Alice Springs jest bijącym sercem australijskiego Czerwonego Centrum i jednym z największych miast na Terytorium Północnym. Położona między wschodnimi i zachodnimi pasmami MacDonnell, „Alice” słynie z pięknych pustynnych krajobrazów i silnej kultury Aborygenów. Poznaj ciekawą historię miasteczka i sprawdź jakie atrakcje skrywa!
Krótka historia miasta
Alice Springs to małe miasteczko położone praktycznie na pustyni w samym środku kontynentu australijskiego. Zostało założone pod nazwą Stuart, jako przystanek dla osadników, podróżujących z północy na południe Australii. W 1861 roku szkocki odkrywca John McDouall Stuart opuścił Adelajdę z małą ekipą ekspedycyjną, aby zbadać śródlądową Australię pod kątem potencjalnej osady. Na jego cześć nazwano Stuart Highway, autostradę rozciągającą się od południa (od Adelaide) do północy (Darwin) kontynentu. W krótkim czasie zbudowano tutaj stację telegraficzną niedaleko źródła Alice, nazwanego tak na cześć żony sir Charlesa Todda, poczmistrza generalnego Australii Południowej i pioniera telegrafu w tych rejonach. Natomiast imieniem sir Charlesa Todda nazwano suchą rzekę przepływającą przez miasteczko. W 1929 roku doprowadzono do miasta linię kolejową „The Ghan” z Adelajdy, którą w 2004 roku przedłużono aż do Darwin.
Kultura Aborygenów
Historia Australii jest nierozerwalnie związana z historią Aborygenów, którzy zamieszkują ten kontynent od dziesiątek tysięcy lat. Europejczycy skolonizowali go relatywnie niedawno, wyrządzając przy tym wiele krzywd rdzennym mieszkańcom. Aborygeni przybyli na te tereny prawdopodobnie z południowo-wschodniej Azji. Według szacunków, miało to miejsce 125 – 50 tysięcy lat temu. Kontynent zamieszkiwało niegdyś setki aborygeńskich plemion, które posługiwały się różnymi językami. Do ich głównych zajęć należało rybołówstwo, łowiectwo oraz zbieractwo. Posiadali własne wierzenia i kulturę, której elementy przetrwały do dziś.
Pierwsze kontakty z Europejczykami dały się we znaki rdzennym mieszkańcom. Ich relację z kolonizatorami wyglądały tak, jak w wielu innych miejscach na świecie – zostali zdominowani przez Brytyjczyków, którzy przywłaszczyli całkowicie tereny i ich wcześniejszych mieszkańców. Ludność aborygeńska była rozdzielana od rodziny, zmuszana do niewolniczej pracy oraz prześladowana w niezwykle okrutny sposób. Dziesiątki lat poniżeń, przemocy i niszczenia kultury spowodowało, że do dziś Aborygeni nie zdołali odbudować swej dawnej siły. Wciąż walczą ze stereotypami i uprzedzeniami, często żyjąc na skaju ubóstwa.
Atrakcje w Alice Springs (Australia)
Jako że Alice Springs jest miastem w sercu australijskiego outback’u wpisuje się w najbardziej surowy i gorący stan kontynentu. W większości są to tereny pustynne, co wpływa na niski procent zaludnienia. Choć Alice Springs nie jest najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym miastem Australii, tak bez wątpienia ma do zaoferowania ciekawe atrakcje, których nie sposób szukać nigdzie indziej. Jakie są najlepsze atrakcje Alice Springs?
Lot balonem nad Alice Springs
Lot balonem nad Alice Springs to jedna z najpopularniejszych australijskich atrakcji, podczas której podziwiać można majestatyczne krajobrazy i dziką przyrodę z lotu ptaka. W miasteczku działa kilka firm baloniarskich, które świadczą swe usługi codziennie jeśli pogoda na to pozwala. Jeden balon jest w stanie pomieścić nawet 24 osoby, choć jest też możliwość rezerwacji lotu dla mniejszej grupy lub pary. Przygoda balonem trwa od 30 do 60 minut i rozpoczyna się zazwyczaj przed świtem, gdy poranne światło zaczyna oświetlać surowe pasma MacDonnell. Jest to najlepszy czas, aby wypatrywać dziką przyrodę budzącą się do życia. Gdy balon szybuje po krajobrazie dostrzec można liczne zwierzęta oraz ogrom tego obszaru. Po wylądowaniu pasażerowie mogą zaangażować się w pomoc załodze podczas pakowania nylonowego balonu, co dla wielu jest nie lada atrakcją lub odpoczywać konsumując przygotowany dla nich posiłek.
Park Narodowy Finke Gorge
Park Narodowy Finke Gorge został utworzony w 1967 na obszarze Terytorium Północnego w Australii. Jego najbardziej charakterystycznym miejscem jest Palmowa Dolina (Palm Valley) oraz rzeka Finke, będąca jedną z najstarszych rzek na świecie – według szacunków, jej wiek określa się na ok. 340 mln lat. Dolina Palm wygląda niczym oaza na środku pustyni, w której rośnie blisko 12 tysięcy palm. W regionie nie ma podobnego miejsca, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość tej części Parku Finke Gorge zajmującego obszar 46 tysięcy hektarów. Choć palmy są największym magnesem przyciągających turystów, warto wiedzieć, że na terenie Parku występuje blisko 684 gatunków roślin, z których 30 określane jest jako rzadkie, a 16 znaleźć można tylko tutaj. Chcąc wybrać się na wycieczkę samodzielnie, należy wiedzieć, że dotarcie do Doliny Palowej nie należy do najłatwiejszych. Trasa jest dość trudna, dlatego niezbędny będzie odpowiedni samochód. Możliwe jest również skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki, które wyruszają codziennie z Alice Springs.
Alice Springs Reptile Centre
Centrum Gadów w Alice Springs to największy pokaz gadów w Australii Środkowej. Centrum jest domem dla ponad 100 gadów z 50 różnych gatunków. Podziwiać można wiele fascynujących jaszczurek, niektóre z najbardziej jadowitych węży na świecie, takie jak tajpany śródlądowe i węże brunatne oraz słonowodnego krokodyla znajdującego się w obudowie ze szklanymi panelami, które umożliwiają wgląd w jego podwodny świat. Pełen pasji personel organizuje bezpłatne pokazy codziennie o różnych godzinach. Mają one na celu popularyzowanie wiedzy na temat gadów, o tym, jak żyją na wolności, jak obchodzić się z jaszczurkami oraz odpowiedzieć na pytanie, czy australijskie węże są naprawdę tak niebezpieczne, jak wszyscy myślą. W Centrum Gadów można również uczestniczyć w karmieniu gadów oraz obcować z tymi nieco bardziej przyjaznymi okazami.
Instytucja Flying Doctors
Królewska Służba Latających Lekarzy Australii (RFDS) to organizacja pozarządowa świadcząca pomoc medyczną dla osób mieszkających na terenach oddalonych o setki kilometrów od większych ośrodków. Załogi RFDS docierają do swoich pacjentów drogą lotniczą zarówno w nagłych przypadkach, jak i dostarczając regularnych świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej od 1928 roku. Royal Flying Doctor Service uznawane jest za najstarsze lotnicze pogotowie ratunkowe na świecie. RFDS posiada swoje muzeum, które mieści się w oryginalnym Radio Station House. Znajduje się tam duży pokaz historycznego sprzętu medycznego, który był w przeszłości wykorzystywany podczas lotów RFDS. W muzeum zajrzeć można do wnętrza jednego z samolotów, obejrzeć szeroką gamę historycznych radiotelefonów i dowiedzieć się, jak komunikowano się, zanim wynaleziono znane nam powszechnie telefony. Punktem kulminacyjnym wizyty jest prezentacja audiowizualna, która zawiera hologram Johna Flynna będącego założycielem pierwszej na świecie karetki powietrznej. Wizyta w muzeum jest wartościowo spędzonym czasem, który warto wpisać w plan wizyty, będąc w Alice Springs.
Co warto zobaczyć w okolicy Alice Springs
Alice Springs leży niemal dokładnie w środku kontynentu australijskiego i znajduje się 700 km od najbliższego oceanu. Jest trzecim pod względem wielkości miastem Terytorium Północnego, choć liczba jego mieszkańców wynosi zaledwie ok. 30 tysięcy osób. Okolice miasteczka są niezwykle urokliwe i klimatem znacząco różnią się od znanych nam, polskich krajobrazów. Bogata przyroda obfitująca w liczne dzikie zwierzęta oraz rzadkie gatunki roślin zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu i rozkoszowania się niezwykłymi widokami, które rozciągają się nie tylko w samym Alice Springs, ale również w jego okolicy.
Mistyczna góra Uluru
Góra Uluru jest dziedzictwem rdzennej kultury Australii. Ta niezwykła formacja skalna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Śmiało można powiedzieć, że góra Uluru jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych, które ma do zaoferowania Australia. Bez wątpienia zapiera dech w piersiach i zapada w pamięci każdemu, kto ją odwiedził. Sprecyzowanie wyglądu Uluru nie należy do najłatwiejszych, ponieważ opisanie jej koloru i wrażenie jakie powoduje, jest za każdym razem inne – zależy od pory roku, dnia, a nawet godziny, w którym się ją ogląda. Czerwona skała wraz z ruchem słońca mieni się zupełnie innymi kolorami, co czyni ją jedną z najbardziej widowiskowych gór na świecie. Niestety na zdobycie jej szczytu jest już za późno, ponieważ zdecydowano o wprowadzeniu zakazu wejścia na wzgórze. Miejscowa ludność starała się o to od lat – dla Aborygenów góra Uluru jest miejscem świętym, w którym w tzw. Czasie Snu rozpoczął się akt tworzenia świata. Choć na szczyt wejść nie można, odwiedzjący wciąż mogą odbywać liczne trekkingi wokół monolitu, co również jest fantastyczną przygodą.
Więcej o górze Uluru przeczytasz w naszym artykule: Uluru – święta góra Aborygenów
Kings Canyon
Kanion Kings to cud natury położony mniej więcej w połowie drogi między Alice Springs i Uluru – dosłownie w sercu Czerwonego Centrum Australii. Został wykuty przez ponad 400 milionów lat i jest zbudowany z warstw piaskowca z twardymi łupkami między warstwami. Wznosząc się na wysokości 270 metrów nad poziomem morza, obszary kanionu opadają w dół do Ogrodu Edenu, gdzie wzdłuż linii stałych basenów skalnych kwitną bujne rośliny. Kings Canyon jest częścią Parku Narodowego Watarrka i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w środkowej Australii. Park Narodowy Watarrka jest obszarem chronionym o znaczeniu międzynarodowym i krajowym z wodnymi wodami i wąwozami, które stanowią schronienie dla ponad 600 gatunków roślin i wielu rodzimych zwierząt. Spektakularne czerwone ściany Kanionu wznoszą się 100 metrów nad zagłębieniami gęstego lasu. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Kings Canyon jest sześciokilometrowy spacer wzdłuż jego krawędzi. Jest to niezwykłe doświadczenie, które zapada w pamięć na długo.
Góry Macdonnell
Pasma MacDonnell to system górski w południowo-środkowym Terytorium Północnym w Australii. Seria równoległych grzbietów z kwarcytu i piaskowca, które wznoszą się z płaskowyżu 600 m nad poziomem morza i rozciągają się na wschód i zachód od miasta Alice Springs na około 380 km. MacDonnells to najlepiej nawodnione okręgi w środkowej Australii. Zostały zbadane w 1860 roku przez Szkota Johna McDoualla Stuarta i zostały nazwane na cześć Sir Richarda MacDonnella, gubernatora Australii Południowej.
Park Narodowy West MacDonnell został utworzony w 1992 roku w górach Macdonnella, oddalonych od Alice Springs o około 135 km. Znajduje się w nim wiele oznakowanych tras spacerowych, od spokojnych po pełne przygód. Park ma starożytny klimat, który nadaje mu krajobraz wyrzeźbiony z biegiem czasu. Stanowi dom dla rzadkich i zagrożonych roślin oraz dzikich zwierząt, w tym niepowtarzalnych gatunków ptaków, takich jak np. sokół wędrowny.