Miejsce akcji najsłynniejszego dzieła Szekspira, miasto słynące z historycznych zabudowań rodem z czasów rzymskich i wakacyjny cel podróży turystów z całego świata, czyli włoska Werona. Co zobaczyć w miejscu rozsławionym przez parę tragicznych kochanków? Przedstawiamy przewodnik po tym niezwykłym włoskim mieście.
Werona Włochy – atrakcje, które musisz zobaczyć!
Werona to nie tylko romantyczne uliczki, kawiarnie serwujące espresso i urocze zabudowania. To włoskie miasto słynie ze świetnie zachowanych starożytnych budowli i placów pełnych historycznych budynków, a imponującą panoramę Werony można podziwiać z punktów widokowych.
Miasto Romea i Julii – balkon zakochanych
Pierwszą atrakcją, która nasuwa się na myśl po usłyszeniu hasła „Werona”, jest słynny balkon tragicznie zakochanej Julii. Podwórko rzekomego domu bohaterki dramatu Szekspira wraz z rozsławionym balkonem i posągiem Julii to naczelna atrakcja Werony, którą odwiedzają tłumy turystów. Choć w rzeczywistości dom nie należał do rodziny Capuleti, lecz do rodu o podobnym nazwisku Dal Capello, a szekspirowscy kochankowie wcale nie pochodzili z Werony, miejsce całkowicie przesiąknęło romantyczną legendą. Istnieje możliwość wejścia do Casa di Giulietta i zrobienia sobie zdjęcia na niewielkim murowanym balkonie. Wstęp do muzeum czynnego w godzinach 9:00-19:00 od wtorku do niedzieli jest płatny (bilet dla osoby dorosłej kosztuje 6 euro). Turyści mogą wejść na dziedziniec bezpłatnie. Przy Via Cappello 23 gromadzą się rzesze osób, które z nadzieją dotykają prawej piersi posągu Julii, co ma im przynieść powodzenie w miłości i piszą listy adresowane do bohaterki dramatu z prośbą o radę w sprawach sercowych.
Jeśli planujesz co najmniej dobę zwiedzania Werony, warto zaopatrzyć się w Verona Card, w ramach której Dom Julii oraz inne naczelne muzea i zabytki miasta zwiedzisz, posługując się 24-godzinną wejściówką (koszt to 20 euro). Verona Card umożliwia również transport komunikacją miejską.
Klub Julii
Klub Julii skupia wolontariuszy zajmujących się odpisywaniem na tysiące listów z całego świata, których adresatem jest szekspirowska Julia. W ramach tej uroczej inicjatywy nieszczęśliwie zakochani i potrzebujący drobnej porady dotyczącej związku otrzymują odręcznie napisany list z odpowiedzią na swoje wątpliwości. Mimo że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że słynna bohaterka dramatu Szekspira wcale nie jest autorką odpowiedzi wysyłanych do zakochanych z różnych krajów, na listach widnieje jej podpis, a chętnych do tej niezwykłej korespondencji nie brakuje. Co ciekawe, Club di Giulietta stanowił inspirację dla twórców filmu „Listy do Julii”, którego akcja toczy się w Weronie. Dom Julii, zabytki i romantyczne ulice miasta stanowią malownicze tło komedii, dlatego warto zobaczyć film, chociażby przed wyjazdem do Włoch i przekonać się, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Weronie.
Piazza Brà
Piazza Brà to największy plac w mieście, który jest położony w środkowej części Werony. Znajdziesz tam między innymi mnóstwo kawiarni serwujących prawdziwe włoskie espresso, zabytkowe budynki oraz Palazzo Barbieri, który współcześnie pełni funkcję ratusza. Budowę monumentalnego neoklasycystycznego pałacu rozpoczęto w 1836 roku i przez lata służył on jako siedziba personelu wojskowego okupacyjnej armii austriackiej. Naczelnym zabytkiem znajdującym się na Piazza Brà jest Arena di Verona, czyli starożytny rzymski amfiteatr, o którym dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.
Piazza delle Erbe i wieża Torre dei Lamberti
Piazza delle Erbe, czyli w Plac Ziół jest najbardziej reprezentatywnym i prawdopodobnie najpopularniejszym placem w Weronie. Dawne starożytne forum obecnie stanowi prawdziwą skarbnicę zabytków. Mieszczą się tam między innymi ozdobna fontanna z posągiem Madonny Werońskiej i reprezentatywna kolumna ze skrzydlatym lwem symbolizującym św. Marka. Piazza delle Erbe okalają historyczne budynki, w tym średniowieczny dom kupców miejskich, czyli Domus Mercatorum oraz Palazzo Maffei. Ten drugi to zabytkowy pałac z XV wieku, później rozbudowany w stylu barokowym, który zdobią posągi rzymskich bóstw.
Warto również zwrócić uwagę na Torre dei Lamberti, wieżę z XII wieku, która początkowo stanowiła odrębny budynek mieszkalny rodu Lamberti, a później pełniła funkcję dzwonnicy przy Palazzo della Ragione. Obecnie Torre dei Lamberti to świetny punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na zabytkowe zabudowania Werony. Wstęp na wieżę jest płatny, a bilet obejmujący także wejście do miejscowej Galerii Sztuki Współczesnej kosztuje 8 euro. Do punktu widokowego turyści mogą dostać za pomocą schodów lub korzystając z windy (za dodatkową opłatą).
Arena, czyli rzymski amfiteatr
Arena di Verona, czyli słynny amfiteatr wzniesiony w I wieku n.e. to jedna z największych budowli tego typu na świecie, która należy do grupy najznamienitszych atrakcji Werony. Arena jest położona przy wcześniej wspomnianym Piazza Brà. W czasach starożytnych w jej murach odbywały się walki gladiatorów oraz starcia ludzi z dzikimi zwierzętami. Pierwotnie Arena di Verona składała się z większej ilości kondygnacji, a jej widownia mieściła aż 30 tysięcy osób. Obecnie niezwykle dobrze zachowane dwie kondygnacje arkad amfiteatru stanowią miejsce organizacji koncertów operowych, festiwali i licznych gali. Oczywiście oprócz uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych w Arena di Verona, istnieje możliwość samodzielnego zwiedzenia budynku. Za bilet dla osoby dorosłej należy zapłacić 10 euro, a w pierwszą niedzielę miesiąca, od października do maja, Amfiteatr zwiedzisz, kupując bilet w promocyjnej cenie 1 euro.
Spacer słynną uliczką Via Mazzini
Via Mazzini łączy dwa wcześniej wspomniane place – Piazza Brà i Piazza delle Erbe. Klimatyczna ulica jest pełna sklepów odzieżowych, w których możesz kupić ubrania od światowych projektantów. Przy ulicy znajduje się neoklasycystyczny budynek Loggia Arvedi. Spacer urokliwą uliczką w trakcie sezonu wiąże się z przechadzką pośród tłumów turystów, dlatego dobrym pomysłem będzie spokojne przejście tym klimatycznym zakamarkiem Werony o poranku lub w godzinach wieczornych.
Castel San Pietro – piękny punkt widokowy
Kolejny punkt widokowy znajduje się na wzgórzu San Pietro, położonym przy lewym brzegu rzeki Adyga. Plac, z którego można podziwiać panoramę Werony sąsiaduje z Zamkiem Świętego Piotra i można się do niego dostać samochodem, poruszając się po bardzo malowniczej krętej drodze. Innym sposobem dotarcia do tarasu widokowego jest przejście trasy po kamiennych schodach. Ścieżka rozpoczyna się przy Teatro Romano di Verona, czyli starożytnym teatrze rzymskim. Obok Arena di Verona stanowi on drugi najistotniejszy zabytek pochodzący z czasów rzymskich na terenie Werony. Obecnie ruiny dawnego teatru rzymskiego należą do Museo Archeologico al Teatro Romano, które warto odwiedzić zmierzając do punktu widokowego.
Jezioro Garda – 15 minut pociągiem!
Jezioro Garda to największe jezioro we Włoszech, które zachwyca czystą, niemal przejrzystą wodą. Otaczają je urokliwe miasteczka, w tym między innymi klimatyczne Desenzano del Garda oraz Sirmione ze średniowiecznym zamkiem. Do tych miejscowości oraz równie pięknego miasta Peschiera bez problemu dotrzesz z Werony pociągiem. Podróż ze stacji Verona Porta Nuova do Peschiery trwa blisko 15 minut i kosztuje 4 euro, a z miasteczka możesz eksplorować pozostałe części wybrzeża Gardy pociągiem, autobusem lub statkiem.
Jeśli wybierasz się do Włoch, koniecznie musisz zobaczyć Weronę. Jeden z najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów, słynna uliczka Via Mazzini i klimat szekspirowskiej tragedii składają się na wyjątkowy charakter tego romantycznego miasta.