Przejdź do treści
ziemia ognista

Ziemia Ognista – archipelag u południowych wybrzeży Ameryki Południowej

Ta podróż to prawdziwe spełnienie marzeń wszystkich odkrywców i zbieraczy przygód, a wycieczka w to miejsce stanowi wyprawę na jeden z czterech końców świata. Ziemia ognista stanowi wyzwanie dla turystów ze względu na trudne pogodowe warunki, jednak wytrwałość odpłaca się zniewalającymi urokami dziewiczej natury regionu. Z czego słynie ognisty archipelag oraz jakie atrakcje czekają na odwiedzających? W tym artykule – naturalna kraina bez tajemnic!

Kilka słów o historii archipelagu Ziemi Ognistej

W XVI wieku, w którym Magellana przepływał cieśniną w poszukiwaniu nowych lądów, znajdująca się przy niej Ziemia Ognista nie stanowiła celu żeglarzy i żaden z odkrywców nie przywiązywał uwagi do niewielkiego archipelagu. Dodatkowo trudne warunki żeglugi utrudniały dostęp do zasiedlenia tego lądu. Obszar ten dopiero w kolejnych stuleciach został zamieszkany przez osadnictwo ludności z Europy, w tym Hiszpanii, doprowadzając do upadku terytorialnego rdzennych mieszkańców. W XVIII wieku Wielka Brytania zajęła pobliskie wyspy – Falklandy, a ląd wzbudził zainteresowanie kolonizatorów i wszczęła się walka o jego posiadanie między Chile i Argentyną, które do dziś są w posiadaniu części wysp należących do archipelagu. Ziemię osiedlono i zaczęto wykorzystywać w ramach przemysłu związanego z przetwórstwem ropy naftowej i gazu ziemnego, ale także rybołówstwa, leśnictwa i rozwijania nowych gałęzi przemysłu. Miejsce to czerpie wiele z turystyki, dzięki odwiedzającym przybywającym z Ushuaia – najbardziej wysuniętego miasta na południu Ameryk, skąd najłatwiej dostać się właśnie do tej geograficznej krainy.

Skąd jego nazwa?

Nazwa archipelagu pochodzi odkrycia tego miejsca przez podróżników z Hiszpanii, którzy zobaczyli chłodny ląd zamieszkany przez ludność plemienia Yaghan i Yamana. Zajmowali oni cały teren wysp, łącznie z rozlewiskami i wodnymi kanałami, polując w tych miejscach na zwierzęta i łowiąc ryby. Wzrok odkrywców przykuł fakt, że społeczność plemienna przemierza ziemię rozebrana niemal do naga i boso stąpając po zaśnieżonych powierzchniach, ogrzewając się przy tym rozpalanymi ogniskami na terenie archipelagów, które widoczne były z oceanu – nawet dalekich odległości. Stąd właśnie postanowiono nazwać ten ląd Ziemią Ognistą. Początkowo nazwa ta przybrała formę Ziemia dymna, jednak stosunkowo szybko została zmieniona na obowiązującą dotychczas.

Jakie wyspy należą do archipelagu?

W skład archipelagu wchodzi jedna główna wyspa – Isla Grande de Tierra del Fuego, nazywana najczęściej Ziemią Ognistą, czyli Tierra del Fuego lub można spotkać się także z określeniem Isla Grande. To największy obszar stanowiący 48 100 km2, poza którym znajduje się wiele mniejszych wysp. Najważniejsze z nich to: Navarino, Hoste, Clarence, Santa Inés, Riesco, Desolación, Hornos, Landfall, Nunez, Picton, Lennox i Nueva, Stewart, Gordon, Tomas i Londonerry. Najbardziej wysunięty na południe fragment lądu stanowi wyspa Horn, na której znajduje się słynny przylądek o tej samej nazwie. Archipelag podzielony jest między Chile, które zajmuje jego większą część a także Argentynę.

park narodowy ziemi ognistej
W Parku Narodowym Ziemi Ognistej można spotkać dzikie konie

Rośliny i zwierzęta żyjące na ziemiach archipelagu

Tereny archipelagu Ognista Ziemia obfitują w bogactwo nienaruszonego działalnością człowieka ekosystemu, który został ujęty mianem Parku Narodowego Ziemi Ognistej oraz innych, ścisłych rezerwatów badawczych, wyłączonych ze strefy turystycznej i podlegających wyjątkowej ochronie. To doskonałe miejsca dla tych, którzy poszukują w odwiedzanych miejscach pięknych walorów natury, a ziemia archipelagu wyróżnia się wyjątkowo dużą różnorodnością biologiczną i można zaobserwować tu niespotykane w innym miejscach żyjące dziko zwierzęta a także unikalne gatunki roślin. Najbardziej popularnym reprezentantem tej części lądu jest kondor andyjski – ptak królujący nad wyspami, którego rozpiętość skrzydeł wynosi ponad trzy metry! Wyspy są ogólnie doskonałym miejscem do obserwacji tej grupy zwierząt, a poza kondorem można spotkać tu także: papugę australijską, dzięcioły patagońskie, drozdy, ziębę patagońską, rayadito oraz kolibra rubinowego. Poza ptactwem, typowym mieszkańcem tego regionu jest lis rudy, wydra huilin i amerykański bóbr.

Na florę parku składają się głównie trzy duże lasy – Przedantarktyczne, Magellana oraz Andów. Dominują w nich drzewa gatunków: lenga, magellan, ñirre, coihue i canelo, a poza nimi tereny wysp pokrywają tak zwane cachiyuyos, czyli obszary rozciągających się alg o gigantycznych rozmiarach. Poza tym w regionie można odnaleźć rzadkie i delikatne okazy storczyków a także paproci.

Główne atrakcje Ziemi Ognistej

Ognista Ziemia to idealne miejsce na podróż dla osób, które kochają podziwianie pięknych krajobrazów oraz pasjonatów fotografii, ponieważ właśnie tutaj nie będzie można narzekać na brak urokliwych miejsc i zapierających dech w piersiach widoków. Atrakcje wyspy Ziemi Ognistej skupiają się głównie na eksplorowaniu natury oraz obecnej tu fauny i flory, która zdecydowanie wyróżnia się od pozostałej części kontynentu. Bez obaw – w regionie tym można odnaleźć także dobre restauracje serwujące chilijską kuchnię i zrelaksować się w towarzystwie pięknych okoliczności przyrody.

Park Narodowy Ziemi Ognistej

Na południowo-wschodnim obszarze Ziemi Ognistej w Argentynie rozciąga się aż do granicy z Chile wielki Park Narodowy Ziemi Ognistej, który zajmuje około 60 hektarów powierzchni. Jego teren pokrywają patagońskie lasy, a wiele z nich przecinają płynące rzeki i strumienie. Tu można zobaczyć zarówno góry jak i doliny oraz niezwykle rzadkie gatunki zwierząt. Wśród głównych atrakcji parku znajdują się: Jezioro Fagnano, Kanał Beagle, Isla de los Lobos i Isla de los Estados. To podstawowy punkt wycieczki na Tierra del Fuego, który można odwiedzać od wtorku do niedzieli.

Jezioro Fagnano

Doskonałym miejscem na pobyt jest zatrzymanie się w okolicy jednego z większych jezior na świecie – Fagnano, które znajduje się w pobliżu miasta Tolhuin. Mieszkańcy plemion, które przed kilkoma stuleciami zamieszkiwali ten region nazywali je „przełamaniem horyzontu”, dzięki wystającym zza tafli wody wysokimi górami, które tworzą niesamowity krajobraz całej doliny. Jezioro otoczone jest przez wiele letniskowych domków i campingów, w których można skorzystać z przenocowania, by przez dłuższy czas odkrywać uroku tej ziemi. Wśród aktywności najbardziej popularne są piesze wędrówki, jazda konna, a miejscowi proponują wyruszenie z nimi na połowy pstrąga tęczowego z łodzi lub brzegu jeziora. Zjawiskowy jest zachód słońca, chowający się w wodach oraz wiele różnorodnych gatunków ptaków, których obserwacji można poddać się właśnie tutaj.

ognista ziemia
Jezioro Fagnano

Isla de los Lobos

Idla de los Lobos to niewielka wysepka, która przykuwa uwagę turystów niezwykłym wkomponowaniem się w klimat Ognistej Ziemi. Tutaj można zobaczyć lwy morskie, a nawet pingwiny! Ta część lądu należy do archipelagu Bridges, a największą atrakcją jest wznosząca się latarnia morska Les Eclaireurs. Obiekt jest niezwykle popularny, choć bywa często mylony z Latarnią na końcu świata, mimo to nie sposób podczas rejsowej wycieczki nie zrobić przystanku właśnie tu, by uwiecznić na fotografii to miejsce.

Wyspy Georgia Południowa i Sandwich Południowy

We wschodniej części archipelagi Ziemi Ognistej, znacznie wysunięte w głąb oceanu są Wyspy Georgia Południowa i Sandwich Południowy, do których można dopłynąć w ramach zwiedzania okolic lądu. To głównie strome zbocza wyrastające z wód, cechujące się dość antarktycznym klimatem ze względu na osamotnienie i położenie w bliskiej odległości od Antarktydy. To zdecydowanie królestwo pingwinów i albatrosów. Piękny, naturalny krajobraz tworzą liczne fiordy, klify i górskie pasma. Teren ten nie jest pokryty bogatą szatą rośliną a jedynym przykładem flory, która tu występuje są mchy i porosty. Odwiedzenie tego miejsca na końcu świata możliwe jest jedynie podczas wycieczki rejsowej.

Ciekawostki i praktyczne informacje o Ziemi Ognistej

Ziemia Ognista stanowi bardzo ważne miejsce na mapie świata, ponieważ właśnie ten archipelag stanowi najbardziej wysunięty na południe ląd obu Ameryk z przylądkiem Horn i miastem Ushuaia. Panują tu trudne warunki pogodowe, a charakterystyczną cechą klimatu są silne i porywiste wiatry, które osiągają prędkość nawet 100km/godzinę, dzięki czemu powodują, że drzewa i pozostałe roślinność wyginane są w nietypowe kształty. Takie naturalne formacje posiadają nazwę „drzew flagowych”. W ostatnich latach na Ziemi Ognistej dokonano niezwykłego odkrycia, ponieważ wykopano tu złoto! Znalezienie pożądanego surowca sprawiło, że miejsce to przyciągnęło wielu poszukiwaczy, jednak zasoby bardzo szybko zostały zużyte, a napływ ludności znacznie poprawił stan krajowej gospodarki.

Najlepszym okres do przyjazdu na Ziemię Ognistą jest czas od października do marca – wówczas jest ciepło, a dnie są dłuższe. Mieszkańcy oficjalnie posługują się językiem hiszpańskim, ale nie będzie problemu w porozumieniu się po angielsku. Istnieje dosyć rozbudowa infrastruktura turystyczna, dzięki czemu można znaleźć zakwaterowanie w przystępnej cenie, a przemieszczanie się po archipelagu możliwe jest dzięki dobrze prosperującej komunikacji autobusowej. To idealne miejsce dla osób, które bez pośpiechu chcą poznawać piękno przyrody na południu ziemskiej półkuli!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.