Search The Query
Search

Berno – poznaj atrakcje nieoficjalnej stolicy Szwajcarii

szwajcaria stolica

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Miasto, które widnieje często na pocztówkach górzystego kraju, jakim jest Szwajcaria to Berno – nieoficjalna stolica i centrum gospodarczo – polityczne całego państwa. Poza wieloma urzędami, zachwyca swoją harmonijnością, pięknymi widokami i tradycyjnymi zabytkami, które tworzą jego zabudowę. Nie brak tu turystycznych atrakcji, które zachwycają turystów z całego świata swoimi walorami.

Berno – miasto niedźwiedzia

Berno powstało w 1191 roku, a założył je Książę Bertold V von Zähringen, nadając mu nazwę Bern. W języku niemieckim słowa „Bär” opisuje niedźwiedzia, a w Szwajcarii właśnie z tym misiem wiąże się geneza nazwy miasta. Według przekazywanych legend to właśnie to zwierzę jako pierwsze ujrzał książę, a następnie postrzelił, podczas polowania w tutejszych okolicach. Pomimo tego, że jest to tylko jedno z historycznych podań, niedźwiadek na stałe wpisał się w historię tego miasta, a jego postać występuje w herbie i można ją spotkać na berneńskich ulicach. Przykładem jest utworzony w XIX wieku wybieg dla niedźwiedzi, umiejscowiony nad przepływającą przez miasto rzeką Aare, a także pojawiające się w mieście posągi przedstawiające misia o czterech łapach.

Berno (Szwajcaria) – informacje ogólne

Miasto Berno położone jest w środkowej części Szwajcarii i zamieszkuje je ponad 130 tysięcy mieszkańców. Często potocznie mówi się, że miejscowość ta jest stolicą Szwajcarii, co nie jest do końca prawdą, gdyż posiada jedynie status miasta federalnego. Szwajcaria nie ma ustanowionej stolicy, gdyż państwo to stanowi konfederację, którą tworzy 26 oddzielonych kantonów, a każdy z nich wyróżnia się innym prawem. Władza sprawowana jest przez Parlament, który stanowi Zgromadzenie Federalne a także rząd, w postaci Rady Federalnej. Ponadto Berno stanowi jeden z kantonów, który zajmuje drugie miejsce pod względem liczby ludności.

Oficjalnym językiem w tej części państwa jest niemiecki. Warto wspomnieć, że całe centrum historyczne Berna zostało wpisane na Listę Światowe Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, jako miasto o dobrze zachowanym średniowiecznym kompleksie urbanistycznym i architektonicznym. Miasto stanowi dobrze rozwinięty węzeł komunikacyjny, z którego można wyruszyć w dalszą podróż, eksplorując region Szwajcarii.

Jak dojechać do Berna?

Duża sieć międzynarodowych i krajowych dróg, a także mnogość połączeń komunikacyjnych sprawia, że dojazd do Berna nie stanowi większego problemu. Szwajcaria posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć linii kolejowych – wsiadając w pociąg, można dotrzeć do każdego z większych miast, znajdujących się na mapie państwa. Planując podróż z Polski, należy rozważyć kilka rodzajów transportu. Pierwszy z nich – najwygodniejszy, ale także zdecydowanie najdroższy to lot samolotem. Niestety z Polski nie ma bezpośredniego połączenia do Berna, ale podróżując do Genewy lub Zurychu można następnie dojechać do docelowego miejsca komunikacją miejską.

Kolejny sposób podróżowania to dojazd samochodem. Należy jednak przy wyborze tej opcji liczyć się ze zwiększonymi opłatami związanymi z płatnymi odcinkami autostrad oraz tym, że odległość z Polski do Berna liczona jest w tysiącach kilometrach, co przełoży się na duże koszty paliwa. Wśród dostępnych rodzajów transportu można wybrać także przewóz za pośrednictwem oferowanych przewoźników busów lub autobusów – z pewnością jest to jeden z tańszych sposobów dostania się do Berna.

bern
Zachód słońca na Bernem

Poruszanie po mieście

Po Bernie można swobodnie poruszać się samochodem, jednak trzeba liczyć się wtedy z opłatami, wynikającymi z postoju na parkingowych miejscach. Alternatywą jest używanie komunikacji miejskiej, która w mieście tym działa bez zarzutu. Centrum Berna nie jest duże, więc jeśli główny cel podróży do tego miasta opiera się na zwiedzaniu – bez problemu można tę część przejść pieszo, podziwiając przy tym zabytki. Ciekawym sposobem podróżowania w obrębie miasta jest wypożyczenie roweru bądź rikszy. Dla tych, którzy wolą jednak tradycyjne opcje publicznego transportu, przemierzać miasto można wsiadając w miejski autobus lub tramwaj. Warto wiedzieć, że bilet uprawniający do przejazdu można kupić jedynie na przystankach i nie ma możliwości zakupu biletu wewnątrz tramwajów lub autobusów.

Berno – noclegi

Poszukując noclegowego miejsca w nieoficjalnej stolicy Szwajcarii można skorzystać z szerokiej bazy hoteli i hosteli znajdujących się w tym mieście. W zależności od preferowanych standardów, z pewnością każdy odwiedzający znajdzie coś, odpowiadającego posiadanemu budżetowi i spełniającego oczekiwania wczasowiczów. Najtańszą opcją zakwaterowania w stosunkowo dobrych warunkach są hostele, w których można skorzystać z dodatkowej oferty żywieniowej. Dostępne są także miejsca noclegowe, tak zwane Bed&Breakfast, w których cena za noc obejmuje śniadaniowy posiłek. Kolejno można wybierać wśród luksusowych hoteli i apartamentów, zdobiących centrum miasta lub zdecydować się na spokojniejszy wypoczynek w okolicznych wsiach na obrzeżach Berna.

Teren nadbrzeża Aare – rzeki przepływającej przez miasto, został zagospodarowany w miejsca przeznaczone na kemping. Za niewielką opłatą można rozstawić swój namiot i korzystać z możliwości eksploracji okolicznej przyrody. Kraj ten cechuje się niską przestępczością, więc bez obaw o złodziejaszków. Ceny noclegu różnią się od wybranego rodzaju zakwaterowania oraz lokalizacji. Średnia cena zakwaterowania za pokój dwuosobowy, w przeliczeniu na jedną osobę to wydatek od 150 do nawet 700 złotych.

Miasto Einsteina

Berno nie bez powodu bywa nazywane miastem Einsteina, gdyż ten uczony noblista w wieku 17 lat opuścił Niemcy – swój ojczysty kraj, zrzekł się tamtejszego obywatelstwa i wyprowadził się do Szwajcarii, by stać oficjalnie członkiem tego kraju. Początkowo uczył i rozwijał się w Zurychu, jednak jego życiowa droga i podjęcie pracy wpłynęło na przeprowadzkę wraz z żoną do Berna, gdzie w latach 1903-1905 mieszkał tu na stałe. Mówi się, że właśnie to miasto zainspirowało Einsteina do tego stopnia, że zaczął pracować nad naukowymi artykułami, co ostatecznie doprowadziło do opracowania przez niego znanej teorii względności. Jego dalsze życie wiązało się ściśle z Bernem. Obecnie, naukowiec jest berneńską dumą, a w mieście powstało kilka miejsc poświęconych jego osobie. Wybierając się na wycieczkę do Berna, warto zajrzeć do Rozalium – widokowego punktu, w którym można zrobić sobie zdjęcie ze słynną postacią, a także muzeum poświęcone jego życiu, twórczości i rodzinie.

Berno – największe atrakcje

Berno to miasto łączące w sobie dobrze zachowane zabytki z czasów średniowiecza, które przeplatają się z nowoczesnymi, państwowymi budynkami. Przechadzając się po jego uliczkach, można poczuć jego wyjątkowość i wyższość. Wszystko ma tu swoje miejsce i nie odczuwa się uroków dużego zaludnienia. Ponadto krajobraz miasta urozmaica przepływająca rzeka, nadająca mu wyjątkowy klimat szwajcarskiego miasteczka. Choć Berno to miasto typowo urzędowe, nie brak tu turystycznych atrakcji, które urozmaicą turystom spędzanie czasu w tym regionie.

Stare miasto w Bernie

Niewątpliwie warta uwagi i spaceru jest znajdująca się w centrum miasta starówka. Jak już wspominaliśmy, berneńskie stare miasto widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Cechuje je mnogość kamienic, ozdobionych kamiennymi balkonami i posągami, rzeźbionymi fasadami, czy też pokrytych mansardowymi dachami. Charakterystyczne dla Berna są fontanny, znajdujące się w okolicy domostw. W całym mieście można zliczyć ich około jedenastu, a wśród najbardziej znanych wyróżnia się Fontannę Kobziarza i Samsona Wielkoluda. Na głównym placu mieści się ratusz, katedra, kościoły, muzea i galerie. Wzdłuż arkad umiejscowionych jest wiele sklepików, kawiarni i restauracji, w których można spocząć na mały odpoczynek między zwiedzaniem kolejnych atrakcji.

miasto einsteina
Stare miasto w Bernie

Wieża zegarowa Zytglogge

W niedalekiej odległości od głównej bramy, prowadzącej do starego miasta postawiona jest Wieża zegarowa Zytglogge. Wybudowana została w XIII wieku, a na jej ścianie namalowana jest zegarowa tarcza. Czas jest liczony przy pomocy zawieszonego mechanizmu astronomicznego, którego wskazówki zmieniają się o pełnej godzinie, gromadząc pod wieżą tłumy gapiów, czekających na niezwykłe widowisko. Poza zmianą wskazówek, oczom widzów ukazują się figury niedźwiedzi, koguta, błazna i Chronosa – boga czasu.

Na ostatnim piętrze wieży znajduje się punkt widokowy, do którego prowadzi 130 stopni – a ten, kto je pokona, może ujrzeć niezwykłą panoramę, rozpościerającą się po szczyty Oberlandu Berneńskiego. Jest to główny i najbardziej znany z zabytków Berna. Obiekt czynny jest cały rok, a wycieczki odbywają się o godzinie 14:30. Istnieje możliwość zorganizowania większej grupowej wycieczki. Ceny prezentują się następująco: dorośli – 20CHF, dzieci w wieku 6-16 lat – 10CHF, seniorzy i studenci – 18CHF.

Dom i Muzeum Alberta Einsteina

Berno w dużym stopniu nawiązuje do twórczości i życia Alberta Einsteina, który przez pewien czas zamieszkiwał w tym mieście. W Muzeum jego imienia można podziwiać jego życie i naukowe teorie, które przedstawione są w postaci wyświetlanych filmów oraz ciekawych eksperymentów. Ponadto, w tym samym budynku znajduje się także Muzeum Historyczne Berna, w którym stale wystawianych jest 10 wystaw, nawiązujących do historii, etnografii i archeologii miasta.

Na głównej ulicy starego miasta – Kramgasse 49, usytuowane jest mieszkanie, w którym żył Einstein, w trakcie jego pobytu w Bernie. W domu Alberta Einsteina trzy piętra udostępnione są zwiedzającym, którzy mogą podziwiać zdjęcia, dokumenty oraz poznać kilka nieznanych ciekawostek z jego życia. Dom jest otwarty dla turystów codziennie, od 10:00 do 17:00, a bilet wstępu to koszt 6CHF.

Kąpielisko Marzili

Kąpielisko to propozycja dla miłośników wypoczynku nad wodą. Położone jest tu przy rzece, a w jego skład wchodzą trzy baseny oraz miejsce do plażowania, a nawet opalania topless. Z Marzili doskonale widać znajdujący się w niedalekiej odległości budynek Parlamentu i katedry. Wstęp jest bezpłatny, a atrakcja czynna jest w sezonie letnim.

Gurten

W pobliżu Berna, na wysokości 858 metrów n.p.m. wznosi się jeden z górskich szczytów. Poza niesamowitym widokiem na miasto i okoliczne pagórki, to świetne miejsce do wędrówek pieszych latem i uprawiania zimowych sportów zimą. Organizowane są tu często muzyczne festiwale, wspólne oglądanie gwiazd przez teleskop, czy sesje jogi.

stolica szwajcari
Zegar astronomiczny Zytglogge

Co zjeść w Bernie?

W Bernie można także smacznie zjeść, a tutejsze dania nawiązują do tradycyjnej szwajcarskiej kuchni, choć serwowane są w nowoczesnej formie. Przede wszystkim ser, ser i jeszcze raz ser! Koniecznie należy skosztować tutejszych słynnych serów i przygotowywanego z nich founde. Bardzo popularne i cenione są także placki ziemniaczane – Rösti, smażone z grubo startych ziemniaków, podawane z serem, jajkiem i kiełbasą. Nie brak dań mięsnych, które cechuje bogactwo smaku. Szwajcarzy lubią jeść tłusto, choć trzeba przyznać, że w ich potrawach nie brakuje także warzyw, takich jak kapusta i ziemniaki. Z deserowych propozycji warto postawić na czekoladowy suflet!

Berno – ciekawostki

  • Berneńczycy posiadają swój własny dialekt, który znany jest także w pozostałej części Szwajcarii, a spowodowane jest to jego powolnym wydźwiękiem. Podobno brzmi, jak spokojnie i wesoło nucona piosenka.
  • Znaki drogowe na ulicach Berna są w różnych kolorach, co miało swój początek w czasach Napoleona. Kolory ułatwiały znalezienie odpowiedniej lokalizacji armii, wśród której wielu wojskowych było analfabetami.
  • Berno położone jest na wysokości 542 m n.p.m., co daje mu 3 miejsce w rankingu najwyżej położonych stolic w Europie.
  • Powierzchnia miasta to 52 kilometry kwadratowe, a całe Berno znajduje się na Płaskowyżu Szwajcarskim, w kantonie o tej samej nazwie, co miasto.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds