Search The Query
Search

Narty w Szwajcarii — najlepsze kurorty! Podpowiadamy, gdzie się wybrać na alpejskie szusowanie

narty w szwajcarii

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Wraz z nadchodzącą zimą zapaleni narciarze szykują swój sprzęt, szukając najlepszego miejsca do szusowania. Nie wiesz, gdzie wybrać się na narty? Szwajcaria to ekskluzywne kurorty narciarskie, długie trasy zjazdowe i zapierające dech w piersiach panoramy górskie. Sprawdź, który kurort narciarski wybrać na zimowe szaleństwo w Alpach!

Szwajcaria — dlaczego warto się tam wybrać na zimowe szusowanie?

Szwajcaria to kraj stworzony dla miłośników sportów zimowych, gdzie narciarstwo uprawia się od ponad 100 lat! Tamtejsze stoki należą do szczególnie atrakcyjnych dzięki alpejskim trasom, świetnym warunkom pogodowym i rozwiniętej infrastrukturze o jakości na bardzo wysokim poziomie. Wyjazd na narty w Alpy to świetna opcja zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i rodzin z dziećmi.

Ranking najlepszych ośrodków narciarskich w Szwajcarii!

Szwajcarskie ośrodki narciarskie to łącznie ponad 7 tysięcy kilometrów tras narciarskich – jest więc z czego wybierać! Ośrodki różnią się swoim charakterem, zapewniając trasy dla ekspertów alpejskiego szusowania, narciarskich amatorów i dzieci, które stawiają pierwsze kroki na stokach. Łączą je komfortowe trasy zjazdowe, wysoki poziom kompleksów i niesamowite widoki, które zapewnia najwyższy w Europie łańcuch górski. Podpowiadamy, do jakich ośrodków warto wybrać się na narty w Szwajcarii w tym sezonie!

szwajcaria narty

Cztery Doliny

Szwajcarski Verbier to miejscowość położona u podnóża Pleureur, szczytu Alp Pennińskich, niedaleko granicy z Włochami. Znajduje się tam część ośrodka narciarskiego Cztery Doliny, który stanowi jeden z największych obszarów narciarskich w Europie. To idealne miejsce dla zaawansowanych narciarzy, którzy oczekują wymagających, alpejskich tras. Trasy narciarskie o łącznej długości ponad 400 km znajdują się na wysokości od 1500 do 3330 m n.p.m. Najciekawszą z nich jest zjazd po bardzo stromych stokach Mont Fort, przeznaczony dla naprawdę doświadczonych adeptów narciarstwa. Odpowiednie trasy zjazdowe znajdą tu także osoby średniozaawansowane, chcące bez pośpiechu podziwiać miejscowe szczyty oraz rodziny z dziećmi. Stoki w samym Verbier to 65 km tras łatwych, 31 km tras o średnim poziomie trudności oraz 80 km tras dla osób zaawansowanych. Ośrodek wyposażony jest w wyciągi orczykowe, krzesełkowe oraz 20 kolejek kabinowych. Kurort zapewnia rozwiniętą bazę noclegową: hotele, drewniane domki i luksusowe apartamenty.

Matterhorn Glacier Paradise

Ośrodek w szwajcarskim Zermatt wyróżnia się niezwykłą panoramą ze szczytem Matterhornu i alpejskimi czterotysięcznikami. Wraz z włoskim Breuil-Cervinia to najwyżej położony alpejski ośrodek narciarski, z którego narciarze mogą korzystać również latem, szusując po trasach lodowca Theodulgletscher. Tereny narciarskie Zermatt-Matterhorn i włoskiego Breuil-Cervinia dysponują 54 wyciągami i aż 148 stokami. Ośrodek narciarski to 360 kilometrów tras o zróżnicowanej trudności, jednak większość z nich to trasy czerwone, przeznaczone dla narciarzy średniozaawansowanych (227 km). Około 20 km tras oznaczono jako czarne, a 74 km stanowią trasy niebieskie. Najdłuższa trasa, prowadzącą z Matterhornu do Zermatt ma długość 25 kilometrów. Dojazd do początkowego punktu trasy zapewnia najdłuższa kolejka górska, wjeżdżająca na wysokość 3820 m n.p.m. Ośrodek oferuje również trasy dla miłośników freeskiingu (36 km) oraz umożliwia zjazdy narciarskie poza wyznaczonymi trasami. Dla osób zaczynających przygodę ze sportami zimowymi przygotowano specjalnie przystosowane trasy, a dzieci mogą rozpocząć naukę jazdy na nartach w Wolli’s Park. W ośrodku znajduje się także Snowpark, położony na wysokości 3000 m n.p.m. ze skoczniami i torem przeszkód.

4 Doliny, Szwajcaria

Grimentz-Zinal

Teren narciarski w górskiej miejscowości Zinal połączono kolejką linową z ośrodkiem w Grimentz, a ich trasy położone są na wysokości 1570 – 2900 m n.p.m. W ramach karnetu „Grimentz-Zinal” możesz skorzystać z niemal 100 km nartostrad, na które dotrzesz, wybierając spośród 21 wyciągów. Trasy dostosowane są do osób na każdym poziomie zaawansowania – udostępniono 27 km tras niebieskich, 43 km tras czerwonych i 30 km tras czarnych. Co więcej, w szwajcarskim Zinal znajdziesz trasy do skialpinizmu oraz teren dla freeridowców. Zaawansowani freeridowcy mogą korzystać z niemal 100 hektarowego terenu poza wyznaczoną trasą. Udostępniono także specjalny stok, przeznaczony dla dzieci oraz Snow Park. Ośrodek zapewnia szeroką ofertę Après-ski, w tym bary, winiarnie i restauracje.

Saas-Fee

Nazywana Perłą Alp, razem z pobliskimi Saas-Almagell, Saas-Grund i Saas-Balen tworzy ośrodek narciarski. Wjazd do miejscowości samochodem jest niemożliwy, a transport zapewniają pojazdy elektryczne i sanie. To mniejszy ośrodek w porównaniu do poprzednich, oferujący 145 km nartostrad, w tym 7 tras czarnych. Poszusujesz tam na wysokości od 1470 do 3600 m n.p.m, a najdłuższa trasa, mająca początek na szczycie Mittelallalin ma 9 km. Ośrodek Saas-Fee to łącznie 22 wyciągi i kolejki, w tym Metro Alpin – podziemna kolej linowa, położona najwyżej na świecie. Jak na szwajcarski kurort narciarski przystało, Saas-Fee zapewnia infrastrukturę dla rodzin i Snow Park. Ośrodek wyróżnia się najwyżej położoną restauracją obrotową, która mieści się pod szczytem masywu Allalin. Dotrzesz do niej podziemną koleją linową. W Saas-Fee na nartach pojeździsz przez cały rok. Trasy przy lodowcu są ośnieżone nawet w lecie!

Grimentz-Zinal, Szwajcaria

Davos Klosters

To słynny ośrodek narciarski, obejmujący najwyżej położone miasto w Alpach – Davos oraz Klosters, gdzie na narty przyjeżdżają celebryci światowej sławy, a nawet brytyjska rodzina królewska. Kurorty to ponad 300 km tras narciarskich (w tym niemal 100 km tras łatwych, 122 km średnich i 45 km trudnych) oraz 57 kolejek i wyciągów. Stoki rozciągają się na wysokości od 1560 do 2844 m n.p.m. Ciekawą propozycję stanowią trasy z masywu Jakobshorn, prowadzące do Davos Platz oraz 12-kilometrowa nartostrada z Weissfluh do Küblis. To świetne miejsce dla narciarzy biegowych, którzy mają do dyspozycji malownicze trasy o łącznej długości 75 kilometrów. Na snowboardzistów czekają tory z przeszkodami, położone na zboczach szczytu Jakobshorn. Ośrodek jest przyjazny dla rodzin. Dzieciom przygotowano park przygód Madrisa-Land, gdzie mogą rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem.

Na narty do Szwajcarii — kiedy się wybrać?

Niektóre ze szwajcarskich ośrodków narciarskich, jak wcześniej wspomniane Zermatt i Saas Fee działają przez cały rok, w pozostałych sezon zimowy zaczyna się zazwyczaj w październiku i listopadzie. W sezonie zimowym, szczególnie w okolicach świąt możesz się spodziewać tłumów na stokach. Dogodnymi miesiącami na wyjazd do Szwajcarii będą luty i marzec. W takim okresie masz gwarancje ośnieżonych stoków i słonecznej pogody. Dodatkowo na stokach będzie mniej ludzi, a ceny noclegów będą niższe.

Davos Klosters, Szwajcaria

Ceny w Szwajcarii — czego możemy się spodziewać?

Należy liczyć się z tym, że pobyt w szwajcarskim kurorcie będzie dość drogi. Mimo to, zdecydowanie warto wybrać szwajcarskie stoki, ponieważ alpejskie panoramy, warunki pogodowe i świetne kurorty rekompensują wysokie ceny. Za jednodniowy Ski Pass, umożliwiający szusowanie po trasach Grimentz – Zinal osoba dorosła musi zapłacić 67 franków szwajcarskich, czyli około 290 zł. Również szwajcarskie jedzenie nie należy do najtańszych. Za obiad w jednej z restauracji kurortu Saas-Fee należy zapłacić około 70 franków szwajcarskich (300 zł) za dania dla dwóch osób razem z napojami.

Co musisz wiedzieć przed wjazdem do Szwajcarii?

Przed wjazdem do Szwajcarii warto wcześniej zapoznać się z ograniczeniami na drogach, aby nie przywieźć z urlopu wysokich mandatów. Limity prędkości różnią się od tych na polskich ulicach. Autostradą można poruszać się z maksymalną prędkością 120 km/h, pozostałe limity to: 100 km/h na drogach ekspresowych, 80 km/h poza terenem zabudowanym, 50 km/h w obszarze terenów zabudowanych. W centrum miast bardzo często nakładane są ograniczenia 30 km/h. Prowadząc samochód, obowiązkowo należy mieć przy sobie: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisę OC i trójkąt ostrzegawczy. Aby wjechać na autostradę, konieczna jest winieta, którą można kupić na granicy podczas wjazdu do Szwajcarii samochodem. Cena winiety to 40 franków, czyli około 170 złotych. Za brak winiety grozi mandat w wysokości 200 franków, czyli około 860 zł – zdecydowanie nie warto więc ryzykować.

wjazd do szwajcarii samochodem

Lokalne ciekawostki

  • W Szwajcarii możesz podziwiać aż 48 spośród 82 alpejskich czterotysięczników.
  • Najwyższym szczytem szwajcarskich Alp jest Monte Rosa (4634 m n.p.m.), jednak to Matterhorn (4478 m n.p.m.) jest najbardziej rozpoznawalny. Jeśli widzisz gdzieś symbol góry (na przykład w logo popularnych czekolad Toblerone), wielce prawdopodobne, że to właśnie sylwetka tego szwajcarskiego szczytu.
  • Oprócz majestatycznych Alp Szwajcaria pełna jest jezior. Największe z nich to Jezioro Genewskie, przy którym mieści się słynny zamek Chillon.
  • Najbardziej stromą trasę zębatą w Europie znajdziesz w… Szwajcarii! Kolej transportuje turystów pod nachyleniem nawet 48% na alpejski szczyt góry Pilatus. Z Pilatusem wiąże się legenda o biblijnym Poncjuszu, którego ciało miało zostać wrzucone do jednego z pobliskich jezior. Przez lata góra była uznawana za przeklętą i omijana przez mieszkańców Szwajcarii szerokim łukiem.
  • Charakterystycznym elementem letniego pejzażu Alp są wypasające się na zboczach gór krowy. Przyodziane w masywne dzwonki zwierzęta nadają uroku terenom górskim, a z ich mleka produkuje się słynne na całym świecie tradycyjne szwajcarskie sery.

Jeśli chociaż raz wybierzesz się do Szwajcarii zimą, prawdopodobnie nie będziesz chciał wybierać innego miejsca na narty. Szwajcarskie stoki prezentują najwyższy poziom, a z panoramą Alp może równać się niewiele pejzaży górskich na świecie. Przygotuj niezbędny sprzęt, wybierz kurort i szusuj po niesamowitych trasach narciarskich w państwie Helwetów.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds