Search The Query
Search

Reykjavik (Islandia) – odwiedź najdalej wysuniętą na północ stolicę świata!

Reykjavik Islandia

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Barwne skandynawskie domki, gorące źródła, gejzery czy zorze polarne. Nietypowych atrakcji, jakie zaoferuje Ci Reykjavik, jest co niemiara. Zwiedź tą piękną, malowniczą stolicę Islandii i poznaj jej historię.

Reykjavik – co warto zobaczyć?

Reykjavik jest stolicą, a zarazem największym miastem Islandii. Miasto wraz z okolicznymi, mniejszymi miejscowościami tworzy Wielki Reykjavik zamieszkiwany przez ⅔ ludności całej wyspy. Pomimo że stolica jest głównym skupiskiem mieszkańców kraju, powierzchniowo nie jest największa. Porównując do naszej stolicy, zajmuje trochę ponad połowę powierzchni Warszawy.

Miasto słynie z wielu ciekawych atrakcji, do których należą między innymi liczne muzea, tereny zielone, wspaniałe murale, czy odnowiony obszar portowy. Poznaj najciekawsze miejsca Reykjaviku!

Perlan

Perlan jest wysoką na 25 metrów szklaną kopułą otoczoną starymi cysternami. Budowla została wzniesiona w 1991 roku i początkowo było to miejsce przechowywania gorącej wody. Z czasem jednak zamieniono je w muzeum.

Największą atrakcją Perlan jest sztuczna, ręcznie zrobiona jaskinia lodowa, jedyny taki obiekt na całym świecie. Wystawa „Wonders of Iceland” ukazuje niesamowitą naturę Islandii. Poczuj na własnej skórze moc wulkanów, trzęsień ziemi i energii geotermalnej. Dzięki interaktywnej ekspozycji dowiesz się ciekawych informacji na temat islandzkich lodowców oraz oddziaływaniu na nie globalnego ocieplenia. Na szczycie budynku znajduje się najlepszy taras widokowy w Reykjaviku, na który wstęp wliczony jest cenę zwiedzania wystawy. Na czwartym piętrze budynku, na szczycie zbiorników z ciepłą wodą znajduje się najstarszy sklep z pamiątkami w Islandii, Rammagerðin.

Piętro wyżej możesz napić się pysznych ciepłych napojów w kawiarni Kaffir lub zjeść obiad w restauracji Út í bláinn. Bilet wstępu kosztuje około 134 złote, a atrakcja dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. Wybierz się do najlepszej atrakcji w mieście i na własnej skórze doświadcz naturalnych cudów Islandii.

Perlan Reykjavik

Kościół Hallgrímskirkja

W roku 1929 roku islandzki parlament ogłosił konkurs na projekt kościoła. Ustalono dwa warunki uzyskania pozwolenia na budowę. Pierwszym było stworzenie projektu na tyle dużego, by pomieścił 1200 osób, a drugim była konieczność budowy kościoła z na tyle wysoką wieżą, że w razie potrzeby będzie możliwe wykorzystanie jej do transmisji sygnału radiowego.

Zobacz także: Hallgrímskirkja – druga najwyższa budowla na Islandii. Świątynia luterańska w Reykjavíku!

W 1937 zlecenie na budowę kościoła otrzymał Guðjón Samúelsson, islandzki architekt państwowy. Był on przedstawicielem funkcjonalizmu, będącego odłamem modernizmu. Architekt słynął z nawiązywania w swoich projektach do islandzkiego krajobrazu. Budowę kościoła opóźnił wybuch II wojny światowej, a pierwsze prace rozpoczęły się dopiero w roku 1945. Trzy lata później powstała krypta pełniąca funkcję miejsca odprawiania ceremonii, aż do momentu wzniesienia nawy.

Samúelsson zmarł w roku 1950, prawie 40 lat przed zakończeniem budowy jego dzieła. Konsekracja świątyni odbyła się 26 października 1986 roku, dzień przed 312 rocznicą urodzin jej patrona, Hallgrímura Péturssona, luterańskiego duchownego i jednego z wybitniejszych islandzkich poetów religijnych.

Kościół Hallgrímskirkja jest największym kościołem w całej Islandii. Jego wysokość wynosi 74,5 m, czyniąc go drugim najwyższym budynkiem Islandii, zaraz po wieżowcu Smáratorg w mieście Kópavogur. Różnica wysokości między budowlami wynosi jedynie 3 metry. Świątynia w Reykjaviku została wzniesiona w najwyższym punkcie miasta, na wzgórzu Skólavörðuholt. Świątynia pełni funkcję zarówno miejsca ceremonialnego, jak i również atrakcji turystycznej. Na wieży zegarowej znajduje się również dzwonnica oraz jeden z lepszych tarasów widokowych w całym mieście. Na wieży umieszczono trzy dzwony, jeden nazwany na cześć Hallgrímura, drugi na cześć jego żony Guðríður i trzeci na cześć ich córki Steinunn. Co ciekawe, świątynia Hallgrímskirkja nie posiada statusu katedry, a jest jedynie kościołem parafialnym. Katedra miasta znajduje się tuż obok miejskiego ratusza i jest znacznie mniejsza i skromniejsza.

Kościół otwarty jest codziennie od godziny 11 do 16, a wstęp do niego jest darmowy. Hallgrímskirkja jest jednak czynnym kościołem, dlatego może być niedostępny dla zwiedzających przy okazji uroczystości religijnych.

Kościół Hallgrímskirkja

Harpa

Między lądem a morzem, z pięknego krajobrazu Reykjavík wyłania się Harpa, piękna sala koncertowa. Została nominowana do Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe 2013, była okrzyknięta przez brytyjskie czasopismo „Grammaphone” mianem jednej z najpiękniejszych sal koncertowych na całym świecie, a szwedzki magazyn architektoniczny „Form”, uznał ją za „Budynek Roku” w Skandynawii. Harpa została zaprojektowana przez pracownię Henning Larsen Architects we współpracy z Batteriið Architects. Fasada południowa powstała jednak we współpracy Henning Larsen Architects i duńsko-islandzkiego artysty, Olafurem Eliassonem. Budowa rozpoczęła się 12 stycznia 2007 roku i zakończyła 13 maja 2011 roku. Koncepcja sali koncertowej była częścią dużego projektu urbanistycznego dotyczącego rewitalizacji terenów portowych. Celem projektu było rozwinięcie stolicy Islandii i utworzenie lepszego wizualnego połączenia portu z miastem.

Zobacz także: Harpa – wszystko, co musisz wiedzieć o słynnej kryształowej sali w Reykjaviku

Harpa pełni funkcję zarówno sali koncertowej, jak i centrum konferencyjnego. Projekt wyróżnia się w głównej mierze trójwymiarową szklaną fasadą. Przenikające przez nią światło dzienne tworzy wewnątrz grę świateł i cieni niczym w kalejdoskopie, co daje spektakularny efekt na żywo. Nazwa sali koncertowej wywodzi się języka islandzkiego i jest wdzięcznym imieniem kobiecym. Jest to również słowo oznaczające harfę.

Zimą możliwe jest dowolne zwiedzanie korytarzy i pięter Harfy. Sale są oczywiście zamknięte. Latem dostęp do schodów i korytarzy jest ograniczony, ponieważ organizowane są płatne wycieczki po salach koncertowych i korytarzach budynku. Wycieczka kierowana jest przez przewodnika i trwa około 30 minut. Bilety kupione przez internet kosztują 1750 koron islandzkich, co w przeliczeniu wynosi około 54 złote. Bilet zakupiony w kasie biletowej, kosztować Cię będzie 2250 koron islandzkich, czyli około 70 złotych. Wycieczki organizowane są o pełnych godzinach od 9 do 17. Karta wstępu zakupiona online upoważnia Cię do wejścia o dowolnej godzinie. Podczas zwiedzania wejdziesz do trzech sal koncertowych, a po wycieczce możesz do woli przechadzać się po korytarzach budynku i podziwiać piękno islandzkiej architektury.

Harpa, Reykjavik

Główna ulica – Laugarvegur

Powstały w roku 1885, Laugavegur jest jedną ze starszych ulic Islandzkiej stolicy, Reykjavik. Nazwa drogi pochodzi od gorących źródeł znajdujących się w Laugardalur, dzielnicy miasta. Źródła były miejscem, gdzie kobiety przynosiły i prały swoje rzeczy. W roku 2011 ulica została zmieniona na deptak dostępny jedynie dla pieszych. Droga ma około 2 kilometry długości. Na Laugarvegur znajdziesz wiele ciekawych sklepów. Od drogich butików Islandzkich projektantów, po sklepy z rzeczami z drugiej ręki czy sklepiki z pamiątkami i suwenirami, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Na ulicy zauważyć możesz wiele wysoko ocenianych restauracji i barów z różnymi kuchniami całego świata.

Stare miasto

Eklektyczna architektura starego miasta, przepełniona jest żywymi kolorami. Barwne skandynawskie domki, są wręcz wizytówką tej części świata. Odwiedź jezioro Tjörnin i przechadzaj się malowniczymi uliczkami miasta przepełnionymi masą lokalnych sklepików, restauracji i kawiarni. Kieruj się w stronę placu Austurvöllur znajdującego się w centrum miasta. Znajdziesz tam atrakcje takie jak kościół Domkirkja oraz Gmach Parlamentu. Spacer po mieście, będzie świetnym sposobem na poznanie w pełni okolicznej historii. Nie powinien zająć Ci więcej niż jeden dzień ze względu na niewielką powierzchnię miasta, wszystko jest tu na szczęście blisko siebie.

Stary Port

Budowa Starego Portu w Reykjaviku przypada na okres od 1913 do 1917 roku. Oryginalnie port służył jedynie rybakom oraz handlarzom. Jest to powód, dla którego Reykjavik ma tak wysoki poziom zaludnienia oraz, dlaczego stał się stolicą kraju. Aktualnie oprócz swojego pierwotnego celu, jest to miejsce przepełnione turystami. Przechadzając się przez to wyjątkowe miejsce, czujesz, że znajdujesz się w pewnym sensie w sercu miasta. Dawne chaty rybackie zostały odnowione i odmalowane na wyraźne kolory idealnie komponujące się z Islandzkim krajobrazem. Dziś znajdują się w nich małe sklepiki, kawiarnie i restauracje. Jednak pyszny obiad i dobra kawa to nie wszystko, co zaskoczy Cię w Starym Porcie. Głównym celem podróży do tej części miasta są rejsy w celu podziwiania wielorybów oraz maskonurów. Na pierwszą wycieczkę zabierze Cię kilka biur podróży pracujących od około godziny 8 do 21 przez cały tydzień. Za taką rozrywkę zapłacisz około 326 złotych. W podróż w celu obserwowania maskonurów wybrać się możesz z pomocą biura „Mr. Puffin”. Atrakcja otwarta jest od godziny 8 do 17 przez cały tydzień i kosztuje około 210 złotych.

Stary Port w Reykjaviku

Jezioro Tjörnin

Jezioro Tjörnin znajduje się w centrum starego miasta i jeszcze niedawno było połączone z oceanem przy pomocy małego strumyka. Przez wiele lat nie był to problem, dawniej strumyk służył nawet do łowienia węgorzy. Gdy miasto zaczęło się rozrastać, postanowiono jednak zakopać rzeczkę. Oprócz wyraźnego niezadowolenia związanego z koniecznością przechodzenia nad potokiem, problemem były również nagłe przypływy. W czasie burz woda z oceanu znacznie podnosiła poziom jeziora, przedostając się małym potokiem i zalewając okoliczne tereny. W miejscu zasypanego strumyka znajduje się ulica Lækjargata i plac Lækjartorg, a nazwa oznacza w tłumaczeniu potok lub strumień.

Dziś jezioro jest ozdobą starego miasta Reykjaviku. Zbiornik wodny ma zaledwie pół metra głębokości, a na dnie leży dwumetrowa warstwa mułu. Zamieszkiwany jest przez ponad czterdzieści gatunków ptaków, kaczek, edredonów i mew, których gniazda znajdują się na małej wysepce na środku jeziora. Jezioro przecina ulica Skothúsvegur, biegnąca przez nie za pomocą mostka. Przy brzegu jeziora znajduje się Galeria Narodowa, kampus uniwersytecki oraz ratusz miejski. Podczas budowy ratusza znajdującego się na północnym brzegu jeziora, konieczne było częściowe zasypanie obszaru wodnego, ze względu na małą powierzchnię dostępną do zabudowy. Projekt ratusza został zrealizowany we współpracy dwóch architektów, Margrét Hardardóttir i Steve Christera. Filary południowej ściany budynku wychodzą z wody, tworząc ciekawy efekt. Wieczorem park jest pięknie oświetlony. Będzie to świetne miejsce na wieczorny spacer.

Street art w Reykjaviku

Od lat 90. nieodłączną częścią krajobrazu stolicy Islandii stała się uliczna sztuka. Pierwsze murale zaczęły pojawiać się między rokiem 1990 a 2000 i w większości były to jedynie graffiti i tagi malowane w przejściach pod mostami. W roku 2015 i 2016 powstał projekt we współpracy Niemieckiego muzeum znajdującego się w Berlinie, Urban Nation i Islandzkiego festiwalu muzycznego, Airwaves Festival. Projekt został nazwany „Wall Poetry” i polegał na połączeniu artystów i sztuki malowanej z muzykami. Twórcy z całego świata projektowali murale na całych ścianach budynków głównych ulic miasta, a inspirowali się festiwalową muzyką. Dzięki organizacji projektu powstało wiele murali, które do dziś będziesz mógł zobaczyć w całym Reykjaviku. Wybierz się na spacer uliczkami Reykjaviku i zobacz efekt tej niesamowitej inicjatywy i współpracy artystów z różnych zakątków świata.

Centrum Zorzy Polarnej

Zorza polarna nad Islandią jest widoczna od września do kwietnia. Latem, gdy przybywa tam wiele turystów, niestety nie jest możliwa jej obserwacja, ponieważ jest zbyt widno. Przynajmniej tak było dawniej. W roku 2013 otwarte zostało Centrum Zorzy Polarnej, dzięki któremu możesz za pomocą specjalnego sprzętu obserwować to nieziemskie zjawisko niezależnie od pory roku i pogody. Centrum otwarte jest codziennie w godzinach od 9 do 21. Cena za bilet wstępu wynosi 2000 koron islandzkich, co w przeliczeniu wynosi około 62 złote.

zorza polarna, Reykjavik, Islandia

Hofdi House

Höfði jest zabytkowym drewnianym domem wzniesionym w roku 1909, znajdującym się w północnej części Reykjaviku. Początkowo pełnił funkcję rezydencji konsula francuskiego, a następnie przez wiele lat dom należał do poety, prawnika i przedsiębiorcy Einara Benediktssina. W roku 1941 w Höfði zagościł Winston Churchill, wizytując brytyjskie wojska, które stacjonowały w Islandii. W 1958 dom stał się własnością miasta. W dniach od 11 do 12 października 1986 roku doszło tam do spotkania prezydenta USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Spotkanie było krokiem ku zakończeniu panującej w tamtych czasach zimnej wojnie. Jeśli chcesz odwiedzić ten słynny dom w stolicy Islandii, udaj się na ulicę Borgartún 105. Zwiedzanie domu możliwe jest z przewodnikiem, a cena biletu wynosi około 131 złotych. Zaleca się wcześniejsze zarezerwowanie biletów, ponieważ miejsce jest bardzo popularne i chętnie odwiedzane.

Skromny gmach parlamentu

Alþingishúsið jest siedzibą parlamentu islandzkiego i znajduje się przy placu Austurvöllur w śródmieściu Reykjaviku. Budynek został zbudowany w latach 1880-1881. Projekt wykonał w stylu klasycystycznym duński architekt, Ferdinand Meldahl. Gmach parlamentu wykonany został z ciosów diabazu. Parlament Islandii, aż do końca XVIII wieku, przez ponad siedemset lat, miał swoją siedzibę w Parku Narodowym Þingvellir. Uprzednio budynek był również siedzibą Islandzkiej Biblioteki Narodowej, kolekcji muzealnej oraz Galerii Narodowej. Od 1911 do 1940 pierwsze piętro zajmował Uniwersytet Islandzki, a do roku 1973 znajdowała się tu siedziba prezydenta Islandii. Obok gmachu parlamentu znajduje się piękny ogród oraz katedra miejska. Gmach znajduje się pod adresem Kirkjutorg, 101 Reykjavík.

Co robić w okolicy Reykjaviku?

Jeśli zwiedziłeś już wszystkie atrakcje oferowane przez stolicę Islandii, w okolicy znajdziesz jeszcze wiele miejsc wartych odwiedzenia. Wynajmij samochód i zobacz je wszystkie!

Blue Lagoon

Blue Lagoon jest jedną z popularniejszych atrakcji Islandii. To wspaniałe jezioro z mleczno-niebieską matową wodą otoczone czarnymi pól lawowymi skałami pokrytymi zielonym mchem, przyciąga do siebie tłumy odwiedzających niezależnie od pory roku i sezonu. Przez cały rok temperatura wody wynosi średnio 39 stopni. Ciepła woda morska bogata w minerały takie jak krzemionka, pozytywnie działa na skórę. To naturalne spa znajduje się na Półwyspie Reykjanes, około 15 minut jazdy od międzynarodowego lotniska Keflavík i 30 minut od Reykjavíku. Będzie to świetne miejsce na pierwszy cel podróży po doleceniu do Islandii lub dobry sposób na spędzenie dnia przy okazji pobytu w stolicy kraju. Odwiedź Blue Lagoon późnym wieczorem, by latem zobaczyć białe noce, a zimą zorze polarne. Cena biletu wstępu do spa wynosi od około 138 do 426 złotych w zależności od wyprzedzenia rezerwacji i pakietu, jaki wybierzesz. Spa otwarte jest codziennie od godziny 9 do 20.

Blue Lagoon, Reykjavik, Islandia

Islandzki Złoty Krąg

Złoty Krąg jest jedną z bardziej prestiżowych atrakcji w całej Islandii. Składa się z trzech niesamowitych miejsc, Parku Narodowym Þingvellir, w którym od X wieku organizowane są zgromadzenia islandzkiego parlamentu, obszaru geotermalnego Geysir, na którym znajdują się wielkie, strzelające w górę gejzery i gorące źródła oraz wodospadu Gullfoss. Każde z trzech miejsc oddalone jest maksymalnie o 2 godziny od Reykjaviku. Będzie to świetna wycieczka na cały dzień. Park Narodowy Þingvellir powstał w roku 1928, a od roku 2004 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Oprócz różnorodności okolicznych atrakcji ważny jest również fakt, że są one przystosowane do spokojnego zwiedzania, tak więc wycieczka nie będzie wymagała od Ciebie dużego wysiłku fizycznego. Każdą z atrakcji zwiedzisz w godzinę do maksymalnie dwóch. Wszystkie atrakcje Złotego Kręgu są darmowe, z wyjątkiem wulkanicznego jeziora Kerið, znajdującego się wewnątrz krateru wulkanu Grímsnes. Za parking przy Parku Narodowym Þingvellir również będziesz musiał zapłacić. Podróż wynajętym samochodem da ci dużą swobodę oraz sam będziesz mógł zadecydować, jak długo będziesz chciał poświęcić na konkretne atrakcje. Jeśli jednak chcesz skorzystać ze zorganizowanej atrakcji, w Reykjaviku będziesz mógł skorzystać z usług nie jednej firmy zajmującej się przewozem turystów. Tego typu zaplanowana wycieczka składa się całodziennego objazdu między okolicznymi atrakcjami.

Gorące źródła Reykjadalur

Jeśli po Blue Lagoon wciąż będzie Ci brakować relaksu, w okolicy Reykjaviku znajdziesz jeszcze jedno świetne miejsce, które powinno Cię zadowolić. Dolina Reykjadalur położona jest około 45 minut samochodem od stolicy kraju, a na miejscu znajdziesz naturalne, dzikie gorące źródła otoczone malowniczymi górami. Źródła znajdują się na terenie geotermalnym Hengill. Znajdują się tam systemy wulkaniczne wykazujące bardzo dużą aktywność, mimo że ostatnia erupcja miała tam miejsce 2000 lat temu. Z Hengill dostarczana jest duża ilość ciepłej wody oraz elektryczności dostarczanej do Reykjaviku. W gorących źródłach wykąpiesz się przez całą dobę cały rok. Wstęp jest całkowicie darmowy.

Gorące źródła Reykjadalur

Jak się poruszać po Reykjaviku?

W Reykjaviku istnieje dobrze zorganizowana komunikacja miejska. Obsługą autobusów zajmuje się firma Strætó. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje około 490 koron islandzkich, co w przeliczeniu wynosi 14 złotych. Dzieci i młodzież od 6 do 17 roku życia upoważnione są do zakupu biletu w cenie 245 koron islandzkich, czyli około 7 złotych. Dzieci poniżej 6 roku życia podróżują za darmo. Bilet ważny jest przez 75 minut. Firma Strætó posiada własną aplikację dzięki, której będziesz mógł zaplanować swoją podróż oraz zakupisz bilety na przejazd w wersji elektronicznej. Kupiony bilet w aplikacji pokazać musisz kierowcy podczas wsiadania do autobusu.

Jeśli planujesz częste podróże autobusem, możesz rozważyć zakup biletu całodziennego w cenie 1930 koron islandzkich, czyli około 55 złotych, lub biletu trzydniowego w cenie 4500 koron, czyli mniej więcej 129 złotych. Jeśli planujesz zwiedzać muzea dostępne w stolicy, możesz również przemyśleć zakup karty Reykjavik City Card. Zapewnia ona darmową komunikację oraz bezpłatne wejścia do muzeów miejskich. Karta dostępna jest w trzech wariantach, 24-godzinny w cenie 4000 koron islandzkich, czyli około 116 złotych, 48-godzinny w cenie 5600 koron islandzkich, w przeliczeniu około 163 złote oraz 72-godzinny wynoszący 6900 koron islandzkich, czyli około 200 złotych. Ceny dla dzieci i młodzieży od 6 do 18 roku życia są o połowę niższe, jednak osoby poniżej 18 roku życia i tak wchodzą do muzeów miejskich za darmo. Dodatkowo w koszt karty liczone są darmowe wejścia na basen oraz bezpłatny rejs na wyspę Viðey.

Reykjavik – najważniejsze informacje

Wakacyjny wyjazd warto zaplanować również pod względem technicznym. Islandia potrafi zaskoczyć nie tylko wspaniałymi atrakcjami i naturą. Dowiedz się wszystkich istotnych informacji i nie daj się jej zaskoczyć!

Ceny na Islandii

Jadąc do Islandii, musisz przygotować swój portfel na znacznie wyższe ceny, zwłaszcza produktów spożywczych. Według wskaźników, kosztów utrzymania Numbeo, Islandia jest trzecim najdroższym krajem świata. Różnice cen, w zależności od produktu, wahają się w granicach od 30% do nawet 150 czy 200%. Najniższe ceny są w dużych supermarketach takich jak Bonus, Krónan czy Nettó. Warto jednak, żebyś pamiętał, że duże sklepy sieciowe znajdują się zazwyczaj w większych miastach. Jeśli planujesz jakąś całodniową wycieczkę lub podróż po Islandii autem, warto, żebyś zaopatrzył się wcześniej w zapasy. Poza Reykjavíkiem istnieje zdecydowanie mniejszy wybór nawet w większych sklepach, dlatego warto to uwzględnić przed zakupami. Miłym zaskoczeniem podczas wycieczki do sklepu może być stosunkowo szeroki wybór polskich produktów na półkach. Spowodowane jest to dużą ilością Polaków w Islandii. W niektórych sklepach spotkać się możesz nawet z polskim interfejsem w kasach samoobsługowych.

Według statystyk nie tylko ceny pożywienia mogą Cię zszokować w Islandii. Hotele w Reykjavíku kosztować będą od 10 do 32% więcej niż w innych skandynawskich stolicach. Oczywiście to, ile zapłacisz, zależy od tego, jaki rodzaj noclegu wybierzesz. Domki, hotele, pensjonaty, apartamenty, do wyboru w stolicy Islandii jest naprawdę dużo zakwaterowań, ale również zaskakująco mała jest ilość ekskluzywnych noclegów, czyli pięciogwiazdkowych hoteli. Jeśli zadowoli Cię jednak hotel trzy lub czterogwiazdkowy, możesz być pewien, że w cenie zagwarantowane będzie darmowe WiFi oraz śniadanie. Ceny pokoju w takim hotelu mieścić się będą między 5 a 100 tysięcy koron za noc, czyli około między 154 do 3063 złote. Również ceny w restauracjach przewyższają średnią europejską, ponieważ za posiłek zapłacisz o aż 44% więcej niż w innych krajach Europy, a koszt alkoholu przekracza średnią o 123%.

W niektórych obiektach turystycznych możliwe jest płacenie euro, jednak dominującą walutą w Islandii jest korona islandzka, dlatego powinieneś przygotować sobie dużo wymienionej gotówki lub założyć konto Revolut. Jest to wygodna opcja umożliwiająca natychmiastową wymianę dowolnej waluty po najlepszym kursie, ponieważ jest to ten dostępny w internecie. Ponadto konto Revolut umożliwia Ci posiadanie karty fizycznej, za którą musisz wcześniej zapłacić i poczekać kilka tygodni, aż przyjdzie lub elektrycznej, do której masz dostęp od razu. Karta fizyczna umożliwia Ci darmowe wypłacanie gotówki w większości bankomatów. Wypłacanie elektroniczne, jest coraz bardziej popularne, i dostępne jest w coraz większej ilości bankomatów na całym świecie. Przed wyjazdem warto, żebyś przemyślał jaka opcja płacenia, będzie dla Ciebie wygodniejsza.

Jak się dostać do Reykjaviku?

Do Reykjaviku dostaniesz się bezpośrednim lotem z Warszawy na lotnisko Keflavík. Port lotniczy położony jest w zachodniej części półwyspu Reykjanes. Oddalony jest około 50 kilometrów od stolicy kraju. To ile zapłacisz za bilety, zależy od sezonu, jaki wybierzesz. Najtańsze bilety kupisz w styczniu, a lot w obie strony wyniesie Cię około 770 złotych. Wzrost cen można zaobserwować w czerwcu, kiedy zaczyna się sezon letni. Zapłacisz wtedy nawet do 1200 złotych za podróż w dwie strony.

Jednak z racji tego, że lotnisko jest położone kawałek od Reykjaviku, będziesz musiał dostać się jakoś do samej stolicy. Najczęstszym wyborem turystów jest podróż wynajętym autem, która zajmuje około 45 minut. Jest to wygodna opcja, ponieważ nie będziesz musiał przejmować się problemem z dojazdem do różnych atrakcji oddalonych od miasta oraz powrotem na lotnisko podczas wylotu z Islandii. Przy samym porcie lotniczym znajduje się wiele wypożyczalni. Możesz również wypożyczyć samochód z miejsca znajdującego się poza obszarem lotniska. W takim wypadku do twojego pojazdu odwiezie Cię autobus zajmujący się odbiorem takich turystów lub pracownik wypożyczalni. Firmy działające z dala od portu lotniczego mają bardzo często lepsze oferty ubezpieczeń oraz korzystniejsze ceny. Przed wakacyjnym wyjazdem warto, żebyś poszukał najlepszej opcji dla siebie. Nie zapomnij o sprawdzeniu warunków odbioru i zwrotu auta. Bardzo często loty są o późnych godzinach, dlatego warto dowiedzieć się, czy możesz zwrócić pojazd w nocy.

Reykjavik atrakcje, Islandia

Drugą opcją przejazdu między Keflavíkiem a Reykjavikiem jest podróż autobusem. Cena przejazdu autobusem Flybus wynosi około 2700 koron islandzkich, czyli 83 złote. Pojazd zatrzymuje się na dworcu głównym stolicy oraz pod hotelami Viking w Hafnarfjörður i Aktu Taktu w Garðabær. Przejazd między portem lotniczym, a Rejkjavikiem oferuje również firma Airport Express, a cena biletu wynosi około 74 złote. Możliwa jest również podróż autobusem miejskim nr 55.

Kiedy najlepiej wybrać się do Reykjaviku?

Na Islandii występują cztery pory roku, jednak znacznie różnią się od tych, które znamy z Polski. Latem mogą wystąpić tam warunki typowe dla jesieni, a zimą w ciągu jednego dnia możemy zaobserwować wszystkie pory roku. Pogoda w Islandii jest bardzo zmienna i momentami nieprzewidywalna. Miejscowi mieszkańcy mówią, iż najlepiej wybrać się do Islandii w nasze lato, między czerwcem a sierpniem. Jest wtedy zdecydowanie najcieplej, a dni są długie. Co prawda na tyle długie, że się praktycznie nie kończą. Może to spowodować rozregulowanie biologicznego zegara, ponieważ słońce w czerwcu chowa się za horyzont na zaledwie dwie godziny. Niestety nie będziesz miał też okazji zobaczyć pięknych Islandzkich nocy i zorzy polarnej. Mimo wszystko jest to okres najkorzystniejszy pod względem stałości pogody i najbardziej przystosowany do turystów. W okresie letnim możesz również skorzystać z rejsu w celu obserwowania maskonurów. W drugiej połowie sierpnia wylatują one już do cieplejszych krajów. Okres zimowy jednak ma również swoje plusy jak na przykład niższe ceny lotów, mniejsza ilość turystów czy możliwość obserwowania nocnego nieba i zorz polarnych.

Wakacje w Reykjaviku nie będą co prawda dobrym wyborem dla osób potrzebujących wypoczynku w pełnym słońcu. Będą jednak niezapomnianym przeżyciem dla fanów pięknych widoków, zachwycającej natury oraz skandynawskich klimatów. Wybierz się w podróż do tej mroźnej lodowej krainy i poznaj na żywo cudną Islandię.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds