Mausoleo di Augusto to jeden z zabytków starożytnego Rzymu, który skrywa historię wybitnego władcy. Obiekt zasłynął z tego, że była to największa, okrągła budowla tamtych czasów, upamiętniająca rządzącego miastem pierwszego cesarza. Mimo upływu tysięcy lat konstrukcja nie wytrzymała próby czasu, a większość zabudowań nie nadawała się do użytku i stanowiła zagrożenie. Obecnie zabytek został poddany renowacji, tak by jego historia nigdy nie poszła w niepamięć. Jaki cel przyświecał budowie mauzoleum i jak wyglądało to w czasach świetności? – o tym w tym artykule.
Jak znaleźć Mauzoleum Augusta?
Grobowiec Augusta został wybudowany w 29 roku p.n.e. na Polu Marsowym. Usytuowano je na szczycie sztucznie wzniesionego kopca, tak by spotęgować jego wielkość. Obecnie miejsce budowli można odnaleźć przy placu Piazza Augusta Imperatore, w dzielnicy Campo Marzio. Do mauzoleum cesarza można dotrzeć, korzystając z miejskiej komunikacji. Na plac, przy którym znajduje się grobowiec oraz pobliskie przystanki kursują autobusy linii: 30, 492, 80, 87, 013, S06 oraz metro linii A. W pobliżu znajdują się także stacje pociągów FL3 i FL5. W niedalekiej odległości od Piazza Augusta Imperatore położony jest ogród Villi Borghese, którą można okazyjnie zobaczyć podczas zwiedzania tej okolicy.
Architektura
Budowa Mauzoleum Augusta była jednym z większych przedsięwzięć starożytnego społeczeństwa. Konstrukcja została wybudowana na planie koła, którego średnica wynosiła 87 metrów. Obiekt złożony był z pierścieni, osadzonych na sobie kolejno w taki sposób, że każdy mniejszy był ułożony na poprzednim. Były wykonane z cegły i ziemi. Szczyt budynku wysadzono cyprysami i jak przypuszcza się, budynek wieńczył stożkowy dach, na którego środku umiejscowiony był pomnik Augusta. Wejście utworzone na kształt łuku zdobiły dwa obeliski wykute z różowego granitu, choć w późniejszym czasie zostały one usunięte, a obecnie jeden z nich umiejscowiono przy Piazza dell’Esquilino, a kolejny przy fontannie na wzgórzu Kwirynał.
Zobacz także: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście
Zakłada się, że mogły na nich wisieć wykonane tablice z brązu, na których można było przeczytać o dokonaniach znamienitego władcy. Końcowa wersja mauzoleum była imponująca – jego wysokość wynosiła 90 metrów. Wejście od strony południowej można było przekroczyć, pokonując szereg mniejszych stopni. Następnie w środku biegł korytarz prowadzący do samego centrum, w którym znajdowało się pomieszczenie z wyżłobionymi trzema niszami – miejscem, w którym umieszczano złote urny ze szczątkami członków rodziny cesarskiej.
Mauzoleum Augusta – historia
Prace nad powstaniem Mausoleum di Augusto rozpoczęły się w 28 roku p.n.e., kiedy to wówczas 30-letni cesarz ogłosił miastu swój plan, wielką miłość do miasta i chęć uczynienia z niego nieprzezwyciężonego imperium. Kolejno od 23 roku p.n.e. do 217 roku n.e. w grobowcu zaczęto chować zmarłych członków cesarskiej rodziny, a jako pierwsze umieszczono tam prochy Marcellusa – zięcia Augusta. W okresie tym powstało wiele budowli o podobnym przeznaczeniu, między innymi Zamek św. Anioła, który stanowił mauzoleum Hadriana. Mauzoleum Augusta następnie stanowiło grobowiec dla kolejnych zmarłych z rodziny, samego cesarza a także następców jego tronu. W XII wieku obiekt znalazł się w posiadaniu książęcej rodziny Colonna, która uczyniła z niego swoją rezydencję i wybudowała zamek. Nie spodobało się to papieżowi Grzegorzowi XI, który zniszczył postawiony obiekt.
W miejscu tym powstały miejskie ogrody, a kolejno w XVI wieku rozbudowano obszar. Wybudowana została Via di Ripetta. Na przełomie następnych dwóch stuleci rodzina Soderini przyczyniła się do powstania na dachu mauzoleum wiszących ogrodów, które przyozdobiono posągami i starożytnymi eksponatami. Pod koniec XVIII wieku z obiektu uczyniono amfiteatr. Organizowano przyjęcia, spektakle oraz pokazy cyrkowe. Rozpoczęciu XX wieku towarzyszył rozwój kulturalny, a mauzoleum przekształcono na Auditorium Augusteo. Budynek, który przetrwał wiele lat nie był w dobrej kondycji i postanowiono go wyburzyć, jednak zmieniono plany i obecnie trwają prace renowacyjne, mające na celu przedłużyć jego historię.
Renowacja mauzoleum
Badania obiektu, rozpoczynające proces odrestaurowywania budynku rozpoczęły się w 2007 roku i wtedy też mauzoleum zostało zamknięto dla odwiedzających. Uzyskano w tym celu 6 mln euro od sponsora – grupy Fondazione TIM, której przewodniczy Giuseppe Recchi oraz 4 mln euro od miasta i włoskiego ministerstwa kultury, dzięki którym możliwa jest zmiana wyglądu i użyteczności obiektu. W ramach renowacji ma zostać wzmocniona konstrukcja, a także ściany i sklepienia. Poprawa wewnętrznej kondycji mauzoleum sprawi, że grobowiec będzie bezpieczny dla gości, a w miejscu tym powstanie muzeum z wytyczonymi ścieżkami między piętrami. Mimo wielu poprawek, pozostanie zachowany oryginalny wygląd, a miejsce zostanie wzbogacone o archeologiczne znaleziska z tego miejsca. Planowany termin ponownego otwarcia przypadał na 2019 rok, jednak prace remontowe się wydłuży i Mauzoleum św. Augusta ma zostać udostępnione publicznie 1 marca 2021 roku.