Wędrówka w Tatrach poza letnim sezonem? Proszę bardzo! To gwarancja pięknych widoków i niezwykłych przeżyć. Musimy jednak pamiętać, że zimą góry są zdecydowane bardziej wymagające. Oprócz odpowiedniego sprzętu i stroju, w podróż warto zabrać również kilka przydatnych gadżetów. Jakie termosy są najlepsze zimą w góry?
- Jaki termos wybrać? Parametry
- Szklany, a może metalowy?
- Rodzaj korka
Wysmagani zimnym wiatrem, zziębnięci, zmęczeni, marzymy o tym, by napić się gorącej herbaty lub kawy. Ale na górskim szlaku, jeśli jesteśmy daleko od schroniska, na próżno szukać miejsca, w którym możemy kupić smaczny, rozgrzewający napój. Właśnie dlatego solidny termos turystyczny to podstawa, gdy wyruszamy na górską wyprawę. Dzięki niemu możemy utrzymać ciepło przez wiele godzin, a nawet przez całą wyprawę!
1. Jaki termos wybrać? Parametry
Czasem wystarczy kilka łyków ciepłego napoju, by poprawić morale i odzyskać utracone siły. Dlatego w plecaku turysty, który odwiedza góry zimową porą, zawsze powinno się znaleźć miejsce na termosy na napoje. Zadanie termosu jest proste – chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać oryginalną temperaturę napoju. Ale każdy, kto miał do czynienia z termosem turystycznym, wie, że diabeł tkwi w szczegółach. Chodzi o to, by wybrać termos, który nie tylko długo utrzymuje temperaturę płynu, ale jest też całkowicie szczelny.
Znaczenie ma także pojemność termosu, sposób pokrycia zewnętrznych ścianek, kolor, liczba kubków, a także obecność (bądź brak) uchwytu.
2. Szklany, a może metalowy?
Niegdyś termosy wykonywano ze szkła. Ich zaletą niewątpliwie było to, iż mogły długo utrzymywać ciepło. Niestety tak termos miał również swoje wady. Po pierwsze, dużo ważył, a po drugie – był dość podatny na uszkodzenia. Nietrudno sobie wyobrazić, co mogłoby się wydarzyć, gdyby termos rozbił się w plecaku.
Alternatywą dla szklanego termosu jest termos wykonany ze stali nierdzewnej. Warto podkreślić, że nie trzyma on tak dobrze temperatury, jak szklany termos. Ale jest za to bardzo poręczny i wytrzymały, łatwo go wyczyścić, a dodatkowo nie pochłania on zapachów. To szczególnie przydatne, gdy termos wykorzystujemy na kawę, ale i herbatę, np. tę owocową.
3. Rodzaj korka
Inną ważną kwestią, jeśli chodzi o zakup termosu, jest rodzaj korka. Możemy wybrać ten zakręcany lub system „one touch”. W pierwszym przypadku stawiamy na plastikową, prostą, ale i niezawodną opcję. Korek się nie zepsuje, bo… zwyczajnie nie ma w nim nic, co mogłoby się zepsuć. W drugim przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Naciskamy guzik na korku, a tym samym otwieramy zawór i możemy napełnić kubek napojem. To duża wygoda, system jest szybki, a dzięki niemu nie musimy odkręcać korka i wychładzać napoju. Jest też jedno „ale” – w tym przypadku mamy do czynienia z delikatnym mechanizmem, który stosunkowo łatwo uszkodzić.
Kluczem do sukcesu jest wybór termosu dobrej jakości. Takiego, który jest poręczny, wykonany z najlepszych materiałów, praktyczny i wolny od szkodliwych substancji. Jeśli chodzi o termos, który zabierzemy w góry zimą, lepiej zapłacić o kilka złotych więcej i kupić naprawdę dobry produkt. Z pewnością nie będziemy żałować tego zakupu! Termosy turystyczne dobrej jakości znajdziemy m.in. w sklepie internetowym Sport-shop.
Opcją, którą warto rozważyć, szczególnie wtedy, gdy podróżujemy we dwoje lub w większej grupie, jest zakup termosu z dwoma kubkami. Wtedy nie tworzy się kolejka do napoju, co więcej, mamy kolejną barierę, która chroni napój przed ubytkiem ciepła.