Search The Query
Search

Korynt (Grecja) – odkryj starożytne miasto

korynt atrakcje

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Na świątyni Apollina w starożytnym Koryncie mieli wzorować się architekci odpowiedzialni za stworzenie słynnego Akropolu. Ruiny starożytnego Koryntu znajdują się kilka kilometrów od współczesnego miasta i stanowią kolebkę greckiej kultury. Zobacz, co warto odwiedzić w Koryncie! Greckie miasto zachwyci Cię starożytnymi zabudowaniami i pięknem przyrody.

Historia starożytnego miasta

Jako jedno z najstarszych i najważniejszych miast starożytnej Grecji, Korynt stanowił istotny ośrodek handlu i rzemiosła. Miasto słynęło z produkcji charakterystycznych antycznych waz oraz czerpało korzyści ze strategicznego położenia. Przy Przesmyku Korynckim, łączącym Półwysep Peloponez z resztą Grecji znajdował się starożytny port, który pełnił bardzo istotną dla miasta funkcję, będąc między innymi ośrodkiem handlu.

Według mitologii greckiej starożytne miasto zostało założone przez Syzyfa, a pierwszy rozkwit Koryntu datuje się na VII wiek p.n.e. Później na wzgórzu Akrokorynt wzniesiono ufortyfikowaną twierdzę i świątynię Afrodyty, określaną jako ośrodek prostytucji sakralnej. Według legend z historią miasta wiąże się powstanie architektonicznego porządku korynckiego, wymyślonego w V stuleciu p.n.e. przez Kallimacha. Co więcej, to właśnie w starożytnym Koryncie organizowane były igrzyska istmijskie ku czci boga mórz – Posejdona.

Korynt, Grecja

W II wieku p.n.e. miasto zniszczyli Rzymianie, a następnie zostało zasiedlone przez Juliusza Cezara, który założył tam kolonię wojskową, ponownie czyniąc Korynt znaczącym ośrodkiem handlowym. O odbudowanym już mieście Horacy pisał „nie każdemu jest dane odwiedzić Korynt”, co miało związek z wysokimi cenami usług w greckim mieście. Za czasów bizantyjskich mieszkańcy Koryntu musieli zmagać się ze skutkami trzęsień ziemi. Na I wiek naszej ery przypada historia apostoła Pawła, który w Koryncie stworzył chrześcijańską gminę, a następnie napisał do jego mieszkańców słynny List do Koryntian. Od XIX wieku Korynt stanowi część niepodległej Grecji.

Kanał Koryncki

Łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim, przecinając Przesmyk Koryncki. Praktycznie u wylotu Kanału Korynckiego leży miasto Korynt. Pierwsze wzmianki o przekopaniu kanału pochodzą z około VI wieku p.n.e., jednak to w 67 roku cesarz rzymski Neron miał nakazać wykopanie kanału przy greckiej Zatoce Korynckiej tysiącom niewolników. Po śmierci Nerona pomysł został zaniechany, a budowę kanału wznowiono dopiero w XIX wieku wraz z odzyskaniem przez Grecję niepodległości. Otwarto go ostatecznie w 1893 roku, a do użytku oddano rok później.

Zobacz także: Kanał Koryncki – z Morza Egejskiego do Morza Jońskiego

Mimo że Kanał Koryncki umożliwia ominięcie blisko 700-kilometrowej trasy, kanałem przewożono o wiele mniej towarów, niż zakładano, głównie ze względu na jego małą szerokość i silne prądy. Na długą i pechową historię kanału miały wpływ wojska niemieckie, które wycofując się podczas II wojny światowej, w znacznym stopniu go uszkodziły. Obecnie przez kanał przepływają głównie statki pasażerskie i niewielkie statki towarowe.

Kanał Korynci, Grecja

Zabytki Koryntu

Starożytny Korynt znajduje się w odległości około siedmiu kilometrów od nowoczesnego miasta. Antyczna część opływa bogactwem zabytków i atrakcji. Z tego względu na zwiedzanie Koryntu powinieneś poświęcić wystarczającą ilość czasu. Zobacz, na jakie zabytki warto zwrócić szczególną uwagę, zwiedzając ruiny i pozostałości starożytnego miasta.

Droga Lechajońska

Główna droga starożytnego Koryntu. Wyłożona marmurem prowadziła z portu Lechajon do centralnej części miasta, czyli agory. Przy drodze Lechajońskiej wybudowano między innymi świątynię Apollina oraz rzymskie łaźnie Euryklesa. W pobliżu znajdują się również pozostałości Studni Peirene, z którą wiążę się jedna z mitologicznych opowieści.

Zachodni port, do którego prowadziła brukowana droga, był niegdyś jednym z największych portów Morza Śródziemnego. Stanowił nie tylko miejsce handlu z Italią, Sycylią i zachodnią Grecją, ale pełnił także funkcję portu wojennego oraz bazy floty królewskiej. Współcześnie po obleganym Lechajonie nie pozostało zbyt wiele i na pierwszy rzut oka nic nie sugeruje, że był to kiedyś wielki port o dużym znaczeniu.

Droga Lechajońska, Korynt

Studnia Peirene

Studnia Peirene, nazywana również fontanną pochodzi z VII wieku p.n.e., ale jej pozostałości znajdujące się obecnie na terenie stanowiska archeologicznego starożytnego miasta sięgają II wieku n.e. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Koryntu. Za czasów antycznego miasta doprowadzano z niej wodę do marmurowego basenu, z którego czerpali mieszkańcy. Według mitologii greckiej Pejrene córka greckiego boga Asopa miała zamienić się w święte źródło po śmierci swojego syna, którego nieumyślnie zabiła bogini łowów Artemida. Co ciekawe, z sześciu otworów studni, które zachowały się do dziś nadal płynie woda, dostarczana podziemnie do pobliskiej wsi Archea Korinthos.

Akrokorynt

W planie zwiedzania Koryntu nie może zabraknąć historycznej cytadeli, którą stanowi Akrokorynt, położony na wzgórzu wysokim na ponad 500 metrów o tej samej nazwie. W starożytności był to akropol Koryntu, czyli miejsce kultu religijnego i publicznych spotkań. Służył również jako twierdza miasta. Według archeologów pierwsze umocnienia Akrokoryntu miały powstać najpóźniej około VI wieku p.n.e. Następnie cytadelę regularnie rozbudowywali Grecy, Rzymianie i Bizantyjczycy.

Przez wieki twierdza była także w rękach Turków osmańskich, a wcześniej walczyli o nią Normanowie i krzyżowcy. Z tego względu osoby, które interesują się historią architektury, mogą doszukać się w jej pozostałościach elementów charakterystycznych dla budownictwa różnych krajów. Współcześnie z zabudowań Akrokoryntu zachowały się głównie długie na ponad 2,5 kilometra mury oraz ruiny niektórych obiektów, pochodzące z różnych okresów historii miasta. Warto zwrócić uwagę na pozostałości bizantyjskich cerkwi, meczetów i wież weneckich. Wstęp na Akrokorynt jest bezpłatny. Żeby się tam dostać, trzeba przejść przez rozłożoną na wzgórzu ścieżkę. Warto zabrać ze sobą wodę, szczególnie że lato w Grecji potrafi być słoneczne i upalne.

Akrokorynt

Świątynia Afrodyty

W centralnej części akropolu, na wzgórzu Akrokoryntu około V i IV wieku p.n.e. wybudowano świątynię Afrodyty. Do dziś ze świątyni pozostała jedynie niewielka część jej fundamentów. Ze słynną świątynią greckiej bogini piękna i miłości wiąże się wiele opowieści o „Córach Koryntu”. Miały to być zamożne, wykształcone i wpływowe kapłanki, które zajmowały się prostytucją sakralną ku czci swojej bogini. Współcześnie wielu badaczy podważa historie o świątynnej rozpuście, jednak w oczach turystów pozostała ona charakterystycznym elementem Akrokoryntu.

Świątynia Apollina

Jedna z naczelnych atrakcji Koryntu, wybudowana według porządku doryckiego w VI wieku p.n.e. Początkowo na jej miejscu stała dawna świątynia wykonana z cegieł, kamienia i gliny. Gdy stara świątynia uległa zniszczeniu, na jej miejscu wzniesiono świątynię Apollina. Budowla składała się z monolitycznych kolumn doryckich. Miała duży wpływ na późniejsze budownictwo antycznej Grecji, na przykład świątynię Apollina w Delfach czy świątynię Ateny Polias. Obecnie turyści mają możliwość podziwiać tylko siedem z trzydziestu ośmiu wapiennych kolumn, którym udało się przetrwać na przestrzeni wieków.

Przemierzając ziemie Hellady, warto zwiedzić Korynt, położony nieco ponad godzinę drogi od stolicy Grecji. Wizyta w starożytnym mieście na Peloponezie może stanowić podróżnicze preludium dla zwiedzania Akropolu ateńskiego i pozostałych, licznych zabytków antycznej Grecji.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds