Search The Query
Search

Zatoka Kotorska – miłość do Czarnogóry od pierwszego wejrzenia

Image

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Jedna z najpiękniejszych zatok świata. Miejsce, gdzie góry spotykają się z morzem. Nazywana, choć błędnie, adriatyckim fiordem. Zatoka Kotorska łączy w sobie małe i duże zachwyty krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne. Obowiązkowy przystanek podczas zwiedzania Czarnogóry i największa atrakcja turystyczna tego kraju.

[toc]Cała zatoka, mimo iż kojarzy się głównie z charakterystycznym, głębokim, wcięciem w ląd w kształcie ust (stąd jej inna nazwa – Boka Kotorska, bocca – z włoskiego „usta”), rozciąga się w południowej części Morza Adriatyckiego na obszarze aż 87 km²! W większości leży na terytorium Czarnogóry, choć jej niewielka część znajduje się także na wybrzeżu Chorwacji. Nad jej brzegami rozsiane są urokliwe miasteczka, cechujące się wąskimi uliczkami z nieregularnym układem, wśród nich średniowieczne Kotor i Perast oraz antyczne Risan. Cały ten obszar został w 1979 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Zatoka Kotorska
Zatoka Kotorska

Kotor

W miasteczkach da się zauważyć pewnego rodzaju mieszankę wpływu różnych kultur, zwłaszcza w architekturze. W końcu w Zatoce Kotorskiej, jednej z najstarszych części Czarnogóry, panowali zarówno Hiszpanie, Turcy, jak i Włosi, a każda z tych kultur odcisnęła swoje piętno na współczesnym wyglądzie przybrzeżnych miast. Ich zwiedzanie warto zacząć od perły w koronie zatoki, czyli Kotoru. To miejsce oczarowuje przede wszystkim przepiękną starówką. Łatwo zgubić się wśród licznych, zacienionych i wąskich uliczek, które otoczone są zabytkowymi budynkami w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym czy barokowym. Część miasta otaczają mury obronne o długości 4,5 km i wysokości aż 20 metrów. Do Kotoru jednak jeszcze wrócimy w osobnym wpisie na naszym blogu, gdyż ma do zaoferowania o wiele więcej, niż można by zmieścić w jednym czy dwóch akapitach.

Kotor Zatoka Kotorska
Kotor – widok ze starych murów miejskich

Perast

Tuż obok cieśniny Verige położone jest Perast. To niewielkie miasteczko do swoich najmocniejszych stron może zaliczyć jeden z najlepszych widoków na całą Zatokę Kotorską. To, jak malowniczy obraz rozpościera się z terenu tej osady, trudno oddać słowami. Perast to także zabytkowe kościoły i pałace oraz doskonała baza wypadowa do zwiedzania pobliskich wysepek. Jedna z nich – „Matki Boskiej na skale” to jedyna wyspa na Adriatyku utworzona przez człowieka. Wiąże się z nią legenda – swego czasu rybacy znaleźli w tym miejscu na niewielkiej skale obraz Matki Boskiej. Oddali go do kościoła w Peracie, ale malowidło za każdym razem wracało na wody zatoki. W końcu miejscowa ludność postanowiła utworzyć wysepkę z wraków nieprzyjacielskich statków wypełnionych kamieniami. Tak też powstała wyspa, na której obecnie znajduje się kościół p.w. Wniebowzięcia Maryi Dziewicy, w którym żeglarze modlą się przed wyruszeniem w morze. Druga z wysp – św. Jerzego, nazywana jest czasem Wyspą Umarłych ze względu na charakterystyczną roślinność.

Perast zatoka kotorska
Perast – wyspy Matki Boskiej na skale i św. Jerzego

Risan

Najstarszym miastem w okolicy akwenu jest Risan. Historycy przypuszczają, że osada mogła być zamieszkana już od IV wieku p.n.e., niestety, do współczesnych czasów zachowało się w tym miejscu niewiele zabytków. Na uwagę jednak zasługuje na pewno muzeum antycznych rzymskich mozaik, m.in dlatego, że kilka z nich zostało odkrytych przez polskich archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego, a polskie akcenty są tu dość wyraźnie zaznaczone. Bilet wstępu kosztuje tylko 3 euro, więc mimo że cała kolekcja mieści się w jednym dużym pomieszczeniu, nie powinniście być zawiedzeni. W mieście warto także zwrócić uwagę na pochodzącą z XVII w. cerkiew św. Piotra i Pawła.

Risan Boka Kotorska
Risan

Herceg Novi

Zwiedzając zakamarki Zatoki Kotorskiej warto zatrzymać się także na chwilę w oddalonym o 40 km od Kotoru, nazywanym „miastem kwiatów” Herceg Novi. To właśnie ta osada ma najbardziej śródziemnomorski charakter i jest po Kotorze i Budvie trzecim, najchętniej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry. Większość zabytków jest tu zlokalizowana wokół starego miasta, otoczonego częściowo murami i tureckimi twierdzami. Oprócz tego w oczy rzuci nam się na pewno pochodząca z XVI w. twierdza Spanjola, którą wybudowali Hiszpanie, a także charakterystyczna wieża zegarowa oraz piękne cerkwie otoczone palmami.

Zatoka Kotorska – praktyczne informacje

Całą zatokę można bez większych problemów objechać samochodem, co zresztą gorąco polecamy! Z Herceg Novi do Kotoru wiedzie dość równa droga z dwoma pasami ruchu, natomiast z Kotoru zalecamy rozważyć odbicie na południe, tunelem i drogą E80, gdyż ta biegnąca wzdłuż zatoki robi się bardzo wąska i mijanie się aut jest dość mocno utrudnione.

Zatoka Kotorska Boka Kotorska
Wąskimi drogami zatoki kursują regularne linie autobusowe

Prom Lepetane – Kamenari

Głównym sposobem przeprawy przez zatokę, a jednocześnie droga na skróty jest jednak prom Lepetane – Kamenari. Dla pieszych jest on bezpłatny, natomiast transport auta kosztuje 4,5 euro (z przyczepą 9 euro). Promy kursują 24h na dobę, a średni czas oczekiwania nie powinien być większy niż 15 minut

Do zwiedzenia zatoki możecie również wykorzystać niedrogie połączenia autobusowe, ewentualnie spróbować podłączyć się pod którąś z azjatyckich wycieczek i podpłynąć do Kotoru przeogromnym wycieczkowcem 🙂

Kotor Boka Kotorska
Wycieczkowiec „Europa” w kotorskim porcie

Baza noclegowa

Zatoka Kotorska oferuje całą gamę opcji noclegowych – od tanich hosteli po luksusowe hotele i apartamenty. Ceny za nocleg w hotelu w standardowych warunkach zaczynają się już od 200 zł za 2 osoby, a najdroższy naturalnie będzie sam Kotor. Dobrym wyborem będą również kempingi: Kascelan, Naluka, Verige czy Zlokovic, które mieszczą się wzdłuż zatoki. Poniżej macie zajawkę w postaci naszego porannego widoku z kempingu Mimoza, obecnie jednak już niestety nieczynnego.

Zaroka Kotorska
Zaroka Kotorska

Podsumowanie

Zatoka Kotorska nie będzie wymarzonym miejscem dla miłośników szerokich, piaszczystych plaż – tych tutaj (zwłaszcza w okolicy miasteczek) jest raczej niewiele. Dominują kamieniste i wąskie, choć z łagodnym zejściem do morza. Natomiast te drobne niedogodności turystyczne w 100 % rekompensują zachwycające widoki, niezwykły kolor wody, zalesione góry i urokliwe miasteczka z cudowną atmosferą. By dobrze poznać to miejsce i przesiąknąć sielską atmosferą Zatoki Kotorskiej, warto zarezerwować sobie na pobyt minimum kilka dni. Każda minuta spędzona w tym czarnogórskim raju pozostanie na długo w pamięci. To pozycja obowiązkowa dla każdego podróżnika ceniącego sobie bajkowe klimaty.

Zatoka Kotorska
Zatoka Kotorska

Mapa

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds