Bez wątpienia sercem Turcji jest położona w środku państwa nowoczesna stolica – Ankara. Miasto rozwija się z każdym rokiem, tworząc coraz większa metropolię, dzięki czemu staje się interesującym wycieczkowym miejscem dla wielu turystów. Choć nie jest to jeszcze bardzo popularny kierunek, miasto jest bardzo ciekawe historycznie i posiada wiele perełek architektury, zabytków, muzeów i miejsc rozrywki, które warto zobaczyć i rozważyć podróż właśnie tutaj.
Historia Ankary
Historia miasta sięga czasów starożytnych, a około trzeciego wieku p.n.e. miasto trafiło w rządy Aleksandra Wielkiego. Następnie urzędowali tu Rzymianie za sprawą cesarza Augusta, a także Persowie i Grecy. W tym okresie nastąpił znaczący rozwój dla kształtującej się cywilizacji. W IV wieku miasto nazywane wówczas Agora przyjęło chrześcijaństwo. Ankara znajdowała się pod rządami Bizancjum do do końca XI wieku, stanowiąc stolicę imperium. Kolejno teren przejął sułtan Wielkich Seldżuków, a następnie obszar miasta znalazł się pod panowaniem Imperium Osmańskiego, którego upadek nastał dopiero po 6 stuleciach nieugiętych rządów. Kolejno na początku XX wieku alianci przejęli Stambuł, a przywódca tureckiego narodu Kemal Atatürk uczynił miasto na swoją siedzibę. Trwała wojna, którą zwyciężyli Turkowie, a Ankara oficjalnie została uznaną stolicą Republiki Tureckiej. Decyzja ta spowodowała znaczy rozwój miejskiego ośrodka, a gospodarka i handel poprawiły się na tyle, że miasto stało się głównym ośrodkiem przemysłu całego państwa, z kolei dzięki wielu historycznym podbojom i różnym narodowościom zyskało wiele interesujących obiektów, które można zwiedzać do dziś. Współcześnie można wyróżnić dwie części miasta – starą Ulus i nowoczesną Yeni Şehir. Obie składają się na na dzisiejszą metropolię Turcji.
Zwiedzanie stolicy Turcji – praktyczne informacje
Ankara to stolica Turcji i jednocześnie drugie pod względem wielkości miasto tego państwa, w którym żyje około 5,5 milionów ludzi. Miejscowość położona jest w środkowej części kraju na Wyżynie Anatolijskiej i posiada powierzchnię 24 521 km2. To główne centrum tureckiego przemysłu, które stale się powiększa, tworząc nowoczesną zabudowę. Poza wieloma zabytkami tureckiej kultury, miasto tętni życiem i posiada szeroką ofertę turystycznej infrastruktury. Na ulicach stolicy znajduje się wiele muzeów, ale także restauracji, barów i klubów. Posiada także dobrze rozwiniętą bazę noclegową, więc każdy może znaleźć miejsce w cenie i odpowiadającym mu standardzie. Występuje tu klimat kontynentalny obfitujący w suche i ciepłe lata i jednocześnie bardzo mroźne zimy. Najkorzystniejszą porą do odwiedzenia miasta są miesiące od maja do września.
Jak najlepiej dostać się do Ankary? Z pewnością samolotem, choć z Polski nie ma bezpośrednich połączeń do stolicy Turcji, a lot zakłada najczęściej przesiadkę na jednym z europejskich lotnisk bądź w Stambule. Przemieszczanie po kraju nie stanowi problemu, ponieważ miasto jest świetnie skomunikowane z całą resztą państwa. Z kolei najlepszą formą zwiedzania centrum będzie spacer po mieście lub korzystanie z miejskiej komunikacji – autobusów i metra. Jazda samochodem w tym kraju może być problematyczna, ponieważ mieszkańcy średnio stosują się do przepisów ruchu drogowego.
Czy w Ankarze jest bezpiecznie?
Wyjeżdżając do Turcji, warto mieć na względzie podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa ze względu na trwający wciąż zbrojny konflikt między Syrią a Irakiem, jednak Ankara podobnie jak wczasowe kurorty nie powinna stanowić niebezpieczeństwa dla odwiedzających ją turystów. Warto tak jak w każdym obcym państwie nie zapuszczać się w rejony niepodlegające turystycznej strefie, ale odwiedzenie największych miejsc i atrakcji jest jak najbardziej bezpieczne i śmiało można planować podróż i zwiedzanie miasta.
Ankara – atrakcje
Ankara to nowoczesne miasto, w którym obecne jest zachowane historyczne i kulturowe dziedzictwo powstające na tym obszarze w ciągu kilku stuleci, dlatego nie brak miejsc wartych zobaczenia i poznania tutejszej kultury. Zwiedzanie warto rozpocząć od starożytnych zabytków Imperium rzymskiego oraz różnorodnych uliczek starego miasta. Największe atrakcje stanowią wzniesione budowle i ciekawe muzea, a w przerwie od eksplorowania miasta świetnym pomysłem będzie obiad w miejscowej restauracji i poznanie smaków tureckiej kuchni!
Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy Ataturka
Mauzoleum Ataturka, zwanego ojcem Turków to jedna z najważniejszych budowli wzniesionych na terenie miasta. Przywódca zasłużył się dla narodu walką o zreformowanie kraju, a dzięki niemu został obalony sułtanat i państwo przybrało całkowicie odmienny ustrój. Po jego śmierci naród postanowił mu się odwdzięczyć za dokonane zasługi i w ten sposób jeszcze przed II Wojną Światową powstał jego grobowiec, upamiętniający jego postać. Samo mauzoleum stanowi bardzo prostą, symetryczną budowlę, która oparta jest o rząd kolumn. Na ścianach znajdują się wyryte słowa jego licznych przemów, a w środku usytuowany jest symboliczny sarkofag. Ciekawostką jest, że w miejscu tym nie ma ciała przywódcy, a zostało one pochowane w osobnym pomieszczeniu pod obiektem, które jest monitorowany i udostępniane odwiedzającym wyłącznie na ekranie. Zabytek można zwiedzać codziennie, w godzinach: 09:00 – 17:00, a wstęp jest bezpłatny.
Meczet Kocatepe
Prawdziwą perłę architektury stanowi Meczet Kocatepe – największa w mieście muzułmańska świątynia. Obiekt wznosi się w samym centrum stolicy Turcji i został wybudowany w 1987 roku. Wygląd budowli jest nowoczesny, choć widoczne jest nawiązanie do tradycji. Mówi się, że meczet stanowi replikę Błękitnego Meczetu w Instambule, a jego obszar wyznaczają cztery wysokie minarety. Wnętrze jest bogato zdobione kafelkami o geometrycznym wzorze, a wiele elementów powstało z marmuru i szkła. Budowla stanowi większy kompleks, w którego skład wchodzi świątynia, biblioteka i muzeum, a całego obiektu nie da się przeoczyć, odwiedzając miasto!
Meczet Haci Bayram
W dzielnicy Altındağ starego miasta znajduje się kolejna z budowli sakralnych islamu, czyli Meczet Haci Bayram, którego budowę datuje się na XV wiek. Nie jest tak dostojny jak Kocatepe, ale może poszczycić się równie niezwykłym architektonicznym kunsztem, choć dotychczas nie jest znany projektant tego obiektu. Jego fasadę ozdabia wiele drewnianych elementów i dekoracyjnych płytek. Od południowego wschodu przy meczecie piętrzy się minaret. Budowla była odrestaurowywana, ponieważ konstrukcja pochodząca z czasów imperium osmańskiego wymagała generalnego remontu. Dziś można podziwiać jeden z dwóch najbardziej znanych meczetów w Ankarze.
Kavaklider Cankaya
Niezwykle interesującym miejscem w Ankarze jest Kavaklider Cankaya, czyli dzielnica stanowiąca ośrodek życia kulturowego i rozrywkowego tutejszych mieszkańców. W tej części miasta znajduje się słynna ulica Tunalı Hilmi Caddesi wypełniona po same brzegi restauracjami, kawiarniami i lokalnymi sklepikami oraz miejsce zieleni – Park Kuğulu. Można zaobserwować tu życie lokalnych artystów oraz zobaczyć, jak spędzają czas mieszkańcy miasta. Tu usytuowane są największe zabytki Ankary oraz takie miejsca jak Plac Kizilay, Cytadela, Muzeum Cywilizacji Anatolijskich i wiele innych, więc swoją przygodę ze zwiedzaniem przy posiadaniu małej ilości czasu warto rozpocząć właśnie tu.
Kizilay
Kulminacją całej dzielnicy Kavaklider Cankaya jest plac Kizilay, czyli właśnie to miejsce Ankary, do którego naciągają tłumy turystów, ponieważ stanowi rozrywkowe centrum. Znajduje się tu wiele domów towarowych, sklepów z pamiątkami oraz nocnych klubów. Ponadto miejsce cechuje zagospodarowanie terenu zielenią i wyposażeniem w liczne ławki, na których siadając, można zaznać odpoczynku od zwiedzania. To bez wątpienia najbardziej modna dzielnica w stolicy.
Ulus
Starą zabudowę miasta i wiele zabytków rzymskiej cywilizacji można podziwiać w Ulus, czyli historycznej części Ankary. Co można tu zobaczyć? Wiele urokliwych uliczek i prowincjonalnych domków, w których czas się zatrzymał – bazary i małe przytulne restauracje obecne są na każdym kroku. Ponadto właśnie tu wznoszą się takie zabytki miasta, jak Meczet Haci Bayram, Świątynia Augusta, bizantyjska Twierdza czy Kolumna Juliana.
Muzeum Anatolijskich Cywilizacji
Ogromne zbiory pochodzące z wielu historycznych epok można odnaleźć, wybierając się do najbardziej popularnego muzeum w Ankarze – Muzeum Anatolijskich Cywilizacji. To miejsce świetnie przedstawia historię świata i będzie idealnym punktem wycieczki nie tylko dla fanów historii i archeologii. Wystawy gromadzą eksponaty z okresu neolitu, paleolitu, a także czasów, gdy miasto znajdowało się w panowaniu Rzymian i Bizancjum. Obiekt czynny jest codziennie, w godzinach: 08:30 – 19:00, a bilet wstępu to koszt 15 TL.
Ciekawostki o Ankarze
Ankara to miasto, które posiada wiele terenów zagospodarowanych zielenią i roślinnością różnych gatunków. Ponadto zapisała się w historiach Księgi Rekordów Guinessa, rozsławiając na cały świat produkcję słodkiego deseru. Przygotowana w mieście baklawa ważyła aż 518 kilogramów! Dodatkowo miasto posiada swój przydomek i nazywane jest „sercem Turcji”, z czym w pełni się zgadzamy i zachęcamy do poznania jego uroków na własne oczy!