Search The Query
Search

Hawa Mahal – jak zwiedzać wyjątkowy Pałac Wiatrów?

pałac wiatrów

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Przy jednej z głównych ulic Jaipuru w Indiach można podziwiać niezwykłą perłę architektury wschodu – Hawa Mahal, czyli Pałac Wiatrów. Historia obiektu sięga wielu wieków, a poza oryginalnym wyglądem w jego wnętrzu zachowane są eksponaty, pochodzące z czasów starożytnych, które można zobaczyć podczas wizyty w Muzeum Archeologicznym. Poza wielkim narodowym dziedzictwem miejsce to służy za doskonały widokowy punkt na miasto i jego okolice. Poznajmy Pałac Wiatrów – monumentalny symbol indyjskiego miasta.

Gdzie znajduje się Pałac Wiatrów i jak do niego dotrzeć?

Hawa Mahal znajduje się w Jaipurze, przy skrzyżowaniu Badi Choudpand, które nie stanowi problemu dla lokalnych przewoźników. Do Pałacu Wiatrów można bezproblemowo dostać się z lotniska w Sanganer, które oddalone jest o około 13 kilometrów. Przemieszczając się z dworca kolejowego, podobnie jak z lotniczego portu można skorzystać z ofert miejscowych przewoźników i minibusem dojechać bezpośrednio na miejsce atrakcji. Podróżowanie takim środkiem transportu jest najwygodniejszą opcją dla odwiedzających miasto turystów, choć można także pokusić się o przejazd taksówką, choć będzie wiązać się to z większymi opłatami. Istnieje także możliwość wynajęcia tuk tuka lub przejażdżki wielbłądem!

hawa mahal
Hawa Mahal powstał, aby umożliwić królewskim kobietom obserwowanie codziennego życia na ulicy poniżej, bez bycia widzianym

Pałac Wiatrów – historia

Powstanie Pałacu Wiatrów wynika z decyzji panującego w 1799 roku władcy Kachhwaha Rajput, która dotyczyła przedłużenia budynku Pałacu Królewskiego. Powstanie obiektu o tak wyjątkowej architektonicznie fasadzie wiąże się z tym, że rajputskie kobiety nie mogły publicznie pojawiać się w dostępnych dla ogółu społeczeństwa miejscach oraz pokazywać się nieznajomym, dlatego zaprojektowano konstrukcję, która wyzwoliła je nieco od wytyczonego reżimu. Okna zostały ustawione pod takim kątem, który umożliwiał oglądanie tego co na zewnątrz, bez możliwości zobaczenia kto jest po drugiej stronie. Dzięki temu panie dworu mogły widzieć ważne ceremonie oraz posiadały świetny ogląd miejskiego rynku, będąc niezauważalnymi od strony ulicy i przechodniów.

Fasada na wzór korony Kryszny

Architektura obiektu to połączenie różnych stylów, w tym mongolskiego i rajputskiego. Pałac składa się z pięciu kondygnacji i charakteryzuje się tym, że poświęcony został bogowi hinduskiemu – Krysznie. Obiekt wyglądem przypomina jego koronę. Hawa Mahal posiada 953 mniejsze skrzydła, z których każde jedno posiada wbudowane okno, balkon i wiszące nad nim zadaszenie. Takie rozwiązanie konstrukcyjne służy zachowaniu przewiewności i świeżego powietrza wewnątrz budynku, szczególnie podczas gorącego lata.

Zwiedzanie rozpoczyna się wraz z wejściem na dziedziniec, po którego obu stronach wznoszą się dwa obiekty, a od wschodu znajduje się Hawa Mahal. Budynek został pomalowany z zewnątrz tlenkiem wapnia w odcieniach różu, by nadać mu wyrazisty kolor, natomiast oryginalnie obiekt był w kolorach czerwonego piaskowca, z którego został wybudowany. Można powiedzieć, że główna fasada swoim kształtem przypomina plaster miodu. Na placu przed mieści się małe muzeum, w którym można oglądać zgromadzone eksponaty wykorzystywane dawniej w pałacu przez królewską rodzinę. Należą do nich przedmioty codziennego użytku, kolekcja broni i zabytkowe antyki.

Hawa Mahal – wnętrze

Wnętrze Hawa Mahal jest zdecydowanie bardziej skromne niż zewnętrzy wygląd pałacu, nie mniej jednak zwiedzanie stanowi bardzo interesujące doświadczenie. W środku obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć i nagrywania filmów, więc wszystko co można zobaczyć pozostanie jedynie we wspomnieniach z podróży. Trzy ostatnie piętra pałacu stanowią jedną szerokość komnaty, a wejście do nich umożliwiają poprowadzone rampy. W tej części znajduje się obecnie Muzeum Archeologiczne. W przypadku zwiedzania dwóch dolnych pięter zastosowano schody. Choć całość nie jest bogato urządzona, można zwrócić uwagę na kamienne łuki i zdobienia. Każdemu oknu odpowiada jedno pomieszczenie. Z ostatnich pięter możliwe jest wyjście na widokowy taras, natomiast na drugim piętrze można zwiedzać hutę szkła. Najlepiej będzie odwiedzić Pałac Wiatrów do południa, ponieważ właśnie o tej porze dnia słońce będzie najpiękniej oświetlać wnętrze, wpadając do pokoi przez niewielkie okna.

pałac wiatrów indie
Nazwa Pałac Wiatrów odnosi się do panującej we wnętrzach lekkiej, chłodnej „bryzy”

Pałac Wiatrów – cennik i godziny otwarcia

Hawa Mahal można zwiedzać codziennie, również w niedziele i święta, w godzinach: od 09:00 do 16:30. Dla turystów z zagranicy opłata za wstęp wynosi 50Rs, chociaż można także skorzystać z oferty zakupu biletu kompozytowego, w którego cenie mieści się wstęp do sześciu innych zabytkowych obiektów w mieście, w tym: Bursztynowego Pałacu, Jantar Mantar, Nahargarn, Albert Hall oraz ogrodów: Sisodia i Vidhyadhar. Cena takiego biletu to 400 Rs dla obcokrajowców i 200 Rs dla studentów.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds