Kofta to smaczna i łatwa w wykonaniu potrawa o orientalnym smaku. Danie z mięsa mielonego uzupełniają wyraziste warzywa oraz przyprawy. Kofta przybiera formę szaszłyka, który należy smażyć, grillować lub piec. Gotowe danie można podawać z ryżem, kaszą albo w bułce – tak, jak kebaba. Dowiedz się, jak powstaje klasyczna kofta na patyku!
Kofta – charakterystyka egipskiej potrawy
Kofta to potrawa charakterystyczna dla kuchni egipskiej oraz serwowana na stołach krajów bliskiego wschodu. Głównym składnikiem dania jest mięso mielone, którego smak podbijają orientalne przyprawy oraz intensywne warzywa takie jak cebula, czosnek czy imbir. Gotowa potrawa wygląda jak szaszłyk lub amerykański corn dog, ponieważ podawana jest na patyku. Kofta występuje w różnych wielkościach. Danie może mieć formę klopsików lub podłużnych kawałków mięsa, które przed podaniem smaży się, piecze lub grilluje. Cechą charakterystyczną kofty jest wyrazisty smak utrzymany w ostrym i ziołowym tonie.
Kofta – przygotowanie szaszłyków
Koftę można przygotować na wiele różnych sposobów. Tradycyjnie do przyrządzenia dania wykorzystuje się baraninę, ale istnieją także różne inne warianty podania potrawy, jaką jest kofta. Przepis na to aromatyczne danie jest niezwykle prosty, łatwy i szybki w wykonaniu. Całe clou polega na zastosowaniu odpowiednich przypraw, które zadbają o smak dania.
Zobacz także: Shoarma, czyli egipski odpowiednik tureckiego kebaba!
Przygotowanie kofty należy zacząć od zakupu mielonego mięsa lub własnoręcznego zmielenia całego kawałka. Gotowe do obróbki mięso należy wzbogacić dodatkami w postaci drobno siekanej cebuli, natki pietruszki, czosnku i imbiru. Całość trzeba przyprawić za pomocą kolendry, papryki ostrej i słodkiej, soli, pieprzu oraz kminu. Wymieszaj masę i uformuj ją w kulki lub podłużne kotleciki, a następnie nadziewaj je na długie wykałaczki. Przed umieszczeniem mięsa na patyku do szaszłyków, posmaruj drewniane wykałaczki wodą, która zabezpieczy materiał przed przypaleniem.
Tak uformowana kofta na patyku jest gotowa do obróbki termicznej. Smaż albo grilluj potrawę około 10 minut na każdą stronę szaszłyka lub do jego mocnego zbrązowienia. Jeśli zdecydujesz się na pieczoną wersję kofty, umieść szaszłyki w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza i pozostaw tam mięso na 15-20 minut.
Klasyczna kofta z baraniny
Klasyczna kofta wykonywana jest z baraniny. Dobór mięsa wynika z tradycji religijnych obowiązujących w regionach, z których pochodzi kofta. W wielu krajach Bliskiego Wschodu dominuje muzułmanizm, który zabrania spożycia wieprzowiny i tym samym wpływa na popularność baraniny. W przygotowywaniu potrawy ważne jest, aby baranina pochodziła od młodego zwierzęcia. Jeśli baran w momencie uboju jest zbyt stary, mięso może być twarde lub żylaste. Młoda baranina będzie natomiast soczysta i przyjmie nawet posmak lekko podobny do dziczyzny.
Zobacz także: Tadżin (Tagine) – marokańskie danie i naczynie w jednym
Z jakiego innego mięsa można przygotować Koftę?
Kofta może być zrobiona zarówno z baraniny, jak i innego rodzaju mięsa. W mniej tradycyjnej wersji danie może bazować na jagnięcinie, cielęcinie, wołowinie albo i drobiu. Klopsiki na patyku mogą być również stworzone z kilku wymieszanych rodzajów mięsa. Warto też wiedzieć, że do przygotowania niektórych odmian kofty oprócz mięsa używa się także kaszy lub ryżu.
Kofta – z jakimi dodatkami najchętniej zjemy koftę?
Istnieje wiele rodzajów przygotowania i podania kofty. W niektórych wersjach dania do mięsnych kulek dodaje się pokrojoną paprykę, serowy farsz lub jeszcze inne dodatki. Gotowa kofta na patyku może być serwowana w towarzystwie kaszy kuskus, sałatki greckiej, indyjskich warzyw pakora czy hummusu. Kofta może być również podana w picie wraz ze świeżymi warzywami i sosem na bazie jogurtu. Taka forma upodobni potrawę do znanego i lubianego kebaba.
Kofta to oryginalne danie, które szybko przebiło się z Egiptu i krajów wschodnich na europejskie stoły. Wykonanie mięsnych szaszłyków to niezwykle łatwy proces, a gotowa potrawa jest smaczna i pasuje do wielu różnorodnych dodatków. Warto pamiętać, że istnieje wiele wersji, w jakich występuje kofta. Przepis można więc dowolnie urozmaicać i zmieniać pod własne preferencje smakowe.