Wypoczynek na wspaniałych plażach z miękkim, białym piaskiem i w ciepłej wodzie oceanu. Całość otoczona wspaniałymi lasami tropikalnymi i niesamowitą przyrodą. Jeśli marzą Ci się wakacje w raju na Ziemi, to Madagaskar będzie idealnym wyborem. Spakuj walizki i zobacz na żywo kraj lemurów oraz wiele innych egzotycznych gatunków fauny i flory. Odwiedź stolicę wyspy, Antananarywę i spędź tam niezapomniane chwile, ale najpierw dowiedz się, co może zachwycić Cię na miejscu!
Antananarywa – położenie i najważniejsze informacje
Antananarywa jest stolicą Madagaskaru oraz prowincji o tej samej nazwie. Miejscowość znajduje się w środkowej części wyspy i leży nad rzeką Ikopa. Antananarywa jest największym miastem na wyspie, dzięki czemu stała się centrum administracyjnym, gospodarczym, naukowym oraz komunikacyjnym całego kraju. Stolica Madagaskaru słynie z rozwiniętego przemysłu spożywczego, tytoniowego oraz włókienniczego. W Antananarywie znajdują się dwie wyższe uczelnie, University of Madagascar i Collège Rural d’Ambatobe.
Miasto zostało założone w 1625 roku. Była to stolica wodzów Hova, jednej z trzech kast ustalonych w Madagaskarze przed kolonizacją. Hova było uznawane za klasę średnią. Klasa niższa, niewolnicza nazywana była andevo, a klasą wyższą, czyli arystokrację tworzyli andrianowie. W roku 1797 Antananarywa stała się stolicą ludu Merina. Jakiś czas później dzięki królowi Radamie I stała się stolicą prawie całego Madagaskaru. W 1895 miasto zostało podbite przez Francuzów i zostało częścią protektoratu Madagaskaru.
Na początku swojego istnienia, miasto było zbudowane głównie z kamieni i cegły. W XIX przebudowano je na wzór europejski. W tym samym wieku, w stolicy zaczęto stawiać liczne obiekty, na przykład Pałac Królewski, gmachy rządowe, siedzibę francuskiego protektoratu oraz katedry anglikańskie i katolickie.
Nazwę Antananarywa można przetłumaczyć jako „Miasto Tysiąca”. W okresie kolonialnym, a także po odzyskaniu niepodległości w 1976 roku używano formy Tananarywa, którą w języku malgaskim wymawia się „Tananariwu”.
Zobacz także: Luanda – stolica Angoli uznawana za najdroższe miasto świata
Atrakcje w stolicy Madagaskaru
Madagaskar w głównej mierze kojarzy się z niesamowitą przyrodą i egzotycznym klimatem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wyspa może się pochwalić fascynującą historią i wieloma dziejowymi miejscami. Poznaj kilka z najważniejszych atrakcji, znajdujących się w centrum i pobliżu stolicy Madagaskaru.
Królewskie Wzgórze Ambohimanga
Królewskie Wzgórze Ambohimanga położone jest na terenie gminy Ambohimanga Rova w prowincji Antananarywa. Stanowi kompleks stanowisk archeologicznych związanych z historią władców Madagaskaru obejmujących rządy przed kolonizacją. Jest to również miejsce pochówku silnie powiązane z lokalnym kultem religijnym. Znajdują się tam pozostałości obiektów połączonych ze strukturą społeczności i polityki Madagaskaru sięgające do aż XV wieku.
Od 500 lat jest to najważniejszy symbol ludności Malgaszy, rdzennych mieszkańców Madagaskaru liczącej aktualnie około 20 milionów osób. Stanowisko archeologiczne wpisane jest od roku 2001 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od poniedziałku do soboty miejsce otwarte jest od godziny 6:00 do 18:00, a w niedzielę od 7:00 do 18:00.
Farma Krokodyli
Farma Krokodyli jest prywatną własnością mieszkających na Madagaskarze Francuzów oraz jedną z bardziej kontrowersyjnych atrakcji w tym regionie. Jest to, co prawda, znacznie lepiej przystosowane do życia miejsce dla zwierząt niż ZOO w Antananarywie, jednak nie zostało stworzone z myślą o zapewnieniu dobrobytu zwierzętom.
Krokodyle na farmie hodowane są na ubój w celu pozyskania ich wartościowego mięsa i skóry. Na koniec zwiedzania, możesz udać się do miejscowej restauracji i spróbować potraw zrobionych z krokodyla, między innymi słynnego grillowanego mięsa w waniliowym sosie. Na farmie zobaczysz również lemury, węże i strusie.
Pałac Andafiavaratra
Pałac Andafiavaratra znajduje się na najwyższym wzgórzu Antananarywy. Dawniej była to rezydencja premiera Madagaskaru, Rainilaiarivony. Rządził on królestwem wysp od roku 1864 do 1895. Aktualnie budynek został przekształcony w muzeum, w którym znajduje się około 1466 obiektów o znaczeniu historycznym dla Królestwa Madagaskaru. Przedmioty te zostały uratowane z pożaru Pałacu Królewskiego Rova na terenie Antananarywy w 1995 roku. Na dziedzińcu muzeum znajduje się kompleks złożony z pięciu drewnianych chat pochodzących z pięciu regionów Madagaskaru. Budynki zostały zbudowane specjalnie przed wizytą prezydenta Francji, Jacques’a Chiraca, panującego od 1995 do 2007 roku.
Jezioro Anosy
W południowej części stolicy Madagaskaru położone jest piękne Jezioro Anosy powstałe za czasów władcy Radamy I. W miejscu jeziora dawniej znajdowało się bagno. Zbiornik wodny ma kształt serca. Na środku jeziora ulokowana jest mała wysepka, która została połączona z miastem przesmykiem.
Za czasów władcy Radamy I na wyspie czynna była fabryka prochu. Następnie wybudowano letnią rezydencję królowej Ranavalony I. Na wyspie umieszczony został pomnik ku pamięci poległych w pierwszej wojnie światowej francuskich żołnierzy. Rzeźba została nazwana aux Morts i wykonali ją we współpracy rzeźbiarz Barberis i architekt Perrin w roku 1927.
Nad jeziorem Anosy zasadzono drzewa jacaranda, które w okresie kwitnienia przypadającym na październik i listopad obsypane są w całości pięknymi fioletowymi kwiatami. Daje to spektakularny wygląd całej okolicy. Nad jeziorem zobaczyć możesz też czaple. Dnia 26 czerwca organizowany jest coroczny festiwal fajerwerków z okazji Święta Niepodległości kraju.
Park Lemurów
Park Lemurów występujący również pod nazwą Lemurs Park oraz Réserve de lémuriens et Parc botanique jest rezerwatem przyrody, oraz ogrodem botanicznym skupiającym się na ochronie lemurów. Park zajmuje powierzchnię około 5 hektarów. Znajduje się około 22 kilometry od Antananarywy. Rezerwat został założony w 2000 roku przez Laurenta Amourica i Maxime’a Allorge.
Teren zamieszkują zarówno lemury, jak i również inne egzotyczne zwierzęta żyjące na wyspie. W tamtejszym ogrodzie botanicznym znajduje się również 70 gatunków roślin występujących jedynie na obszarze Madagaskaru.
Zobacz także: Pingwiny w Afryce? Poznajcie pingwiny z Boulders Beach
W Parku Lemurów umieszczono wiwarium zamieszkiwane przez żółwie promieniste, kameleony, iguany i wiele innych jaszczurek. To dom dla 9 gatunków lemurów, między innymi: lemurów wari czarno-białych, lemurów płowych, sifaków biało-kasztanowych, sifaków koroniastych, maki szarych, lemurów mongoz i lemurów katta. Większość gatunków jest zagrożona wyginięciem, a część z nich nawet w krytycznym stopniu. Park Lemurów otwarty jest codziennie od godziny 8:30 do 17:00.
Endemity na Madagaskarze
Endemity są unikatowymi dla danego regionu lub miejsca gatunkami flory i fauny. Ich występowanie jest ograniczone do konkretnych obszarów i niestwierdzone poza siedliskami naturalnymi. Madagaskar z racji tego, że jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie odizolowaną od reszty globu, oferuje wiele niesamowitych gatunków zwierząt i roślin. O występowaniu niektórych endemitów na skalę światową decyduje również klimat wyspy.
Madagaskar położony jest na Oceanie Indyjskim w niewielkiej odległości od wschodniego wybrzeża Afryki, dzięki czemu panują tam stałe warunki pogodowe. O zróżnicowaniu i wyjątkowości flory i fauny decyduje również obecność dwóch stref klimatycznych. Na wschodnim wybrzeżu przewagę ma klimat równikowy wilgotny, a na zachodnim podrównikowy suchy.
Na wyspie występuje niepowtarzalna przyroda, a dużą część zwierząt i roślin możesz zobaczyć tylko na tych terenach. World Wildlife Fund podaje, że nawet 92% gatunków ssaków i 95% gatunków gadów znajdujących się na wyspie są endemitami. Do najpopularniejszych należą oczywiście lemury królujące na Madagaskarze.
Zwierzętami niespotykanymi w innych miejscach są między innymi: lemury czerwonobrzuszne, lemury wari i sifaki białe. To również liczne odmiany kameleonów, gekonów, iguan oraz ptaków. Z roślin warto wyróżnić drzewa hebanowe i sandałowe, baobaby oraz aloesy.
Kiedy najlepiej lecieć na Madagaskar?
Na Madagaskarze nie jest możliwe rozróżnienie pór roku, jakie znasz na co dzień. Panują tam za to dwa okresy o specyficznej pogodzie, deszczowy i suchy. Pora deszczowa trwa od listopada do marca i najbardziej odpowiada warunkom atmosferycznym naszego lata. Największe opady występują w styczniu i stopniowo ich poziom zmniejsza się, aż do marca. Temperatura waha się w granicach od 25 do 30 stopni Celsjusza.
Pora sucha jest odwzorowaniem powszechnie znanej zimy. Okres ten trwa od przełomu kwietnia i maja do października. Temperatury panujące tam nie dochodzą jednak do ujemnych wartości. W większości regionów podczas pory suchej temperatura oscyluje około 20 stopni Celsjusza, jednak w niektórych miejscach dochodzi nawet do 30 stopni Celsjusza. Na wyspie znajdują się również chłodniejsze miejsca, gdzie odczuwalna temperatura spada do nawet 10 stopni Celsjusza. Oprócz spadku temperatur znacząco zmniejsza się wilgotność powietrza.
Pogoda na Madagaskarze nie jest szczególnie zróżnicowana ani zmienna, także wybór terminu na wyjazd oprzeć możesz na swoich preferencjach. Pora sucha charakteryzuje się niższymi temperaturami, co odpowiadać będzie osobom wolącym spędzać wakacje w bardziej umiarkowanym klimacie.
Pora deszczowa oferować będzie, co prawda, częstsze opady, wyższą wilgotność i temperaturę, co może być na dłuższą metę bardziej uciążliwe, jednak warte wyjazdu. W tym okresie ujrzysz rajską przyrodę wyspy w pełni jej okazałości.
Madagaskar zachwyca wszystkich odwiedzających swoją przeszłością i niesamowitą egzotyczną przyrodą. Wybierz się na wakacyjny wyjazd do tego nietuzinkowego zakątka świata, a z pewnością będzie to wspaniałe przeżycie!