Włochy to kraj o wielu ciekawych regionach. Jednym z atrakcyjniejszych miast Półwyspu Apenińskiego jest Bolonia. Co zwiedzać w tej malowniczej i bogatej historycznie miejscowości? Turyści znajdą tu wiele atrakcji oraz zabytków takich jak średniowieczne bazyliki, wzniosłe gmachy najstarszego uniwersytetu czy też charakterystyczne bolońskie wieże. Poznaj najważniejsze punkty na mapie Bolonii!
Bolonia atrakcje
Włochy i sama Bolonia mogą poszczycić się bogatymi oraz ciekawymi dziejami, które sięgają nawet czasów starożytnych. Miasto od dawna stanowiło jeden z głównych ośrodków kultury i nauki, handlu, a także turystki. Do zwiedzania Bolonii zachęcają liczne ślady przeszłości, które można odnaleźć w oryginalnych placach, kompleksach sakralnych czy innych zabytkach.
Piazza Maggiore
Zwiedzanie Bolonii warto zacząć od wizyty na Piazza Maggiore, czyli placu głównym, który jest historycznym centrum miasta. Popularne dziś miejsce i otaczająca je zabudowa powstawały stopniowo od XII wieku, kiedy to władze Bolonii zaczęły nabywać domy i grunty pod budowę placu. Piazza Maggiore zostało ukończone około XV wieku i miało spełniać dwa główne założenia. Plac miał służyć zarówno jako punkt lokalnej wymiany handlowej, jak i reprezentacyjny punkt skupiający ważne instytucje oraz władze miasta.
Z tego względu plac otoczony jest budynkami, które w dawnych czasach miały duże znaczenie administracyjne. Znajdują się tam m.in. dawny ratusz (Palazzo d’Accursio), centrum bankowe (Palazzo dei Banchi), stary budynek cechu notariuszy (Palazzo dei Notai) czy też dawne siedziby policji i wymiaru sprawiedliwości (Palazzo del Podestà). Do Piazza Maggiore przylegają również inne, znane place miasta. Można stąd udać się na skwery Piazza Re Enzo i Piazza del Nettuno, gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych symboli Bolonii – fontanna Neptuna.
Bazylika San Petronio
Przy placu Piazza Maggiore znajduje się również jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w mieście – bazylika San Petronio. Jest to największa świątynia Bolonii i szósta co do wielkości tego typu budowla w Europie. Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1390 roku. Początkowo planowano, że będzie ona największą świątynią chrześcijańską na świecie i stanie się symbolem niezależności od Watykanu. Po 80 latach budowy, prace zostały jednak wstrzymane. Przyczyną tej decyzji był sprzeciw ówczesnego papieża Piusa IV, który nie chciał, aby bolońska świątynia była bardziej doniosła niż rzymska Bazylika św. Piotra.
Na przestrzeni lat fasada kościoła była wielokrotnie przebudowywana i dlatego też w całej bazylice można rozpoznać kilka stylów architektonicznych. W kościele dominują jednak elementy barokowe i gotyckie. Zdobne wnętrze to niejedyna wartość świątyni San Petronio. W obiekcie znajdują się również najstarsze na świecie, funkcjonujące organy (z 1470 r.) oraz siedemnastowieczny zegar słoneczny, który dzięki otwartemu sklepieniu wskazuje miesiąc i dzień na posadzce kościoła.
Zobacz także: Toskania – najciekawsze miejsca w słynnym włoskim regionie!
Bazylika Santo Stefano
Kolejnym z ciekawych obiektów znajdujących się w Bolonii jest Bazylika Santo Stefano. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie jest to pojedyncza świątynia a cały kompleks katolickich budowli, które powstawały na przestrzeni kilku wieków. Dziś w zespole znajdują się 4 zachowane kościoły, ale dawniej było ich 7 i dlatego też zwyczajowo na obiekt mówi się Sette Chiese (Siedem Kościołów).
W sakralnym zespole Santo Stefano można aktualnie zobaczyć pochodzącą z IV wieku Bazylikę św. Witalisa i Agrykoli, powstałą w V wieku Bazylikę Grobu Świętego, wybudowany w VIII wieku Kościół św. Krzyża i trzynastowieczny Kościół Świętej Trójcy. Każdy z obiektów posiada unikalną architekturę i zdobienia, które warto zobaczyć na własne oczy. Oprócz kościelnych zabytków zachował się również romański Dziedziniec Piłata z wapiennym basenem symbolizującym miejsce obmycia rąk po wydaniu wyroku na Chrystusa.
Asinelli i Garisenda
Poza sakralnymi obiektami w mieście Bolonia jest co zwiedzać. Owocem bogatej historii regionu są ciekawe zabytki, wśród których wyróżniają się dwie charakterystyczne wieże Asinelli i Garisenda. Są to wieże mieszkalno-obronne powstałe na początku XII wieku.
W tym okresie wiele zamożnych rodów bolońskich budowało wieże, ponieważ nad miastem wisiało widmo wojen i wewnętrznych konfliktów pomiędzy wrogimi stronnictwami politycznymi. Oprócz funkcji mieszkalno-obronnych, wieże pełniły też rolę świadectwa potęgi rodu. Szacuje się, że w średniowiecznej Bolonii mogło powstać nawet 180 wież, które zdobiły miasto niczym drapacze chmur. To właśnie dzięki nim Bolonia czasami jest określana jako średniowieczny Nowy Jork.
Do dzisiejszych czasów przetrwało ok. 20 wież. Do zachowanych zabytków należą wieże Asinelli i Garisenda, które są najsłynniejszymi lokalnymi obiektami tego typu. Obiekt wzniesiony przez ród Asinelli ma wysokość 97,2 m i dzięki temu jest najwyższą zachowaną wieżą w Bolonii. Wieża Asinelli pełni dziś funkcję punktu widokowego. Wejście na jej szczyt wymaga pokonania blisko pięciuset schodków. Jednak wysiłek ten można określić jako grę wartą świeczki. Z wieży Asinelli rozpościera się bowiem piękny widok na całą Bolonię.
Zobacz także: Piza – co zobaczyć? Atrakcyjne miasto we Włoszech
Tuż obok Asinelli wznosi się Garisenda – wieża, która miała rywalizować wysokością ze swoją sąsiadką. Podczas budowy wieży obsunęły się jednak fundamenty, co zadecydowało o jej niższej i nieco przechylonej konstrukcji. Ostatecznie budynek osiągnął 48 m wysokości. Ulokowane obok siebie wieże Asinelli i Garisenda często określane są jako „krzywe wieże Bolonii”.
Najstarszy uniwersytet świata
Włochy i Bolonia to nie tylko kolebka kultury, ale i nauki. To właśnie w Bolonii znajduje się szkoła uznawana za najstarszy uniwersytet cywilizacji zachodniej. Uniwersytet Boloński powstał w 1088 r. i zyskał miano pierwszego uniwersytetu, ponieważ jako pierwsza uczelnia określał się tym mianem. Początkowo murach edukacyjnej instytucji wykładano głównie prawo kanonicznie i cywilne, ale z czasem rozwinięto również dział tzw. sztuk wyzwolonych oraz nauk przyrodniczo-matematycznych. Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, że od początku swojego istnienia Uniwersytet Boloński był otwarty zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.
Bolonia – jak się dostać, kiedy najlepiej lecieć?
W Bolonii panuje klimat śródziemnomorski i dlatego też najlepszy czas na podróż do tego włoskiego regionu wypada w okresie od maja do września. Są to ciepłe miesiące, w których trakcie występują najmniejsze opady.
Podróż do Bolonii można zaplanować na kilka sposobów. Bolonia posiada lotnisko, na które Polacy dotrą bez przesiadek. Loty do Bolonii organizuje większość przewoźników obsługujących różne porty na terenie naszego kraju. Podróż samolotem jest najwygodniejszą, ale nie jedyną opcją.
Do Bolonii można dostać się również pociągiem lub transportem kołowym. Przejazd autem czy autokarem zajmie około 14 godzin. Natomiast transfer kolejowy potrwa dłużej i będzie wymagał przesiadki. Pomiędzy Polską a Włochami nie istnieją bowiem bezpośrednie połączenia kolejowe.
Włochy to piękny i bogaty historycznie kraj, którego jednym z reprezentatywnych miast jest Bolonia. Zwiedzanie tego regionu warto zaplanować w okresie późnowiosennym lub letnim. Wtedy będzie można w pełni doświadczyć uroków okolicy i piękna zabytków takich jak Piazza Maggiore, Bazylika San Petronio czy kompleks Santo Stefano.