medellin

Medellin szlakiem Pablo Escobara – najciekawsze miejsca w kolumbijskim mieście

Kolumbia, Medellin, Pablo Escobar – z pewnością większości osób przywodzi to na myśl najsłynniejszy kartel narkotykowy na świecie. Dziś grupa już nie funkcjonuje, a miasto Medellin wciąż cieszy się popularnością wśród podróżnych. Co przyciąga tak wielu turystów do miasta, czy da się tam poznać historię Escobara i jakie atrakcje warto zobaczyć na miejscu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Dlaczego warto odwiedzić Medellin?

Medellin to miasto położone w północno-zachodniej części Kolumbii. Jest to stolica departamentu Antioquia i druga co do wielkości aglomeracja w kraju. Początki Medellin datuje się na XVII wiek. Przez setki lat miasto bardzo się rozwinęło – zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturalnym. Jednak tym, z czego jest znane na całym świecie, jest słynna mafia narkotykowa, czyli kartel z Medellin. Jego działalność rozpoczęła się w latach 70. XX wieku i trwała do 1993 roku.

W Medellin cały czas coś się dzieje. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na ciekawą historię związaną z Pablo Escobarem, ale też tamtejsze wydarzenia i niezwykłe położenie. Choć nie znajdziesz tam może ogromu zabytków – Medellin ma niepowtarzalny klimat i nie będziesz się tam nudzić ani przez chwilę. Przekonaj się, jakie atrakcje czekają na Ciebie w mieście Escobara!

Zobacz także: Bogota – odkryj kolumbijskie miasto bez pór roku

medellin pablo escobar

Szlakiem Pablo Escobara

Baron z Medellin, Pablo Escobar, od lat działa na turystów niczym magnes. Każdy fan serialu Narcos powinien choć raz udać się na wycieczkę śladami króla kokainy. Są one oferowane przez wiele miejscowych biur podróży. Podczas takich atrakcji można odwiedzić miejsca związane z działalnością Escobara, a także udać się na cmentarz, na którym znajduje się jego grób.

Ponadto niektóre wycieczki zabierają turystów do Haciendy Nápolés. To posiadłość, która w przeszłości należała do narkotykowego barona i na terenie której można skorzystać z wielu atrakcji (zoo, baseny). W trakcie wycieczek przewodnicy zapoznają turystów z historią kartelu i omawiają, jak wyglądało życie w Kolumbii w latach działania Escobara.

Kolejki gondolowe

Podczas gdy w Polsce w każdym większym mieście kursują tramwaje i autobusy, w Medellin ogromną popularnością cieszą się kolejki gondolowe. Pełnią one funkcję środka transportu publicznego, z którego korzystają nie tylko turyści, ale i miejscowi. Pomagają one w przemieszczaniu się po mieście, które cechuje się dość nierównomiernym, górzystym ukształtowaniem terenu. Choć zamysłem twórców kolejek gondolowych były jedynie względy praktyczne – ten środek transportu stał się jedną z największych atrakcji miasta. W czasie przejazdu można podziwiać cały Medellin.

Kolejka Gondolowa, Medellin

Parque Lleras

Park Lleras to zdecydowanie jedno z najbardziej klimatycznych miejsc Medellin. Kolumbia wielu osobom kojarzy się z zabawą, beztroską i muzyką, a to miejsce pozwala tego wszystkiego doświadczyć. Na terenie ogromnego parku znajduje się mnóstwo różnorodnych restauracji, barów, kawiarni czy klubów. Poza tym można skorzystać też z usług księgarni czy sklepów odzieżowych. Ta niezwykła część miasta zachwyca zarówno spokojnymi i idealnymi na relaks zielonymi miejscami, jak i lokalami, w których można przetańczyć całą noc.

Dużą popularnością cieszą się tam też mecze piłki nożnej, które kibice z ogromnym entuzjazmem oglądają w licznych barach. Każdy podróżny chętny skosztowania lokalnych smakołyków i wczucia się w prawdziwy, kolumbijski klimat, powinien choć raz podczas swojej wycieczki wybrać się do Parque Lleras. A jeśli podróżuje służbowo – w parku czekają na niego miejsca coworkingowe do pracy.

Plac Botero i Muzeum Antyczne

Fernando Botero to urodzony w 1932 roku słynny, kolumbijski artysta. W Medellin znajduje się plac jego imienia, na którym można obejrzeć 23 wykonane przez niego rzeźby. Przedstawiają one postacie o charakterystycznych, okrągłych kształtach. Każde dzieło cieszy się ogromną popularnością wśród przyjezdnych, którzy chętnie wykonują sobie z nimi zdjęcia.

Plac położony jest tuż przy Muzeum Antycznym, którego adres to Carrera 52 # 52-43, Medellín, Colombia. Poza pracami Botero w muzeum można obejrzeć dzieła np. Pedro Nel Gómeza. Znajduje się tam wiele eksponatów z różnych epok historycznych, dlatego każdy miłośnik sztuki i historii powinien odwiedzić to miejsce.

kolumbia medellin, plac botero

Comuna 13 – Trzynasta dzielnica

Trzynasta dzielnica Medellin to punkt obowiązkowy podróży do Kolumbii. To symbol transformacji miasta i dowód jego różnorodności. Dawniej była to biedna i niebezpieczna część Medellin, w której spustoszenie siały liczne grupy przestępcze. Dziś miejsce to nie jest już niebezpieczne i słynie ze swoich kolorowych graffiti czy ruchomych schodów.

Schody powstały tam dekadę temu w celu poprawienia komfortu życia mieszkańców. Dzięki nim nie muszą wspinać się na tamtejsze wzgórza o własnych siłach, a turyści często traktują je jako punkt widokowy. Warto zanurzyć się w uliczki Trzynastej dzielnicy, podziwiając wspaniałą sztukę uliczną i poznając przerażającą historię tej części Medellin.

Kiedy wybrać się do Medellin?

Najlepszy czas na odwiedzenie Kolumbii to okres od grudnia do marca. Kiedy u nas jest najchłodniej, tam pogoda umożliwia zwiedzanie w fantastycznej pogodzie i z małą szansą na opady. Nie warto wybierać się tam od maja do września, ponieważ zarówno wysoka temperatura, jak i deszcz mogą okazać się nieznośne.

colombia medellin, uliczki

Czy Medellin jest bezpieczne?

Z racji tego, że Medellin słynie z najbardziej znanego kartelu narkotykowego na świecie, wiele osób obawia się o swoje bezpieczeństwo podczas podróży w tamte tereny. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dawniej miasto to było naprawdę niebezpieczne. Dziś jednak, szczególnie w centrum, nie ma się już czego obawiać. Jak wszędzie należy oczywiście uważać na kieszonkowców oraz oszustów, ale aktualny stan Medellin nie powinien wzbudzać obaw podczas zwiedzania.

Medellin to miasto, które powinni odwiedzić nie tylko fani netfliksowego Narcos. To różnorodne i ciekawie położone miejsce, które zachwyca różnorodnością i kolumbijskim klimatem. Warto przespacerować się ulicami Medellin i odkryć wszystko to, co ma do zaoferowania.