Wycieczki na pustynię stanowią jedną z najczęściej wybieranych atrakcji turystycznych. Nie ma w tym nic dziwnego – wyróżniają się suchym i gorącym klimatem zwrotnikowym oraz ubogą roślinnością. Prezentują się naprawdę spektakularnie i robią wrażenie. Jedną z częściej odwiedzanych pustyni jest Atacama. Czym się charakteryzuje oraz gdzie leży?
Gdzie leży pustynia Atacama?
Pustynia Atacama położona jest w północnej części Chile, a konkretnie w San Pedro. Jest jedyną pustynią Ameryki Południowej. Ciągnie się wzdłuż Chile na długości aż 900 kilometrów. W bezpośrednim sąsiedztwie tej Pustyni znajdują się ogromne powierzchnie zajęte również przez obszary o charakterze pustynnym. W zachodnim kierunku Atacama przechodzi w pustynię wysokogórską. Jej częścią jest także Cordillera Domeyko, czyli pasmo górskie, którego szczyty wznoszą się do wysokości 4260 metrów n.p.m.
Jak dotrzeć na pustynię Atacama?
Na chilijską pustynię najłatwiej jest dostać się samolotem. Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do San Pedro. Najbliższym lotniskiem jest Calama, jednak w pobliżu znajdziemy ich znacznie więcej – lotnisko Caye Caulker (20 km), Belize City Municipal (50 km) czy lotnisko Corozal (70 km). Do Calamy możemy wylecieć z m.in. z Warszawy, Katowic, Wrocławia czy Krakowa. Taki lot wiąże się zazwyczaj z dwoma lub trzema przesiadkami.
Zwiedzanie pustyni Atakama
Najsuchsza pustynia świata oferuje nam wiele możliwości – jej zwiedzanie jest więc czystą przyjemnością. W mieście znajdziemy wypożyczalnie samochodów oraz rowerów, możemy więc skorzystać z którejś z tych opcji, aby móc poruszać się po Atakamie. Kolejną możliwością jest również podróżowanie autobusem. Możemy pustynię zwiedzać także pieszo, jeśli nocujemy w samym San Pedro de Atacama.
Salar De Atacama
Salar de Atacama to solnisko, drugie tuż po Salar de Uyuni najbardziej płaskie miejsce na świecie. Mieści się w Andach Środkowych, na płaskowyżu Puna de Atacama na wysokości ok. 2400 m. Znajdują się tam niewielkie jeziora, a także złoża soli kamiennej, soli potasowo-magnezowej oraz litu. Nic więc dziwnego w tym, że nosi miano słonej pustyni w Chile.
San Pedro de Atacama
Jak już wcześniej wspomniano, San Pedro de Atacama jest miastem w Chile, mieszczącym się w regionie Antofagasta, w prowincji El Loa. Nie jest to wielka miejscowość, jednak znajdziemy w niej m.in. obserwatorium ALMA czy wiele ciekawych krajobrazów.
Dolina Księżycowa
Pustynia w Chile oferuje nam wiele zjawiskowych, wartych odwiedzenia miejsc. Jednym z nich jest Dolina Księżycowa (Valle de la Luna). Nazwę tą zawdzięcza krajobrazowi jak z księżyca – surowe skały, wyschnięta ziemia bez roślinności oraz zwierząt. Dolina Księżycowa znajduje się około 10 km od San Pedro – można do niej dojechać rowerem, samochodem, a także dojść pieszo. Wejście do Doliny Księżycowej jest oznaczone i płatne – nie jest to jednak wysoki koszt, wynosi około 17,50 zł.
Dolina Śmierci
Kolejną ciekawą atrakcją oferowaną przez pustynię w Chile jest Dolina Śmierci (Valle de la Muerte), zwana także Doliną Marsa. Znajduje się ona blisko San Pedro de Atacama i jest najsuchszym miejscem w paśmie górskim Cordillera de la Sal. Wbrew pozorom, nazwa ta nie wzięła się z faktu, iż nie ma tu życia – był to czysty przypadek. Dolina ta pokryta jest nierównymi i zwietrzałymi formacjami skalnymi, a także piaskowymi wydmami. Miejsce te pozwala jeździć na sandboardzie, który jest świetną, letnią alternatywą dla jazdy na snowboardzie.
Gejzery El Tatio
Kolejnym wspaniałym miejscem są gejzery El Tatio. To najwyżej położone pole gejzerów na świecie – znajduje się aż 4300 m n.p.m. Gejzery prezentują się najpiękniej przed wschodem słońca. W kłębach pary wydobywają się wówczas promienie wschodzącego słońca oraz tworzą przepiękne refleksy świetlne, dzięki którym cała okolica przypomina krajobraz obcej planety. O wschodzie słońca, w ciągu kilkudziesięciu minut temperatura powietrza wzrasta z około -10 stopni Celsjusza do około 20 stopni. Dotarcie do tego miejsca może trochę zająć – jest ono oddalone od San Pedro de Atacama o blisko 95 km. Do gejzerów możemy dostać się zarówno samochodem, jak i busem.
Wąwóz Gautin
Wąwóz Gautin położony jest około 40 km od San Pedro. Jest to kilkumetrowy jar, z płynącą w dole rzeką oraz pięknymi, licznymi kaktusami, które mierzą nawet do kilku metrów. Jest to wspaniałe miejsce, które pozwala odczuć różnorodność Atacamy. Temperatura wody jest przyjemna i ciepła, a głęboki na kilkadziesiąt metrów jar wypełniony zielenią, odświeża cały ten krajobraz. Rzeka świetnie nadaje się do kąpieli. Wąwóz Gautin jest zdecydowanie jednym z ciekawszych miejsc, które naprawdę warto odwiedzić podczas podróży do Atacamy. Widoki, które zapewnia, są niepowtarzalne.
Fauna i flora Atakamy
Pomimo tego, że Atacama jest bardzo suchym obszarem, mieszka na nim wiele zwierząt. Są to m.in. wiskacze, lisy andyjskie, wikunie, lamy i inne zwierzęta pustynne. Lamy często służą tutaj jako środek transportu. Zwierzęta na pustyni nie są rzadko spotykane, jak myśli wiele osób.
Atacama jest pustynią piaszczystą i kamienistą. Występują w tym obszarze nieliczne rośliny korzystające z nawilżonej rosą powierzchniowej warstwy gleby, a także porosty, które czerpią wodę bezpośrednio z mgły. Całość urozmaicają kolczaste krzewy w tym krzewy jojoby, a także zarośla jukki, agaw i opuncji. Na pustyni znajdziemy również kaktusy. Jeśli chodzi o złoża mineralne, na pustyni znajdują się m.in. złoża rudy żelaza i miedzi, nitratynu, złota, srebra, kobaltu czy soli kamiennej.
Obserwatorium ALMA
Obserwatorium ALMA mieści się wysoko na płaskowyżu Chajnantor w Andach Chilijskich. Astronomowie znaleźli niemal bezkonkurencyjne warunki do obserwacji. ALMA oferuje m.in. teleskop o rewolucyjnym projekcie, utworzonym z 66 precyzyjnych anten, które pracują na długościach fali od 0,3 do 9,6 mm. ALMA umożliwia astronomom obserwację najchłodniejszych i najbardziej odległych obiektów we Wszechświecie, z dużą czułością i rozdzielczością. Pustynia Atacama to wyjątkowe miejsce, które gwarantuje nam wspaniałe przeżycia. Obserwatorium ALMA jest jednym z nich.