Search The Query
Search

Angkor Wat (Kambodża) – największa budowla sakralna na świecie

angkor wat

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Kompleks świątyń Angkor, znajdujący się w Kambodży, w pobliżu miejscowości Siem Reap to największy zabytek religijny na świecie. Jedna z jego swiątyń – Angor Wat to niezaprzeczalnie symbol Kambodży, znajdujący się nawet na fladze narodowej tego kraju. Budowla pierwotnie została zbudowana jako świątynia hinduska, poświęcona bogu Winszu. W późniejszym czasie została ona jednak przekształcona w buddyjski obiekt sakralny. Co jeszcze warto wiedzieć o Angkor Wat w Kambodży? Jakie są najważniejsze miejsca w kompleksie Angkor? Sprawdźmy to!

Historia i upadek świątyni

Angkor Wat w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Miasto Świątyń”. Ma to swoje wytłumaczenie w historii całego kompleksu, ponieważ w okresie od IX do XV wieku kompleks miejski Angkor zamieszkiwało ponad milion mieszkańców. Warto zaznaczyć, że jest to jedynie współczesna nazwa. Oryginalnie, świątynię określano mianem Vrah Viṣṇuloka lub Parama Viṣṇuloka, co oznacza „święte mieszkanie Wisznu”. Historia Angkor Wat, czyli pierwszej świątyni kompleksu Angkor, sięga początków XII wieku. W tym okresie władca i założyciel imperium khmerskiego Surjawarman II, zlecił budowę świątyni ku czci hinduskiego boga Winszu. Proces ten trwał 30 lat, a jego efektem były budowle o powierzchni ok. 2 km kwadratowych. Przy budowie pracowało 50 tysięcy robotników oraz kilka tysięcy artystów, którzy byli odpowiedzialni za rzeźby oraz płaskorzeźby. Sytuacja zmieniła się diametralnie w XV wieku, kiedy to miasto Angkor zostało z niewyjaśnionych do dziś przyczyn, całkowicie wyburzone. Miejsce, które współcześnie zaliczane jest do listy 8 cudów świata, zostało całkowicie zapomniane na ponad kilkaset lat. W 1861 r. francuski podróżnik Henri Mouhot dotarł do zapomnianej, kambodżańskiej dżungli i odkrył ruiny kompleksu – wtedy Angkor Wat zostało odkryte na nowo, stając się centrum kompleksu Angkor

Jak to zwykle bywa, odkrycie francuskiego podróżnika przyczyniło się do gorliwego poszukiwania skarbów w ruinach. Z tego powodu, wiele świątyń oraz budowli zostało zrabowanych lub bezpowrotnie zniszczonych. Widać to chociażby po posążkach umieszczonych w kompleksie do dziś niektóre z nich są nieco wybrakowane, np. brakuje im głów. O Angkor Wat zatroszczono się, dopiero kiedy Kambodża oddała się pod protektorat Francji. W roku 1868 rozpoczęto prace rekonstrukcyjne. Świątynia Angkor Wat została wybudowana na planie prostokąta o wymiarach 1300 × 1500 metrów i otoczona fosą szeroką na 83 metry. W samym sercu świątyni stoi wysoka na 65 metrów wieża będąca symbolem mitycznej góry Miru. Wokoło niej znajdują się jeszcze 4 inne wieże, które łącznie z wieżą centralną układają się w kwiat lotosu. Świątynie otacza kamienny taras, gdzie można podziwiać przepiękne, zabytkowe płaskorzeźby. Ukazują one ok. 20 tysięcy postaci, wykonujących różne sceny z życia.

W 1992 r. cały kompleks Angkor, wraz ze świątynią Angkor Wat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sama świątynia została również uznana za jeden z ośmiu cudów świata.

Angkor Wat Wschód Słońca

Najważniejsze miejsca w kompleksie

Oprócz najbardziej znanej i najokazalszej świątyni Angkor Wat, w kompleksie Angkor warto zobaczyć też inne miejsca. W Angkor Thom, ostatniej stolicy imperium khmerskiego, znajdują się cztery świątynie, które przykuwają największą uwagę turystów: Bajon, Ta Prohm, Preah Khan oraz Baphuon Temple. Zobacz, czym charakteryzują się te miejsca i dlaczego warto się do nich udać, odwiedzając kompleks Angkor w Azji.

Bajon

Jest to najpopularniejsza świątynia buddyjska w khmerskim Angkor Thom, na terenie kompleksu Angkor, zbudowana przez króla Dżajawarmana VII. Świątynia ma formę wysokiej, kamiennej, trójpoziomowej budowli, kształtem zbliżonej do piramidy. Składa się z najwyższego punktu centralnego, na którego szczycie znajduje się główne pomieszczenie z posągiem Buddy i dwóch otaczających ów kompleks prostokątnych galerii, zewnętrznej i wewnętrznej. Obydwie są niesamowicie pięknie udekorowane, bogate w rzeźby oraz płaskorzeźby. Ściany galerii zewnętrznej zdobią sceny świeckie, przedstawiające wydarzenia z panowania Dżajawarmana VII i życia jego poddanych. Płaskorzeźby galerii wewnętrznej ilustrują religijne wierzenia hinduistyczne. Aczkolwiek tym, co najbardziej fascynuje turystów są rzeźby ludzkich twarzy, umieszczone na wieżach. Do dziś przetrwało ok. 200 takich obliczy. Nie zostało do końca wyjaśnione kogo właściwie przedstawiają, aczkolwiek w minionych wiekach utożsamiano je z Buddą lub z Brahmą. Współczesne publikacje wskazują jednak, że jest to wyobrażenie jednego z bodhisattwów: Awalokiteśwary albo Wadźrasattwy.

Ta Prohm

Kolejną ze świątyń w kompleksie Angkor jest Ta Prohm. Pierwotnie była nazywana Rajavihara. Znajduje się ok. 1 km na wschód od Angkor Thom. Została założona przez króla Khmerów Dżajawarmana VII jako świątynia buddyzmu mahajana oraz uniwersytet. Co ciekawe, Dżajawarman VII zadedykował tę świątynię swojej matce. Od 1992 roku znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Według ustaleń badaczy, w obrębie jej murów mieszkało nie mniej niż 12 640 osób, głównie kapłani oraz arcykapłanów. Świątynia zachowała się w stanie zbliżonym do tego, w jakim została odnaleziona. Wyróżnia ją to na tle innych świątyń, znajdujących się w kompleksie świątynnym. Jest ona więc żywnym pomnikiem świątynnym. Bujne połączenie korzeni drzew porastających ruiny świątynne w środku dżungli powoduje, że Ta Prohm jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji całego kompleksu Angkor. Co ciekawe, otoczenie świątyni stało się inspiracją dla twórców filmu Lara Croft: Tomb Raider. Dzięki malowniczej roślinności, przede wszystkim drzewom wyrastającym z ruin, sceny nakręcane w tym miejscu były niesamowicie realistyczne i w pełni oddawały tajemniczy klimat tego miejsca.

Ta Prohm

Preah Khan

W odległości ok. 2 km od Angkor Thom znajduje się zespół świątynny Preah Khan. W minionych wiekach było to centrum dawnego miasta, w którym żyło prawdopodobnie ok. 15 tys. mieszkańców. Miejsce to było ośrodkiem naukowym oraz swego rodzaju kliniką uniwersytecką. Pierwotna nazwa świątyni to Nagarayashri, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Szczęśliwe Zwycięskie Miasto. Ówczesna nazwa tłumaczona jest jako Święty Miecz, co nawiązuje do narodowej świętości królestwa Khmerów, której replika przechowywana jest w królewskim pałacu w Phnom Penh. W przeciwieństwie do Ta Prohm, która została zadedykowana matce Dżajawarmana, świątynia Preah została poświęcona jego ojcu. Świątynia została ulokowana na powierzchni prostokąta o wymiarach 700 na 800 metrów. Dookoła znajdują się malownicze fosy. Do świątyni wchodzi się groblami, których strzegą bezgłowe lub prawie pozbawione głów postacie Mury sanktuarium są wykończone płytami z piaskowca, ozdobionymi płaskorzeźbami medytującego Buddy. Ulokowano w nich cztery bramy. W geometrycznym środku, na planie prostokąta 220 na 170 m, mieści się główna świątynia. Stanowi ona idealne miejsce na sesje fotograficzne, dlatego jest tak uwielbiane przez turystów. Ma wszystko, z czym kojarzy się Angkor, reprezentuje każdą charakterystyczną cechę budowli khmerów. Wielkie drzewa z korzeniami oplatającymi ściany, mury zwieńczone płytami z piaskowca ozdobionymi płaskorzeźbami medytujących postaci, piękne rzeźbione ściany, puste korytarze oraz tajemnicze ruiny budynków.

Baphuon Temple

Drugą co do wielkości świątynią w Angkor, zaraz po Angkor Wat, jest Baphuon. Po prawie 1000 latach od wybudowania została ona wzniesiona na nowo, ponieważ okazała się zbyt duża i za ciężka. Pierwotnie, nakaz jej wybudowania zlecił król Udayadityavarman II. Zbudowana została na planie prostokąta o bokach 425 × 1125, Baphuon jest otoczona wyniosłymi murami i jak niemal wszystkie świątynie Angkoru, jej główne wejście znajduje się od wschodu. Do głównej świątyni prowadzi gopura, która jest nieodłączną częścią architektury khmerskiej. W kamiennych murach sanktuarium wykuto liczne płaskorzeźby boskich tancerek, a także roślinne ornamenty futryn drzwi i okien. Ponowna budowa Baphuon Temple ma ciekawą historię. Otóż francuscy archeolodzy postanowili ją rozebrać, zbadać, oczyścić każdy kamień, z którego została wzniesiona i złożyć ją z powrotem. Wszystko miało iść po ich myśli, jednak w 1975 musieli wyjechać, wiec zostawili Baphuon w zupełnej rozsypce. Ponadto, władzę w Kambodży w tamtym czasie przejęli Czerwoni Khmerzy i prace musiały zostać przerwane. Pech chciał, że wszelkie notatki i plany budowy zostały wówczas zniszczone. Po upadku rządów Czerwonych Khmerów, na nowo podjęto próbę rekonstrukcji sanktuarium. Udostępniono je zwiedzającym w 2011 roku. Patrząc na ten obiekt trudno wręcz uwierzyć, że jeszcze niedawno sanktuarium było tylko ogromnym stosem kamieni i ceglanych elementów, które jednak udało się z powodzeniem złożyć powrotem. Dziś stanowi dużą atrakcję, a z jego wież roztaczają się piękne widoki na całe sanktuarium oraz otaczającą je zieleń.

Świątynia Baphuon

Co zobaczyć w okolicy Angkoru?

W okolicach Angkoru znajduje się miejscowość Siem Reap, którą zdecydowanie warto odwiedzić, decydując się na zwiedzanie Kambodży. Miejsce to często nazywane jest bramą Angkoru, ponieważ cały organizm miejski jest skoncentrowany głównie na organizowaniu wycieczek do świątyń. Aczkolwiek Siem Reap to nie tylko kompleks Angkor Wat! Kambodża to zdecydowane więcej i dobrą opcją jest zobaczyć jej jak najwięcej, będąc w tym kraju. Zobacz, co warto zobaczyć w malowniczej miejscowości o nazwie Siem Reap.

Podczas wycieczki do Kambodży, w Siem Reap możesz zdecydować się na podróż przez miasto tak zwanym tuk-tukiem. Jest to pojazd, który w krajach takich jak Kambodża, pełni funkcję taksówki. Dla turystów możliwość przejechania się nim po mieście na pewno będzie nietuzinkową rozrywką. Warto jest też udać się na najsłynniejszą ulicę w mieście – Pub Street, która nocną tętni życiem. Jeżeli lubisz muzea, na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie. W Siem Reap znajduje się Muzeum Min Lądowych, Muzeum Wojny oraz oczywiście Muzeum Angkoru. Ciekawą opcją zwiedzania jest też Cambodia Cultural Village – wioska kulturalna, w któej znajduje się m.in. park miniatur, woskowe muzeum i gdzie odbywają się przeróżne eventy kulturalne (np. pokazy tańca oraz prezentacje obyczajów).

Kampong Phluk

Kolejną ciekawą propozycją w Siem Reap jest Kampong Phluk, czyli tak zwane „pływające wioski” znajdujące się w Kambodży, nad jeziorem Tonle Sap. Słynie ono z tego, że jest najbardziej zarybionym słodkowodnym akwenem na świecie. Jednak nie to przyciąga turystów do Kampong Phluk. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest to, że cała zabudowa jest w pełni położona na wodzie. Domy postawione są na kilkumetrowych palach, aby różne poziomy wody nie zalały mieszkańcom dobytku. Przy każdym zabudowaniu stoi jedna, czasami kilka łódek, które służą do przemieszczania się oraz do połowów. Zwiedzanie tego miejsca w okolicach Siem Reap odbywa się poprzez podróż łódką wzdłuż całej wioski. Możesz wtedy dokładnie przyglądać się niespotykanej zabudowie oraz obserwować, w jaki sposób na co dzień żyją mieszkańcy pływającej wioski.

kambodża siem reap

Angkor Wat – zwiedzanie

Masz już ogromną wiedzę na temat tego, jaka jest historia Angkor Wat i jakie najpopularniejsze świątynie się tam znajdują. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że tak ogromny kompleks nie można zwiedzić „byle jak”. Trzeba mieć na to konkretny pomysł i wiedzieć, w jaki sposób to zrobić, aby zobaczyć jak najwięcej. W jaki sposób najlepiej jest zwiedzać kompleks świątynny Angkor Wat?

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie świętego miasta?

Angkor Wat można zwiedzać w 3 różnych wariantach: za pomocą biletu jednodniowego, trzydniowego lub tygodniowego. Czy warto jest decydować się na zwiedzanie dłuższe niż jeden dzień? Wszystko zależy od tego ile chcesz zobaczyć i ile dasz radę zobaczyć podczas wycieczki. Musisz wziąć pod uwagę gorący klimat w Kambodży oraz ogromną powierzchnię tego miejsca. Zdaniem turystów jeden dzień w zupełności wystarczy, aby zobaczyć wszystkie najważniejsze świątyni. Jeżeli chcesz zobaczyć więcej lub masz ambicję, aby zwiedzić każdą świątynię w kompleksie Angkor – warto, abyś zdecydował się na bilet trzydniowy lub tygodniowy. Jeżeli zależy Ci jednak tylko na najważniejszych punktach khmerskiej architektury – bilet jednodniowy będzie idealny dla Ciebie. Po Angkor możesz przemieszczać się standardowo na nogach lub wybrać rower, tuk-tuk albo skuter. Ze względu na wspominaną już wcześniej ogromną powierzchnię (163 ha), dobrą opcją jest to, że można wybrać niestandardowy sposób zwiedzania.

Ceny biletów i godziny otwarcia

Ceny biletów w Angkor Wat prezentują się następująco:

  • Bilet jednodniowy 37$
  • Bilet 3-dniowy – 62$
  • Bilet na 7 dni –72 $

Bilety kilkudniowe nie muszą być wykorzystane jedno po drugim. Bilet trzydniowy można wykorzystać w dowolne 3 dni w tygodniu, a bilet siedmiodniowy – w dowolne 7 dni w miesiącu. Są one imienne, ze zdjęciem, które jest robione przy kasie. Przy wejściu do każdej ze świątyń bilety są zawsze sprawdzane. Nieco przypominają identyfikatory, które umożliwiają Ci wejście na teren kompleksu Angkor Wat. Bilet jednodniowy można wykorzystać wyłącznie w dniu, w którym się go kupiło. Wyjątkiem są te kupione po godzinie 17 – wykorzystać je na drugi dzień rano, aby zobaczyć majestatyczny wschód Słońca nad Angkor Wat. W jakich godzinach otwarty jest kompleks świątyń w Kambodży? Ze względu na niezwykle popularne wschody oraz zachody Słońca w Angkor Wat, świątynie otwarte są od 5-5:30 do 17:30. W takich godzinach można też kupić bilety, umożliwiające wejście do kompleksu.

angkor

Zwiedzanie samodzielne, czy z przewodnikiem?

Jak się okazuje, zdania na temat tego, czy warto zwiedzać Angkor Wat z przewodnikiem są podzielone. Niektórzy zwiedzający uważają, że rzeczywiście warto jest wynająć przewodnika, który ma wiedzę na temat kompleksu Angkor, jeżeli będzie on w stanie przekazać najważniejsze informacje. Niestety, przeważnie nie mówią oni zbyt dobrze po angielsku i nie warto ich wynajmować, płacąc za usługę ok. 40$. Znaczna większość zwiedzających uważa, że kompleks lepiej jest zwiedzić „na własną rękę”. Główne zabytki zostały przyporządkowane do dwóch tras: tzw. małej i dużej pętli. Polecane jest też objęcie odwrotnego kierunku zwiedzania. Można w ten sposób na chwilę uwolnić się od tłumów turystów i dać sobie możliwość zwiedzania tej duchowej dżungli w ciszy i spokoju. Informacje na temat świątyń można zaczerpnąć bezpośrednio z książek lub z artykułów, aby z większą wiedzą przemieszczać się po Angkor Wat.

Świątynia Angkor Wat – ciekawostki

W przypadku Angkor Wat ciekawą kwestią jest z pewnością sam proces budowy tego majestatycznego miejsca w Azji. Czy wiesz, że cegły khmerskie zostały połączone ze sobą niemal niewidocznie za pomocą mieszanki roślinnej, a nie zaprawy? Patrząc na kompleks, ciężko wyobrazić sobie, że żadna z wież i absolutnie żadna ze świątyń nie została stworzona przez maszynę. Od początku do końca, Angkor Wat były tworzone przez ludzkie ręce, kilkaset lat temu. Jest to jeden z najstarszych zabytków religijnych na świecie. Król Khmerski Suryavarman II zlecił budowę kompleksu świątynnego Angkot Wat w latach 1113-1150, na początku XII wieku, w okresie Imperium Khmerskiego. Co ciekawe Angkor Wat jest mini-skalową repliką przestrzennego wszechświata w kamieniu. Astronomia ma duży wpływ na architekturę kompleksu Angkor Wat, a świątynia posiada specjalny obszar obserwacyjny do obserwacji Słońca i Księżyca. Oś zewnętrznej ściany wokół kompleksu jest dokładnie równa latom słonecznym w dniach, a jego obwód jest równy latom księżycowym w dniach.

Wizyta w Angkor Wat to zdecydowanie niezapomniane przeżycie, którego warto doświadczyć, zwiedzając ten kraj. Liczymy, że informacje na temat kompleksu świątyń Angkor skutecznie pozwoliły Ci zrozumieć, jaka jest historia tego niesamowitego miejsca. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu, Kambodża znalazła się na Twojej liście miejsc, które musisz zobaczyć.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds