Choroba lokomocyjna (kinetoza) jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która występuje najczęściej u młodszych dzieci. Jej objawy bywają wyjątkowo męczące i potrafią odebrać przyjemność podróży nie tylko dzieciom, ale też dorosłym. Planując podróż z chorującym maluchem, warto dobrze się przygotować. Aby móc to zrobić jak najlepiej, warto poznać przyczyny kinetozy, jej objawy i czynniki, które mogą wspomniane objawy nasilać. Więcej informacji na ten temat zebraliśmy poniżej. Podpowiadamy również, jak przygotować się do podróży z dzieckiem, które zmaga się z chorobą lokomocyjną.
Czym jest choroba lokomocyjna i skąd się bierze?
Choroba lokomocyjna to zespół objawów, które pojawiają się najczęściej w czasie podróży. Można je zaobserwować często w czasie podróżowania samochodem, ale mogą również towarzyszyć przemieszczaniu się innymi środkami lokomocji, np. podczas podróży autobusem, rejsu statkiem, a nawet lotu samolotem. Dolegliwość najczęściej dotyczy dzieci w wieku 2-12 lat, ale na szczęście w wielu przypadkach mija wraz z wiekiem. Zdarza się jednak, że z chorobą lokomocyjną zmagają się też dorośli.
Skąd się bierze choroba lokomocyjna u dzieci? Ma ona związek ze sprzecznymi sygnałami wysyłanymi przez narządy zmysłów i odbieranymi przez mózg. W czasie podróży narząd wzroku dziecka rejestruje, że ciało jest w ruchu, czyli zmienia położenie i przemieszcza się względem otoczenia. Błędnik dziecka, czyli element jego narządu równowagi, staje się mocno pobudzony. Receptory czucia głębokiego nie rejestrują jednak ruchu, wysyłając sygnał, że ciało pozostaje w spoczynku. W konsekwencji do mózgu docierają sprzeczne informacje, co znów przyczynia się do wystąpienia nieprzyjemnych objawów choroby lokomocyjnej. Objawy mogą dodatkowo się nasilać, a sprzyjają temu np. wyboje na drodze, kołysanie na statku czy turbulencje w samolocie. Przy objawach choroby lokomocyjnej duże znaczenie mogą mieć też inne czynniki, w tym dostęp świeżego powietrza, drażniące zapachy, czynności wykonywane w czasie podróży, a nawet posiłki i napoje podawane dziecku.
Choroba lokomocyjna u dzieci – jak się objawia?
Gdy mowa o chorobie lokomocyjnej, najczęściej kojarzonym objawem występującym u dzieci są mdłości i wymioty. Faktem jest, że wspomniane dolegliwości u dzieci występują najczęściej i bywają dla najmłodszych najbardziej uciążliwe. Warto jednak wiedzieć, że choroba lokomocyjna u dzieci może się objawiać różnorodnie i z różnym nasileniem.
Do objawów choroby lokomocyjnej u dzieci, oprócz mdłości i wymiotów, można zaliczyć:
- – ból głowy i zawroty głowy,
- – wzmożoną potliwość,
- – złe samopoczucie,
- – uderzenia gorąca,
- – ślinotok lub suchość w ustach,
- – bladość skóry,
- – nadwrażliwość na zapachy,
- – utratę apetytu.
Dziecko zmagające się z chorobą lokomocyjną może mieć jedynie część z wymienionych objawów. Może też mieć je wszystkie lub mogą towarzyszyć mu też inne dolegliwości poza wymienionymi powyżej (np. senność czy uczucie ucisku w klatce piersiowej). Wspomniane wyżej objawy mogą ponadto u różnych dzieci występować z różną intensywnością, a niektóre czynniki mogą je nasilać.
Jak przygotować się do podróży z dzieckiem, jeśli ma chorobę lokomocyjną?
Jeśli dziecko zmaga się z chorobą lokomocyjną, warto odpowiednio się przygotować do podróży z nim. By zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych objawów u dziecka lub ograniczyć ich nasilenie, dobrze się skupić na działaniach zaradczych. Jak się przygotować do podróży z dzieckiem mającym chorobę lokomocyjną?
- – Przed podróżą podaj dziecku lekki posiłek. Unikaj potraw ciężkostrawnych, mocno przyprawionych i wysoko przetworzonych, a także napojów gazowanych itd.
- – Skonsultuj z lekarzem możliwość podania dziecku leku na chorobę lokomocyjną lub suplementu diety. Leki i suplementy diety tego rodzaju w większości są dostępne bez recepty, jednak warto skonsultować z lekarzem, który preparat będzie dla dziecka odpowiedni.
- – Gdy jest taka możliwość, zaplanuj podróż tak, aby dziecko w czasie jej trwania spało (np. noc). Jeśli to niemożliwe, zaplanuj na podróż z dzieckiem więcej czasu, by robić postoje na odpoczynek i trochę ruchu na świeżym powietrzu.
- – Jeśli tylko to możliwe, posadź dziecko przodem do kierunku podróży, wybierając miejsca, gdzie wstrząsy są jak najmniejsze (daleko od osi kół).
- – Unikaj stosowania w samochodzie aromatyzowanych zawieszek i innych zapachów, które mogłyby działać na dziecko drażniąco (np. perfumy). Przed podróżą postaraj się wywietrzyć pojazd.
- – Ubierz dziecko lekko i wygodnie, w miarę możliwości zapewnij dopływ świeżego powietrza do pojazdu (lekko otwarte okno lub klimatyzacja).
- – Dziecko nie powinno w czasie podróży czytać, oglądać bajek, przeglądać telefonu itd. Warto natomiast odwrócić jego uwagę muzyką, grami słownymi czy po prostu rozmową.
Choroba lokomocyjna? Przygotuj się do podróży z dzieckiem
Wymienione powyżej wskazówki mogą pomóc ograniczyć występowanie objawów choroby lokomocyjnej u dziecka lub choć zredukować ich nasilenie. Jeśli Twoje dziecko zmaga się z chorobą lokomocyjną, musisz przed podróżą przygotować się odpowiednio na każdą ewentualność – również na przypadek nasilonych dolegliwości u pociechy. Warto posiadać przy sobie zestaw awaryjny, czyli łatwo dostępny pojemnik, do którego w razie potrzeby dziecko mogłoby zwymiotować, a także chusteczki nawilżane i zwykłe. Przyda się zapewne też większy ręcznik papierowy, zwłaszcza jeśli trzeba będzie szybko posprzątać w sytuacji awaryjnej. Warto dodatkowo pamiętać o zabraniu odzieży zmiennej dla pociechy, by dziecko mogło się w razie potrzeby przebrać i czuć się komfortowo. Butelka z wodą do przepłukania ust również powinna być zawsze w zasięgu ręki.
Zanim wyruszycie w drogę, porozmawiaj z dzieckiem o chorobie i jej możliwych symptomach, jednocześnie starając się zmniejszyć jego niepokój i stres związane z podróżą. Pozytywne nastawienie (dziecka i jego opiekuna!) jest bardzo ważne – nie mniej istotne od zrozumienia przyczyn choroby i okoliczności nasilających jej objawy. Jeśli już natomiast objawy u dziecka w podróży się nasilą i dojdzie do mdłości i wymiotów, zapewnij maluchowi poczucie wsparcia, zrozumienia i bezpieczeństwa. Przy występujących już dolegliwościach mogą pomóc chłodne okłady na czoło dziecka.
Artykuł sponsorowany