Drony do niedawna jeszcze były sprzętem nie tylko drogim, ale także mało atrakcyjnym dla przeciętnego użytkownika. Aktualnie ten bezzałogowy pojazd to urządzenie, na które może pozwolić sobie prawie każdy z nas. Coraz więcej osób – nie tylko fotografów i filmowców – decyduje się na zakup drona. Też się nad tym zastanawiasz? Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz swoją niemal podniebną przygodę!
Ile kosztuje dron?
Jeszcze całkiem niedawno drony zarezerwowane były dla profesjonalistów i bogaczy. Aktualnie na taki sprzęt może pozwolić sobie niemal każdy, ponieważ najtańsze drony to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a za bardziej profesjonalne sprzęty należy zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niezależnie jednak od tego, z jakiej półki cenowej wybierzemy swojego drona, warto pamiętać o kilku naprawdę ważnych aspektach.
Rodzaje dronów
Istnieje kilka rodzajów dronów. Możemy podzielić je ze względu na różne kategorie, jednak najczęstszy podział dotyczy stopnia zaawansowania i przeznaczenia, a co za tym idzie – także ceny.
- Drony amatorskie – urządzenia, które świetnie sprawdzą się zarówno dla dzieci, jak i dla początkujących. Zwykle są to niewielkich rozmiarów sprzęty, które raczej nie nadają się do wykonywania profesjonalnych zadań. Dostarczają za to wiele rozrywki, a dzieciom pomagają rozwijać zdolności motoryczne. Są to najtańsze sprzęty z tej kategorii.
- Drony półprofesjonalne – są to sprzęty znacznie droższe, lepsze i mniej podatne na czynniki zewnętrzne. Często bywają wyposażone w kamery, jednak posiadają także możliwość montażu swojego aparatu. Najczęściej wykorzystywane są przez fotografów, ponieważ są w stanie unieść niemal każdy sprzęt fotograficzny.
- Drony profesjonalne – najdroższe, najbardziej zaawansowane, najodporniejsze. Wykorzystywane przede wszystkich w przemyśle filmowym. Są urządzeniami najrzadziej spotykanymi, przeznaczonymi dla osób z wysokimi wymaganiami i nadmiarem gotówki.
Nie tylko latające…
Choć drony kojarzą nam się przede wszystkim z urządzeniami latającymi, które umożliwiają filmowanie i robienie zdjęć z powietrza, warto wiedzieć, że istnieją także drony, które… nie latają. Kolejny więc podział dronów, to podział ze względu na budowę:
- pływające (także modele hybrydowe),
- jeżdżące (często mogą także skakać),
- płatowce (wyglądem przypominają samoloty),
- latające (multikopter, czyli posiadające cztery lub więcej śmigieł).
Latanie dronem a polskie prawo
Choć dla wielu może okazać się to zaskoczeniem, lataniem pojazdem bezzałogowym skrupulatnie regulowane jest przez polskie prawo. Zgodnie z jego przepisami, aby dron wykorzystywać do celów komercyjnych, należy wyrobić sobie specjalne świadectwo kwalifikacji – UAVO. Oznacza to zdanie odpowiedniego egzaminu, przejście badania lekarskiego oraz wykupienie (obowiązkowo!) ubezpieczenia OC.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy chcemy dronem latać tylko sportowo lub rekreacyjnie. W tym celu możemy wykorzystać sprzęty o masie całkowitej do 25 kg. Należy także latać w minimalnej odległości 30 m od ludzi, 100 m od obszaru zabudowanego i nie wyżej niż 150 m.