twierdza kostrzyn

Muzeum Twierdzy Kostrzyn — poznaj zespół fortyfikacji w Kostrzynie nad Odrą

Twierdza Kostrzyn to zespół fortyfikacji będący pomnikiem wydarzeń z 1945 roku. Doskonały przystanek dla miłośników historii, którzy chcą poznać bliżej miasto niegdyś tętniące życiem. Spaceruj pośród ruin porośniętych zielenią i zobacz ten wyjątkowy zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Sprawdź, co warto wiedzieć o Twierdzy Kostrzyn!

Wszystko, co musisz wiedzieć o fortyfikacji

Twierdza Kostrzyn zlokalizowana jest niemal na granicy Polski i Niemiec w miejscowości Kostrzyn nad Odrą. W jej pobliżu znajduje się Park Narodowy Ujście Warty. Jej początki sięgają 1537 roku, gdy margrabia brandenburski dał początek umocnieniu. Twierdza wznoszona była do 1568 roku i powstała na wzór fortec włoskich. Szybko zdominowała miasto, tworząc ośrodek usługowy dla stacjonujących tu wojsk. Na przełomie XVII i XVIII wieku fortyfikacja w Kostrzynie była największą zaraz po Magdeburgu niemiecką twierdzą. Doskonale spełniła swoją funkcję w czasie wojny trzydziestoletniej, skutecznie wytrzymując oblężenie zarówno armii cesarskiej, jak i szwedzkiej. Do dziś przetrwały tu mury obronne, Brama Berlińska, Brama Chyżańska, dwa reweliny, trzy bastiony, fosy wewnętrzne i forty zewnętrzne.

Ekspozycja muzealna

Muzeum Twierdzy Kostrzyn zajmuje się badaniami archeologicznymi, wydawaniem publikacji dotyczących historii miasta i twierdzy, organizuje liczne prelekcje, seanse filmowe, wystawy, wycieczki multimedialne oraz szereg innych przedsięwzięć. Wszystko po to, aby odwiedzający mogli poznać historię tego wyjątkowego miejsca na turystycznej mapie polski. 

muzeum twierdzy kostrzyn

Bastion Filip

Bastion Filip to jeden z trzech zachowanych bastionów Twierdzy Kostrzyn. W jego wnętrzu prezentowane są wybrane aspekty dziejów miasta i garnizonu od samego początku istnienia fortyfikacji. To doskonałe miejsce do poznania procesu stopniowej rozbudowy i modernizacji twierdzy. Bastion Filip przybliża odwiedzającym zmagania wojenne o miasto w lutym i marcu 1945. Zobaczyć można oryginalne eksponaty, makiety, repliki broni itd.

Brama Berlińska

Brama Berlińska stanowiąca element umocnień Twierdzy Kostrzyn jest jedną z trzech zachowanych bram. Obecnie została niemal w całości odrestaurowana i jest bezpłatnie udostępniona dla zwiedzających. W pomieszczeniach do niej przylegających znajduje się także punkt informacji turystycznej oraz ekspozycja zabytków pochodzących ze Starego i Nowego Miasta.

Kostrzyńskie Pompeje

Kostrzyńskie Pompeje to nic innego jak ruiny miasta, będące dziś jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną. Można podziwiać dobrze zachowane fundamenty, piwnice budynków czy układ ulic. W tę sentymentalną podróż do czasów świetności miasta najlepiej wybrać się z przewodnikiem.

Twierdza Kostrzyn nad Odrą — informacje praktyczne

Zwiedzanie Starego Miasta przez turystów indywidualnych bez przewodnika jest bezpłatne.

Wstęp do Bastionu Filip

 • bilet normalny 10,00 zł
 • bilet ulgowy (młodzież ucząca się i studenci) 5,00 zł
 • dzieci do lat 6, posiadacze Karty dużej rodziny oraz pracownicy muzeów wstęp wolny

Wstęp do Bastionu Filip we wtorki jest nieodpłatny.

kostrzyn

Wycieczka z przewodnikiem

Zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem Muzeum Twierdzy i ze wstępem do Bastionu Filip:

grupy do 8 osób włącznie

 • polskojęzyczne: cena ryczałtowa – 120 zł od grupy (dorośli), 60 zł (dzieci i młodzież szkolna)
 • obcojęzyczne: cena ryczałtowa – 240 zł od grupy (dorośli), 120 zł (dzieci i młodzież szkolna)

grupy powyżej 8 osób:

 • polskojęzyczne: dorośli 15 zł/os., dzieci i młodzież szkolna 8 zł/os.
 • obcojęzyczne: dorośli 24 zł/os., dzieci i młodzież szkolna 12 zł/os.

Zwiedzanie z przewodnikiem dostępne jest w języku niemieckim i angielskim.

Godziny otwarcia:

Ekspozycja muzealna w Bastionie Filip:

 • w dni powszednie (wtorek — piątek) w godz. 10:00 – 16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:00)
 • w weekendy (sobota — niedziela) w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:00)
 • w poniedziałki nieczynna

W innych godzinach dostępna tylko dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Brama Berlińska:

 • w dni powszednie (wtorek — piątek) w godz. 10:00 – 16:00,
 • w weekendy (sobota — niedziela) w godz. 10:00 – 18:00.
 • w poniedziałki nieczynna.

Wejście na teren Starego Miasta możliwe od strony siedziby muzeum przy ul. Granicznej 1 (przez Bramę Berlińską) lub obok Hotelu Bastion. W obu lokalizacjach dostępne są bezpłatne parkingi.