Na świątyni Apollina w starożytnym Koryncie mieli wzorować się architekci odpowiedzialni za stworzenie słynnego Akropolu. Ruiny starożytnego Koryntu znajdują się kilka kilometrów od współczesnego miasta i stanowią kolebkę greckiej kultury. Zobacz, co warto odwiedzić w Koryncie! Greckie miasto zachwyci Cię starożytnymi zabudowaniami i pięknem przyrody.
Historia starożytnego miasta
Jako jedno z najstarszych i najważniejszych miast starożytnej Grecji, Korynt stanowił istotny ośrodek handlu i rzemiosła. Miasto słynęło z produkcji charakterystycznych antycznych waz oraz czerpało korzyści ze strategicznego położenia. Przy Przesmyku Korynckim, łączącym Półwysep Peloponez z resztą Grecji znajdował się starożytny port, który pełnił bardzo istotną dla miasta funkcję, będąc między innymi ośrodkiem handlu.
Według mitologii greckiej starożytne miasto zostało założone przez Syzyfa, a pierwszy rozkwit Koryntu datuje się na VII wiek p.n.e. Później na wzgórzu Akrokorynt wzniesiono ufortyfikowaną twierdzę i świątynię Afrodyty, określaną jako ośrodek prostytucji sakralnej. Według legend z historią miasta wiąże się powstanie architektonicznego porządku korynckiego, wymyślonego w V stuleciu p.n.e. przez Kallimacha. Co więcej, to właśnie w starożytnym Koryncie organizowane były igrzyska istmijskie ku czci boga mórz – Posejdona.
W II wieku p.n.e. miasto zniszczyli Rzymianie, a następnie zostało zasiedlone przez Juliusza Cezara, który założył tam kolonię wojskową, ponownie czyniąc Korynt znaczącym ośrodkiem handlowym. O odbudowanym już mieście Horacy pisał „nie każdemu jest dane odwiedzić Korynt”, co miało związek z wysokimi cenami usług w greckim mieście. Za czasów bizantyjskich mieszkańcy Koryntu musieli zmagać się ze skutkami trzęsień ziemi. Na I wiek naszej ery przypada historia apostoła Pawła, który w Koryncie stworzył chrześcijańską gminę, a następnie napisał do jego mieszkańców słynny List do Koryntian. Od XIX wieku Korynt stanowi część niepodległej Grecji.
Kanał Koryncki
Łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim, przecinając Przesmyk Koryncki. Praktycznie u wylotu Kanału Korynckiego leży miasto Korynt. Pierwsze wzmianki o przekopaniu kanału pochodzą z około VI wieku p.n.e., jednak to w 67 roku cesarz rzymski Neron miał nakazać wykopanie kanału przy greckiej Zatoce Korynckiej tysiącom niewolników. Po śmierci Nerona pomysł został zaniechany, a budowę kanału wznowiono dopiero w XIX wieku wraz z odzyskaniem przez Grecję niepodległości. Otwarto go ostatecznie w 1893 roku, a do użytku oddano rok później.
Zobacz także: Kanał Koryncki – z Morza Egejskiego do Morza Jońskiego
Mimo że Kanał Koryncki umożliwia ominięcie blisko 700-kilometrowej trasy, kanałem przewożono o wiele mniej towarów, niż zakładano, głównie ze względu na jego małą szerokość i silne prądy. Na długą i pechową historię kanału miały wpływ wojska niemieckie, które wycofując się podczas II wojny światowej, w znacznym stopniu go uszkodziły. Obecnie przez kanał przepływają głównie statki pasażerskie i niewielkie statki towarowe.
Zabytki Koryntu
Starożytny Korynt znajduje się w odległości około siedmiu kilometrów od nowoczesnego miasta. Antyczna część opływa bogactwem zabytków i atrakcji. Z tego względu na zwiedzanie Koryntu powinieneś poświęcić wystarczającą ilość czasu. Zobacz, na jakie zabytki warto zwrócić szczególną uwagę, zwiedzając ruiny i pozostałości starożytnego miasta.
Droga Lechajońska
Główna droga starożytnego Koryntu. Wyłożona marmurem prowadziła z portu Lechajon do centralnej części miasta, czyli agory. Przy drodze Lechajońskiej wybudowano między innymi świątynię Apollina oraz rzymskie łaźnie Euryklesa. W pobliżu znajdują się również pozostałości Studni Peirene, z którą wiążę się jedna z mitologicznych opowieści.
Zachodni port, do którego prowadziła brukowana droga, był niegdyś jednym z największych portów Morza Śródziemnego. Stanowił nie tylko miejsce handlu z Italią, Sycylią i zachodnią Grecją, ale pełnił także funkcję portu wojennego oraz bazy floty królewskiej. Współcześnie po obleganym Lechajonie nie pozostało zbyt wiele i na pierwszy rzut oka nic nie sugeruje, że był to kiedyś wielki port o dużym znaczeniu.
Studnia Peirene
Studnia Peirene, nazywana również fontanną pochodzi z VII wieku p.n.e., ale jej pozostałości znajdujące się obecnie na terenie stanowiska archeologicznego starożytnego miasta sięgają II wieku n.e. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Koryntu. Za czasów antycznego miasta doprowadzano z niej wodę do marmurowego basenu, z którego czerpali mieszkańcy. Według mitologii greckiej Pejrene córka greckiego boga Asopa miała zamienić się w święte źródło po śmierci swojego syna, którego nieumyślnie zabiła bogini łowów Artemida. Co ciekawe, z sześciu otworów studni, które zachowały się do dziś nadal płynie woda, dostarczana podziemnie do pobliskiej wsi Archea Korinthos.
Akrokorynt
W planie zwiedzania Koryntu nie może zabraknąć historycznej cytadeli, którą stanowi Akrokorynt, położony na wzgórzu wysokim na ponad 500 metrów o tej samej nazwie. W starożytności był to akropol Koryntu, czyli miejsce kultu religijnego i publicznych spotkań. Służył również jako twierdza miasta. Według archeologów pierwsze umocnienia Akrokoryntu miały powstać najpóźniej około VI wieku p.n.e. Następnie cytadelę regularnie rozbudowywali Grecy, Rzymianie i Bizantyjczycy.
Przez wieki twierdza była także w rękach Turków osmańskich, a wcześniej walczyli o nią Normanowie i krzyżowcy. Z tego względu osoby, które interesują się historią architektury, mogą doszukać się w jej pozostałościach elementów charakterystycznych dla budownictwa różnych krajów. Współcześnie z zabudowań Akrokoryntu zachowały się głównie długie na ponad 2,5 kilometra mury oraz ruiny niektórych obiektów, pochodzące z różnych okresów historii miasta. Warto zwrócić uwagę na pozostałości bizantyjskich cerkwi, meczetów i wież weneckich. Wstęp na Akrokorynt jest bezpłatny. Żeby się tam dostać, trzeba przejść przez rozłożoną na wzgórzu ścieżkę. Warto zabrać ze sobą wodę, szczególnie że lato w Grecji potrafi być słoneczne i upalne.
Świątynia Afrodyty
W centralnej części akropolu, na wzgórzu Akrokoryntu około V i IV wieku p.n.e. wybudowano świątynię Afrodyty. Do dziś ze świątyni pozostała jedynie niewielka część jej fundamentów. Ze słynną świątynią greckiej bogini piękna i miłości wiąże się wiele opowieści o „Córach Koryntu”. Miały to być zamożne, wykształcone i wpływowe kapłanki, które zajmowały się prostytucją sakralną ku czci swojej bogini. Współcześnie wielu badaczy podważa historie o świątynnej rozpuście, jednak w oczach turystów pozostała ona charakterystycznym elementem Akrokoryntu.
Świątynia Apollina
Jedna z naczelnych atrakcji Koryntu, wybudowana według porządku doryckiego w VI wieku p.n.e. Początkowo na jej miejscu stała dawna świątynia wykonana z cegieł, kamienia i gliny. Gdy stara świątynia uległa zniszczeniu, na jej miejscu wzniesiono świątynię Apollina. Budowla składała się z monolitycznych kolumn doryckich. Miała duży wpływ na późniejsze budownictwo antycznej Grecji, na przykład świątynię Apollina w Delfach czy świątynię Ateny Polias. Obecnie turyści mają możliwość podziwiać tylko siedem z trzydziestu ośmiu wapiennych kolumn, którym udało się przetrwać na przestrzeni wieków.
Przemierzając ziemie Hellady, warto zwiedzić Korynt, położony nieco ponad godzinę drogi od stolicy Grecji. Wizyta w starożytnym mieście na Peloponezie może stanowić podróżnicze preludium dla zwiedzania Akropolu ateńskiego i pozostałych, licznych zabytków antycznej Grecji.