Egipt kojarzy się głównie z piramidami i kurortami nadmorskimi, ale podczas zwiedzania kraju warto odwiedzić także inne atrakcje. Jedną z nich jest starożytna świątynia boga Amona, znajdująca się w Luksorze. Meczet czy Aleja Sfinksów to tylko przedsmak tego, co kryje za sobą wycieczka do tego miejsca. W artykule przedstawiamy historię świątyni i to, co możesz w niej zobaczyć.
Egipski pokaz bogactwa i potęgi
Świątynia Luksorska to inaczej Świątynia Narodzin Amona. Znajduje się w egipskim mieście, Luksorze. Inicjatorem budowy był starożytny władca Egiptu – Amenhotep III. Za jego życia powstała większa część świątyni, a prace nad nią zakończono w czasach panowania Ramzesa II. Wraz ze świątynią w Karnaku stanowi ona najistotniejszy obiekt starożytny regionu. Charakteryzuje się ogromnym rozmiarem i architektonicznym rozmachem. Amenhotep III rozpoczął wówczas egipską modę na tzw. gigantomanię.

Gdzie znajduje się Świątynia Luksorska?
Świątynia Luksorska znajduje się w Luksorze, przy wschodnim brzegu rzeki Nil. Na dojazd do zabytku jest co najmniej kilka opcji, a wszystko zależy od tego, skąd chcesz wyruszyć. Jeśli przebywasz w Luksorze, możesz skorzystać z opcji dostępnych na miejscu i dotrzeć do świątyni z lokalnym przewoźnikiem. Jeśli jednak spędzasz wakacje w którymś z popularnych resortów – Marsa Alam czy Hurghadzie – warto wykupić wycieczkę zorganizowaną. Z pewnością znajdziesz taką opcję w biurze podróży, z którym przyjechałeś do Egiptu, ale prawdopodobnie będzie to droższa propozycja. Warto rozejrzeć się za lokalnymi biurami lub wykupić wyjazd przez internet. Ze względu na odległość od kurortów, taki wyjazd obejmuje zwykle cały dzień. Na miejscu przewodnik oprowadzi Cię po świątyni i opowie jej historię, dzięki czemu nie ominiesz żadnych istotnych faktów. Jeśli wolisz podróżować samodzielnie, możesz wynająć samochód.
Historia świątyni w Luksorze
Budowla powstała około 1400 r. p.n.e. z inicjatywy Amenhotepa III. Następnie budową zarządzał Tutanchamon, a finalny wygląd osiągnęła za panowania Ramzesa II. Przez lata świątynia wielokrotnie zmieniała swoje zastosowanie. Powstała na cześć Amona, którego greckim odpowiednikiem jest Zeus. Zajmujący się budową władcy dodawali też elementy upamiętniające ich samych. Rzymianie z kolei przekształcili świątynię w fortecę wojskową i siedzibę rządu. Część świątyni, która była zbudowana na cześć bogini Mut, żony Amona, została poświęcona tetrarchii. W kolejnych latach służyła też jako kościół dla chrześcijan, jeszcze później zbudowano tam meczet Abu al-Haggag. W latach 30. XIX wieku jeden z obelisków ze świątyni przetransportowano do Paryża i do dziś zajmuje on centralne miejsce na tamtejszym Place de la Concorde.

Budowa Świątyni Luksorskiej
Ze Świątyni Luksorskiej można udać się na 3-kilometrowy spacer do Świątyni w Karnaku. Między obiektami znajduje się bowiem Aleja Sfinksów z mnóstwem posągów i kilkoma kaplicami. Luksorska budowla ma szeroki na ponad 60 metrów pylon, czyli ogromną ścianę w trapezowym kształcie, przez której wnękę wchodzi się na teren świątyni. Przed pylonem znajduje się obelisk (taki sam jak ten wywieziony do Paryża) oraz posągi prezentujące Ramzesa II i jego rodzinę. Po przekroczeniu progu pylonu trafia się na plac, z którego można wejść do kaplicy lub meczetu. Znajduje się tam także kolumnada, prowadząca na dziedziniec Amenhotepa. W dalszej części świątyni znajdziesz miejsce ku czci Amona, Chonsu i Mut. O dokonaniach poszczególnych władców świadczą znajdujące się tam rzeźby i płaskorzeźby na ścianach. Świątynia Luksorska jest zdecydowanie najpopularniejszą atrakcją miasta.
Aleja Sfinksów
Aleja Sfinksów zlokalizowania między świątyniami w Luksorze i Karnaku ma około 3 kilometry długości. Przez wiele lat była zasypana piaskiem, przez co nie można było z niej korzystać. Archeolodzy odkryli ją w połowie XX wieku, a w 2021 roku została oddana do użytku turystycznego. Aleję z dwóch stron zdobią posągi sfinksów, mające już kilka tysięcy lat.
Meczet Abu al-Haggag
Znajdujący się na terenie świątyni meczet Abu al-Haggag powstał w średniowieczu i funkcjonuje do dziś. Gdy rozpoczęto jego budowę, świątynia w Luksorze znajdowała się pod piaskiem, dlatego jej elementy posłużyły za fundament budowli. Wieczorami można tam oglądać pokazy świetlne. Według lokalnych podań wiele lat temu pewien urzędnik chciał doprowadzić do wyburzenia meczetu. O poranku tuż przed zniszczeniem budowli odkrył, że jego ciało zostało sparaliżowane. Od tamtej pory krąży legenda, że każdy, kto zechce zniszczyć świątynię, zostanie ukarany. Aktualnie do meczetu mogą wchodzić zarówno muzułmanie w celu modlitwy, jak i turyści.

Zwiedzanie Świątyni Luksorskiej
Świątynię Luksorską można zwiedzać zarówno samemu, jak i z przewodnikami w ramach wycieczek zorganizowanych. O ile ceny wycieczek mogą być bardzo różne, to samo wejście na teren zabytku nie jest zbyt kosztowne. Przekonaj się, kiedy i za ile możesz odwiedzić jedną z najlepiej zachowanych i najważniejszych świątyń w Egipcie.
Cennik i godziny otwarcia
Świątynia Luksorska jest czynna codziennie od 6:00 do 22:00. Rano znajduje się tam najmniej turystów, a wieczorem warto zobaczyć pokazy świetlne. Bilet normalny kosztuje 10 dolarów, a studencki i dziecięcy 5 dolarów. Dzieci do 5. roku życia mogą wejść za darmo.
Świątynia w Luksorze to ciekawa propozycja na wycieczkę podczas pobytu w Egipcie. Będzie świetnym urozmaiceniem urlopu w nadmorskich kurortach i pozwoli poznać nieco starożytnej historii. Wybierając się do Egiptu, koniecznie weź pod uwagę odwiedziny w miejscu boga Amona.