprowadził strefę ekologiczną, Umweltzone funkcjonuje również w takich miastach, jak: Hagen, Monachium, Hanower, Stuttgart, Kolonia czy Mainz.
Zieloną winietkę można zakupić w Niemczech na stacjach diagnostycznych, w warsztatach samochodowych lub w wydziałach komunikacji i wiąże się to z kosztem ok. 5 euro. W Polsce jest ona dostępna na wybranych stacjach przy granicy, ale istnieje również możliwość zamówienia jej przez Internet, tyle że wtedy koszt wynosi ok. 90 zł. Jeśli zamierzamy wjechać autem do samego centrum stolicy Niemiec, warto na miejscu wydać te kilka euro i zaopatrzyć się w ekonaklejkę. Za jej brak grozi kara 80 euro. Winietka jest ważna bezterminowo i wydawana na podstawie dowodu rejestracyjnego.
Strefa Umweltzone w Berlinie:
Więcej informacji odnośnie zielonej naklejki i umweltzone znajdziecie w tym przewodniku: https://www.berlin.de/senuvk/umwelt/luftqualitaet/umweltzone/download/touristeninfo_pl.pdf
Parkingi w Berlinie
Choć miejsc postojowych w centrum stolicy Niemiec nie brakuje, są one zazwyczaj płatne. W pobliżu każdego znaku sygnalizującego strefę parkowania powinien znajdować się parkomat. Cena za godzinę postoju to koszt, w zależności od miejsca, od 1 do 4 euro. W niedziele, święta i w niektórych strefach w godz. 22.00-6.00 parkować można za darmo. Bezpłatne miejsca postojowe znajdują się poza centrum miasta. Na krótszy czas można zostawiać samochody również w galeriach handlowych – wiele z nich oferuje pierwsze dwie godziny postoju za darmo.
Zobacz także: Drezno: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w stolicy Saksonii?
Przepisy drogowe w Niemczech
Zasady obowiązujące na drogach u naszych zachodnich sąsiadów niewiele różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Kultura jazdy jest na pewno odrobinę wyższa. Niemcy bardzo starają się przestrzegać przepisów drogowych, ponieważ są świadomi wysokości mandatów za wszelkie wykroczenia. Oto większość najważniejszych reguł:
- maksymalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym: 100 km/h,
- na większości dróg ekspresowych i autostradach nie ma limitu, ale rekomendowana prędkość to 130 km/h,
- światła mijania w dzień są obowiązkowe tylko dla motocyklistów, w tunelach lub gdy panują warunki ograniczonej widoczności, w innych przypadkach jedynie rekomenduje się ich używanie,
- kierowca oraz pasażerowie są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa,
- maksymalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,5 promila, chyba że kierowca ma mniej niż 21 lat lub prawo jazdy krócej niż 2 lata, wtedy istnieje obowiązek absolutnej trzeźwości,
- dzieci o wzroście do 150 cm powinny być przewożone w specjalnych fotelikach lub podwyższeniach,
- w nawigacji nie wolno mieć włączonej funkcji ostrzegania przed kontrolą prędkości, fotoradarami.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Niemczech
Do obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu w Niemczech zaliczamy apteczkę oraz trójkąt ostrzegawczy. Rekomendowane, ale nieobowiązkowe, jest posiadanie również gaśnicy i zestawu żarówek. Kamizelka odblaskowa powinna być zakładana przez kierowcę lub pasażera w momencie opuszczenia pojazdu w terenie niezabudowanym, na drogach ekspresowych i autostradach. Zimą samochód musi mieć założone opony odpowiednie dla tej pory roku. W przypadku holowania przyczepy wymagany jest dodatkowy trójkąt ostrzegawczy.
Kontrole policyjne i wysokość mandatów w Niemczech
Jazda w Niemczech jest bardzo wygodna – praktycznie brak ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych, wysoka kultura jazdy czy świetnie rozwinięta sieć dróg. Nie oznacza to jednak, że policja nie czuwa nad bezpieczeństwem kierowców. Wręcz przeciwnie – gdy już złamiemy przepisy, nie warto dyskutować z patrolem wykonującym swoje obowiązki służbowe. Policja u naszych zachodnich sąsiadów jest nieugięta.
Powszechne są również bardzo wysokie mandaty: za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym o 25 km/h i więcej można zapłacić nawet 600 euro, a jeśli to nie pierwsze takie wykroczenie w ciągu roku, również stracić prawo jazdy na 1-3 miesiące. Za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h wysokość mandatu, w zależności od tego, czy jest to teren zabudowany, czy też nie, wynosi od 10 do 35 euro. Jazda pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila) może kosztować nawet 500 euro i skutkować pozbawieniem uprawnień na 1 miesiąc.
Zobacz także: Zamek Neuschwanstein w Niemczech – symbol romantyzmu i inspiracja dla bajek Disneya
Jeśli wybieracie się do Berlina i nie macie zbyt dużo wolnego czasu, a chcielibyście zwiedzić jak najwięcej ciekawych miejsc, na naszym blogu przygotowaliśmy przewodnik po stolicy Niemiec, dzięki któremu odkryjecie wiele uroków Berlina w jeden dzień!
Fajne zestawienie informacji, dzięki.