Search The Query
Search

Palenque – ruiny dawnego miasta Majów w sercu dzikiej dżungli

palenque

Meksyk od początków swego istnienia zamieszkiwany był przez cywilizację Majów, której pozostałości bytu do dziś można podziwiać na terenie tego państwa. W pobliżu miasta Palenque znajduje się otwarte stanowisko archeologiczne o takiej samej nazwie, na obszarze którego można zobaczyć dawny miejski kompleks społeczności tej ziemi. Jest tu wiele ciekawych obiektów, a niektóre z nich wciąż czekają na odkrycie. Wszystko na terenie Parku Narodowego Palenque!

Wymarłe miasto w środku dżungli

Za odkrycie miasteczka Majów w okolicy Palenque uznaje się 1746 roku, choć znajdującymi się w samym centrum meksykańskiej dżungli ruinami początkowo nie interesowało się wiele osób, choć miejsce to z czasem zaczęło wzbudzać uwagę archeologów, badaczy i kolejno przyjeżdżających turystów. Palenque to jeden z ważniejszych kompleksów osiedlenia się Majów, którzy żyli tu w czasach pierwszego stulecia p.n.e. Miejsce to nazywano w tym okresie Lakamha, co znaczyło „miejsce wielkich wód”, a przepływające tędy wody stanowiły dla mieszkańców wielką świętość.

Na terenie stanowiska znajduje się wiele dobrze zachowanych konstrukcji, w tym piramidy, świątynie i inne obiekty, a wielką rolę odgrywa prawdziwie dzika przyroda. Udając się na wycieczkę w to miejsce można zwiedzić piękne wodne wodospady Aqua Azul oraz spotkać w naturalnym środowisku małpy wyjce. Miejsce to było dawniej małą wioską, schowaną przed światem dzięki otaczającej dżungli, co wpłynęło na to, że do dziś wiele z zabudowań Palenque wciąż czeka na odkrycie. Jak mówią badacze, bardzo ciężko jest zlokalizować ukryte pozostałości schowane pod ziemią, na której rośnie wiele drzew i dzikiej roślinności, a proces odnajdywania ukrytych ruin jest długotrwały, ponieważ ważne jest by w trakcie odkrywek nic nie uszkodzić. Obecnie plan zwiedzania obejmuje 26 obiektów!

park narodowy palenque
Płaskorzeźba w starożytnym mieście Majów Palenque

Gdzie znajduje się Palenque?

Park Narodowy Palenque położony jest w meksykańskim stanie Chiapas w północnej części Półwyspu Jukatan. Kompleks archeologiczny mieści się na polanie płaskowyżu, otoczonego z każdej strony przez las dżungli. Z różnych części kraju można dojechać lokalnymi przewoźnikami ADO, które zatrzymują się w pobliżu atrakcji. Zdecydowanie najbliżej jest z miasta Palenque – można skorzystać z ofert miejscowych autokarów. Ceny biletów nie są wysokie, a pojazdy są służą komfortem.

Palenque – historia

Jak wiadomo z historycznych źródeł – Palenque zostało zamieszkane około 100 roku p.n.e., jednak dopiero około 600 – 700 roku nastąpił w mieście największy rozkwit cywilizacyjny i urbanistyczny. Najbardziej przyczynił się temu władca Pakala, który panował w latach 615 – 683. W okresie tym wybudowano wiele obiektów, które do dziś można podziwiać wśród zachowanych ruin. Po 900 roku większość kompleksu została opuszczona, pozostawiając zabudowania na działanie roślinności, która przykryła stopniowo coraz większą jego część. Miasto zostało odkryte w XVI wieku przez badaczy z Hiszpanii, choć Majowie już dawno opuścili je całkowicie. Kolejni uczeni studiujący ten teren po 1700 roku uznawali go podobnym do zaginionej Atlantydy. Dopiero ukazując kolejno odkopane obiekty, stwierdzono że wszystko opowiada się za tym, że Palenque w Meksyku zamieszkiwali Majowie.

Co warto zobaczyć w Palenque?

Wybierając się do Palenque w Meksyku najwięcej doznań zapewni zwiedzanie zachowanych ruin Majów, które kształtowały się w trzech głównych okresach – wczesnym klasyku, średnim i późnym, charakteryzującym się dużą ilością fortyfikacji związanych z obroną kompleksu. Dzięki temu można liczyć na naprawdę wielką różnorodność powstałych obiektów i historii z nimi związanych, a także podziwiać największe cuda natury tego regionu!

Świątynia Inskrypcji

Najbardziej rozpoznawalną i jednocześnie najważniejszą dla Majów budowlą kompleksu Palenque jest Świątynia Inskrypcji, która zawdzięcza swoją nazwę umieszczonym w jej wnętrzu tablicom przedstawiającym historię miasta i jego władcy – Pakala. Właśnie za jego rządów rozpoczęła się budowa obiektu, jako wielkiej grobowej kaplicy, którą zakończył syn obejmujący następnie rządy. Obiekt ma kształt piramidy o szerokości 60 metrów i wysokości 27,2 metrów. Charakterystyczną cechą są schody, które prowadzą po ośmiu piętrach, a całość nieco wtoczona jest tylną ścianą w wzgórze. Kompleks można podziwiać tylko z zewnątrz choć wiadomo, że w środku mieścił się grobowiec i wiele rzeźb przedstawiających króla i członków jego rodziny.

palenque meksyk
Świątynia Inskrypcji

El Palacio

Jedną z wspanialszych konstrukcji centrum Majów jest wybudowany pałac El Palacio, której powierzchnia posiada ponad 5000 m2. Niemal w całości zachowały się ozdobne krużganki zdobiące zewnętrzną część obiektu i filary zdobione sztukateriami. Pałac posiada trzy dziedzińce, a jeden z nich otoczony jest z czterech stron schodami. Tuż przy budowli znajduje się wieża, z której jak podejrzewają badacze – dokonywano obserwacji nieba i horyzontu. Budynek pełnił rolę rezydencji dla królewskiej rodziny, a w miejscu tym odbywało się wiele ważnych ceremonii i uroczystości. Powstanie pałacu El Palacio datuje się na VII wiek, a okres ten był szczególnie ważny dla rozwoju architektury, co można zauważyć zwracając uwagę na liczne dekoracje i płaskorzeźby ozdabiające budynek.

Grobowiec Czerwonej Królowej

W jednej ze świątyń na terenie Parku Narodowego Palenque odkryto kolejny grobowiec, który szacuje się, że należał do żony władcy Pakala. Odnaleziono małe pomieszczenie, w którym znajdował się niewielki sarkofag, a w nim szczątki i wiele przedmiotów, które były pokryte proszkiem cynobru w kolorze czerwonym. Cały grób wraz z zachowanymi szczątkami był niezwykle zdobiony szlachetnymi kamieniami. Dziś można zobaczyć jak wyglądał, a wszystkie szczątki po wielu badaniach znalazły się obecnie na jednej z wystaw w Meksyku.

Świątynie Krzyża, Słońca i Liściastego Krzyża

Świątynie Krzyża, Słońca i Liściastego Krzyża to zespół świątynny znajdujący się na szczycie piramid schodkowych, z których każda posiada unikalne płaskorzeźby w wewnętrznych pomieszczeniach oraz ozdobne figury i ikony. Po wielu badaniach ikonografii i epigrafii stwierdzono, że na dwóch obrazach znajduje się Kan B’ahlam, a mniejsza z nich przedstawia postać K’inicha Kan B’ahlam, który ukazany jest w wieku 6 lat podczas uczestnictwa w rytuale wstąpienia. Oryginalna nazwa świątyń ma swój początek u odkrywców, którzy odnaleźli ukryty kompleks w 2005 roku.

palenque atrakcje
Świątynie grupy Krzyża

Świątynia Hrabiego

W północnej części stanowiska Palenque w Meksyku znajduje się typowy przykład konstrukcji wznoszonych przez Majów, czyli Świątynia Hrabiego. Nazwa obiektu została nadana przez odkrywcę tego miejsca – hrabiego Jean-Frédérica Waldecka. Jest to wysoka piramida schodkowa, na której wierzchołku mieści się otwarte świątynne pomieszczenie. Filary pokryte były dawniej ozdobnymi płaskorzeźbami, choć do dziś części te nie ostały się w pełnej okazałości. Ciekawostką jest, że w podziemiach odnaleziono grobowe pomieszczenia z wieloma ludzkimi szczątkami.

Museo de Sitio (Muzeum Budowli)

Niezwykłe miasto Majów i wiele ciekawych faktów dotyczących obiektów na jego obszarze i kultury tej społeczności można zgłębiać, wybierając się do Museo de Sitio. Zainaugurowany w 1957 roku obiekt oferuje turystom historię miejsca, przedstawia znaleziska a to wszystko w dwóch językach – hiszpańskim oraz angielskim. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce podczas zwiedzania całego stanowiska.

Park Narodowy Palenque – cennik

Pierwszą opłatę, jaką należy uregulować podczas zwiedzania Palenque jest wejście na teren Parku Narodowego. Jest to koszt około 35 USD dla gości z zagranicy. Następnie, w zależności od preferencji można udać się do kompleksu pieszo bądź skorzystać z przejażdżki samochodem, która jest dodatkowo płatna. Wejście na teren stanowiska archeologicznego podlega osobnemu biletowi. Osoba dorosła musi zapłacić 70 pesos meksykańskich, natomiast dzieci do 13 roku życia mogą eksplorować teren bezpłatnie. Dodatkowo należy dokupić specjalne pozwolenie dla tych, którzy zamierzają robić zdjęcia. Palenque można zwiedzać codziennie, w godzinach: od 08:00 do 17:00.

Aqua Azul

Przy okazji wizyty w Parku Narodowym Palenque koniecznie należy udać się na wędrówkę do pięknych wodospadów Aqua Azul. Te naturalne wodne kaskady składają się z około 500 strumieni błękitnej wody spadających w wodną otchłań. Kaskady rozciągają się od 3 do nawet 30 metrów wysokości, dzięki czemu tworzą piękną scenerię i stanowią jedne z bardziej cudownych, naturalnych wodnych lejów na terenie Meksyku. Niektóre z miejsc tej części parku są przeznaczone do publicznych kąpieli, więc można w gorący dzień zwiedzania zaczerpnąć przyjemnego ochłodzenia w krystalicznie czystych wodach trzech strumieni – Shumuljá, Otulún i Tulijá.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds