Search The Query
Search

Muzeum Wsi Lubelskiej – największe muzeum skansenowe w Polsce

muzeum wsi lubelskiej

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Dla wszystkich zainteresowanych historią oraz codziennym życiem ludności Polski w dawnych czasach świetnym pomysłem będzie wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej, czyli skansenu znajdującego się w dolinie rzeki Czechówka na Lubelszczyźnie. Spacerując po kompleksie, można przenieść się w czasy mieszkańców ziem, do których należały obiekty, podzielone obecnie na sektory geograficzne. Skansen stanowi doskonałe odzwierciedlenie klimatu tego miejsca i zapewnia wiele ciekawych wydarzeń, prelekcji i warsztatów!

Kilka słów o Muzeum Wsi Lubelskiej

Skansen Wsi Lubelskiej jest jednym z większych tego rodzaju obiektów na terenie Polski. Podróżując w to miejsce, można dowiedzieć się wielu interesujących faktów o życiu dawnego społeczeństwa zamieszkującego te ziemie – pracy, tradycjach, zwyczajach oraz ulubionych rozrywkach. Na powierzchni 20 hektarów rozciąga się kilka budynków, które sprowadzono z różnych obszarów i na podstawie pochodzenia pogrupowano w sektory. Należą do nich: Wyżyna Lubelska, Powiśle, Nadbuże, Podlasie i Polesie Lubelskie, ale do dyspozycji gości jest także miasteczko i zespół dworski. Obiekty znajdujące się na terenie Skansenu Lublin posiadają około 200-300 lat, a wśród nich są także budynki sakralne, jak dwie świątynie rzymskokatolickie oraz cerkiew greckokatolicka.

Wizyta w tym miejscu jest szczególnie ciekawym doświadczeniem, ponieważ wraz z zabudowaniami, które tworzą muzeum przedstawione są historie i życiorysy rodzin, które w nich spędzały swoje życie, dzięki czemu z osobna można przyjrzeć się życiu codziennemu każdej osobnej jednostki. Każda chata nawiązuje do dziejów z innego roku, natomiast na terenie całego skansenu lubelskiego można zaobserwować budynki zbudowane w innych latach, a najpóźniejsze ekspozycje gromadzą artefakty obrazujące życie około 1939 roku. Poza tym, że można podziwiać tu układ gospodarski, w obrębie posiadłości specjalnie wyznaczono drogi i ścieżki, ogrody i pola, dzięki którym jeszcze bardziej odwzorowano klimat dawnej wsi, sadząc roślinność typową dla tego regionu – w tym kwiaty i zioła. Uzupełnieniem całości są żywe zwierzęta, które posiadają w tym miejscu swoje gospodarstwa. Są to krowy, konie, owce, kozy, ale także kury, gęsi i kaczki. Poza stałą wystawą, odbywa się wiele wystaw czasowych, podczas których można dowiedzieć się nowinek i zobaczyć wiejskie życie w kolejnych odsłonach.

skansen lublin
Umeblowanie starej wiejskiej chaty

Zwiedzanie muzeum – praktyczne informacje

Muzeum można zwiedzać samodzielnie lub w zorganizowanych grupach z przewodnikiem, który oprowadza wycieczki na terenie skansenu w Lublinie w języku polskim i angielskim, więc śmiało mogą zawitać tutaj obcokrajowcy. W przypadku tego rodzaju zwiedzania nie ma możliwości, by większe grupy poruszały się po terenie kompleksu samodzielnie, a wizytę taką należy wcześniej umówić. Jedna grupa obejmuje nie więcej niż 30 osób, a przejście całego muzeum zajmuje około 1,5 godziny.

Dla turystów znajduje się sklepik z pamiątkami, a obiekt przystosowany jest dla osób z niepełnosprawnościami, w tym niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Istnieje możliwość wzięcia udziału w specjalnych lekcjach organizowanych przez pedagogiczną kadrę instytucji. To doskonałe warsztaty szczególnie dla dzieci, dzięki czemu wiedza przekazywana jest interaktywnie przez zabawę. W celu umówienia zajęć muzealnych, należy się skontaktować z Działem Edukacji.

Jak dojechać do Muzeum Wsi Lubelskiej?

Muzeum Wsi Lubelskiej znajduje się w Lublinie, przy Alei Warszawskiej 96. Bezproblemowo można dojechać samochodem, ponieważ przy obiekcie znajduje się niestrzeżony, bezpłatny parking dla pojazdów osobowych. Obiekt mieści się na trasie Lublin-Warszawa i dla tych, którzy chcą skorzystać z komunikacji autobusowej również dojazd nie powinien stanowić problemu, ponieważ w okolicy znajdują się trzy autobusowe przystanki miejskich autobusów MPK: Skansen 1 (kierunek: Sławinkowska), Skansen 2 (kierunek: centrum) oraz Skansen 3 (kierunek: Jastków), do których można dojechać autobusami linii: 18, 20, 30 i 37.

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu oraz pory roku i prezentują się następująco:

  • od stycznia do marca muzeum czynne jest w godzinach: 09:00 – 15:00, wtorek – niedziela
  • w kwietniu muzeum czynne jest w godzinach: 09:00 – 17:00, wszystkie dni tygodnia
  • od maja do września muzeum czynne jest w godzinach: 09:00 – 18:00, wszystkie dni tygodnia
  • w październiku muzeum czynne jest w godzinach: 09:00 – 17:00, wszystkie dni tygodnia
  • od listopada do grudnia muzeum czynne jest w godzinach: 09:00 – 15:00, od wtorku do niedzieli

Ostatnie wejście na teren wiejskiego kompleksu odbywa się zawsze godzinę przed zamknięciem. Obiekt jest nieczynny w święta państwowe i kościelne.

Cennik zwiedzania

Od lutego 2021 roku osoba dorosła za bilet wstępu do skansenu lubelskiego zobowiązana jest zapłacić 12 złotych, natomiast dla dzieci i studentów obowiązuje zniżka i bilet ulgowy kosztuje 6 złotych. Ze specjalnych ulg mogą skorzystać także członkowie kart dużych rodzin. Dzieci do 7 roku życia zwiedzają muzeum bezpłatnie. Dodatkowym opłatom podlega nagrywanie filmów i wykonywanie sesji zdjęciowych na terenie obiektu.

Dla grupy 15-osobowej koszt zwiedzania z przewodnikiem wynosi 80 złotych, natomiast dla grup od 16 do 30 osób koszt to 100 złotych. Zwiedzanie w języku angielskim jest droższe i podlega innemu cennikowi.

Muzeum Wsi Lubelskiej – ekspozycja

Spacer po Muzeum Wsi Lubelskiej odbywa się w obrębie siedmiu tematycznych sektorów, które dostępne są jedynie dla pieszych turystów, którzy mogą zwiedzać je jedynie od zewnątrz. Ekspozycje poświęcone są kulturze żydowskiej i nawiązują do różnych okresów historii, dzięki czemu można mieć jeszcze większy pogląd na wszystko, co dawniej znajdowało się na Lubelskiej wsi i w jej okolicach.

Wyżyna Lubelska

Na Wyżynie Lubelskiej – pierwszym sektorze, który znajduje się zaraz za biletowymi kasami można podziwiać Wiatrak z Zygmuntowa – pierwszy z obiektów przeniesionych do skansenu. Dawniej obiekt był czynny i służył wyrobowi mąki. Kolejno mieści się tutaj Kuźnia Urzędowa, Kapliczka z Kolanówki. Przykładem bogatego domostwa jest Zagroda z Urzędowa, a poza nią na Wyżynie Lubelskiej znajdują się jeszcze trzy inne zagrody – z Niemiec, Żukowa i Żabna. Najstarszym obiektem jest Chałupa z Tarnogóry, a ciekawym zabytkiem studnia z Błażka, przy której znajduje się Olearnia z Bogucina.

lublin skansen
Wiatrak, który kiedyś służył do wyrobu mąki

Zespół dworski

Idąc w dalszą część kompleksu, ujawnia się zespół dworski czyli część zabudowań, która należała do bardziej majętnych rezydentów. Można zobaczyć tu Dwór z Żyrzyna, która widać niemal z każdej innej strony skansenu. Cechuje się wyjątkowymi walorami architektury i stanowi serce zespołu dworskiego. Poza nim znajdują się tu również Czworak z Brusa Starego, Dwór z Huty Dzierążyńskiej, dwa dworskie spichlerze, zabytkowa Brama z Łańcuchowa, Krzyż z Leokadiowa i Figura Matki Boskiej Królowej Polski. Ponadto można tu zobaczyć pięknie kwitnący ogród przyprawowo-ziołowy, przejść przez Biały Most na rzece Czechówce i wspiąć się na Kopiec Widokowy, z którego rozpościera się widok na okolicę.

Miasteczko

W sektorze miasteczko można zajrzeć do niektórych wnętrz obiektów umieszczonych na tym obszarze! Są to: zakład fryzjerski, agencja pocztowa, gabinet dentysty, pracownia malarska i dwa rzymskokatolickie kościoły. Dodatkowo śmiało można zajrzeć do mieszkania burmistrza, pracowni krawieckiej i cholewkarskiej, warsztatu szewca i masarni oraz wielu innych, ciekawych zabudowań, które stanowiły miejsce pracy mieszkańców regionu. Z spaceru w tej części można dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat wiejskiego życia i jego mieszkańców.

Roztocze

W sektorze Roztocze do dyspozycji odwiedzających usytuowane są zagrody, Chałupa z Gozdu Lipińskiego, drewniana kapliczka, piwiarnia z Siedliszcza, zabytkowa brama wjazdowa i kuźnia. Najważniejszym obiektem tego terenu jest greckokatolicka cerkiew z Tarnoszyna.

Powiśle

Przechodząc do sektora Powiśle ponownie następuje zmiana warunków, a obiekty można oglądać jedynie z zewnątrz. W tej części skansenu można podziwiać wiele zagród zamieszkiwanych kiedyś przez rodziny regionu powiślańskiego, które swoim wyglądem i przydomowymi eksponatami, jak studnie, ogródki i przydomowe obiekty dają pogląd o życiu w tej geograficznej krainie. Mieszczą się tu dwie urokliwe kapliczki – z Leszczyny oraz kopia kapliczki ze Żmijowisk.

skansen wsi lubelskiej
W skansenie można podziwiać także dawne przedmioty codziennego użytku

Podlasie i Polesie Lubelskie

W sektorze poświęconemu krainie Podlasia i Polesie Lubelskiego dotychczas został osadzony jeden obiekt i jest nim Remiza z Bedlna. Ta ekspozycja wiernie oddaje obiekt z 1936 roku – drewniany, kryty papą, na który składają się dwa pomieszczenia. Wiadomo, że obiekt powstał w latach 1930-1932 dla Towarzystwa Straży Ogniowej Ochotniczej w Bedlnie.

Nadbuże

Nadbuże to region, który dopiero jest zagospodarowywany w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie i nie znajdują się w tym momencie tu żadne z obiektów udostępnionych do zwiedzania. Cały czas trwają prace remontowe, które pozwolą włączyć właśnie tę część, jako kolejny odcinek możliwy do spacerowych odwiedzin.

Atrakcje w Muzeum Wsi Lubelskiej

Lublin i skansen, poza ciekawym historycznym zapleczem służą wielu rozrywkom, a niektóre z nich dostępne są dla gości przyjeżdżających właśnie do Muzeum Wsi Lubelskiej. Wielką atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników zwiedzania są zwierzęta hodowane na terenie skansenu. Eksplorując życie wiejskich zwierząt, można zajrzeć do wnętrza stajni i zobaczyć pracę koni, a także przebieg prac rolnych z ich udziałem, jak orka lub transport. Można przejechać się bryczką lub saniami. Ponadto instytucja organizuje ciekawe muzealne prelekcje, które są doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i dodatkowe zajęcia dla najmłodszych z regionu Lubelszczyzny. Udział w nich mogą wziąć także przyjeżdżający z innych miejscowości w ramach szkolnych wycieczek. Dodatkowo w Muzeum Wsi Lubelskiej odbywają się spotkania i wieczorki literackie oraz pokazy malarstwa lokalnych artystów. Z pewnością to ciekawy pomysł na weekendowy wyjazd i poznanie nieco kultur regionów wschodniej Polski.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds