Search The Query
Search

Ubezpieczenie dziecka – na co zwrócić uwagę?

Image

Do nieszczęśliwego wypadku może dojść na szkolnym korytarzu, placu zabaw czy w domu. Jeżeli jednak dziecko zostało ubezpieczone, to rodzice otrzymają konkretną pomoc – ubezpieczyciel pokryje koszty konsultacji ze specjalistami, zakupu leków czy rehabilitacji. Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka? Poznaj sprawdzone wskazówki.

Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko?

Dzieci są szczególnie narażone na wypadki – wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do złamania ręki czy skręcenia kostki. Dla rodziców taki scenariusz może oznaczać spore wydatki. Ubezpieczenie dziecka pozwala ich uniknąć – koszty związane z dojściem do zdrowia ubezpieczonego pokrywa firma ubezpieczeniowa. To właśnie główny powód, dla którego warto ubezpieczyć dziecko – polisa może zapewnić leczenie i rehabilitację, które mogłyby pozostawać poza finansowym zasięgiem rodziców.

Ubezpieczenie dla dziecka – pozostałe korzyści:

  • – możliwość konsultacji ze specjalistami, gdy dziecko zachoruje – ubezpieczenie może zapewniać e-konsultacje m.in. z pediatrą;
  • – zwrot kosztów wycieczki szkolnej – gdy dziecko nie będzie mogło w niej uczestniczyć z powodu nieszczęśliwego wypadku;
  • – wsparcie psychologiczne dla dziecka, które doświadczyło hejtu.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń dla dzieci?

Rodzice, którzy dostrzegają korzyści płynące z zakupu ubezpieczenia dziecka, mogą wybierać wśród wielu produktów. Ubezpieczenie NNW często jest proponowane przez placówkę oświatową (żłobek, przedszkole, szkoła) – to tzw. ubezpieczenie szkolne. Warto zwracać uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, od której zależy wypłacane świadczenie.

Ubezpieczenie proponowane przez przedszkole czy szkołę, do których uczęszcza dziecko,  jest dobrowolne  i warto  niego skorzystać z uwagi na atrakcyjną cenę. Można je kupić lub rozszerzyć jego zakres i wybrać odpowiednią sumę ubezpieczenia. To rozwiązanie ma pewną przewagę – mowa tu o możliwości dopasowania zakresu ochrony do własnych potrzeb. Co więcej, ubezpieczenie dziecka może być częścią polisy rodzinnej.

Produkty ubezpieczeniowe, w ramach których ochronę może uzyskać dziecko:

  • – ubezpieczenie NNW dla dziecka – ochronę często można rozszerzyć o dodatkowe opcje, dzięki którym ubezpieczyciel pomoże nie tylko po nieszczęśliwym wypadku;
  • – ubezpieczenie rodzinne – jak wskazuje nazwa, ochroną objęta jest cała rodzina, a polisa zapewnia m.in. pokrycie kosztów leczenia po nieszczęśliwym wypadku czy wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu;
  • – ubezpieczenie grupowe dla pracowników – w jego ramach może być oferowana opcja „Dziecko” zapewniająca finansowe wsparcie m.in. po nieszczęśliwym wypadku;
  • – ubezpieczenie zdrowotne – ubezpieczyciel zapewnia dziecku (albo całej rodzinie) dostęp do lekarzy specjalistów i różnych usług medycznych.

Co warto sprawdzić, wybierając ubezpieczenie dla dziecka?

Aby ubezpieczenie dziecka stanowiło realne wsparcie, suma ubezpieczenia musi być odpowiednio wysoka – to maksymalna kwota, jaką firma ubezpieczeniowa przeznaczy na leczenie czy rehabilitację dziecka albo wypłaci rodzicom (opiekunom) dziecka. Z tego względu zasada jest prosta – im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym lepiej. 

Chociaż suma ubezpieczenia jest kluczowa, to nie można zapomnieć też o innych parametrach mających wpływ na atrakcyjność produktu ubezpieczeniowego. Wybierając ubezpieczenie dla dziecka, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • – karencja – zdarza się, że ubezpieczenie (lub dodatkowa opcja dokupiona do ubezpieczenia NNW) nie działa od dnia zakupu, ale zacznie obowiązywać dopiero po tygodniu czy miesiącu bądź innym okresie;
  • – okres trwania ochrony  dla dziecka – najlepiej, aby polisa zapewniała ochronę przez cały rok, a nie tylko w okresie szkolnym (od września do końca czerwca);
  • – dodatkowe opcje – przykładami mogą być pomoc prawna (ubezpieczyciel pokryje koszty porady prawnej) i opieka nad dzieckiem przebywającym w szpitalu (dodatkowe świadczenie, jakie otrzymuje rodzic za opiekę nad dzieckiem przebywającym w szpitalu);
  • – wyłączenia odpowiedzialności – to sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia;
  • – limity świadczeń – niektóre dodatkowe opcje mogą być limitowane, np. z pomocy prawnej rodzic będzie mógł skorzystać 2 razy w ciągu okresu umowy.

Ubezpieczenie dziecka może w niektórych przypadkach obowiązywać wyłącznie na terenie placówki oświatowej, np. szkoły. Chcesz, aby życie i zdrowie dziecka było pod ochroną również w drodze do szkoły, podczas zabawy na placu zabaw czy w domu? Zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel wprowadził takie ograniczenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) lub umowie.

Twoje dziecko uprawia wyczynowo sport lub sport wysokiego ryzyka? W podstawowej wersji ubezpieczenia dla dziecka najpewniej będą one wskazane w OWU w sekcji ograniczeń ochrony ubezpieczeniowej. Za dodatkową opłatą możesz jednak rozszerzyć ochronę – sprawić, że polisa będzie miała zastosowanie, gdy dziecko będzie spędzało czas, nurkując, żeglując, jeżdżąc konno czy trenując sporty walki.

Dlaczego ubezpieczenie dziecka to dobry wybór?

To naturalne, że chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej. Aby mogło się ono rozwijać i realizować różne pasje, warto zapewnić mu optymalne warunki. Ubezpieczenie dziecka może zapewnić nieocenione wsparcie finansowe, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku czy konieczne będzie skorzystanie z pomocy prawnej. W takiej sytuacji dobrze jest wiedzieć, że nie jesteś sam – wystarczy telefon na infolinię firmy ubezpieczeniowej, aby otrzymać niezbędną pomoc.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds