Search The Query
Search

Mykeny – wizyta w starożytnej twierdzy Agamemnona

Image

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Mykeny (gr. Μυκήνες, Mykḗnes) to niewielka mieścina w sercu (antycznego) Peloponezu. Nie znajdziecie tu szerokiej, piaszczystej plaży (w zasadzie to nie znajdziecie tutaj żadnej plaży), a cała miejscowość składa się z głównej ulicy oraz restauracji i kilku sklepów z pamiątkami przy niej ulokowanych. Normalnie taki opis nie brzmiałby specjalnie zachęcająco, w tym przypadku sprawa wygląda jednak nieco inaczej…

Mykeny
Mykeny

[toc]Wszystko powyższe jest prawdą. Główną atrakcją Myken są stanowiska archeologiczne z wykopaliskami sięgającymi epoki brązu (o tym dalej), w oparciu o które powstała niewielka infrastruktura, której lata świetności już zdecydowanie minęły. Gdyby mnie ktoś jednak zapytał o dwa najbardziej „greckie” skojarzenia to pewnie wymieniłbym filozofowanie z pewnym Grekiem przy zachodzie słońca w Salonikach oraz właśnie Mykeny. Górzysty krajobraz: jest, wartości poznawcze: i to jakie!, pomarańcze i oliwki: wszędzie, tempo życia: wolniej się nie da. Parafrazując klasyka, zawartość Grecji w Grecji: 100%. 🙂

Główna ulica Myken
Główna ulica Myken

Prawdą jest też, że Mykeny to dla większości miasteczko przelotowe. Sporo wycieczek objazdowych jako obowiązkowy punkt programu ma właśnie ruiny akropolu, postój przy sklepie z pamiątkami, ew. restauracji i w drogę. Naturalnie, jest to też główne źródło utrzymania mieszkańców. I tak się powoli żyje na tej wsi. Od autokaru do autokaru, od jednej grupy turystów do drugiej.

Cytadela mykeńska
Cytadela mykeńska

My na szczęście trafiliśmy tu poza sezonem i udało nam się poczuć trochę prawdziwego greckiego klimatu. Oprócz „infrastruktury” typowo turystycznej funkcjonuje tu tylko jeden malutki sklepik z artykułami spożywczymi. Chleb tylko w określonych godzinach, ser i jaja spod lady 🙂 Pierwszy, patrząc od wjazdu, sklep z pamiątkami prowadzi ponad siedemdziesięcioletni właściciel wraz z córką. Ruch w nim jest, delikatnie mówiąc, dość umiarkowany, ale właściciel zamiast nagabywać na kupno, często woli sobie uciąć z odwiedzającymi po prostu dłuższą pogawędkę. Sklep bardziej niż dla zysku utrzymuje przy życiu z sentymentu, gdyż prowadził go jeszcze jego ojciec(!). Camping (Camping ATREUS), na którym się zatrzymaliśmy, także istnieje już ponad 40 lat i prowadzony jest nadal przez tych samych, życzliwych i pogodnych, właścicieli. Większość miejsc wygląda tu podobnie, są to skromne, rodzinne biznesy, a każde charakteryzuje spokój i gościnność.

Pogłaszczcie go od nas, gdy będziecie w okolicy 🙂

Dlatego jeśli szukacie chwili wytchnienia z daleka od turystów i kurortów, Mykeny mogą być strzałem w dziesiątkę. Okolice słyną w dodatku z licznych sadów pomarańczowych oraz gajów oliwnych, a zarówno owoce jak i oliwę szczególnie polecamy kupować z przydrożnych, prowizorycznych straganów. Bardziej grecko już chyba być nie może 🙂

Stanowiska Archeologiczne

Chyba wszyscy doskonale kojarzą kulturę mykeńską, a przynajmniej samą nazwę epoki 🙂 Nieopodal centrum obecnych Myken znajduje się jej kolebka, czyli ruiny starożytnego akropolu wraz z pozostałościami pałacu oraz grobowce szybowe i komorowe. Warto tu zajrzeć także ze względu na niesamowity widok z najwyższego punktu pałacu, którego założycielem miał być mityczny Perseusz. Za wejście zapłacicie 12€ lub 6€ w przypadku biletów ulgowych.

mykeny

Najważniejsze punkty wykopalisk:

  • Ruiny akropolu (zwanego też cytadelą mykeńską)
  • Lwia Brama – główna brama cytadeli
  • Skarbiec Atreusza (in. grób Agamemnona) – gigantyczny grobowiec, który aż do II wieku był największą budowlą kopułową świata
Źródło: https://www.discovergreekculture.com/tours/wine-history-peloponnese/attachment/the-lion-gate-marks-entrance-to-the-acropolis-of-mycenae/

Okoliczne atrakcje

Mykeny można potraktować także jako świetny punkt wypadowy. W okolicy znajdziecie wiele miasteczek z bogatą, sięgającą starożytności, historią. Do najważniejszych z nich należą:

Więcej informacji dotyczących Peloponezu i miejsc wartych odwiedzenia znajdziecie w tym wpisie: Peloponez – co warto zobaczyć.

Mapa

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Leave a Reply

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds