Search The Query
Search

Pekin (Beijing) – przewodnik po stolicy Państwa środka

stolica chin

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Pekin – miasto nowoczesności i tradycji, otoczone Wielkim Chińskim Murem intryguje od wielu wieków oryginalną kulturą, architekturą i obyczajami. Stolica Chin to miejsce, które skrywa wiele tajemnic, a żeby wszystkie je poznać konieczne jest odwiedzenie miasta i zgłębienie wszystkich uroków wschodniej egzotyki. Zwiedzanie, odpoczynek i rozrywka – to wszystko czeka na przyjezdnych turystów w stolicy państwa środka!

Pekin – historia miasta

Historia miasta Pekin oparta o historyczne źródła sięga aż 3000 lat wstecz, choć na obszarze obecnego miasta znaleziono dowody świadczące o tym, że już 700 000 lat temu ziemia ta była zamieszkiwana. Miasto zaczęło kształtować się jednak dopiero za czasów dynastii Zhou, która obejmowała rządy od XI do VIII wieku p.n.e. W tych czasach powstało „Ji City”, które było przynależne do Królestwa Ji. W latach 476-221 p.n.e. królestwo przestało istnieć i na jego miejscu powstało Królestwo Yan, a pierwsza miejscowość Ji w dalszym ciągu pełniła urząd stolicy.

Od czasów rządów cesarza Qin Shi Huanga i zjednoczenia Chin nastąpił znaczny rozwój miasta, które stawało się coraz bardziej strategicznym centrum cesarstwa północnego państwa. Dawny Pekin przerodził się w jeden z większych ośrodków handlowych o populacji 130 000 mieszkańców do 618 roku. Kolejno w 938 roku za sprawą dynastii Liao, nazwę miasto zmieniono na Nanjing, gdyż miasto było położone na południu ich królestwa, znajdującego się w części północno-wschodniej Chin.

Na początku XII wieku Nuzhen zawładnęli Liao i ponownie ustanowili dynastię Ji, zmieniając nazwę stolicy na Zhongdu. Rozpoczęła się odbudowa miasta, a na jego obszarze stawały pałace, miejskie mury, prowadzono fosy i linie kanałów. Budowa miasta zakończyła się w 1267 roku i uznano je za stolicę dynastii Yuan. Miastem rządziło następnie jeszcze wiele dynastii, a obecną nazwę zawdzięcza panowaniu Mingów w latach 1368-1644. Zhu di, który zasiadł na tronie pierwotnie przeniósł stolicę do Beiping, a następnie zmienił jej nazewnictwo na Beijing, czyli Pekin.

Wielka urbanizacja i rozwój nastąpiła gdy rządy przejęła dynastia Qing, sprawująca władzę do 1911 roku, jednak w wyniku abdykacji cesarza Pekin utracił status stolicy. Następnie w 1949 roku utworzona została Chińska Republika Ludowa, czyniąc ponownie Pekin głównym ośrodkiem politycznym, gospodarczym i kulturowym państwa.

Pekin zwiedzanie

Są takie miejsca, w których wizyty za nic nie można przegapić podczas turystycznych odwiedzin Pekinu. W tym dużym mieście wiele miejsc jest wartych uwagi i należy na ich zwiedzanie przeznaczyć odpowiednią ilość czasu oraz dobrze rozplanować wycieczki do największych atrakcji. Co warto zobaczyć, ile kosztują bilety i gdzie znajdują się najciekawsze miejsca? Zapraszamy w podróż po największych atrakcjach i najbardziej urokliwych zakątkach chińskiej stolicy!

beijing
Drapacze chmur w Pekinie

Zakazane Miasto

Zakazane Miasto to z pewnością jeden z bardziej rozpoznawalnych zabytków Pekinu. Wybudowany w 1406-1420 pałacowy kompleks wykonany wedle architektury chińskiej stanowił przez około 500 lat dom cesarzy oraz główne centrum polityczne i ceremonialne państwa, począwszy od panowania dynastii Ming. Można wydzielić dwie części Zakazanego Miasta – dziedziniec zewnętrzny oraz wewnętrzny. Obiekty wznoszą się na powierzchni 7 200 m², a w skład kompleksu wchodzi 980 budynków, wyposażonych w ponad 9000 pokoi. Powstałe konstrukcje wykonane są z drewna i wsparte tarasami z białego marmuru, a całość zadaszenia zdobią żółte płytki. Na zwiedzanie miasta najlepiej przeznaczyć cały jeden dzień, gdyż przejście całego terenu zajmuje naprawdę dużo czasu, a warto obejść wszystkie pałace i budynki, wybudowane pawilony i piękne ogrody. Bilet wstępu na teren zakazanego miasta to wydatek 60 RMB, natomiast ze zniżką studencką lub dla seniora – 30RMB.

Zobacz także: Dlaczego Zakazane Miasto w Pekinie jest zakazane? Poznajmy pałac cesarski dynastii Ming i Qing

Park Jingshan

Na północ od Zakazanego Miasta położony jest piękny, dawny cesarski Park Jingshan. Pierwotnie zamknięty był dla ogółu społeczeństwa i pełnił funkcję jedynie miejsca spotkań i odpoczynku chińskich cesarzy, a dla ogólnego użytku został otwarty dopiero 1928 roku. Park mieści się na powierzchni 230 000m², a jego teren porośnięty jest różnego rodzaju roślinnością – drzewami owocowymi, iglastymi oraz kwiatami. Główną atrakcją parku jest sztucznie utworzone wzgórze, które otaczają kolejne pawilony wybudowane w myśl architektury chińskiej. Przed laty, wewnątrz każdego budynku mieścił się posąg buddy, jednak niemal wszystkie z nich zostały skradzione podczas najazdu na miasto. Z powstałego wzniesienia doskonale widoczna jest panorama całego miasta. Za wstęp na obszar parku należy uiścić opłatę w wysokości 10RMB lub 5REM – dla osób, którym przysługuje zniżka.

Pałac Letni w Pekinie

W niedalekiej odległości, około 15 kilometrów za centrum Pekinu położony jest najlepiej zachowanym park w Chinach. Jego powierzchnia wynosi 2,9 km², a wiek to około 270 lat. Wznosi się tu piękny Pałac Letni, który widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Można wyróżnić cztery strefy, według których parku funkcjonuje. Pierwszą z nich stanowi obszar sądu, drugi – wzgórza długowieczności, trzeci – Jezioro Kunming i czwarty – tylny obszar wzgórz długowieczności.

Na obszarze pałacu znajduje się wiele niesamowitych ogrodów, które przyczyniają się do zachowania chińskiego krajobrazu i uprawy poszczególnych gatunków roślin, a niektórzy teren ten uznają za Muzeum Ogrodów Królewskich. Wśród pozostałych atrakcji można podziwiać budynki pałaców: Dobroczynności, Nefrytowych Fal czy Długowieczności, wybrać się w rejs po jeziorze lub obejrzeć tradycyjny występ chińskich aktorów w starożytnym teatrze. Zwiedzanie Pałacu Letniego w Pekinie może zająć nawet pół dnia, chociaż na wizytę w tym miejscu warto przeznaczyć nieco więcej czasu. Koszt odwiedzin miejsca to 30RMB.

Zobacz także: Ciekawa historia pałacu letniego w Pekinie

Świątynia Nieba

Świątynia Nieba wybudowana w południowej części starego miasta to jedna z ważniejszych budowli dla wyznawców taoizmu. Obiekt został wzniesiony w XV wieku z polecenia cesarza Jiajing i wykonano go w odniesieniu do stylu architektury konfucjańskiej. Cały kompleks – świątynia wraz z parkiem, na którym się mieści został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla nawiązuje do elementów związanych z niebem i ziemią, a na głównym placu wznosi się okrągły Ołtarz Nieba, w którego centralnym punkcie znajduje się kamień nazywany środkiem świata. Na terenie placu można odwiedzać także pozostałe wolno stojące pawilony i przejścia. Bilet wstępu to dla osoby dorosłej koszt 34 RMB, natomiast dla osób posiadających zniżkę – 17RMB.

Zobacz także: Świątynia nieba w Pekinie – czy warto odwiedzić to miejsce?

Mur chiński

Przy okazji wycieczki do Pekinu, warto wyjechać kilkadziesiąt kilometrów za miasto i na własne oczy zobaczyć najdłuższą w historii świata wybudowaną budowlę, która kiedykolwiek powstała w wyniku działalności człowieka – czas odwiedzić Wielki Mur chiński. Około godzinę drogi samochodem z Pekinu znajduje się miejsce, w którym można oglądać pozostałości niezwykłej budowli. Mowa o Badaling – znajdującym się w najbliższej odległości od miasta. Jest to też najchętniej wybierany fragment i wszystkie wycieczki zmierzają właśnie tu, więc bywa tłoczno. Jeśli podróż nie jest ściśle uzależniona od czasu, warto wybrać się do Mutianju, w którym również będzie możliwość podziwiania pięknie zachowanego fragmentu muru. Można także skorzystać z opcji wycieczki z przewodnikiem, który najlepiej będzie orientował się, jakie miejsce będzie najlepsze na zwiedzanie tej atrakcji. Ceny różnią się w zależności od lokalizacji.

Zobacz także: Wielki Mur Chiński – symbol Chin a przy tym największy cmentarz na świecie

pekin atrakcje
Mur chiński

Grobowce dynastii Ming

Poza centrum miasta można wybrać się, aby zwiedzać kolejną z atrakcji chińskiej cywilizacji – położone około 50 kilometrów na północ Grobowce dynastii Ming. Bezpośrednio do atrakcji można wybrać się, korzystając z przejazdu metrem. W wybudowanych grobowcach spoczywa aż 13 z 16 wszystkich cesarzy tego okresu rządów, a do zwiedzania przeznaczone są trzy główne, które odrestaurowano: Changling, Dingling i Zhaoling. Kompleks mauzoleów został wybudowany zgodnie z myślą feng-shui, a od 2003 roku obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Plac Niebiańskiego Spokoju (Tian’anmen)

Prawdą jest, że w sercu stolicy Chin znajduje się miejsce – Tian’anmen, które należy wyróżnić przez wzgląd na jego rozmiar. Plac Niebiańskiego Spokoju jest największym placem na świecie. Jego powierzchnia wynosi 50 hektarów, choć pierwotnie była znacznie mniejsza i została rozbudowana po 1949 roku. Obecnie miejsce to jest oświetlone, a w centralnym punkcie placu znajduje się upamiętniający chińską rewolucję pomnik o kształcie iglicy. Tian’anmen historycznie pamięta jedną huczną demonstrację społeczeństwa wobec rządowych decyzji państwa, wskutek której poległy tysiące Chińczyków, w konsekwencji czego zabroniono organizowania protestów i sprzeciwów w tym miejscu.

Świątynia Harmonii i Pokoju

Jedną z ważniejszych budowli tybetańskiego buddyzmu jest umiejscowiona w Pekinie Świątynia Harmonii i Pokoju, zwana także Świątynią Lamy. Wybudowany pałac jest jednym z piękniejszych przejawów chińskiej architektury na terenie Pekinu, a wśród wartych uwagi zabytków wewnątrz kompleksu należy wyróżnić: Wzgórze 500 arhatów, pawilon wielkiego buddy oraz wiele posągowych rzeźb. Świątynia Harmonii i Pokoju zajmuje obszar ponad 60 tysięcy m2, a w środku obiektu może odnaleźć aż 1000 pokoi. Znajduje się tam również buddyjski klasztor.

Chińskie Muzeum Narodowe

W centrum miasta mieści się Chińskie Muzeum Narodowe, które można podzielić na dwa mniejsze obiekty – Muzeum Chińskiej Rewolucji oraz Muzeum Historii Chin, które gromadzi ponad 9 tysięcy artefaktów, przedstawiających dzieje i kulturę państwa środka już od epoki prehistorii. Główne wystawy Muzeum Chińskiej Rewolucji poświęcone są przedstawieniu historii Chin, która sięga 150 ostatnich lat i zawiera najważniejsze wydarzenia, podzielone na 3 ważne okresy dziejów państwa wg lat: 1840 – 1911, 1911 – 1949 i po 1949 roku.

Mauzoleum Mao Zedonga

Będąc w Pekinie warto odwiedzić Mauzoleum Mao Zedonga, którego zwiedzanie to niezwykłe przeżycie. Grobowiec jest miejscem pochówku ostatniego przywódcy Chin – Mao Zedonga. Prace budowlane nad obiektem zakończyły się w 1977 roku, a do budowy zostały użyte kamienie, pochodzące z różnych części świata, np. skalne fragmenty Mont Everestu. Mauzoleum znajduje się na Placu Tian’anmen, a podczas zwiedzania do obiektu nie można nic wnosić ani fotografować.

Pekin atrakcje

Poza zwiedzaniem miasta od strony historycznej, Pekin oferuje kulturoznawcze atrakcje, w których odwiedziny z pewnością będą źródłem niezapomnianych chwil, relaksu i odpoczynku. Ludzie, przyroda, jedzenie i ciekawe miejsca, czyli to co jeszcze może zaskoczyć podczas zwiedzania miasta. Gdzie można się wybrać? Przedstawiamy drugą stronę mapy turystycznej stolicy Chin.

Park Beihai

Pekin to miasto dobrze zachowanych form przyrody, a te można oglądać w utworzonych parkach i rezerwatach, które swoją tradycją sięgają wielu lat. Przykładem jednego z większych chińskich ogrodów, jest Park Beihai, którego powstanie datuje się na ponad tysiąc lat. Na obszarze 0,7 km2 znajdują się rozległe tereny, w tym jezioro z wyspą. Ponadto warto wejść na orientacyjny punkt z piękną panoramą na miasto – Białą Dagobę i odwiedzić Pięć Smoczych Pawilonów, Parawan Dziewięciu Smoków oraz Okrągłe miasto. Jedne jest pewne – wizyta w tym parku może zająć cały dzień, ale z pewnością wzbudzi w zachwyt w każdym, kto dołączy to miejsce do planu swojej wycieczki.

bejing
Park Beihai

Ogród Zoologiczny w Pekinie

Największą atrakcją Ogrodu Zoologicznego w Pekinie jest możliwość podziwiania na żywo pand wielkich, czym obiekt zdecydowanie wyróżnia się od podobnych do tej atrakcji w Europie. Odwiedzający posiadają możliwość oglądania także innych, rzadkich gatunków zwierząt, których jest ponad 7 000, a całość uprzyjemniają znajdujące się w obiekcie orientalne detale – posągi, rzeźby, altanki, które nawiązują do wschodniej kultury państwa.

Yuanmingyuan

Yuanmingyuan, czyli Stary Pałac Letni lub nazywany również przez tutejszych mieszkańców Ogrodem Doskonałej Jasności to miejsce, w którym znajdują się ruiny dawnego kompleksu ogrodów, pawilonów oraz wzgórz, terenów rekreacyjnych i jezior, które zostały zniszczone podczas najazdu na miasto wojsk angielskich i francuskich. Obecnie jest to park publiczny, na którego terenie znajdują się pozostałości ruin oraz instytucje codziennego życia, jak fabryki, szkoły i kolonie artystyczne.

Pekiński Ogród Botaniczny

Ciekawe miejsce, szczególnie dla miłośników roślinnego zagospodarowania terenu stanowi położony za miastem Pekiński Ogród Botaniczny. Na jego terenie znajduje się ogród dendrologiczny wysadzony rzadko spotykanymi gatunkami drzew i krzewów, jezioro oraz około 11 tematycznych mniejszych parków, które poświęcone są na uprawy wybranych rodzajów roślin, jak ogród różany czy bambusowy. Łącznie na obszarze ogrodu rośnie ponad 1,5 mln roślin!

Stolica Chin – praktyczne informacje

Pekin położony jest we wschodniej części Chin, na północy Wielkiej Niziny Chińskiej. Podczas krótkiego pobytu, najczęściej obejmującego tranzyt na terenie Chin, wiza nie jest wymagana, jednak należy ją posiadać podczas dłuższego pobytu. Do stolicy Chin najłatwiej będzie dostać się, korzystając z linii lotniczych. Z Polski możliwy jest lot bezpośredni z Warszawy do jednego z dwóch międzynarodowych lotnisk w Pekinie. Możliwe są także połączenia, które opierają się o lądowania międzymiastowe. Pekin jest miastem bezpiecznym, choć tak jak wszędzie poza granicami kraju należy zachować szczególną ostrożność, by nie dać się oszukać miejscowym przestępcom oraz uważać na nowe warunki, wynikające ze zmiany środowiska i klimatu.

chiny stolica
Riksze w Pekinie

Komunikacja miejska

Najwygodniejszą formą miejskiej komunikacji w Pekinie jest poruszanie się metrem, choć poza tą opcją transportu można skorzystać także z miejskich taksówek, rowerów, riksz bądź tuk tuków lecz zdecydowanie najpewniej będzie przemieszczać się z osobą, która zna miasto, czyli z taksówkarzem – metoda ta jest bardzo tania, a na ulicach dużego miasta ciężko czasem zachować odpowiednią ostrożność i uwagę, wybierając samodzielny rodzaj transportu.

Pekin metro

Pekin jest drugim liderem pod względem posiadania najdłuższych linii metra na świecie, dzięki czemu przemieszczanie się po mieście jest proste i przyjemne. Obecnie poprowadzono 19 linii, które stale są rozbudowywane, jest wiele stacji i przystanków – także poza centrum. Wszystko jest czytelnie oznaczone, również w języku angielskim. Przejazdy są tanie, a średni koszt biletu to około 2 złote.

Pekin lotnisko (Beijing airport)

W Pekinie znajdują się dwa porty lotnicze, a jeden z nich jest w czołówce największych i najbardziej nowoczesnych lotnisk na świecie – Pekin Daxing. Ponadto większość lotów odbywa się do dobrze funkcjonującego Beijing airport, które przez ponad 60 lat doczekało się miana najbardziej ruchliwego lotniczego portu w Azji i stanowiło jednocześnie jedno z bardziej obleganych lotnisk świata.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds