Search The Query
Search

Pałac Prezydencki w Warszawie – czy jego zwiedzanie jest dostępne dla wszystkich?

pałac prezydencki

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Pałac Prezydencki znany również jako Pałac Namiestnikowski jest najokazalszym gmachem przy Krakowskim Przedmieściu w stolicy Polski. Jest jednocześnie największym z warszawskich pałaców. W swej historii miał wielu właścicieli i pełnił różne funkcje. Poznaj historię Pałacu Prezydenckiego w Warszawie!

Pałac Prezydencki w Warszawie – historia

Pałac został wzniesiony w XVII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego i jego syna Aleksandra, według projektu Konstantyna Tencalli – nadwornego architekta króla Władysława IV. W latach 1768-1778 zaadaptowano go na teatr, w którym lożę miał król Stanisław August Poniatowski. Na przestrzeni wieków pałac był przebudowywany w różnych stylach.

W lutym 1818 roku Fryderyk Chopin dał tu swój pierwszy publiczny koncert (miał wtedy 8 lat). Mniej więcej w tym samym czasie Pałac Prezydencki został przebudowany w stylu neoklasycystycznym przez Chrystiana Piotra Aignera i od tego czasu budynek nie uległ zmianie. Umieszczone na froncie pałacu rzeźby lwów zostały zaprojektowane przez Camilla Laudiniego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. pałac stał się siedzibą Prezesa Rady Ministrów, a skrzydła boczne zajęły biura Kancelarii Rady Ministrów. Podczas II wojny światowej naziści stworzyli w pałacu Deutsches Haus – główną niemiecką instytucję społeczno-kulturalną w czasie okupacji niemieckiej.

Przełom XX i XXI wieku upłynął pod znakiem ważnych dla polskiej historii wydarzeń w pałacowym kalendarzu. Odbyły się tu obrady Okrągłego Stołu, które zakończyły komunistyczną dominację i zapoczątkowały przemiany demokratyczne w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. W pałacu Polska ratyfikowała również akty przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Od 1994 roku budynek jest oficjalną rezydencją Prezydenta Polski. Pierwszym prezydentem, który zamieszkał w pałacu był Lech Wałęsa.

pałac prezydencki warszawa
Kamienne lwy Camilla Landiniego pilnujące wejścia

Pałac Prezydencki w Warszawie – zwiedzanie

Pałac Prezydencki na warszawskim Krakowskim Przedmieściu (znany również jako Pałac Namiestnikowski) jest największym pałacowym obiektem w Warszawie. W jego skład wchodzą liczne pomieszczenia, a jednym z ciekawszych jest Antyszambra, czyli pokój powitań znajdujący się przed salą balową.

Obecnie pełni funkcję przedpokoju otwierającego drzwi do sekretariatu Prezydenta oraz biura Szefa Gabinetu Prezydenta RP. Jednym w swoim rodzaju miejscem jest Sala Bankietowa, która zwana jest również Obrazową. Sala pełni wiele funkcji: podczas ceremonii podaje się tutaj poczęstunek dla gości, odbywają się w niej rady gabinetowe oraz konferencje prasowe. Intrygującym pomieszczeniem jest również Salonik Zimowy, zwany także Ogrodem Zimowym – to pomieszczenie powstałe w wyniku przekształcenia nieużywanego tarasu.

Ciekawym pomieszczeniem jest również Sala Niebieska. Odbywają się w niej konferencje oraz przyjmowane są zagraniczne delegacje. Na jej środku ustawiony jest stół, przy którym ma swoje miejsce Prezydent Polski. Na ścianach w Sali Niebieskiej wiszą dwa portrety, ważnych dla Polski osobistości – księcia Józefa Poniatowskiego oraz Tadeusza Kościuszki. Siedziba Prezydenta skrywa wiele innych pomieszczeń, których zwiedzając nie można przegapić.

Zobacz także: Pałac w Wilanowie – zwiedzamy rezydencję króla Jana III

Pałac można zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji. Jest on dostępny dla grup zorganizowanych od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 15:00. Zwiedzanie jest bezpłatne i odbywa się pod opieką przewodnika, trwa ok. godzinę.

Sala kolumnowa – Pałac Prezydencki

Największym pomieszczeniem w Pałacu Prezydenckim jest Sala Kolumnowa, inaczej zwana Balową, w której odbywają się wszystkie większe uroczystości. To w tym pomieszczeniu Prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów i nadaje odznaczenia państwowe. Sala Kolumnowa była świadkiem ważnych dla Polski wydarzeń historycznych jak zawarcie Układu Warszawskiego w 1955 roku. Odwiedzając Salę Balową warto zwrócić uwagę na znajdujący się w niej żyrandol, który imponuje swą wielkością z prawie czterema tysiącami kryształów.

pałac namiestnikowski
Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego znajdujący się przed Pałacem Prezydenckim

Pomnik przed Pałacem Prezydenckim

Zwiedzając zabytki w Warszawie nie można przejść obojętnie obok pomnika znajdującego się przed Pałacem. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, autorstwa Bertela Thorvaldsena, jest dziełem o wyjątkowo burzliwej historii.

Tworząc pomnik księcia Poniatowskiego, Thorvaldsen wzorował się na słynnym posągu konnym cesarza Marka Aureliusza, wykonanym w 175 roku naszej ery, stojącym na rzymskim Kapitolu. Książę Józef Poniatowski zasłynął jako wybitny dowódca podczas wojny polsko-rosyjskiej w XVIII wieku. Okrył się chwałą jako wódz armii Księstwa Warszawskiego.

Wzniesiony w XIX wieku pomnik wielokrotnie zmieniał swą lokalizację. Dopiero w 1965 roku przetransportowano go z Łazienek na Krakowskie Przedmieście i ustawiono w miejscu, które było mu pierwotnie przeznaczone – przed Pałacem Namiestnikowskim, obecnym Pałacem Prezydenckim.

Booking.com

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds