Wyjątkowe, malownicze miasto — Bazylea. Szwajcaria słynie nie tylko z czekolady czy serów, ale przede wszystkim z pięknych miejsc, które oferuje turystom. Bazylea to jedno z tych miast, które zaskakuje swoim urokiem i jednocześnie oferuje wiele ciekawych atrakcji, w tym kilkadziesiąt muzeów — począwszy od muzeum anatomii, a skończywszy na muzeum młynów. Oto 10 najlepszych atrakcji pięknego, szwajcarskiego miasta.
Kilka słów o Bazylei
Bazylea to miasto położone w północnej części kraju, na styku trzech państw — Szwajcarii, Niemiec i Francji. Podzielone jest na dwie części. Pierwsza to tzw. Mała Bazylea (Kleinbasel) oraz druga — Wielka Bazylea (Grossbasel). Co ważne, jest ono trzecim co do wielkości miastem w państwie. Największe miasto w Szwajcarii to Zurych, a na drugim miejscu plasuje się Genewa.
Malownicza Bazylea znana jest ze swojego nietypowego położenia, licznych muzeów i malowniczych widoków. Jest to jedno z najważniejszych i jednocześnie najciekawszych miast w Szwajcarii — również z turystycznego punktu widzenia. Jest jednym z głównych centrów kultury i gospodarki w kraju.
Historia miasta
150 lat p.n.e. na obrzeżach Bazylei osiedlali się Celtowie. Zbudowali nawet twierdzę, która to miała im pomóc w obronie przed ekspansją Republiki Rzymskiej. Miało to miejsce w połowie I wieku p.n.e. W III wieku doszło do trzęsienia ziemi oraz najazdu germańskiego związku plemiennego.
Rozbudowywanie się Bazylei zaczynało się od południowego brzegu Renu — to obecnie obszar wcześniej wspomnianej Wielkiej Bazylei. Dzięki temu, że Bazylea miała bezpośredni dostęp do Morza Północnego, niemalże od początku swojego istnienia była ważnym, szwajcarskim ośrodkiem handlowym. 18 października 1356 roku Bazyleę nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie zanotowano w historii centralnej Europy. Miało ono siłę 6,5 stopnia w skali Richtera. I choć wiązało się to z licznymi zniszczeniami i stratami, przez kolejne dwa stulecia Bazylea szybko się odbudowała.
W 1459 roku w mieście założono najstarszy szwajcarski uniwersytet, a w 1501 roku Bazylea została członkiem Starej Konfederacji Szwajcarskiej. Pełną niezależność miasto uzyskało w 1648 roku. Oficjalnie zakończono wówczas wojnę trzydziestoletnią. Od tamtej pory Bazylea prężnie się rozwija i dziś możemy ją śmiało nazwać jednym z najważniejszych centrów biznesowych w całej Europie.
Bazyliszek — symbol Bazylei
Jednym z symboli Bazylei jest Bazyliszek. Zwiedzając miasto, możemy wielokrotnie się z nim spotkać — m.in. na miejskich fontannach czy budynkach. Pierwsze postacie oraz symbole Bazyliszka pojawiły się w Bazylei w połowie XV wieku. I choć wielu osobom wydaje się, że to właśnie nazwa miasta ma coś wspólnego z tą postacią — nie jest to prawda.
Do dziś krąży jedna, ciekawa legenda — mówi nam ona, że kiedy zakładano Bazyleę, Bazyliszek pomieszkiwał w mieście, a dokładniej w jaskini mieszczącej się niedaleko fontanny Gerber-Brunnen. Co ciekawe, nawet wygrawerowano nad kranem tej fontanny tekst opisujący legendę.
Jak zwiedzać Bazyleę?
Bazylea, choć jest dużym miastem, jej centrum nie zajmuje zbyt rozległego terenu. Do większości ciekawych miejsc i atrakcji bez problemu dojdziemy pieszo, a po drodze napotkamy wyjątkowe budynki i malownicze uliczki. Część z nich zostało nawet wyłączonych z ruchu samochodowego, z tego też względu w niektóre miejsca nie dostaniemy się samochodem czy komunikacją miejską.
Zwiedzanie Bazylei należy odpowiednio zaplanować oraz ustalić konkretne cele. Miasto jest piękne samo w sobie i nawet przechadzając się po zwykłych uliczkach, możemy dostrzec jego wyjątkowość i poczuć się jak u siebie. Nie należy zapominać, że Bazylea położona jest na niewielkich wzgórzach, co będzie wiązać się z wchodzeniem pod górę. Są to jednak delikatne zmiany. Oprócz tego, podczas spaceru na pewno napotkamy niejedną tabliczkę kierującą do przeróżnych zabytków i atrakcji, w tym głównie muzeów.
Komunikacja miejska w Bazylei
W Bazylei kursują zarówno pociągi, autobusy, jak i tramwaje. Pociągiem możemy dostać się przede wszystkim do innych szwajcarskich miast, np. Zurych czy Genewa, a także sąsiednich państw, w tym głównie do Niemiec i Francji. Aby móc swobodnie przemieszczać się po Bazylei, możemy skorzystać z autobusu lub tramwaju. Przykładowe linie tramwajowe w Bazylei to:
- – numer 1 — Dreirosenbrücke ↔ Bahnhof SBB,
- – numer 3 — Gare de Saint-Louis ↔ Birsfelden Hard,
- – numer 6 — Allschwil ↔ Riehen Grenze,
- – numer 10 — Rodersdorf ↔ Dornach,
- – numer 14 — Dreirosenbrücke ↔ Pratteln,
- – numer 16 — Bruderholz ↔ Schifflände,
- – numer 21 — Badischer Bahnhof ↔ Bahnhof St. Johann.
To tylko kilka przykładów, obecnie kursuje 12 różnych linii tramwajowych. Bez problemu więc dostaniemy się tramwajem w dowolne miejsce Bazylei. Kursują one w odstępach od 5 do 10 minut. W latach 2005-2007 trolejbusy zostały zastąpione przez autobusy napędzane gazem ziemnym i nimi również możemy śmiało się przemieszczać. Należy jedynie mieć na uwadze, że niektóre przystanki są na żądanie — wówczas należy wcisnąć guzik „Stop”, aby autobus się zatrzymał.
Karta Basel Card
Basel Card jest kartą, którą otrzymuje każda osoba zameldowana w hotelu w Bazylei. Pozwala ona podróżować komunikacją miejską zupełnie za darmo. Daje również inne możliwości — pozwala np. wypożyczyć rower na cały dzień za niższą kwotę czy też oferuje zniżki do muzeów. Karta ta obejmuje nawet wycieczki tramwajowe np. z Bazylei do Niemiec czy Francji — możemy więc wybrać się do sąsiednich państw bez wydawania pieniędzy na transport.
Happy hour w miejskich muzeach
Spora część muzeów w Bazylei posiada opcję tzw. happy hour — to nic innego jak darmowe wejście, obowiązujące najczęściej przez ostatnią godzinę otwarcia placówki (stąd też nazwa). I choć ciężko zwiedzić całe muzeum w zaledwie godzinę, happy hour w żaden sposób nas nie ogranicza. Możemy kilka dni z rzędu odwiedzać tę samą placówkę zupełnie za darmo. Muzea, które oferują taką opcję to m.in.:
- – Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches),
- – Muzeum Kultur (Museum der Kulturen),
- – Muzeum Sztuki (Kunstmuseum).
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie miasta?
Czas, który poświęcimy na zwiedzenie Bazylei — zależy od naszych preferencji. Warto więc się zastanowić, czy chcemy zwiedzić wszystkie muzea, galerie sztuki, zabytki i przy okazji spędzić trochę czasu w centrum, czy może zależy nam na odwiedzeniu jedynie kilku najważniejszych miejsc.
2-dniowy, aktywny pobyt w Bazylei pozwoli nam zobaczyć ruiny rzymskiego miasta Augusta Raurica, odwiedzić kilka muzeów oraz pospacerować malowniczymi uliczkami. Jeśli zależy nam na zwiedzeniu większej części Bazylei, powinniśmy poświęcić na pobyt nie mniej niż 5 dni.
Bazylea — zwiedzanie głównych atrakcji
Atrakcji w Bazylei nie brakuje. Do najczęściej zwiedzanych miejsc możemy zaliczyć Katedrę bazylejską, fontannę Tinguely’ego, Biały i Niebieski Dom czy taras widokowy Pfalz. Tych wyjątkowych i wartych odwiedzenia miejsc jest jednak znacznie więcej — koniecznie się z nimi zapoznaj.
Katedra w Bazylei
Katedra w Bazylei powstawała przez długi czas w kilku etapach — od roku 1019 do roku 1500. Jej fasada łączy w sobie dwa style, romański i gotycki. Z początku posiadała aż 5 wież, jednak zostały one zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1356 roku. Katedra posiada mury z czerwonego piaskowca — z oddali wygląda jak ceglana. Daje to naprawdę ciekawy efekt.
Świątynię bez zawahania się możemy nazwać jedną z najpiękniejszych w całej Szwajcarii. Zewnętrzne ściany jej wież posiadają oryginalne rzeźby patronów z roku 1340 i 1372. Obecnie katedra pełni funkcję nie tylko atrakcji turystycznej, ale jest również miejską świątynią protestancką.
Taras widokowy Pfalz
Bezpośrednio za katedrą mieści się rozległy taras widokowy Pfalz. Gwarantuje naprawdę niesamowite widoki — m.in. na Ren i Małą Bazyleę. Możemy również dostrzec pierwsze wzgórza Schwarzwaldu. W średniowieczu, w miejscu, w którym obecnie znajduje się to miejsce — mieścił się Pałac Biskupa. Nazwa „Pfalz” nie wzięła się więc znikąd. Słowo to w tłumaczeniu oznacza „pałac”.
Obecnie taras widokowy Pfalz służy nie tylko turystom, ale również i jego mieszkańcom. Chętnie z niego korzystają i odpoczywają właśnie w tym miejscu. Widoki naprawdę zapierają dech w piersiach, więc nie ma w tym nic dziwnego.
Muzeum Kultur
Bazylea oferuje wiele ciekawych muzeów — jednym z nich jest Muzeum Kultur. Znajdują się w nim bogate kolekcje artefaktów włoskich, rzymskich, greckich, egipskich, a nawet etruskich. Jest to jedyne muzeum w całej Szwajcarii, które w 100% zostało poświęcone kulturze i sztuce obszaru Morza Śródziemnego.
W 2008 roku muzeum to otworzyło nowe główne wejście na Münsterplatz. Sprawiło to, że jest ono bardziej dostępne i oddzielone od Muzeum Historii Naturalnej. Wystaw w tym miejscu jest sporo — to m.in. „Homer — mit Troi w wierszach i sztuce”, „Agatha Christie i Orient” czy „Tutenchamon — złote czasy”.
Muzeum Historii Naturalnej
Muzeum Historii Naturalnej znajduje się kawałek od Muzeum Kultur. Działa już od 1821 roku. W placówce tej znajduje się nad 7 milionów eksponatów z przeróżnych dziedzin. Są to m.in. minerały, kamienie, szkielety dinozaurów czy eksponaty zwierząt z okolic Bazylei.
Godziny otwarcia muzeum są następujące:
- – od wtorku do piątku — od 10:00 do 17:00,
- – od soboty do niedzieli — od 9:00 do 18:00.
Cena za wejście do muzeum będzie się różnić w zależności od wystawy, jaką zdecydujemy się zobaczyć. Za obejrzenie wystaw stałych, ceny są następujące:
- – dorośli — 7 CHF (niecałe 29 złotych),
- – młodzież do lat 20 — 5 CHF (niecałe 21 złotych),
- – dzieci do lat 13 — wstęp wolny.
Biały i Niebieski Dom
Biały i Niebieski Dom to dwie miejskie rezydencje w zabudowie bliźniaczej, mieszczące się w Bazylei przy ulicy Rheinsprung 16 i 18. Znane są również jako „The Wendelstörferhof” oraz „Reichensteinerhof”. Rezydencje te zostały zbudowane przez architekta Smule Werenfelsa dla braci Sarasinów — Jakoba i Łukasza.
W 1942 i 1968 roku obie rezydencje zostały zakupione przez miasto. Dzisiaj są siedzibą Ministerstwa Gospodarki, Opieki Społecznej i Środowiska. Z zewnątrz rezydencje prezentują się zjawiskowo. Warto je obejść ulicą Martinsgasse i przyjrzeć się ich bramom. Są stalowe i pięknie zdobione. Robią ogromne wrażenie. Naprzeciwko Niebieskiego Domu znajdują się również Ogrody Uniwersyteckie — je również warto zobaczyć!
Kościół św. Marcina
Kościół św. Marcina (Martinskirche) pochodzi z XII wieku. Ta późnogotycka budowla jest jednym z najstarszych kościołów w regonie i bez wątpienia — jednym z ciekawszych. Niestety wspomniane wcześniej trzęsienie ziemi przetrwały jedynie dolne kondygnacje wieży i prezbiterium. Kościół został odbudowany, a w okresie reformacji szybko stał się kościołem protestanckim.
Wnętrze kościoła zostało ozdobione pięknymi, licznymi artefaktami, które zbierano na przestrzeni wieków. Przyciągną one uwagę szczególnie miłośników sztuki i kultury. Co ciekawe, w kościele odbywają się różne wydarzenia, w tym również koncerty muzyczne.
Kościół ten znajduje się nad starym miastem Grossbasel. Jego dzwon dzwoni w każdą pierwszą sobotę podczas jesiennych targów w Bazylei. Wstęp do kościoła jest wolny, zakup biletu jest konieczny jedynie w przypadku wydarzeń, np. koncertów.
Rynek i Ratusz
Rynek w każdy mieście jest wyjątkowy i wart uwagi. Miejski rynek w Bazylei (Marketplatz) również jest ciekawym miejscem. Do końca wieku XV organizowano na nim Kornmarkt, czyli rynek zboża. Wówczas na Placu Katedralnym sprzedawano artykuły spożywcze, w tym świeże owoce, warzywa, wina, mięsa czy charakterystyczne dla Szwajcarii sery. Kiedy na rynku zbudowano nowy ratusz, zaczął on cieszyć się większą popularnością. Jego renoma znacznie się poprawiła i zaczęto organizować przeróżne wydarzenia.
Mimo iż pod koniec XIX wieku rozszerzono rynek, nadal nie cieszy się on takimi rozmiarami jak np. rynki w Niemczech, Francji czy Belgii. Najciekawszą ozdobą rynku jest obecnie ratusz, mający ponad 500 lat. Mieści się na wschodniej części placu. Dzięki intensywnej, czerwonej barwie oraz ciekawym zdobieniom — ratusz wyróżnia się i przykuwa uwagę turystów.
W budynku tym znajduje się wiele dekoracji malarskich. Za przykład może tutaj posłużyć obraz przedstawiający Sąd Ostateczny, czy ten, na którym namalowano boginię zwycięstwa. Ciekawym dopełnieniem są gotyckie, drewniane panele czy renesansowe drzwi. Obecnie ratusz jest siedzibą parlamentu i rządu kantonu w Bazyeli. Mieści się dokładnie przy głównym placu — Placu św. Bazylego.
Rynek i Ratusz to wyjątkowe miejsca, które powinny znaleźć się na liście każdej osoby odwiedzającej Bazyleę!
Freie Strasse
Zwiedzając bazylisjki rynek, warto również wybrać się na główną ulicę handlową miasta — jest to Wolna Ulica, z niemieckiego Freie Strasse. Obejmuje ona zarówno szereg sklepów, jak i restauracji, takich jak 1777 Kaffe Restaurant Bar, Schlusselzunft, Latini, Safran Zunft czy Walliser Kanne.
Przy tej ulicy mieści się również wiele luksusowych i popularnych marek. To m.in. Louis Vuitton, Chanel, Rolex, Hugo Boss, a także sieciówki i znane drogie jak np. ZARA, ONLY, H&M czy Douglas. Jednym z ciekawszych budynków mieszczących się przy Freie Strasse, jest siedziba gildii kupców (Zunfthaus). Pochodzi z XV wieku i oferuje wiele charakterystycznych dekoracji ściennych czy sufitowych, a nawet i meble. Możemy w niej znaleźć naprawdę ciekawe perełki.
Zimą, przed świętami, Wolna Ulica zamienia się w wyjątkowe, przepiękne miejsce. Nie brakuje klimatycznych ozdób, a w niektórych miejscach możemy skosztować tradycyjnego fondue, raclette czy podpłomyka. Atmosfera jest wesoła i przyjemna. W pobliżu organizowane są również jarmarki świąteczne. Niektórzy z pewnością docenią brak grup turystycznych i tłumów. W Bazylei w okresie przedświątecznym jest miło, swobodnie i spokojnie.
Fontanna Tinguely’ego
Zachwycająca fontanna z 1977 roku to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Została ona stworzona przez Jeana Tinguely’ego, który był artystą. Zbudował ją na miejscu starego, zburzonego teatru miejskiego. Fontanna została wyposażona w dziesięć rzeźb maszynowych o następujących nazwach:
- – dr Theaterkopf,
- – d’Spinne,
- – Dr. Waggler,
- – d’Fontääne,
- – dr Spritzer,
- – Dr. Suuser,
- – dr Wäädel,
- – dr Schuufler,
- – s’Seechter,
- – dr Querpfyffer.
Rzeźby te są w ciągłym ruchu i w rozmowie. Wyglądają jak mimowie lub aktorzy, którzy kiedyś grali w takowej scenie. Są one poruszane przez silniki niskonapięciowe i tryskające w powietrzu fontanny wody. Jean Tinguely był znanym, szwajcarskim malarzem i rzeźbiarzem. Znaczną część swojego życia spędzić w Paryżu. Zasłynął jako twórca ruchomych rzeźb i instalacji i po dziś dzień uznaje się go za przedstawiciela sztuki kinetycznej.
Przez lata swojego życia żył w związku z Niki de Saint Phalle, która również była artystką. Razem stworzyli nawet Fontannę Strawińskiego, która obecnie mieści się w Paryżu przed Centrum Pompidou. Co więcej, w roku 1996, pięć lat po śmierci artysty — w Bazylei zostało otwarte muzeum jego imienia. Znajdziemy w nim wiele jego interesujących rzeźb czy obrazów. Miłośnicy sztuki koniecznie powinni odwiedzić to miejsce!
Kościół Predigerkirche
Predigerkirche to katolicki kościół mieszczący się na przedmieściach Bazylei, w pobliżu Szpitala Uniwersyteckiego. Został on zbudowany w latach 1233-1237. Trzęsienie, które miało miejsce w roku 1356 — zniszczyło znaczną jego część. Renowacja trwała przez dziesiątki lat. Wówczas zaczęły pojawiać się interesujące freski i zdobienia.
W kościele tym znajduje się krzyż wykładowy, który pochodzi ze średniowiecza. Oprócz tego możemy w nim zauważyć również trzy ikony z roku 2003. Przedstawiają archanioła Gabriela, Dzieciątko Jezus z Maryją Dziewicą oraz archanioła Michała. Oprócz tego w kościele znajdują się aż cztery organy. Główny został zbudowany w latach 1767-1769. Pozostałe nazwano „Jaskółcze Gniazdo”, „Organy chóralne” oraz „Pozytywne organy”.
Kościół po dziś dzień cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Robi ogromne wrażenie, głównie ze względu na swoje rozmiary, jak i charakterystyczne freski czy zdobienia. Jak widać, Bazylea oferuje wiele ciekawych miejsc i zabytków. Musisz odwiedzić to muzealne miasto!