W otoczeniu górskich szczytów Alp usytuowane jest nieduże miasto Innsbruck, które słynie z pięknej okolicznej przyrody i wielobarwnej architektury zdobiącej jego ulice. Tutaj łączy się tradycja z nowoczesnością, chłodny klimat i promienie słońca umilające górskie wędrówki. W stolicy regionu Tyrol można znaleźć kilka sposobów na umilenie czasu, a dla odwiedzających turystów przewidziano wiele rozrywek. Jakie atrakcje turystyczne warto odwiedzić na miejscu? Z tym przewodnikiem zwiedzanie Innsbrucku nie ma tajemnic!
Historia miasta Innsbruck
Początek miasta datowany jest na 1180 rok a głównym wydarzeniem, które przyczyniło się do jego rozwoju, było powiększenie niewielkiej osady targowej znajdującej się na północnym brzegu rzeki Inn o brzeg południowy. Wydarzeniu temu sprzyjało wybudowanie Ynsprugg — mostu nad przepływającą wodą, co ułatwiło przemieszczanie się. Niecałe trzy stulecia później, w 1420 roku nad miastem zaczęli władać tyrolscy Habsburgowie, którzy zadbali o kolejny postęp i wzrost gospodarczy. Za czasów panowania dynastii powstało wiele nowych budynków i zabytkowych obiektów, które można zwiedzać w mieście do dziś. Innsbruck omijały zbrojne najazdy, a mieszkańcy przez wiele wieków toczyli sielskie życie. Swoje piętno odcisnęły I i II Wojna Światowa, które w stolicy Tyrolu wyrządziły wiele zniszczeń, a część zabudowy została zniszczona w wyniku bombowych nalotów. Mimo to Innsbruck podniósł się z upadku i część architektury została odbudowana, a sprzyjające położenie w otoczeniu tyrolskich szczytów przyczyniło się do rozwoju turystyki i uprawiania sportu. Innsbruck został organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964 roku, a od tego czasu w mieście powstaje wiele ośrodków narciarskich, które czynią je austriackim centrum zimowych aktywności.
Malownicza stolica Tyrolu
Innsbruck to miasto w Austrii położone w dolinie rzeki Inn, które zawdzięcza swojemu usytuowaniu pośród alpejskich szczytów niezwykłe walory przyrodnicze. Panorama okolicznych gór zachwyca zimą, jak i każdą inną porą roku, a wszystko dzięki ukształtowaniu terenu sprzyjającym pięknej i słonecznej pogodzie przez cały czas. Innsbruck to stolica Tyrolu — regionu geograficznego, który stanowi jeden z krajów związkowych państwa. Przyrodnicze atrakcje turystyczne to głównie góry i aktywności z nimi związane, choć w mieście nie brak zabytków i muzeów wartych odwiedzenia. Centrum cechuje się atrakcyjnymi zabudowaniami i kolorowymi kamienicami, które nadają dodatkowego klimatu. Powierzchnia Innsbrucku wynosi 104,9 km2, a obszar ten zamieszkuje ponad 300 tysięcy obywateli.
Jak się dostać do Innsbrucku w Austrii
W Innsbrucki znajduje się międzynarodowe lotnisko, jednak z Polski nie ma bezpośrednich lotów. Najkorzystniej jest szukać połączeń do Wiednia i podróżować wewnątrz państwa lub rozważyć lot z przesiadką w jednym z europejskich miast jak: Amsterdam, Frankfurt, Berlin, Londyn czy Manchester. Innym rozwiązaniem jest podróż pociągiem. Największa sieć połączeń istnieje na trasie Austria-Niemcy, choć kierując się na Wiedeń również z Polski, można znaleźć odpowiadające turystom ceną i czasem podróży połączenia. Podobnie jest z przejazdem za pośrednictwem autobusów. Podróż może zająć nawet cały dzień — w zależności od regionu, z którego się wyrusza, ale cena z pewnością sprawdzi się przy niskobudżetowym wyjeździe. Popularną opcją dostania się do Austrii jest przejazd samochodem osobowym. Do Innsbrucku prowadzą główne drogi i dobrze wytyczone autostrady, dzięki którym trasa mija szybko i nie stwarza trudności.
Innsbruck – noclegi
Ruch turystyczny w Innsbrucku prężnie się rozwija, dzięki czemu w mieście i okolicy powstało wiele miejsc do nocowania. Można znaleźć luksusowe apartamenty położone w pięknym otoczeniu Alp, hotele, hostele, pensjonaty, jak i domki na zacisznych uboczu o wiejskim klimacie. Ciekawą opcją nocowania są campingi z dala od centrum, które pozwalają lepiej poznać region i jego walory. Warto jednak pamiętać, że namiot można rozbić w miejscach do tego wyznaczonych, ponieważ w innym wypadku może to skutkować otrzymaniem mandatu.
Innsbruck atrakcje – skocznia, górskie wędrówki i wiele więcej
Innsbruck to miasto pełne atrakcji, szczególnie jeśli głównym celem wyjazdu jest podziwianie przyrodniczych walorów regionu Tyrolu i aktywny wypoczynek. Stolica Alp austriackich posiada najbardziej malowniczy rynek oraz mnóstwo zabytkowych i sportowych obiektów, które warto zobaczyć w przerwie od wycieczek górskich i podziwiania pięknych widoków.
Bergisel, czyli skocznia w Innsbrucku
Jedną z większych atrakcji turystycznych, którą może pochwalić się Innsbruck, jest Skocznia Bergisel. Niejednokrotnie właśnie na niej zawodowi skoczkowie narciarscy pokonywali rekordy odległości podczas odbywającego się co roku Turnieju Czterech Skoczni. Dziś poza korzystaniem ze skoczni przez profesjonalistów obiekt udostępniony został dla odwiedzających. Jaka jest historia skoczni Bergisel? Zjazd dla skoczków narciarskich powstał w 1925 roku na jednym ze wzgórz Innsbrucku, jednak kolejno został dwukrotnie przebudowywany, aż do roku 2002, w którym całkowicie zmieniono jego architekturę. Dziś Skocznia Bergisel osiąga 47 metrów wysokości, a na położoną w chmurach stację można wjechać kolejką lub wejść do góry, przemierzając 455 schodków. Dla gości i mieszkańców powstał specjalny taras widokowy z restauracją o panoramicznym widoku na cały Innsbruck. Skocznię Bergisel można również poznać z poziomu trybun kibiców. Jednorazowo może się tu zmieścić aż 28 000 miłośników skoków narciarskich. Zwiedzanie urozmaicają informacje zamieszczone na tablicach przedstawiające historię obiektu i całej sportowej dyscypliny, która jest chlubą Austriaków.
Kolejka górska na Hafelekar
Najbardziej chętnie odwiedzane miejsca przez turystów przybywających do Innsbrucku to głównie Góry Tyrolu i okolice. W stolicy regionu funkcjonuje górska kolejka, dzięki której już w 20 minut można znaleźć się na szczycie Hafelekar — najwyższego punktu widokowego, który znajduje się na wysokości 2256 metrów n.p.m. Kolejka Nordkettenbahnen rusza z centrum Innsbrucku i zabiera chętnych przejażdżki na dużych wysokościach na ostatnią stację. Dla tych, którzy wolą bardziej przyziemne atrakcje możliwe jest skrócenie trasy i wyjście na jednej z pośrednich stacji kolejki w drodze na samą górę. Co można zobaczyć z widokowego punktu? Oczom turystów ukazuje się panorama Alp Sztubajskich i Zillertalskich, a także górskie pasmo Karwendelgebirge i dolina Wipptal. Widok zapiera dech w piersiach, a duża wysokość momentalnie daje się odczuć w postaci głodu. Odwiedzający punkt widokowy mogą posilić się w restauracji usytuowanej na Seegrube.
Innsbruck aktywnie o każdej porze roku
Innsbruck znany jest ze swojego wyjątkowego ukształtowania terenu, które służy uprawianiu wielu aktywności na świeżym powietrzu. Dla osób przyjeżdżających odpocząć w ten region Austrii wytyczonych zostało wiele szlaków pieszych i rowerowych ścieżek, które sprawdzą się na letni urlop w górach. Oto kilka propozycji tras w Innsbrucku i okolicach, które warto rozważyć w czasie pobytu:
Ścieżki rowerowe:
- Axams — Kühtai przez Gries w dolinie Sellrain
- Imst — Leutasch przez dolinę Gurgltal, miasteczko Strad i Dormit
- Ehrwald — Imst przy Jeziorze Weißensee
- Kühtai — Innsbruck przez Sattele, dolinę Inntal, Haiming i Mötz
- Innsbruck — Mayrhofen przez Weer, schronisko Weidner Hütte, Geiseljoch i dolinę Zillertal.
W okolicach miasta Innsbruck istnieje również dużo możliwości do trekkingu w górach i tras zarówno dla dorosłych, jak i rodzin z dziećmi. Najbardziej popularne ścieżki można odnaleźć na Orlim szlaku, który można przemierzać, zdobywając pieczątki z kolejno odwiedzanych miejsc w karcie wędrownej. Warto zakupić przewodnik, który ułatwi poruszanie się po tyrolskich szczytach.
Góry to nie tylko sposób na letnie aktywności, a zimą w Innsbrucku dzieje się naprawdę dużo. Pogodowe warunki i chłodny klimat sprzyja uprawianiu zimowych sportów, a miasto znane jest z wielu funkcjonujących ośrodków narciarskich. Wyróżnić warto: Glungezer, Patscherkofel, Seegrube-Nordkette, Axamer Lizum i Mutterer Alm. Każdy z nich posiada bogatą infrastrukturę, czyli nowoczesne trasy dla osób o różnym stopniu zaawansowania, wyciągi i szkółki. Dodatkowo prężnia działa baza gastronomiczna. Pozostaje tylko wybrać, narty czy snowboard?
Alpine ZOO
W Innsbrucku znajdą się również atrakcje turystyczne, które szczególnie do gustu przypadną małym turystom i ich rodzicom, a jedną z nich jest Alpine ZOO! To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, w którym można spotkać różne gatunki zwierząt, a wszystko za sprawą położenia. ZOO mieści się na wysokości 750 metrów n.p.m., co klasyfikuje je na pierwszym miejscu wśród tematycznych ogrodów w Europie pod tym względem. Główną misją Alpine ZOO jest ochrona rzadkich gatunków i zapewnienie im naturalnego terytorium do bytowania, a góry i klimat wysokogórski jak najbardziej temu służą. Jakie zwierzęta można tu spotkać? Na wybiegach królują: niedźwiedź brunatny, wilk, ryś i jeleń. Wśród wodnych stref można spotkać wydrę i salamandrę plamistą. Wygospodarowano również wielkie akwarium, w którym podziwiać można ryby różnych gatunków, natomiast w powietrzu unoszą się: złoty orzeł, sęp brodaty i pomurnik. ZOO położone jest w pasmie Gór Nordkette, do których dojechać można kolejką górską, samochodem i autobusem. Dzienny bilet wstępu to koszt 49 € dla osoby dorosłej i 24,50 € dla dzieci w wieku 6-15 lat.
Muzeum Swarovskiego w Wattens
W Wattens oddalonym około 17 kilometrów od Innsbrucku znajduje się piękne muzeum — Świat Kryształów Swarovskiego. Co czeka w tym miejscu na odwiedzających gości? To jedna z najbardziej popularnych atrakcji w całym Tyrolu, która zachwyca artystycznymi kompozycjami utworzonymi przy użyciu kryształów jednego z przodujących producentów tej branży na świecie. Migoczące się komnaty, przedmioty, teatr i katedra mienią się w blasku wyjątkowego surowca, tworząc magiczny klimat. Muzeum powstało w 1995 roku, a po 20 latach funkcjonowania, obiekt rozbudowano, w wyniku czego powstało wiele nowych atrakcji, np. kryształowy zbiornik wodny. Dla wielbicieli tego rodzaju akcesoriów na miejscu znajduje się sklep, w którym można zakupić lśniącą biżuterię. Dla dzieci również przewidziano atrakcje, a sposobem na umilenie pobytu jest nowo wybudowana wieża zabaw. Ponadto na terenie obiektu znajduje się park i restauracja. Muzeum Swarovskiego w Wattens otwarte jest codziennie w godzinach: 10:00 – 19:00, a bilet wstępu to koszt 19 € dla dorosłych i 6 € dla dzieci.
Co warto zobaczyć w Innsbrucku?
Góry to nie jedyna atrakcja stolicy Tyrolu, a w Innsbrucku można odnaleźć ciekawe miejsca i ulice pełne zabytków. W okolicach starego miasta wznosi się Wieża Miejska, Łuk Triumfalny, słynny Złoty Dach, a centrum słynie z tradycyjnej architektury i wielokolorowych kamienic zdobiących całe miasto. Wizyta na zamku a może w muzeum? Sprawdźmy, jakie atrakcje turystyczne można odnaleźć w Innsbrucku o każdej porze roku.
Zamek Ambras
Tyrol słynie z pięknych budowli, a na terenie tym wzniesiono wiele okazałych pałaców i zamków. Jednym z bardziej rozpoznawalnych obiektów jest Zamek Ambras — renesansowy klejnot Innsbrucka, który zbudowano w XVI wieku. Historia zamku sięga już X stulecia a w miejscu, w którym dziś stoi znajdowała się dawniej warownia. Pod koniec XIII wieku obiekt odbudowano, a główna przebudowa nastąpiła za czasów panowania Fryderyka II w latach 1529-1595. Dziś Zamek Ambras można oglądać zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Na uwagę zasługuje zabytkowy dziedziniec otoczony przez dwa zamkowe skrzydła. Wśród opinii krytyków sztuki austriackiej jest to przykład najładniejszego dziedzińca w państwie. Ponadto fasady zdobią ścienne malowidła, nadające reliefowy wygląd całemu budynkowi. We wnętrzu zamku mieszczą się zbiory innsbruckich książąt, gromadzące osobiste przedmioty, broń i portrety. Zamek Ambras zwiedzać można codziennie od godziny 10:00 do 17:00, a bilet wstępu kosztuje 16€. Dzieci i młodzież do 19 roku życia mogą eksplorować wnętrze posiadłości bezpłatnie.
Pałac Hofburg w Innsbrucku
Pałac Hofburg, znany również jako Pałac Cesarski to kolejna wzniosła budowla usytuowana w historycznym centrum Innsbrucka. W przewodnikach po Austrii można znaleźć różne informacje o tym, że obiekt znajduje się w czołówce najładniejszych zabytków. Pałac powstał w XIV wieku, a jego głównym zadaniem była ochrona regionu Tyrolu i stworzenie bezpiecznego miejsca dla najważniejszych głów państwa. Dziś w miejscu rezydencji austriackich władców jak Maksymilian I oraz władczyń: Marii Teresy oraz księżniczki Sissi znajduje się muzeum sztuki pochodzącej z całego świata. Po przeprowadzeniu upiększających prac remontowych dla dyspozycji odwiedzających dostępne są pełne elegancji pomieszczenia. Podziwiać można: Salę Balową, Salę Lotaryngii, Salę Strażniczą oraz Kaplicę Zamkową i apartamenty Cesarzowej Elżbiety. Całość wizyty wzbogacają pochodzące z czasów świetności aranżacje pomieszczeń przy użyciu mebli i dzieł sztuki z dawnych czasów. Widok wart jest odwiedzin, a bogata barokowa kompozycja daje odczuć cesarski kunszt pałacu w Innsbrucku. Hofburg można zwiedzać codziennie od 09:00 do 17:00, a bilet wstępu to wydatek 9,50 € dla osób dorosłych. Dzieci i młodzież do 19 roku życia zwolnieni są z obowiązku posiadania biletu.
Ogrody Cesarskie
W pobliżu Pałacu Hofburg usytuowane są Ogrody Cesarskie (Imperialne), które stanowiły dawniej miejsce spędzania czasu na świeżym powietrzu rodziny zamieszkującej posiadłość. Dziś na ich teren może wejść każdy i podziwiać utworzony w XVI wieku park angielski, który w dalszym ciągu zachwyca bogactwem zieleni i wielu gatunków kwiatów. Na obszarze ogrodów można odnaleźć wodne fontanny, pawilony i altany, w których miło jest odpocząć w czasie spaceru. Dodatkowo jedną z atrakcji turystycznych w północnej części ogrodów Innsbrucka jest cieplarnia wysadzona ponad 2000 roślinami z egzotycznych krajów. Cesarski ogród to idealnie miejsce do aktywności ruchowej oraz pikniku w rodzinnym gronie.
Kościół dworski Hofkirche
Niedaleko centrum Innsbrucka położony jest zabytkowy Kościół Grobu Świętego dla cesarza Maksymiliana I, zwany powszechnie Hofkirche lub Schwarz Mander Kirche. Atrakcje turystyczne regionu w dużej mierze opierają się o wizytę w historycznie ważnych obiektach sakralnych, a przykładem takiego budownictwa jest właśnie kościół dworski wzniesiony w XVI wieku. Choć prawdopodobnie ciało władcy Maksymiliana I zostało złożone w innym miejscu, budynek uznaje się za jeden z ważniejszych zabytków grobowych cesarzy w całej Europie. Największe wrażenie wywołuje armia posągów-żołnierzy wykonanych z brązu, którzy tworzą obronną formację wokół grobu. Miejsce to warto odwiedzić, a wstęp do wnętrza kościoła nie podlega opłatom.
Złoty dach
Centrum Innsbrucka wyróżnia jeden budynek, którego nie sposób przegapić podczas zwiedzania starego miasta. Złoty dach, czyli wizytówka i symbol Innsbrucka mieni się w promieniach słońca, a panorama w otoczeniu Alp prezentuje się wyjątkowo pięknie, bez względu na porę roku. Czym jest ta architektoniczna perełka? Złoty dach to kamienica wybudowana przez Maksymiliana I, któremu bardzo spodobała się okoliczna lokalizacja. Władca postanowił w miejscu tym wybudować punkt widokowy na tyrolskie góry, w którym kolejno mógł przesiadywać i napawać się pięknym widokiem. Obiekt jest licznie zdobiony pod zadaszeniem, jednak największe wrażenie robi zdecydowanie ilość cennego kruszcu wykorzystana przy jego budowie. Do wykonania dachu użyto 2657 pozłacanych płyt miedzi, a jeszcze większego szyku dodają ukwiecone okna pozostałej części obiektu.
Podczas wizyty w tej części miasta warto zwrócić uwagę na pozostałe budynki i kamienice otaczające rynek, które same w sobie stanowią kolejne atrakcje turystyczne Innsbrucku. Na uwagę zasługuje również Łuk Triumfalny, od którego warto rozpocząć zwiedzanie starówki. Architektura budownictwa Innsbrucku opiera się o wykorzystanie witraży, okiennic i pięknie zdobione fasady, które nadają stylowego szyku uliczkom Innsbrucka. W okresie świątecznym, w okolicy starówki dwie z nich przemieniają się w bajkową krainę. Na Märchen- i Riesengasse od 1998 roku trwa tradycja, która opiera się o ozdobienie tej części miasta postaciami z bajek znanym mieszkańcom z dziecięcych lat. Co roku na ulicach pojawiają się lalki i kukły przedstawiające ulubionych bohaterów Austriaków.
City Tower
Piękna panorama na cały Innsbruck dostępna jest z punktu widokowego na Wieży Miejskiej. City Tower w Innsbrucku to 51-metrowa konstrukcja o gotyckiej architekturze, która zdobi centrum starego miasta. Dawniej obiekt wchodził w skład kompleksu ratuszowego, ale dziś stanowi osobny zabytek, którego nie można ominąć podczas odwiedzin miasta. Na platformę widokową prowadzi 148 schodów, a z góry doskonale widać szczyty Alp, skocznię Bergisel i malowniczą okolicę regionu Tyrol. W dawnych czasach obiekt służył obronie miasta, a strażnicy mogli z dużej odległości przewidzieć zbliżające się zagrożenie w postaci najazdów wrogów. Obiekt wzniesiono w 1450 roku, a charakterystyczna kopuła powstała 100 lat później. Wejść na taras widokowy można codziennie, w godzinach 10:00 – 17:00, a wstęp to koszt kilku euro.
Muzeum Panoramy Tyrolu
Podczas zwiedzania Innsbrucku, warto rozważyć bogatą ofertę kulturalną muzeów i galerii, które znajdują się w mieście. Ciekawą propozycją jest Muzeum Panoramy Tyrolu, którego zamysł nawiązuje do wrocławskiej Panoramy Racławickiej. Odwiedzający mogą podziwiać panoramiczny obraz „Riesenrundgemälde”, a wśród atrakcji obiektu jest przejście podziemnym tunelem do muzeum Kaiserjägermuseum, w którym przedstawiony jest Tyrol i jego wojskowe zaplecze na przestrzeni dekad. Muzeum Panoramy w Tyrolu czynne jest od środy do poniedziałku, w godzinach 09:00 -17:00, a bilet wstępu to wydatek 9 € dla osoby dorosłej i 7 € dla osób objętych zniżką.
Muzeum Tyrolskiej Sztuki Ludowej
Muzeum Tyrolskiej Sztuki Ludowej w Innsbrucku cieszy się dużą popularnością w całej Europie i cenione jest wśród wielu znawców kultury światowej. Warto poznać trochę lokalnych zwyczajów i zobaczyć rękodzieła tutejszych mieszkańców. Odwiedzający zostają wprowadzeni w tradycję społeczeństw w Tyrolu, dzięki wielu eksponatom, wśród których znajdują się obrazy i przykłady rzemiosła pochodzące z XIX i XX wieku. Wystawy przedstawiają codzienne życie mieszkańców Alp i lokalne przejawy ich sztuki. Ponadto we wnętrzach muzeum stworzona jest jedna wystawa poświęcona Imigracji z Trentino w XIX wieku. Muzeum Tyrolskiej Sztuki Ludowej w mieście Innsbruck otwarte jest codziennie, w godzinach: 19:00 – 17:00, a bilet wstępu kosztuje 9 € dla osoby dorosłej i 7 € dla osób, którym przysługuje zniżka.
Innsbruck Card
Dla turystów odwiedzających Innsbruck świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu atrakcje są w niższych cenach, jest zakup karty Innsbruck Card. Posiadaczowi przysługuje wiele zniżek i korzyści, wśród których warto wyróżnić:
- Bezpłatne korzystanie z atrakcji oraz nieodpłatny wstęp do muzeów Innsbrucka
- Darmowy przejazd kolejką górską
- Bezpłatne przemieszczanie się autobusami Hop-on Hop-off i Bus Sightseer
- Nieodpłatny wstęp do Świata Kryształów Swarovskiego w okolicy Innsbrucka
- Zniżki przy odwiedzaniu pozostałych zabytków miasta
W zależności od preferencji — można wykupić opcję całodzienną, dwudobową lub 72-godzinną, a taki sposób oszczędzania na urlopie sprawdzi się szczególnie wśród zagranicznych gości przybywających do miasta.
Innsbruck – ciekawostki
Co ciekawego można dowiedzieć się na temat miasta Innsbruck przed wyjazdem? Informacje przekazywane od stuleci mówią, że miasto zawdzięcza swoją nazwę przepływającej rzece Inn. Ponadto niewiele europejskich miast może poszczycić się byciem aż dwukrotnie gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Przy temacie zimowych sportów warto dodać, że pod ziemią Skoczni Bergisel przebiega autostrada, a mieszkańcy miasta Innsbruck uznawani są za okazy zdrowia na tle pozostałego europejskiego społeczeństwa. Może czas rozważyć przeprowadzkę? W końcu Innsbruck jest piękny nie tylko zimą!