Search The Query
Search

Hallgrímskirkja – druga najwyższa budowla na Islandii. Świątynia luterańska w Reykjavíku!

hallgrímskirkja, islanda

Nietypowy, wysoki budynek, który dominuje nad panoramą stolicy Islandii. Hallgrímskirkja, czyli luterański kościół, położony w centrum Reykjavíku jeszcze zanim powstał budził kontrowersje. Obecnie jest to atrakcja masowo odwiedzana przez turystów i jeden z najpopularniejszych obiektów na Islandii. Sprawdź, jak powstała świątynia i co zobaczyć w jej wnętrzach!

Historia świątyni

Hallgrímskirkja to luterański kościół, znajdujący się w Reykjavíku, czyli stolicy Islandii. Autorem projektu gmachu jest Islandczyk Guðjón Samúelsson. Architekt wygrał konkurs na projekt świątyni, zorganizowany przez islandzki parlament w 1929 roku. Osiem lat później projekt Samúelssona został zatwierdzony i rozpoczęto konstrukcję kościoła. Świątynię, która jest w stanie zmieścić w swoich murach aż 1200 wiernych budowano przez 41 lat. Guðjón Samúelsson był wówczas głównym architektem państwowym słynącym z nawiązań do miejscowych krajobrazów. Tak też było w przypadku projektu luterańskiego kościoła, który swoim kształtem miał przypominać islandzkie klify bazaltowe i lodowce.

Świątynia mierzy niemal 75 metrów, stanowiąc drugi pod względem wysokości budynek na Islandii. Nazwa budynku została nadana na cześć luterańskiego duchownego i poety Hallgrímura Péturssona, twórcy pieśni pasyjnych, które do tej pory są wykonywane podczas Wielkiego Postu. Już w trakcie budowy świątyni jej bryła była krytykowana – budynkowi zarzucano niespójność, mieszankę różnych stylów architektonicznych oraz staroświecki wygląd. Nie zmienia to jednak faktu, że współcześnie Hallgrímskirkja stanowi nie tylko miejsce kultu, ale również atrakcję turystyczną i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Reykjavíku. Luterańska świątynia potrafi zachwycić niejednoznaczną architekturą, nawiązującą do nordyckich krajobrazów.

hallgrímskirkja świątynia

Jak dojechać do Hallgrímskirkja?

Kościół mieści się na wzgórzu w centrum Reykjavíku i jest widoczny z niemal każdego punktu miasta, dzięki czemu dojazd do atrakcji nie powinien stanowić problemu. W stolicy Islandii turystom najwygodniej będzie poruszać się pieszo lub komunikacją miejską. W pobliżu Hallgrímskirkja znajduje się przystanek Barónsstígur, do którego dojedziesz liniami autobusowymi o numerach 5 i 15. Z przystanku bez problemu dotrzesz do kościoła pieszo, a droga nie powinna zająć Ci więcej niż 5 minut. Jeśli po Islandii zamierzasz poruszać się samochodem, w pobliżu kościoła odnajdziesz kilka parkingów. Najbliżej atrakcji turystycznej, przy skrzyżowaniu ulic Eiriksgata i Snorrabraut znajduje się bezpłatny plac postojowy, jednak zazwyczaj jest on bardzo zatłoczony i trudno o znalezienie wolnego miejsca. Nieco dalej są położone parkingi płatne, na których bez większych problemów będziesz mógł zostawić swój pojazd.

Zwiedzanie Hallgrímskirkja

Wejście do niezwykłej budowli jest darmowe. Według informacji, zamieszczonych na oficjalnej stronie obiektu, zwiedzanie kościoła jest możliwe od 1 października do końca kwietnia w godzinach od 10:00 do 17:00. Sprawa wygląda inaczej w przypadku wieży widokowej świątyni, na którą wstęp jest płatny, jednak o tym nieco później. Należy pamiętać, że Hallgrímskirkja to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i kościół, w którym regularnie odbywają się msze oraz ceremonie. W trakcie ich trwania świątynia pozostaje zamknięta dla turystów. Co więcej, w kościele organizowane są liczne koncerty organowe, na które wstęp jest możliwy jedynie za okazaniem wcześniej zakupionego biletu.

Charakterystyka budowli

Jak zostało już wspomniane, kształt bryły luterańskiego kościoła był inspirowany islandzkim krajobrazem. Fasada budynku stanowi nawiązanie do charakterystycznych dla Islandii klifów bazaltowych, będąc jednocześnie elementem zbliżonym do estetyki modernizmu. Hallgrímskirkja to największa świątynia w kraju. Elementem, który przykuwa uwagę jest strzelista wieża kościelna, na której znajdują się zegar oraz dzwonnica.

hallgrímskirkja organy

Wnętrze kościoła

Wnętrze świątyni jest raczej surowe i utrzymane w jednolitej, chłodnej kolorystyce, co jest charakterystyczną cechą kościołów luterańskich. Elementem, który nieustannie zachwyca zwiedzających są organy piszczałkowe imponujących rozmiarów, stworzone przez cenionego niemieckiego organmistrza Johannesa Klaisa z Bonn. Instrument, ważący aż 25 ton, imponuje nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim dźwiękami, dlatego niezwykłym doświadczeniem będzie udział w jednym z wielu koncertów, organizowanych w islandzkiej świątyni. Ciekawym elementem wyposażenia wnętrz jest chrzcielnica, którą w całości wykonano z naturalnych surowców – bazaltu, pochodzącego z Islandii oraz czeskiego kryształu.

Najlepszy punkt widokowy na miasto

Budynek kościoła, umiejscowiony w centrum miasta na wzniesieniu sam w sobie jest świetnym punktem orientacyjnym Reykjavíku. Dodatkową atrakcję w postaci tarasu widokowego na imponującą panoramę miasta stanowi wieża kościelna. Co ciekawe, znajdują się w niej trzy dzwony, których nazwy upamiętniają luterańskiego poetę, jego żonę oraz córkę. Aby dostać się do punktu widokowego, konieczne jest skorzystanie z windy. Za bilet wstępu dla dorosłych należy zapłacić 8 euro, natomiast wejście dla dzieci od 7 do 16 lat kosztuje 1 euro. Dodatkowo obowiązują zniżki dla seniorów (powyżej 67 roku życia), studentów oraz osób z niepełnosprawnością. Wieża zegarowa jest otwarta dla zwiedzających od października do końca kwietnia w godzinach 10:00-16:30.

Pomnik Leifa Erikssona

Przed kościołem znajduje się pomnik, który władze Islandii otrzymały od Stanów Zjednoczonych z okazji tysiąclecia islandzkiego parlamentu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy świątyni. Posąg przedstawia Leifa Erikssona – jednego z najsłynniejszych wikingów w krajach nordyckich. Miał on niemal 500 lat przed Krzysztofem Kolumbem stanąć jako pierwszy Europejczyk na ziemiach Ameryki Północnej.

Warto zobaczyć Hallgrímskirkja nie tylko ze względu na to, że jest to największa świątynia na Islandii. Miłośników architektury z pewnością zaciekawi jej niejednoznaczna bryła, a kościelna wieża pozwoli obserwować imponującą panoramę miasta turystom, którzy nie są zainteresowani architekturą sakralną.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds