Search The Query
Search

Mauzoleum Augusta – upadły grobowiec cesarza Augusta

mauzoleum augusta

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Mausoleo di Augusto to jeden z zabytków starożytnego Rzymu, który skrywa historię wybitnego władcy. Obiekt zasłynął z tego, że była to największa, okrągła budowla tamtych czasów, upamiętniająca rządzącego miastem pierwszego cesarza. Mimo upływu tysięcy lat konstrukcja nie wytrzymała próby czasu, a większość zabudowań nie nadawała się do użytku i stanowiła zagrożenie. Obecnie zabytek został poddany renowacji, tak by jego historia nigdy nie poszła w niepamięć. Jaki cel przyświecał budowie mauzoleum i jak wyglądało to w czasach świetności? – o tym w tym artykule.

Jak znaleźć Mauzoleum Augusta?

Grobowiec Augusta został wybudowany w 29 roku p.n.e. na Polu Marsowym. Usytuowano je na szczycie sztucznie wzniesionego kopca, tak by spotęgować jego wielkość. Obecnie miejsce budowli można odnaleźć przy placu Piazza Augusta Imperatore, w dzielnicy Campo Marzio. Do mauzoleum cesarza można dotrzeć, korzystając z miejskiej komunikacji. Na plac, przy którym znajduje się grobowiec oraz pobliskie przystanki kursują autobusy linii: 30, 492, 80, 87, 013, S06 oraz metro linii A. W pobliżu znajdują się także stacje pociągów FL3 i FL5. W niedalekiej odległości od Piazza Augusta Imperatore położony jest ogród Villi Borghese, którą można okazyjnie zobaczyć podczas zwiedzania tej okolicy.

Architektura

Budowa Mauzoleum Augusta była jednym z większych przedsięwzięć starożytnego społeczeństwa. Konstrukcja została wybudowana na planie koła, którego średnica wynosiła 87 metrów. Obiekt złożony był z pierścieni, osadzonych na sobie kolejno w taki sposób, że każdy mniejszy był ułożony na poprzednim. Były wykonane z cegły i ziemi. Szczyt budynku wysadzono cyprysami i jak przypuszcza się, budynek wieńczył stożkowy dach, na którego środku umiejscowiony był pomnik Augusta. Wejście utworzone na kształt łuku zdobiły dwa obeliski wykute z różowego granitu, choć w późniejszym czasie zostały one usunięte, a obecnie jeden z nich umiejscowiono przy Piazza dell’Esquilino, a kolejny przy fontannie na wzgórzu Kwirynał.

Zobacz także: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

Zakłada się, że mogły na nich wisieć wykonane tablice z brązu, na których można było przeczytać o dokonaniach znamienitego władcy. Końcowa wersja mauzoleum była imponująca – jego wysokość wynosiła 90 metrów. Wejście od strony południowej można było przekroczyć, pokonując szereg mniejszych stopni. Następnie w środku biegł korytarz prowadzący do samego centrum, w którym znajdowało się pomieszczenie z wyżłobionymi trzema niszami – miejscem, w którym umieszczano złote urny ze szczątkami członków rodziny cesarskiej.

mauzoleum augusta
Mauzoleum Augusta zbudowano na planie koła, którego średnica wynosiła 87 metrów

Mauzoleum Augusta – historia

Prace nad powstaniem Mausoleum di Augusto rozpoczęły się w 28 roku p.n.e., kiedy to wówczas 30-letni cesarz ogłosił miastu swój plan, wielką miłość do miasta i chęć uczynienia z niego nieprzezwyciężonego imperium. Kolejno od 23 roku p.n.e. do 217 roku n.e. w grobowcu zaczęto chować zmarłych członków cesarskiej rodziny, a jako pierwsze umieszczono tam prochy Marcellusa – zięcia Augusta. W okresie tym powstało wiele budowli o podobnym przeznaczeniu, między innymi Zamek św. Anioła, który stanowił mauzoleum Hadriana. Mauzoleum Augusta następnie stanowiło grobowiec dla kolejnych zmarłych z rodziny, samego cesarza a także następców jego tronu. W XII wieku obiekt znalazł się w posiadaniu książęcej rodziny Colonna, która uczyniła z niego swoją rezydencję i wybudowała zamek. Nie spodobało się to papieżowi Grzegorzowi XI, który zniszczył postawiony obiekt.

W miejscu tym powstały miejskie ogrody, a kolejno w XVI wieku rozbudowano obszar. Wybudowana została Via di Ripetta. Na przełomie następnych dwóch stuleci rodzina Soderini przyczyniła się do powstania na dachu mauzoleum wiszących ogrodów, które przyozdobiono posągami i starożytnymi eksponatami. Pod koniec XVIII wieku z obiektu uczyniono amfiteatr. Organizowano przyjęcia, spektakle oraz pokazy cyrkowe. Rozpoczęciu XX wieku towarzyszył rozwój kulturalny, a mauzoleum przekształcono na Auditorium Augusteo. Budynek, który przetrwał wiele lat nie był w dobrej kondycji i postanowiono go wyburzyć, jednak zmieniono plany i obecnie trwają prace renowacyjne, mające na celu przedłużyć jego historię.

Renowacja mauzoleum

Badania obiektu, rozpoczynające proces odrestaurowywania budynku rozpoczęły się w 2007 roku i wtedy też mauzoleum zostało zamknięto dla odwiedzających. Uzyskano w tym celu 6 mln euro od sponsora – grupy Fondazione TIM, której przewodniczy Giuseppe Recchi oraz 4 mln euro od miasta i włoskiego ministerstwa kultury, dzięki którym możliwa jest zmiana wyglądu i użyteczności obiektu. W ramach renowacji ma zostać wzmocniona konstrukcja, a także ściany i sklepienia. Poprawa wewnętrznej kondycji mauzoleum sprawi, że grobowiec będzie bezpieczny dla gości, a w miejscu tym powstanie muzeum z wytyczonymi ścieżkami między piętrami. Mimo wielu poprawek, pozostanie zachowany oryginalny wygląd, a miejsce zostanie wzbogacone o archeologiczne znaleziska z tego miejsca. Planowany termin ponownego otwarcia przypadał na 2019 rok, jednak prace remontowe się wydłuży i Mauzoleum św. Augusta ma zostać udostępnione publicznie 1 marca 2021 roku.

Booking.com

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds