Pałac Prezydencki znany również jako Pałac Namiestnikowski jest najokazalszym gmachem przy Krakowskim Przedmieściu w stolicy Polski. Jest jednocześnie największym z warszawskich pałaców. W swej historii miał wielu właścicieli i pełnił różne funkcje. Poznaj historię Pałacu Prezydenckiego w Warszawie!
Pałac Prezydencki w Warszawie – historia
Pałac został wzniesiony w XVII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego i jego syna Aleksandra, według projektu Konstantyna Tencalli – nadwornego architekta króla Władysława IV. W latach 1768-1778 zaadaptowano go na teatr, w którym lożę miał król Stanisław August Poniatowski. Na przestrzeni wieków pałac był przebudowywany w różnych stylach.
W lutym 1818 roku Fryderyk Chopin dał tu swój pierwszy publiczny koncert (miał wtedy 8 lat). Mniej więcej w tym samym czasie Pałac Prezydencki został przebudowany w stylu neoklasycystycznym przez Chrystiana Piotra Aignera i od tego czasu budynek nie uległ zmianie. Umieszczone na froncie pałacu rzeźby lwów zostały zaprojektowane przez Camilla Laudiniego.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. pałac stał się siedzibą Prezesa Rady Ministrów, a skrzydła boczne zajęły biura Kancelarii Rady Ministrów. Podczas II wojny światowej naziści stworzyli w pałacu Deutsches Haus – główną niemiecką instytucję społeczno-kulturalną w czasie okupacji niemieckiej.
Przełom XX i XXI wieku upłynął pod znakiem ważnych dla polskiej historii wydarzeń w pałacowym kalendarzu. Odbyły się tu obrady Okrągłego Stołu, które zakończyły komunistyczną dominację i zapoczątkowały przemiany demokratyczne w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. W pałacu Polska ratyfikowała również akty przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Od 1994 roku budynek jest oficjalną rezydencją Prezydenta Polski. Pierwszym prezydentem, który zamieszkał w pałacu był Lech Wałęsa.
Pałac Prezydencki w Warszawie – zwiedzanie
Pałac Prezydencki na warszawskim Krakowskim Przedmieściu (znany również jako Pałac Namiestnikowski) jest największym pałacowym obiektem w Warszawie. W jego skład wchodzą liczne pomieszczenia, a jednym z ciekawszych jest Antyszambra, czyli pokój powitań znajdujący się przed salą balową.
Obecnie pełni funkcję przedpokoju otwierającego drzwi do sekretariatu Prezydenta oraz biura Szefa Gabinetu Prezydenta RP. Jednym w swoim rodzaju miejscem jest Sala Bankietowa, która zwana jest również Obrazową. Sala pełni wiele funkcji: podczas ceremonii podaje się tutaj poczęstunek dla gości, odbywają się w niej rady gabinetowe oraz konferencje prasowe. Intrygującym pomieszczeniem jest również Salonik Zimowy, zwany także Ogrodem Zimowym – to pomieszczenie powstałe w wyniku przekształcenia nieużywanego tarasu.
Ciekawym pomieszczeniem jest również Sala Niebieska. Odbywają się w niej konferencje oraz przyjmowane są zagraniczne delegacje. Na jej środku ustawiony jest stół, przy którym ma swoje miejsce Prezydent Polski. Na ścianach w Sali Niebieskiej wiszą dwa portrety, ważnych dla Polski osobistości – księcia Józefa Poniatowskiego oraz Tadeusza Kościuszki. Siedziba Prezydenta skrywa wiele innych pomieszczeń, których zwiedzając nie można przegapić.
Zobacz także: Pałac w Wilanowie – zwiedzamy rezydencję króla Jana III
Pałac można zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji. Jest on dostępny dla grup zorganizowanych od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 15:00. Zwiedzanie jest bezpłatne i odbywa się pod opieką przewodnika, trwa ok. godzinę.
Sala kolumnowa – Pałac Prezydencki
Największym pomieszczeniem w Pałacu Prezydenckim jest Sala Kolumnowa, inaczej zwana Balową, w której odbywają się wszystkie większe uroczystości. To w tym pomieszczeniu Prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów i nadaje odznaczenia państwowe. Sala Kolumnowa była świadkiem ważnych dla Polski wydarzeń historycznych jak zawarcie Układu Warszawskiego w 1955 roku. Odwiedzając Salę Balową warto zwrócić uwagę na znajdujący się w niej żyrandol, który imponuje swą wielkością z prawie czterema tysiącami kryształów.
Pomnik przed Pałacem Prezydenckim
Zwiedzając zabytki w Warszawie nie można przejść obojętnie obok pomnika znajdującego się przed Pałacem. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, autorstwa Bertela Thorvaldsena, jest dziełem o wyjątkowo burzliwej historii.
Tworząc pomnik księcia Poniatowskiego, Thorvaldsen wzorował się na słynnym posągu konnym cesarza Marka Aureliusza, wykonanym w 175 roku naszej ery, stojącym na rzymskim Kapitolu. Książę Józef Poniatowski zasłynął jako wybitny dowódca podczas wojny polsko-rosyjskiej w XVIII wieku. Okrył się chwałą jako wódz armii Księstwa Warszawskiego.
Wzniesiony w XIX wieku pomnik wielokrotnie zmieniał swą lokalizację. Dopiero w 1965 roku przetransportowano go z Łazienek na Krakowskie Przedmieście i ustawiono w miejscu, które było mu pierwotnie przeznaczone – przed Pałacem Namiestnikowskim, obecnym Pałacem Prezydenckim.