Wybierając się w podróż do Egiptu, obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być wizyta w Muzeum Egipskim w Kairze. Obiekt ten świetnie przedstawia historię starożytnego państwa, a w jego zbiorach znajduje się około 160 tysięcy eksponatów, pochodzących sprzed wielu stuleci. To miejsce, do którego warto wybrać się przed odwiedzeniem Kairu, by lepiej zrozumieć historię tego miasta i uczynić jego zwiedzanie jeszcze bardziej przyjemnym i odkrywczym.
Muzeum egipskie w Kairze – historia
Do powstania Muzeum w Kairze przyczynił się Rifa al-Tahtawi, który doprowadził do wydania pierwszego zbioru przepisów, określających handel zabytkami. W niedługim czasie od wydania tego dokumentu postanowiono w budynku przy Ogrodach Ezekija stworzyć muzeum. Gromadzeniem zbiorów zajął się francuski inżynier i geograf, a za datę założenia instytucji przyjmuje się rok 1835. Mimo wydania przepisów, większość eksponatów i tak w dalszym ciągu była przeznaczana na sprzedaż lub niszczona, w związku z czym postanowiono przenieść muzeum w inne miejsce.
Wśród kolejnych lokacji, Muzeum Egipskie mieściło się w Bulak – pustynnym meczecie, a następnie planowano przenieść je na Wyspę Gezirę, co jednak nie zostało urzeczywistnione. Wciąż poszukiwano lepszej lokalizacji dla eksponatów i tak przeniesiono ponownie obiekt do Gizy. W tym miejscu muzeum funkcjonowało przez kilka lat do momentu, w którym zapadła decyzja o wybudowaniu nowego budynku, na którego projekt ogłoszono konkurs. Zwycięska praca należała do Marcela Dourgnon i zakładała powstanie obiektu z żelbetonu, który architektonicznie miał nawiązywać do klasycznego antyku. Prace budowlane oraz transport zbiorów zajęły kilka lat.
Zobacz także: Przewodnik po Kairze. Czy znajdziemy tutaj coś równie ciekawego jak piramidy?
Ostatecznie Muzeum Egipskie w Kairze zostało oficjalne otwarte w 15 listopada 1902 roku. Eksponaty zostały poukładane w chronologicznej kolejności – według kolejno następujących po sobie epok. Muzeum na przełomie lat gromadziło coraz więcej eksponatów, więc konieczne było udostępnienie zwiedzającym kolejnego piętra, rozbudowano również balkony, bibliotekę oraz powiększono magazyn. Przed budynkiem zagospodarowano ogród, który zdobi fontanna i mniejsze zabytki.
Muzeum kairskie – zbiory
Muzeum Egipskie w Kairze gromadzi największe kolekcje sztuki i historii starożytnego Egiptu, które mieszczą się w 107 salach. Wśród nich znajduje się aż 1 700 obiektów znalezionych w grobowcu Tutanchamona, a najcenniejszym z nich jest złota maska. Inne eksponaty to liczne sarkofagi, artefakty oraz papirusy a także posągi i rzeźby, między innymi: Królowa Nefertiti czy posąg Amenhotepa IV. W muzeum można oglądać galerię wielkich egiptologów oraz kolekcję portretów fajumskich. Dolne piętro zajmują eksponaty najcięższe, przedstawiające początki historii starożytnego państwa w porządku chronologicznym, natomiast na piętrze umieszczone są zbiory z wykopalisk i grobowców. Bilet wstępu kosztuje około 40 złotych.
Wielkie Muzeum Egipskie
Wielkie Muzeum Egipskie ma stanowić jedno z największych, archeologicznych obiektów na świecie. Początkowo otwarcie instytucji było planowane na 2018 rok, jednak prace budowlane i światowa epidemia przesunęły ten termin na rok 2021. Planowe otwarcie ma odbyć się w czerwcu, choć nie ma jeszcze wyznaczonej daty oficjalnej ceremonii. Budynek mieści się w Gizie i posiada 500 tysięcy m2 powierzchni. W jego wnętrzu będzie można podziwiać zabytki Kairu oraz innych miast Egiptu, które były gromadzone i sprowadzane specjalnie na tę okoliczność. W środku znajdować się ma 50 tysięcy eksponatów, a 5 tysięcy z nich będzie pochodzić z Muzeum Egipskiego na Placu Tahir.
Muzeum Egipskie w Kairze zdecydowanie dobrze spełnia swoją funkcję i jest chętnie odwiedzane przez turystów, lecz nie dysponuje miejscem, które mogłoby pomieścić wszystkie zgromadzone przedmioty, przez co niektóre z nich nie są udostępnione odwiedzającym. Zadaniem nowego muzeum będzie pomóc w utrzymaniu i wystawianiu dzieł dla większej ilości osób. Poza muzeum, w środku obiektu mają znajdować się także sklepy, restauracje, teatr oraz centrum konferencyjne. Umiejscowienie także nie jest przypadkowe – Wielkie Muzeum Egipskie ma znajdować się poza centrum, w pobliżu piramid w Gizie, zostawiając tym samym serce miasta dla zabytków takich jak Cytadela Saladyna i okolicznych meczetów.