Ogrody Hortulus w Dobrzycy to niesamowita atrakcja w pobliżu Morza Bałtyckiego. W skład kompleksu ogrodów pokazowych wchodzą dwa odrębne obiekty, które zainteresują nie tylko miłośników ogrodnictwa i fanów pięknych przestrzeni, ale również osoby, które chcą odpocząć w niesamowitych warunkach przyrody. Podziwiać tu można rzadkie i egzotyczne gatunki roślin oraz klasyczne i nowoczesne elementy architektury ogrodowej z niepowtarzalnymi aranżacjami. Ogrody Hortulus Spectabilis kryją jedyny w swoim rodzaju labirynt nad morzem, który jest największym na świecie labiryntem grabowym. Sprawdź co warto zobaczyć w Ogrodach Hortulus!
Ogrody Hortulus – kilka słów o kompleksie
Ogrody Tematyczne Hortulus znajdują się w Dobrzycy ok. 23 km od Koszalina. Oddalone są tylko 8 kilometrów w linii prostej od brzegu Morza Bałtyckiego, więc spędzając wakacyjny czas w pobliskich rejonach warto zaplanować wycieczkę do Dobrzycy. Kompleks ogrodów pokazowych działa już od 1992 roku. Ogrody Hortulus powstały z pasji państwa Bigońskich, małżeństwa ogrodników, którzy kupili kilka hektarów ziemi w województwie zachodniopomorskim i początkowo wykorzystywali teren pod projektowanie zieleni, a następnie otworzyli Centrum Ogrodnicze. Dziś Ogrody Hortulus to unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej. Kompleks składa się z dwóch ogrodów o odmiennej tematyce: Ogrodów Hortulus Spectabilis oraz Ogrodów Tematycznych Hortulus. Oddalone są od siebie o 2 km, a każdy z nich posiada własną infrastrukturę. Każdy z ogrodów można zwiedzać niezależnie od drugiego.
Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy
Ogrody Tematyczne Hortulus znajdują się w wyjątkowo ciepłej strefie klimatycznej, w której zimy są łagodne i występuje tu dużo więcej opadów niż w innych rejonach kraju. W ogrodach łącznie zgromadzono ponad sześć tysięcy gatunków i odmian roślin – w tym gatunki unikatowe oraz egzotyczne. Ogrody Tematyczne Hortulus składają się z blisko 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych o odmiennej stylistyce, które rozciągają się na obszar ponad 5 hektarów.
Wyróżnić można ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem takie jak ogrody skalne, leśne i wodne oraz te, w których dominuje architektura i styl związany z kulturą i sztuką narodową – ogród japoński, francuski i śródziemnomorski. W Ogrodach Tematycznych Hortulus znaleźć można również ogrody zmysłów zaprojektowane w stylu angielskim, m.in. ogród zapachu czy koloru. Każdy z nich ma za zadanie pobudzać inne zmysły. Zmysł wzroku przyciągają ogrody barwy, światła i cienia – należą do nich ogród purpury i ognia, biały, niebiesko-żółty i lila-róż. Ogrody szumu, szelestu i dźwięku oddziałują na słuch goszcząc w ogrodach traw i ogrodach wodnych, w ich skład wchodzi również popularny ogród w stylu wybitnego Antonio Gaudiego. Węch rozbudzają trzy rodzaje ogrodów ziołowych, piękne rosarium w stylu angielskim oraz ogród pachnący.
Celem Ogrodów Tematycznych Hortulus jest pokazanie układu roślin w różnych kompozycjach i ich zastosowanie w poszczególnych ogrodach. Dlatego też spacerując po ogrodach nie znajdzie się tabliczek z nazwami, które zwykle występują w typowych ogrodach botanicznych – zakłócają one estetyczny wygląd ogrodów.
Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy
Ogrody Hortulus Spectabilis to druga część całości kompleksu otwarta dla zwiedzających w 2014 roku. Docelowo zajmować mają powierzchnie 30 hektarów, a do tej pory udostępniono blisko 8 hektarów przestrzeni, w której króluje relaks, wypoczynek i dobra zabawa. Jest to idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi, ponieważ ogród został zaprojektowany tak, aby każdy kto go odwiedzi, mógł korzystać z jego uroków. Stanowi również dobrą alternatywę dla osób szukających ciekawych aktywności nad Bałtykiem. W Ogrodach Hortulus Spectabilis znaleźć można liczne ławki, altany czy fotele ogrodowe, które umożliwiają relaks i wyciszenie w niezwykle barwnym i przyjaznym otoczeniu.
Największy na świecie labirynt grabowy
Bezapelacyjnie największą atrakcją i centralnym punktem Ogrodów Hortulus Spectabilis jest największy na świecie labirynt grabowy. Powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Ściany labiryntu sięgają 2 metrów wysokości, a jego łączna powierzchnia to 1 hektar. Całkowita długość korytarzy wynosi ponad 3,2 km. Spacery po labiryncie, jedną z trzech dostępnych tras gwarantuje świetną zabawę dla całej rodziny.
Wieża widokowa
W samym sercu największego na świecie labiryntu grabowego znajduje się 20-metrowa wieża widokowa. Oryginalna konstrukcja była wzorowana na podwójnej nici DNA. Z tarasu widokowego na szczycie wieży rozpościera się wspaniała panorama na okoliczne wioski, pola i lasy, a gdy pogoda dopisze ujrzeć można w oddali Morze Bałtyckie. Z wieży widokowej znakomicie widać śmiałków szukających wyjścia z labiryntu oraz otaczające go Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni.
Ogrody wokół labiryntu
Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni to zespół ogrodów o łącznej powierzchni bliskiej 6 hektarów. Był to pierwszy zespół ogrodów w Ogrodach Hortulus Spectabilis, rozpoczęto od labiryntu, a następnie wyodrębniono poszczególne ogrody.
Ogród Magii
Co magicznego znajduje się w tym ogrodzie? Na szczególną uwagę zasługuje Kalendarz Celtycki, który jest swobodną interpretacją wierzeń Celtów oraz ich wiedzy o drzewach. Stworzyli oni kalendarz w oparciu o obserwacje rocznego cyklu przemian w przyrodzie i pogłębioną wiedzę astrologiczną. Dziś w ogrodzie zapoznać się można z horoskopem celtyckim, znaleźć swoje drzewo i dać się ponieść wyobraźni. W Ogrodzie Magii niezwykłe są również zapachy olejków eterycznych oraz zachwycająca paleta barw, którą tworzą rośliny. Magiczne jest również drzewo życia, symbolizujące życie wieczne i nieśmiertelność umieszczone w Ogrodzie Czterech Pór Roku. Każdy z czterech ogródków o jednakowej powierzchni symbolizuje tu jedną z pór roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Drzewo Życia i Ogrody Cztery Pory Roku stanowią integralną całość i symbolizują życie człowieka.
Ogrody Energii
Ogrody Energii reprezentują kamienny krąg i Dolmen Anastazji. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa, łączą one energię kamieni, Ziemi i kosmosu, dając w ten sposób silną, wręcz uzdrawiającą energię. Oczywiście odbiór oddziaływania kręgu jest bardzo indywidualną kwestią – i jak zapewniają właściciele – zależy od wielu czynników. Moc kamiennego kręgu wzmacniać ma Dolmen Anastazji, czyli megalityczna budowla zbudowana z czterech kamieni na kanale energetycznym zgodnie ze stronami świata. Jeden z kamieni zawiera kryształ, który imituje pulsującą energię. Miejsce to cieszy się szczególną popularnością wśród osób zainteresowanych medytacją, sprzyja wyciszeniu i pozytywnemu nastawieniu. Według przeprowadzonych badań promieniowanie radiestezyjne Dolmenu Anastazji zostało określone na 20-30 tysięcy jednostek Bovisów. Energię czerpać można również w Alei Zapłakanych Brzóz. Relaks wśród nich pozwoli wyciszyć się i uspokoić skołatane nerwy.
Ogrody Czasu
Czas w ogrodzie przekazany jest w trzech wymiarach: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Szczególne odniesienie ma to do Ogrodu Czterech Pór Roku, w którym ukazane jest przemijanie. Ma on za zadanie zilustrować życie człowieka. Interpretować można to na wiele sposobów, m.in. wiosna – dzieciństwo, lato – młodość, jesień – dojrzałość, zima – schyłek ludzkiego życia. Następowanie po sobie pór roku jest powiązane z nieuchronnym upływem czasu i następującymi wraz z nimi zmianami w przyrodzie – tak jak i w życiu człowieka. Symbolem czasu w ogrodzie są również słoneczne zegary pokazujące wędrówkę słońca w ciągu dnia, ale również jego wędrówkę na przestrzeni 12 miesięcy.
Ogród Przestrzeni
Ogród Przestrzeni odnosi się do głównej atrakcji Ogrodów Hortulus Spectabilis, jaką jest Labirynt Hortulus. Ma za zadanie symbolizować przestrzeń potrzebną człowiekowi do życia. Przestrzeń ogrodu podlega ciągłej zmianie, wprowadzane są nowe, wzbogacające go gatunki. Kolejnym przykładem jest Ogród Dzikich Topiarów stworzony z różnych odmian bukszpanów. Zostały one posadzone w fantazyjny sposób tak, by można było je po wielu latach w twórczy sposób uformować. Uporządkowane w ogrodzie są litery, które tworzą nieco zniekształcone słowo „Hortulus”.
Zwiedzanie Ogrodów Hortulus
Ogrody Hortulus znajdują się pomiędzy dwoma dużymi i popularnymi kurortami nad Morzem Bałtyckim tj. między Ustroniem Morskim, a Mielnem. Na terenie Ogrodów Tematycznych Hortulus znajduje się również Centrum Ogrodnicze, market Ogród i Galeria, szkółka roślin ozdobnych oraz Caffebar Barwinek. Natomiast w Ogrodach Hortulus Spectabilis znaleźć można Serduszkową Chatę oraz Caffebar Rumianek.
Ogrody Hortulus Dobrzyca – godziny otwarcia
Ogród Tematyczny Hortulus w dni powszednie otwarty jest od godziny 09:30, w weekendy od 10:00. Nie ma jednej, stałej godziny zamknięcia kompleksu, zależy to od danego miesiąca oraz warunków atmosferycznych.
Ogrody Hortulus Sepctabilis otwierane są zazwyczaj od godziny 10:30, a poniedziałek jest dniem konserwacji, więc tego dnia ogrody nie są czynne dla zwiedzających. W celu sprawdzenia dokładnych godzin otwarcia należy odwiedzić oficjalną stronę Ogrodów Hortulus.
Ile kosztuje wejście do ogrodów?
Ogrody Tematyczne Hortulus:
– bilet normalny (dorośli i młodzież powyżej 15 lat): 23 zł
– bilet ulgowy (dzieci od 3 do 15 lat): 18 zł
– bilet grupowy (grupa powyżej 15 osób): 21 zł
Ogrody Hortulus Spectabilis:
– bilet normalny (dorośli i młodzież powyżej 15 lat): 27 zł
– bilet ulgowy (dzieci od 3 do 15 lat): 22 zł
– bilet grupowy (grupa powyżej 15 osób): 25 zł
Pakiet promocyjny – obejmuje wejście do obu części kompleksu
– bilet normalny (dorośli i młodzież powyżej 15 lat): 40 zł
– bilet ulgowy (dzieci od 3 do 15 lat): 30 zł
– bilet grupowy (grupa powyżej 15 osób): 36 zł
Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika po ogrodach.