Zamek Książąt Pomorskich to jeden z obowiązkowych zabytków, który trzeba zwiedzić, wybierając się na wycieczkę do Szczecina. Znajdujący się w pobliżu Odry renesansowy budynek przyciąga do siebie zarówno turystów, jak i fanów kultury. Poznaj historię szczecińskiego zamku i sprawdź sam, co warto w nim zobaczyć!
Dzieje renesansowej budowli
Dzieje szczecińskiego zamku mają początek już w XII wieku, kiedy na terenie, na którym znajduje się on obecnie, wybudowany był gród. W 1346 roku Barnim III Wielki rozpoczął budowę tak zwanego kamiennego domu, wokół którego pojawiały się inne zabudowania. Największy rozwój zamku nastąpił w 1428 roku, kiedy to Kazimierz V dołączył skrzydło południowe. Około stu lat później nastąpiła trwająca 7 lat rozbudowa zamku. To jej zawdzięcza się renesansowy charakter budowli.
Pod koniec II wojny światowej zamek został zniszczony w wyniku nalotów aliantów. Po jej zakończeniu zdecydowano się na rozpoczęcie renowacji zamku, a w latach 1958-1980 został on odbudowany na kształt wyglądu z okresu renesansowego.
Gdzie jest Zamek Książąt Pomorskich?
Zamek Książąt Pomorskich położony jest w okolicach Bulwaru Piastowskiego przy ulicy Korsarzy. Wejście na jego teren możliwe jest z kilku stron. Dojechać można do niego za pomocą autobusów, a także tramwajów. Jeżeli natomiast chcesz dotrzeć tam samochodem, masz możliwość skorzystania ze znajdujących się obok parkingów. W pobliżu zamku znajdziesz także stacje rowerów miejskich.
Zobacz także: Szczecin – atrakcje zachodniopomorskiego miasta
Zwiedzanie budowli
Choć obecnie dużą część zamku zajmuje kino, teatr czy opera, a także znajduje się w nim siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, to nadal jest on udostępniony do zwiedzenia turystom. Można zrobić to samodzielnie, bądź w towarzystwie przewodnika, który dokładnie przedstawi historię zamku.
Zwiedzanie z przewodnikiem
Odwiedzenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w towarzystwie przewodnika jest możliwe po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, bądź mailowej. Jeżeli zdecydujesz się na taki sposób zwiedzania go, to do wyboru masz trzy wersje tras. W trakcie trwania każdej z nich głównymi punktami są między innymi pomniki Bogusława X oraz Anny Jagiellonki, obydwa zamkowe dziedzińca wraz ze znajdującymi na nich zegarami, figurami oraz płytami erekcyjnymi takich postaci historycznych jak Barnim III.
Koszt zwiedzania zamku wraz z przewodnikiem zależny jest od wybranej trasy. I tak za wariant „Zamek Gryfitów. Dzieje i legendy w pigułce” musisz zapłacić 120 złotych, a cała wycieczka trwa około 40 minut. Druga z opcji „Dzieje i legendy szczecińskich Gryfitów” kosztuje 140 złotych i trwa godzinę. Ostatnim z wariantów jest nocne zwiedzanie „Zamek Wieczorową Porą”. Jego koszt to 160 złotych, a wycieczka również trwa godzinę. Pozwala ona na zobaczenie szczecińskiego zamku w towarzystwie świetlnych iluminacji.
Zobacz także: Wały Chrobrego – spacer tarasem widokowym wzdłuż Odry. Przewodnik
Cela Czarownic
Jedną ze stałych wystaw, które można odwiedzić zwiedzając zamek, jest Cela Czarownic. Jest ona powiązana z historią szlachcianki Sydonii von Borck, która miała rzucić klątwę na księcia Ernesta Ludwika w zamian za złamanie obietnicy małżeństwa. Została ona skazana za czary, za co ścięto jej głowę, a następnie spalono ją na stosie.
W Celi Czarownic możesz obejrzeć multimedialną historię miłości Sydonii, jej procesu oraz śmierci. Oprócz tego masz szanse zobaczyć stosowane kiedyś narzędzia tortur takie jak na przykład żelazna dziewica, maski wstydu, a także kajdany i dyby.
Gabinet Lubinusa
Kolejną stałą wystawą, która dostępna jest w Zamku Książąt Pomorskich jest Gabinet Lubinusa. Jest ona poświęcona karografowi Eilhardowi Lubinosowi, który stworzył Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego na zlecenie tamtejszych książąt. Obecnie można zobaczyć tam interaktywną wersję tej mapy, a także różne przyrządy służące kiedyś do pomiarów.
Zobacz także: Woliński Park Narodowy – miejsce dla miłośników przyrody
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie — informacje praktyczne
Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, jest możliwe codziennie w godzinach 10:00-18:00. Ceny biletów wstępu do niego nie są wysokie. Za bilet normalny należy zapłacić 6 złotych, zaś za ulgowy 4 złote. W cenie tej masz możliwość obejrzenia stałych, ale i również czasowych wystaw znajdujących się w wielu pomieszczeniach zamkowych. Oprócz zwiedzania zamku, w okresie letnim od 10 do 18, istnieje także możliwość wejścia na Wieżę Dzwonów i podziwiania z niej panoramy Szczecina. Bilet normalny w tym przypadku to koszt 10 złotych, ulgowy natomiast to koszt 6 złotych. Zakupu biletów możesz dokonać zarówno online, jak i w kasie na miejscu.
Choć szczeciński zamek w dużej części jest budynkiem zbudowanym na nowo, to nadal zachwyca swoim renesansowym wyglądem. Warto zdecydować się na zwiedzanie go, po to, aby samemu się o tym przekonać!