Chorwacja ma bogatą historię, w której karty wpisany jest Dubrownik – perła Adriatyku. To bałkańskie miasto jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w całej Dalmacji, ponieważ oferuje liczne atrakcje i zabytki pozwalające zgłębić dziedzictwo kulturowe regionu. Poznaj historię Dubrownika oraz dowiedz się, co warto zwiedzić w jego obrębie i bliskim sąsiedztwie.
Historia pięknego miasta Dalmacji
Początki historii miasta Dubrownik datuje się na VII wiek naszej ery. Był to okres, w którym Słowianie najechali na Bałkany. Ze względu na zaistniałą sytuację chorwackie plemiona z miasta Epidaurum przeniosły się na wyspę Lausa i założyły tam małą osadę o nazwie Ragusium, od której powstało późniejsze włoskie i dalmatyńskie określenie Ragusa. Osada ulokowana była w północno-zachodniej części dzisiejszej południowej strony Starego Miasta (Stari Grad). Późniejszy rozwój Ragusy sprawił, że osada poszerzyła swoje terytorium o południowo-wschodnią część wyspy.
Od stałego lądu osadę Ragusa oddzielał bagnisty przesmyk. Tuż za nim, naprzeciwko wyspy zasiedlonej przez Chorwatów, swoje obozowiska umiejscowili Słowianie. Stworzyli oni własną osadę o nazwie Dubrovnik. Mieszkańcy obydwu osad żyli w zgodzie, co zaowocowało połączeniem miast. W XII wieku podjęto decyzję o zjednoczeniu osad poprzez zasypanie dzielącego je przesmyku. W ten sposób powstała główna ulica miasta – Stradun. Całe przedsięwzięcie sprawiło, że Dubrownik stał się sporym miastem, które nie ustawało w rozwoju.
W swojej historii miasto Dubrownik miało wielu zwierzchników. Początkowo osada podlegała cesarstwu bizantyjskiemu. Jednak wraz z usunięciem Rzymian z adriatyckich rejonów, Dubrownik związał się z Wenecją. Od 1204 roku stanowił on własność Republiki Weneckiej, ale w międzyczasie przechodził też przez wiele innych rąk.
Zwierzchnictwo nad miastem Dubrownik obejmowali m.in. Chorwaci, Normanowie Italscy czy Serbowie. Ostatecznie Dubrownik zrezygnował ze współpracy ze stroną wenecką, w 1358 roku oddając zwierzchnictwo nad miastem w ręce Królestwa Węgierskiego. Po jego upadku miejscowość oficjalnie podlegała władzom Imperium Osmańskiego. Dubrownik był jednak na tyle rozwiniętym i silnym ośrodkiem, że powiązania z innymi krajami były dość symboliczne. Miasto stopniowo zaczęło wyzwalać się spod zwierzchnictw, aby ostatecznie przeobrazić się w samodzielne państwo.
Zobacz także: Split (Chorwacja) – przewodnik po urokliwym mieście Dalmacji
Założona w XV wieku Republika Dubrownicka była znakomicie prosperującym krajem. Powstały na miejscu Dubrownika ośrodek miał własne organy państwowe (rektora i jego doradców), walutę, a także flagę. Początki istnienia Republiki Dubrownickiej pokrywają się z okresem jej świetności. Dubrownik nie posiadał naturalnych bogactw ani zaplecza lądowego, ale za to miał strategiczne dla kupców umiejscowienie. Republika zbudowała więc swoją potęgę na gospodarce.
Dubrownik stał się ważnym ośrodkiem handlowym, przez który przebiegało wiele szlaków transportowych. Republika mocno rozwinęła swoją marynarkę i handel wodny, przez co stała się pożądanym partnerem dla wielu ośrodków gospodarczych z europejskich państw. Dobrobyt i bezpieczeństwo finansowe Republiki wpłynęły na rozwój państwa pod względem kulturalnym. W czasach prosperity powstała znaczna część zabudowań, które dziś stanowią zabytki i atrakcje Starego Miasta i pobliskich rejonów. Okres dominacji gospodarczej wpłynął też pozytywnie na rozwój dubrownickiego dorobku naukowego czy literackiego.
Wraz z odkryciem Ameryki Dubrownik zaczął tracić na znaczeniu gospodarczym. Podróże do Nowego Świata wpłynęły na zmiany w szlakach handlowych. Te natomiast przyczyniły się do znacznego zmniejszenia udziałów Dubrownika w wymianach towarowych. Kryzys gospodarczy mocno wpłynął na sytuację Republiki Dubrownickiej. Jednak gwoździem do trumny kraju były trzęsienia ziemi, które nawiedziły region w 1667 roku. Wstrząsy były tak silne, że zniszczyły znaczną część miasta i uśmierciły wielu jego mieszkańców.
Po tym ciosie Dubrownik nigdy nie wrócił już do swojej świetności. Podupadła Republika Dubrownicka przetrwała do czasów napoleońskich. W 1808 roku Dubrownik został przejęty bez walki i wcielony do Królestwa Włoch. Później stał się częścią Cesarstwa Francuskiego, a po upadku Napoleona miasto przydzielono do Królestwa Dalmacji, które należało do Cesarstwa Austrii. Czasy, w których Dubrownik podlegał Austrii, nie były dla miasta korzystne. W tym okresie miejscowość podupadła i stała się prowincjonalnym portem handlowym.
Ponowny rozwój miasta można było zaobserwować dopiero w momencie, gdy Dubrownik wraz z całą Dalmacją zjednoczył się z Bośnią. Jednak w późniejszych latach (podczas II WŚ) Królestwo Jugosławii sporo ucierpiało. Po przejęciu Jugosławii przez Państwa Osi, Dubrownik został wcielony do Niepodległego Państwa Chorwackiego, które było marionetkowym organem faszystowskim. Po 1945 roku Dubrownik przynależał do Socjalistycznej Republiki Chorwacji wchodzącej w skład Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii.
W 1991 roku rozpoczęły się kolejne przełomowe dla Dalmacji wydarzenia. Rozpad Jugosławii sprawił, że Dubrownik został zaatakowany przez wojska serbskie i czarnogórskie. W trakcie wojny jugosłowiańskiej Dubrownik przeżył ponad siedmiomiesięczne oblężenie. W trakcie walk zginęło około 3 tysięcy osób, a zniszczeniu uległo blisko 70% zabudowy starego miasta. Choć wielkość strat była porażająca, to w ciągu kilku następnych lat miasto udało się odbudować. Dzisiaj Dubrownik stanowi jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych ośrodków miejskich w całej Chorwacji. Urok śródziemnomorskiego klimatu, bogate dzieje miasta i wiążąca się z nimi spora ilość zabytków, sprawiają, że do Dubrownika rok rocznie przyciąga setki turystów chcących zwiedzić historyczną miejscowość i jej atrakcje.
Karta miejska, parkingi – informacje praktyczne
Chorwacja stanowi jedno z najczęściej wybieranych miejsc na wakacyjny wypoczynek. Będąc w tym bałkańskim kraju, warto wybrać się do Dubrownika, który nazywany jest perłą Adriatyku. Trzeba jednak pamiętać, że Dubrownik jest bardzo popularnym, wśród podróżników, miastem. Z tego względu można się tam spotkać z licznymi grupami turystów, a także wysokimi cenami. Na ilość zwiedzających nie masz wpływu (chyba że specjalnie zaplanujesz wycieczkę poza sezonem), ale za to, przy odpowiednim przygotowaniu, możesz ograniczyć koszty związane z wyprawą. Planując zwiedzanie Chorwacji, dobrze jest zapoznać się z udogodnieniami i masą atrakcji, jakie Dubrownik oferuje turystom.
Zwiedzanie Dubrownika warto rozpocząć od zakupu karty miejskiej o nazwie Dubrovnik Card. Jest to karnet, który upoważnia do uzyskania zniżek na wycieczki po Mauzoleum rodziny Račić, wyspie Lokrum czy Narodowym Parku Mljet. Posiadanie Dubrovnik Card sprawia również, że nie trzeba płacić za komunikację miejską oraz niektóre atrakcje turystyczne, takie jak mury obronne, Muzeum Morskie, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Etnograficzne i wiele innych punktów, z których słynie Dubrownik. Turystyczny bilet zapewnia też rabaty u partnerów Dubrovnik Card. W przedsięwzięciu uczestniczą liczne restauracje, a także organizatorzy wycieczek czy ośrodki kulturalne, m.in. Orkiestra Symfoniczna.
Sprawdź ranking: Najlepsza walizka kabinowa
W zależności od długości pobytu w Dubrowniku można wybrać różne rodzaje miejscowych karnetów zniżkowych. Miasto oferuje karty, które są ważne przez jeden, trzy albo siedem dni. Wszystkie z nich aktywują się przy pierwszej wizycie, od której liczony jest czas przydatności karnetu.
Dwudziestoczterogodzinna karta obejmuje darmowe wejścia na atrakcje, takie jak muzea (w liczbie 6), galerie sztuki (w liczbie 2) czy miejskie mury. Bilet, który kosztuje 250 kun, zapewnia także bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Trzydniowy Dubrovnik Card jest droższy o 50 kn od jednodniowej wersji. Oprócz dłuższej daty ważności i wejść na atrakcje turystyczne udostępniane w jednodniowym karnecie bilet ten oferuje również darmowe zwiedzanie muzeum w Cavtacie.
Trzydniowa opcja Dubrovnik Card nie zapewnia jednak całkowicie bezpłatnych przejazdów. Posiadacz tej karty może liczyć na 6 darmowych przejazdów po Dubrowniku oraz 2 przewozy linią autobusową do Cavtatu. Najdłuższy, siedmiodniowy karnet kosztuje 350 kn i pozwala bezpłatnie zwiedzić te same atrakcje turystyczne, co bilet obowiązujący przez 3 dni. Właściciel tygodniowej wersji Dubrovnik Card może jednak liczyć na więcej darmowych przejazdów komunikacją miejską. Kupując siedmiodniowy bilet, uzyskasz 10 nieodpłatnych przejażdżek po Dubrowniku oraz 4 karnety na podróż do lub z Cavtatu.
Wśród praktycznych informacji, które usprawnią organizację wczasów w Dubrowniku, znajdują się również dane dotyczące opłat parkingowych. Dubrownik podzielony jest na 5 stref, a w każdej z nich obowiązują różne cenniki za godzinę, dobę oraz tydzień parkowania. Zony 0 i 2 znajdują się najbliżej Starego Miasta i dlatego mają najdroższe bilety (strefa 0: 75/1500 kn; strefa 2: 40/600/1500 kn). Obszar oznaczony numerem 1 umożliwia maksymalnie dwugodzinny postój i kosztuje 10 kn za jedną godzinę.
Zona 3 jest najbardziej rozległa – rozciąga się od Portu Gruž, po zatokę Lapad i tereny położone bliżej Starego Miasta, z których można udać się na spacer do centrum – miejsca skupiającego główne atrakcje. Za parkowanie w tej strefie trzeba zapłacić od 10 do maksymalnie 400 kn. Strefa numer 4 ulokowana jest blisko morza, w okolicy Starego Miasta. Jest ona przeznaczona tylko dla posiadaczy kart parkingowych do zon 2 i 3. Dokładny podział na strefy parkingowe warto zobaczyć na oficjalnej stronie firmy obsługującej parkingi w Dubrowniku.
Stari Grad – czarujące stare miasto
Stari Grad, czyli Stare Miasto, to historyczne centrum osadnicze w Dubrowniku i jedna z największych atrakcji dla turystów przybywających do Chorwacji. Najstarsza część śródziemnomorskiej miejscowości stanowi reprezentatywną wizytówkę Dubrownika. Jej piękno oraz historyczną wartość doceniono już w 1979 roku, kiedy to została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przedstawiamy najważniejsze atrakcje tej okolicy.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dubrowniku
W Starym Mieście ulokowane są różne zabytki i atrakcje, a jednym z najważniejszych jest Katedra Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku. Gotycki kościół z XVIII wieku stanowi główną świątynię rzymskokatolickiej diecezji dubrownickiej. Kościół posiada przepiękne wnętrze, w którym znajdują się marmurowe ołtarze, poliptyk Tycjana czy skarbiec z blisko 200 relikwiami, w tym z cennymi szczątkami św. Błażeja – patrona miasta.
Oprócz wspaniałych walorów wizualnych katedra ma też ciekawą historię. Aktualnie podziwiany kościół powstał na miejscu romańskiej świątyni zniszczonej podczas XVII-wiecznych trzęsień ziemi. Legenda głosi, że wcześniejsza budowla została wzniesiona z inicjatywy Ryszarda Lwie Serce. Kiedy angielski król wracał z wyprawy krzyżowej jego statek miał rozbić się u wybrzeży wyspy Lokrum. Władca uszedł jednak z życiem i chcąc podziękować Bogu, przeznaczył sporą sumę na budowę dubrownickiej świątyni. Barokowy kościół, który aktualnie zajmuje miejsce zniszczonej w przeszłości katedry, stanowi obowiązkowy punkt na mapie turystów. Katedrę można zobaczyć i zwiedzić od wewnątrz, ponieważ jest udostępniona do celów wycieczkowych.
Stradun
Stradun lub też inaczej Placa to główna ulica Starego Miasta w Dubrowniku. Droga ta powstała poprzez zasypanie bagiennego przesmyku pomiędzy wyspą Lausa i lądową część Chorwacji. Utworzony w XII wieku Stradun liczy około 300 metrów i rozciąga się od bramy Pile do bramy Peskarija, które stanowią część miejskich obwarowań. Główna ulica Dubrownika dzieli Stare Miasto na dwie części – północną i południową. Choć główny deptak Starego Miasta w Dubrowniku powstał już w XII wieku, to swój aktualny wygląd przyjął dopiero kilka stuleci później.
Podobnie jak inne zabytki Stradun uległ zniszczeniom podczas trzęsień z 1667 roku. Odnowioną ulicę pokryto charakterystycznymi wapiennymi blokami, które sprawiają, że nawierzchnia lśni jak wypolerowana. Wzdłuż promenady ulokowane są klimatyczne budynki, które utrzymują Stradun w renensansowo-barokowym stylu. Zabytkowa ulica jest wyłączona z ruchu kołowego i udostępniona do pieszych wędrówek.
Spacer po promenadzie umilają liczne restauracje, kawiarnie oraz sklepy z pamiątkami znajdujące się w budynkach przylegających do chodnika. Całość sprawia, że deptak zyskuje niezwykły urok i atmosferę, które przyciągają rzesze przechadzających się turystów. Natomiast podczas obchodów dnia patrona Dubrownika czy też w trakcie Nowego Roku, Stradun wypełnia się miejscowymi mieszkańcami, którzy biorą udział w uroczystych procesjach.
Zobacz także: Park Narodowy Jezior Plitwickich – Niezwykła kraina chorwackich jezior
Fontanna Onufrego
Cenne zabytki Starego Miasta w Dubrowniku wzbogaca również Wielka Fontanna Onufrego. Sporych rozmiarów budowla o okrągłym kształcie została wzniesiona w 1438 roku. Fontanna jest dziełem Onofrio di-Giordano della Cava, od którego imienia pochodzi jej nazwa. Reprezentatywne źródło miało upamiętnić zakończenie budowy wodociągu, który dostarczał miastu wodę z rzeki Dubrovački. Na pierwszy rzut oka obiekt może nie przypominać fontanny, ponieważ nie tryska z niego otwarty strumień.
Wielka Fontanna Onufrego jest zabudowana i zwieńczona barokową kopułą. Woda wydostaje się z niej za pomocą kraników umieszczonych w kamiennych ustach rzeźbionych masek. Na okrągłym murze fontanny znajduje się aż 16 takich ornamentów. Stanowią one jedyne elementy ozdobne fontanny, które zachowały się po fatalnym trzęsieniu ziemi z XVII wieku. Według legendy każdy, kto obejdzie fontannę zgodnie z ruchem wskazówek zegara i napije się wody lub obmyje dłonie we wszystkich kranikach, może liczyć na spełnienie swojego życzenia.
Wielka fontanna znajduje się na zachodnim krańcu promenady Stradun. Na przeciwległym końcu ulicy, obok Straży Głównej, ulokowany jest jej mniejszy odpowiednik – Mała Studnia Onofria. Obiekt został zaprojektowany przez tego samego artystę i stanowił uzupełnienie systemu wodociągowego, który obsługiwał miasto Dubrownik. Mała Studnia zaopatrywała w wodę targowisko na Placu Luža. W przeszłości fontanna miała znaczenie i charakter religijny. Dlatego też wodę z jej źródeł czerpali wyłącznie zamieszkujący Dubrownik chrześcijanie. Dziś Mała Studnia należy do ogólnodostępnych atrakcji Starego Miasta, które zachowały się w bardzo dobrym stanie.
Klasztor franciszkanów
Dubrownik może poszczycić się również monumentalnym klasztorem franciszkanów z XIV wieku. Budowa obiektu przylegającego do głównego deptaka rozpoczęła się w 1317 r. i trwała około roku. Sakralny obiekt był jednym z najbardziej reprezentatywnych kościołów w Dubrowniku. Wyposażono go w pokaźną wieżę z dzwonnicą, charakterystyczny dla klasztornej architektury dziedziniec z kolumnowymi krużgankami, a także pięknie rzeźbiony portal z pietą oraz postaciami świętego Hieronima i Jana Chrzciciela. Trzęsienia, które nawiedziły Dubrownik w XVII wieku, nie oszczędziły cennej budowli, jaką był klasztor. Odbudowa zabytku sprawiła, że w aktualnej bryle obiektu można odnaleźć elementy różnych stylów architektonicznych. Klasztor franciszkanów łączy cechy romańskie, gotyckie i renesansowe. Warto też dodać, że jedynym oryginalnie zachowanym elementem z dawnego budynku jest wspomniany wyżej portal, któremu udało się uniknąć zniszczeń.
Współcześnie w murach klasztoru znajduje się biblioteka miejska z licznymi zbiorami, w skład których wchodzą nawet rękopisy czy inkunabuły, czyli jedne z pierwszych wydań drukowanych. Księgozbiór ulokowany w klasztorze należy do najbogatszych kolekcji na terenie całej Chorwacji. Obiekt należący niegdyś do franciszkanów mieści w sobie także aptekę, która funkcjonuje od 1317 roku i stanowi trzecią najstarszą aptekę na świecie. Budynek klasztoru zawiera również muzeum z relikwiami, biżuterią, obrazami czy też XVI-wiecznym wyposażeniem franciszkańskich zakonników.
Plac Luza i Pałac Sponza
Zabudowania Starego Miasta Dubrownika wzbogaca także plac Luza, który zdecydowanie jest w stanie zrobić wrażenie na turystach. Na placu oraz w jego pobliżu rozlokowane są jedne z ważniejszych zabytków historycznego miasta. Wśród godnych uwagi budynków należy wyróżnić gotycko-barokowy Pałac Rektorów (Knežev Dvor) i przylegającą do niego wieżę zegarową o wysokości 35 metrów. Pałac Rektorów to ważny punkt na mapie Dubrownika. W czasach Republiki Ragusy urzędowały w nim władze miasta, a dzisiaj znajduje się tam oddział historyczno-kulturalnego Muzeum Dubrownika (Durbovacki Muzej).
Na Placu Luza umieszczona jest również kolumna Orlanda, która przedstawia średniowiecznego rycerza. Powstały w 1418 roku pomnik był symbolem wolnego i sprawiedliwego handlu. Jego konstrukcja została zaprojektowana tak, aby ramię rzeźbionej postaci miało długość tamtejszej jednostki miary – dubrownickiego łokcia (51,2 centymetra). Warto też wiedzieć, że pomnik Orlanda to punkt, w którym mieszkańcy Dubrownika zrzeszali się w celu wysłuchania ważnych przemówień lub obserwacji publicznego wymierzanie kar.
Z północnej strony Placu Luza ulokowany jest również jeden z głównych zabytków Dubrownika – Pałac Sponza. Jest to XVI-wieczna budowla, która na przestrzeni wieków mieściła w swoich murach wiele ważnych dla miasta obiektów. Istnieją podejrzenia, że pierwotnym przeznaczeniem pałacu było magazynowanie wody deszczowej. Przekonanie to wysnuto na podstawie nazwy „Sponza”, która pochodzi od łacińskiego „spongia”, czyli „gąbka”.
Mogłoby się wydawać, że budowla przeznaczona do tak prozaicznych celów nie będzie zachwycała wyglądem. Jednak w przypadku Pałacu Sponza jest inaczej. Gotycko-renesansowy obiekt godnie wzbogaca zabytki Dubrownika. Pałac posiada pięknie zdobioną loggię, atrium, dziedziniec z kolumnadą, a także liczne rzeźbienia i reliefy, które przyciągają wzrok turystów. Oprócz unikalnego wyglądu obiekt wyróżnia się również bogatą historią. Pałac Sponza to jeden z nielicznych budynków, które przetrwały na Starym Mieście po trzęsieniu ziemi z 1667 roku. Dzięki temu stał się on ważnym punktem na mapie Dubrwonika. W jego murach ulokowane były urzędy i instytucje miasta. Mieściły się tam m.in. izba celna, bank, akademia, mennica, Urząd miar i wag czy też zbrojownia.
Dzisiaj Pałac Sponza pełni funkcję kulturalno-historyczną. Znajdują się w nim Izba Pamięci Obrońców Dubrownika, która upamiętnia poległych w oblężeniu z lat 90., a także Miejskie Archiwum Dubrownika. W jego zbiorach znajduje się ponad 7 tysięcy tomów manuskryptów oraz 100 tysięcy pojedynczych dokumentów powstałych na przestrzeni sześciu wieków (XIII-XIX w.). Bogata dokumentacja archiwum sprawia, że jest ono jednym z najbardziej kompletnych obiektów tego typu na świecie.
Zobacz także: Wyspa Pag – poznaj chorwacką Ibizę!
Zespół umocnień Dubrownika
Dubrownik od początku istnienia dbał o ochronę swojego terytorium oraz mieszkańców. Dlatego też od zawsze miasto otaczały mury obronne, które wielokrotnie ulegały rozbudowie. Obecnie na umocnienia składają się 2 forty, 10 baszt i okalające Stare Miasto mury o długości 1940 metrów. Mury obronne liczą nawet 25 metrów wysokości oraz od 1,5 do 6 metrów grubości. Ich aktualny kształt przetrwał od XIV wieku.
Fort Świętego Jana
We wschodniej części murów obronnych miasta Dubrownik ulokowany jest Fort Świętego Jana. Obiekt składa się z półokrągłego fortu oraz czworokątnej baszty. Budowla ulokowana jest na cyplu, który od południowej strony zamyka zatokę starego portu. Bliskość morza i specyficzne położenie fortu sprawiły, że w historii Dubrownika pełnił on ważną funkcję obronną. Między tym fortem a znajdującą się po przeciwległej stronie basztą św. Łukasza rozciągano łańcuch, który blokował dostęp do portu. Na przestrzeni wieków Fort Świętego Jana był niejednokrotnie rozbudowywany. Po przebudowie z XVI wieku pełnił funkcję magazynu prochu, a dziś znajduje się w nim Muzeum Morskie, oceanarium oraz Instytut Morza i Wybrzeża.
Minčeta
Z północnej strony mury obronne miasta Dubrownik zamyka średniowieczna baszta Minčeta. Nazwa obiektu wywodzi się od arystokratycznego rodu Menčetić, na którego działce stanęła fortyfikacja. Budowa baszty była odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony Wenecji oraz umacniającego się Imperium Osmańskim. Obiekt obronny powstał na początku XIV wieku, ale jego dzisiejszy wygląd jest efektem rozbudowy zakończonej w 1464 roku. Monumentalna budowla ma półokrągłą konstrukcję i jest zwieńczona mniejszą basztą z otworami strzelniczymi. Cały kompleks jest najwyższym punktem dubrownickich umocnień i dlatego z jego szczytu rozpościera się piękny widok na Stare Miasto oraz wyspę Lokrum.
Pięć bram Dubrownika
Stare Miasto otoczone jest murami i można się do niego dostać jedynie przez bramy wjazdowe, których w Dubrowniku jest pięć. Główne wejścia stanowią zachodnia Brama Pile i wschodnia Brama Ploče. Do portu prowadzą wejście Ponta oraz Brama Peskarija, która stanowi największą bramę miasta. Piąta brama – Buža – jest efektem zniszczeń, których dokonali austriaccy okupanci. Dlatego też jako jedyna nie posiada reprezentatywnych zdobień.
Fort Lovrijenac
Poza murami obronnymi, na skale mierzącej blisko 40 metrów, stoi monumentalna twierdza – Fort Lovrijenac. Funkcją obiektu była ochrona Dubrownika od strony morza oraz od lądu. Według legendy potężna fortyfikacja powstała w trzy miesiące po tym, jak mieszkańcy Dubrownika dowiedzieli się o niecnych planach Republiki Weneckiej. Podobno na początku XI wieku Wenecja planowała postawienie fortu, który zagrażałby dubrowniczanom i ich niezależności. Nie wiadomo jednak czy jest to prawdą, ponieważ pierwsze wzmianki o Forcie Lovrijenac pochodzą z XIII wieku i dotyczą wyboru jego dowódcy.
Zobacz także: Fort Lovrijenac – twierdza w sercu Dubrownika
Fort Revelin
Zabytki związane z umocnieniami Dubrownika wzbogaca również Fort Revelin, który wzniesiono w północno-wschodnim narożniku murów miejskich. Obiekt powstał w 1551 roku, a z jego budową wiąże się ciekawa historia. Podczas tworzenia twierdzy obowiązywał przepis, który nakazywał przybywającym do Dubrownika przywiezienie kamienia o wadze równej ciężarowi własnego ciała. Powstały obiekt okazał się niezwykle trwały, ponieważ bez większego uszczerbku przetrwał trzęsienie ziemi z XVII wieku. Po katastrofie obiekt stał się siedzibą skarbca katedralnego, skarbu miasta i władz Republiki Dubrownickiej.
Co jeszcze warto zobaczyć w Dubrowniku i okolicach?
Chorwacja i Dubrownik obfitują w różnorodne zabytki, atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Dubrowniku, na listę rzeczy do odwiedzenia, możesz wpisać dodatkowe miejsca ulokowane poza ścisłym centrum. W bezpośrednim sąsiedztwie Dubrownika znajduje się wzgórze Srđ oraz wyspy, na których znajdziesz piękne plaże czy zabytki architektoniczne.
Przeklęta Wyspa Lokrum
W niewielkiej odległości od Dubrwonika znajduje się malownicza wyspa Lokrum, na którą można dotrzeć statkami kursującymi z miejskiego portu. Na Lokrum znajdują się klimatyczne, kamieniste plaże oraz jeziorko zwane lokalnym Morzem Martwym. Wyspa zachęca również do aktywnego wypoczynku, ponieważ w jej obrębie można znaleźć kilka ciekawych obiektów – ogród botaniczny, klasztor benedyktynów czy wzniesiony przez wojska napoleońskie Fort Royal. Pomimo atrakcyjnego położenia i turystycznego potencjału, wyspa jest niezamieszkała. Wynika to z legendy głoszącej, że wyspa została przeklęta przez zakonników wygnanych z Lokrum po przybyciu Napoleona. Zgodnie z historią klątwa ma unieszczęśliwiać każdego, kto spędzi noc na wyspie. Z tego względu mało kto decyduje się na nocleg w tamtej okolicy.
Zobacz także: Lokrum — odwiedź chorwacką wyspę miłości
Wzgórze Srđ
Nieco ponad 400 m n.p.m. wznosi się wzgórze Srd, które stanowi najlepszy punkt widokowy w okolicy. Ze szczytu Srd można zobaczyć panoramę na Stare Miasto oraz młodsze dzielnice Dubrownika. Stojąc na wzniesieniu ujrzysz również Wyspę Lokrum, Wyspy Elafickie, Pelješac, Korčulę, a nawet kontury Włoch czy pasma górskie z Czarnogóry i Albanii. Istnieje kilka sposobów dotarcia na wzgórze Srđ. Można się tam dostać pieszo (ok. godzinny spacer spod podnóży), autem lub kolejką linową Cable Car, której stacja jest umiejscowiona niedaleko Starego Miasta. Warto wybrać się na Srđ zarówno podczas dnia, jak i wieczorem. Po zachodzie słońca można podziwiać stamtąd piękny widok na Dubrownik skąpany w nocnych światłach.
Wyspy Elafickie
Chorwacja i jej część Adriatyku może poszczycić się również malowniczym archipelagiem Elafiti, który składa się z 13 wysp ulokowanych na północny zachód od miasta Dubrownik. Wśród wysp Elafickich znajdują się cztery większe i zamieszkałe ośrodki – Šipan, Lopud, Jakljan i Koločep. Warto wybrać się w te miejsca, ponieważ oferują zarówno przyrodnicze piękno, jak i atrakcje kulturalne. Urokliwe plaże, zielone lasy i gaje oliwne sąsiadują tutaj z sakralnymi i świeckimi zabytkami architektonicznymi.
Gra o Tron w Dubrowniku
Dubrownik i jego okolice mogą być kojarzone przez fanów fantasy, ponieważ jest to jedna z lokalizacji, w której nagrywano ekranizację kultowego serialu Gra o Tron. W ośmiosezonowej sadze znajduje się wiele ujęć kręconych w Starym Mieście Dubrownika, na jego murach obronnych, w parkach czy na nabrzeżach. W odcinkach Gry o tron znalazły się również kadry z wyspy Locrum czy Fortu Lovrijenac. Fani serialu Gra o tron mogą więc bez problemu zwiedzić Dubrownik śladami swoich ulubionych bohaterów.
Loty do Dubrownika
Chorwacja jest częstym kierunkiem wakacyjnym, a sam Dubrownik należy do czołówki najczęściej odwiedzanych miast. Z tego względu większość przewoźników oferuje loty do tej chorwackiej miejscowości. Ceny przelotów wahają się w zależności od linii lotniczych oraz terminu wycieczki. W okresie letnim koszt biletu potrafi wzrosnąć do kilkuset złotych, ale poza sezonem do Dubrownika można wybrać się nawet za 200-300 zł.
Chorwacja i jej perła Adriatyku to miejsca z historią, którą warto poznać. Wybierając się do Dubrownika, zarezerwuj sobie czas na zwiedzanie Starego Miasta i jego zabytków. Atrakcje, na które warto zwrócić uwagę to mury obronne, Pałac Rektorów i Sponza, historyczne bramy (Pile, Ploče, Ponta, Peskarija, Buža), fontanny Onufrego oraz liczne dzieła architektury sakralnej. Jeśli będziesz mieć więcej wolnego czasu, zastanów się nad zwiedzaniem okolicy od strony morza, czyli na pobliskich wysepkach (np. możesz spędzić wakacje na wyspie Korčula).