Tajemnicze Jeziorko Daisy to urokliwy zielonkawy zbiornik położony na Dolnym Śląsku, nieopodal Zamku Książ. Możemy wybrać się tam na romantyczną wycieczkę we dwoje, przyjemny rodzinny wypad, czy spacer z przyjaciółmi. Śladami księżnej Daisy Hochberg von Pless, której historia jest bardzo bujna i długa. Poznamy jej ulubione miejsca w rezerwacie oraz odkryjemy tajemnice jeziorka.
Jeziorko Daisy – co to za miejsce?
Jeziorko Daisy to zbiornik należący do geologiczno-leśnego rezerwatu przyrody nieożywionej na Pogórzu Wałbrzyskim, w województwie dolnośląskim. Wchodzi w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat został utworzony w 1998 roku. Jest to ciekawe geologiczne miejsce, gdyż jeszcze przed powstaniem jeziorka badacze przyjeżdżali tu i pracowali nad skamieniałościami korali, czy ramienionogów. To malutkie zwierzęta spokrewnione z małżami. Takie skamieliny powstają zazwyczaj na ciepłym i płytkim morzu, które mogło się znajdować na tych terenach 2 miliony lat temu.
Jezioro swój początek datuje na 1870 rok, gdy badane terytoria zalane zostały wodą deszczową. Woda zbiornika ma charakterystyczny zielonkawy kolor, prawdopodobnie wynika on z wapieni znajdujących się w podłożu jeziorka. Zbiornik otoczony jest lasem mieszanym, z licznymi pomnikami przyrody w okolicy. Jezioro ma 23 metry głębokości, a powierzchnię 0,66 ha. Dodatkowo posiada bardzo ciekawą historię z XIX wieku.
Jak dojść nad Jeziorko Daisy?
Jeziorko Daisy leży na szlaku zielonym (zamków piastowskich) i żółto – niebiesko – żółtym (szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej). Można wyruszyć z małej wsi Pogorzały, idąc szlakiem zielonym lub z Witoszowa Górnego szlakiem żółto – niebiesko – żółtym. Jeżeli chcemy wyruszyć z Wałbrzycha, spacer zajmie około 5 kilometrów, można zaparkować auto na parkingu przy Palmiarni Zamku Książ i tam wybrać szlak zielony lub niebieski.
Kim była Daisy?
Daisy Hochberg von Pless, a tak naprawdę Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, angielska księżna pszczyńska. Żyła w latach 1872-1943. Była znaną pięknością, filantropką i autorką pamiętników. Wychowywała się w Walii, głównie zajmowała się nią opiekunka. Rodzice nie interesowali się potomstwem. W wieku 3 lat z powodu obowiązków służbowych ojca przeprowadzili się do Londynu. Nie zdobyła wyższego wykształcenia, jednak kochała śpiew i wyjechała do Włoch, aby tam nabierać praktyki od specjalistów. Tam niestety zachorowała na dur brzuszny i musiała wrócić do Anglii. Po powrocie do Londynu, w 1891 roku poznała Hansa Heinricha XV Hochberga. Był on sekretarzem ambasady Niemiec w Londynie i jednym z najbogatszych arystokratów niemieckich. W tym samym roku wzięli ślub. Ich małżeństwo dostało specjalne błogosławieństwo królowej Wiktorii, a świadkiem był książę Walii Edward VII, który później został mianowany królem Anglii. Daisy wraz z mężem Hansem Heinrichem XV byli właścicielami wielu ziem oraz kopalni na Śląsku.
Po ślubie para zamieszkała na Zamku Książ. Ich małżeństwo wydawało się udane, jednak jak się później okazało, w pamiętnikach księżnej odkryto jej prawdziwy stosunek do męża. Niejednokrotnie, o dziwo, nazywała go ‘najlepszym mężem’, pisała jednak wiele o jego zdradach, długich rozłąkach, braku informacji gdzie jest i co się u niego dzieje. Czuła się zaniedbana i niekochana. Miała za złe mężowi, że nie kontynuował rozwoju w sferach politycznych. Daisy była artystką, marzyła o ogrodzie w stylu angielskim, który otaczałby jej zamek. Gdy podróżowała po Wrocławiu, zachwycała się jego architekturą i wielkością. Uczyniła z Zamku Książ miejsce spotkań dla wysoko postawionych arystokratów i koronowanych głów z całej Europy. Późniejsze lata księżnej były trudne, straciła córeczkę kilka tygodni po jej narodzinach. Małżonkowie starali się o dziedzica latami, w końcu urodził się Hans Heinrich. Później para postanowiła przeprowadzić się do Londynu.
Daisy uczestniczyła w spotkaniach towarzyskich, udzielała się społecznie i chodziła do teatru. W Londynie na świat przyszedł ich drugi syn Aleksander Friedrich Wilhelm, jednak poród księżnej był bardzo trudny i od tego momentu Księżna Daisy zaczęła poważnie chorować. W 1922 roku, małżeństwo księżnej i Hansa rozpadło się, książę zdradzał ją i chciał poślubić młodą austriacką arystokratkę. Rozwód przyniósł problemy finansowe, Daisy postanowiła podpisać kontrakt reklamowy z firmą sprzedającą kosmetyki. Odniosła sukces i zamieszkała w apartamencie w Londynie. W 1935 roku na zaproszenie byłego męża i synów powróciła do zamku w Książu. Jej synowie całe życie trwali w konflikcie o majątek. Będąc już w Książu choroba księżnej postępowała, Daisy poprosiła o pomoc w codziennych czynnościach i obowiązkach opiekunkę jej zmarłej matki. Zmarła dzień po swoich urodzinach 29 czerwca 1943 roku.
Księżna Daisy – ciekawostki
- W swoich pamiętnikach pisała, że jej ulubioną zabawą, było zjeżdżanie po schodach w rezydencji na srebrnej tacy.
- Księżna w swoim testamencie z 1915 roku napisała, że chciałaby, aby na jej pogrzebie przyjaciele i rodzina bawili się, a dzieci zrywały kwiaty w parku, ponieważ będą to jej urodziny. Pamiętajmy, że zmarła prawie trzydzieści lat później.
- W pogrzebie Daisy uczestniczyło setki osób, pomimo wyraźnego zakazu od władz.
- Grób Daisy został ograbiony. Podobno służba po tym wydarzeniu postanowiła, złożyć jej szczątki na terenie parku przy Zamku Książ, a później na parafialnym cmentarzu w Szczawienku. Dziś na tych terenach znajdziemy osiedle domów jednorodzinnych i szerokopasmową drogę.
- Pewna arystokratka w swoich pamiętnikach przedstawiała Daisy wylewającą przez balkon dzbanek wody na jednego ze swoich adoratorów. On zaś przejechał 20 mil tylko po to, by złożyć jej wizytę, był to wysoko postawiony niemiecki arystokrata.
- Jeden z pieców wapienniczych znajdujących się przy jeziorze, na polecenie księżnej został przerobiony w izbę myśliwską.
- Księżna pomimo powszechnego zakazu rozmawiania ze służbą; chętnie z nimi gawędziła.
- W czasie II wojny światowej księżna Daisy bardzo chciała pomagać więźniom położonego w niedalekiej odległości od Zamku Książ, obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Przygotowywała dla nich paczki żywnościowe.
- Księżna Daisy zaaranżowała spotkania angielskich dyplomatów z cesarzem, na nim poznała Winstona Churchilla.
- W 1911 roku pewien niemiecki ogrodnik nazwał imieniem Fürstin von Pless nową odmianę róży.
- Księżna Daisy i jej historia była inspiracją wielu filmów, sztuk i książek w Polsce i na całym świecie.
Podwójne dno zielonego jeziora
Jeziorko Daisy wydaje się ładnym zbiornikiem wodnym z ciekawą historią. Jednak jest to niebezpieczna woda, o głębokości aż 23 metrów. Nie wolno się tam kąpać. Ostre urwiska i połamane konary zdobią przestrzeń brzegową. Tak urokliwe miejsce posiada swoją tajemnice. Mianowicie geolodzy mówią o podwójnym dnie oraz licznych podwodnych jamach. Żeby tego było mało w zbiorniku występują silne wiry wodne. Jezioro otoczone jest barierkami, należy zachować ostrożność i podziwiać piękne widoki z bezpiecznej odległości.
Jeziorko Daisy – legenda
Zielone Jeziorko, czy Jeziorko Daisy otoczone jest legendą. Ponieważ było to ulubione miejsce Daisy Hochberg von Pless, księżna często je odwiedzała, spacerując i dumając nad otaczającym ją światem. Legenda mówi, że Księżna Daisy długo wpatrywała się w przezroczystą wodę jeziora. Nie mogła uwierzyć w to jak bardzo jest czysta. W pewnym momencie z szyi urwał się jej szmaragdowy naszyjnik. Biżuteria była bardzo cenna i sentymentalna dla Księżnej. Służba postanowiła wszcząć poszukiwania. Jednak, gdy nurek zaczął go szukać kolor wody diametralnie zmienił się na szmaragdowy, a nurka i naszyjnika nigdy nie odnaleziono. Legenda mówi również o małej budowli wzniesionej tuż przy jeziorku; baszcie, w której strażnik miał pilnować, aby nikt nie odważył się szukać klejnotu i nie zaginął w szmaragdowej wodzie.