Search The Query
Search

Plac Świętego Marka – wszystko, co musisz wiedzieć o największym i najważniejszym placu w Wenecji

Plac Świętego Marka

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Wenecja to jedno z najbardziej popularnych miast włoskich na świecie. Obecnie jedna z najbardziej obleganych destynacji turystycznych, była najważniejszym miastem portowym we Włoszech. Atrakcje, jakie oferuje to nie tylko kunsztownie wykonane maski i romantyczny rejs gondolą, ale też piękna architektura. Jednym z symboli Wenecji jest tętniący życiem plac świętego Marka, który zachwyci swoimi tajemnicami nawet najbardziej wymagających turystów. Odkryj plac Świętego Marka w Wenecji!

Plac Świętego Marka – kilka słów o historii

Plac nazywany jest sercem Wenecji i od IX wieku stanowi jeden z jej najważniejszych elementów. Początkowo plac był podzielony na pół przez przepływający kanał. Większa część skupiona była wokół najsłynniejszej weneckiej świątyni – Bazyliki Św. Marka, druga była terenem wykorzystanym przez zakon św. Zachariasza jako sad. Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie XII. To właśnie wtedy wybuchł słynny konflikt między panującym papieżem Aleksandrem III a niemieckim cesarzem Fryderykiem I Barbarossą. Spór dotyczący posiadłości ziemskich został zakończony w 1177 roku właśnie w Wenecji. W ramach przygotowań do spotkania plac Św. Marka przebudowano do kształtu, w jakim można go podziwiać dzisiaj. Do placu przylega równie imponująca Piazetta San Marco, czyli placyk wenecki stanowiący przedsionek do głównego terenu. Na nim można znaleźć imponujący Pałac Dożów oraz dwie monumentalne kolumny – symbole dwóch patronów Wenecji – św. Teodora oraz skrzydlatego lwa symbolizującego Św. Marka.

Większość budynków okalających plac została wzniesiona w XVI wieku oraz w XVIII wieku za czasów Napoleona, który określił plac św. Marka jako „najpiękniejszy salon Europy”.

Plac Świętego Marka historia

Spacer po zabytkach na Placu św. Marka

Poza zachwycającą Bazyliką Św. Marka plac zachęca do odwiedzenia innych licznych atrakcji. Jest nim zaprojektowany w XVI Pałac Dożów, Dzwonnica św. Marka wysoka na ponad 98 metrów, Prokurcje, które pod swoimi arkadiami ochronią przed słońcem w towarzystwie najlepszej włoskiej kawy i pięknych weneckich wnętrz. Dla wielbicieli atrakcji historycznych dostępne jest Museo Correr, imponująca wieża zegarowa oraz słynny Most Westchnień.

Dzwonnica św. Marka

Zabytek jest najwyższym budynkiem w Wenecji o wysokości 98 metrów. Jest to budynek z rodzaju tzw. kampanili, czyli wieży kościelnej znajdującej się obok świątyni, a nie z nią zespolonej co jest charakterystyczne dla włoskiej architektury sakralnej. Innym przykładem takiej budowli jest Krzywa Wieża w Pizie. Podobnie jak plac Św. Marka została wzniesiona tuż obok świątyni w XII wieku. Przechodziła wiele remontów oraz modyfikacji. Jedną z nich jest dodany do dzwonnic wiatrowskaz w postaci Michała Archanioła czy wybudowana przez słynnego włoskiego architekta Jacopo Sansovino loggetta. W czasach Republiki Weneckiej wieża służyła jako latarnia morska.

W związku ze swoją wysokością wieża często ściągała pioruny, które były przyczyną licznych pożarów. Zła konserwacja i zaniedbanie doprowadzało zabytek do ruiny. Punktem kulminacyjnym w dziejach dzwonnicy było zawalenie się zabytku w kwietniu 1902 roku. Odbudowano ją w 1912 roku zgodnie z pierwowzorem. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, znacznie wpłynęło na wytrzymałość wieży, chroniąc ją przed zniszczeniami wynikającymi ze zjawisk atmosferycznych.

Bazylika św. Marka

Najważniejsza świątynia we włoskim mieście od wieków przyciąga licznych odwiedzających. Kiedyś była miejscem największych w mieście wydarzeń i spotkań, dziś olśniewa swoją zjawiskową architekturą. Wybudowana w IX wieku za czasów panowania doży Angelo Partizipacio przeszła liczne remonty i modyfikacje. To, czym dzisiaj zachęca do odwiedzin to przede wszystkim kunsztownie wykonane łuki, które dodatkowo ozdobione są malowidłami przedstawiającymi św. Marka oraz Chrystusa. Z zewnątrz można podziwiać liczne płaskorzeźby, oraz romańskie portale z akcentami nawiązującymi do patrona Wenecji. Eklektyczny styl świątyni i wiele elementów estetycznie przypominających różne zakątki świata, bazylika zawdzięcza postanowieniu doży Domenico Selvo, który nakazał wszystkim podróżującym do Wenecji, przywożenie podarunku dla świątyni. Wnętrze zachwyci najbardziej wymagających wielbicieli włoskiej sztuki, dzięki mozaikom, jakie prezentują się na sklepieniu. Odwiedzając Wenecję, bez wątpienia nie można ominąć tego pomnika włoskiej architektury.

Pałac Dożów

Jednym z najbardziej znanych budynków w Wenecji jest Pałac Dożów. Znajdujący się na placu św. Marka pałac służył jako siedziba weneckich władców za czasów zarówno Republiki Weneckiej jak w czasach okupacji miasta przez Austriaków czy Francuzów. Wybudowany został w IX wieku na miejscu zamku wcześniej wzniesionego przez Cesarstwo Bizantyńskie. Od 916 roku służył jako mieszkanie dożów, jak i innych weneckich urzędników, których dopiero w XII wieku przeniesiono do znajdującego się obok budynku – Starej Prokurcji. Dzisiaj pałac pełni rolę muzeum, w którym możemy podziwiać postacie ponad siedemdziesięciu dożów, którzy władali Wenecją w przeszłości. Dodatkowo zwiedzający mogą zobaczyć pracę wielkich architektów oraz malarzy jak Paolo Veronese czy Jacopo Tintoretto. Pałac Dożów to też wyjątkowe dzieło architektury. Liczne loggie, arkady i attyki stworzone na przestrzeni wieków są wyjątkowym przykładem historycznego stylu budownictwa.

Plac Świętego Marka Pałac dożów

Most Westchnień – położony tuż obok Placu św. Marka

Wenecki most jest jednym z najbardziej znanych zabytkowych mostów w Europie. Powstał w XVII wieku za czasów weneckiego doży Marino Grimaniego, którego herb można znaleźć jako jedna z ozdób mostu. Most został zbudowany za pomocą białego kamienia sprowadzonego z chorwackiej Istrii. Łączy on jedną ze ścian Pałacu Dożów z mieszczącym się obok więzieniem, a swoją nazwę zawdzięcza westchnieniom więźniów, którzy przez okno mieli spojrzeć ostatni raz na krajobraz miasta. Sławę zdobył dzięki brytyjskiemu poecie Lordowi Byronowi, który opisał zabytek w jednym ze swoich dzieł. Dziś jest jednym z najważniejszych zabytków włoskiego miasta.

Aqua Alta na Placu św. Marka

Aqua Alta oznacza po włosku wysoką wodę. Jest to termin określający wysokie przypływy w regionie gdzie leży Wenecja. Ze względu na to, że jest to jeden z najbardziej spektakularnych przypływów w Europie, wielu turystów przybywa do Wenecji właśnie w tym okresie. Dlaczego Wenecja jest zalewana? Wynika to z różnic ciśnienia atmosferycznego Adriatyku oraz wiatrów występujących w prowincji Veneto o nazwie sirocco, oraz bora. Najsilniej woda zalała Wenecję w drugiej połowie XX wieku, kiedy jej poziom wynosił 2 metry ponad normę. Najwięcej natomiast aqua alta zalała miasto pod koniec XX wieku w 1996 roku, kiedy liczba przypływów w mieście wyniosła ponad setkę. Najczęściej występuje on w okresie między jesienią a wiosną. Wyjątkowe zjawisko pozwala podziwiać czołowe atrakcje jak plac św. Marka zalane wodą. Jak mieszkańcy i turyści radzą sobie z przypływami? W poruszaniu się po Wenecji w czasie aqua alta pomagają passarelle – pomosty rozkładane na ten czas po zalanych dzielnicach. Umożliwiają one przejście w suche części włoskiego miasta.

Kawa na Placu św. Marka

Zachwycające zabytki i bazylika to nie jedyne atrakcje, jakie oferuje plac św. Marka. Wenecja to przede wszystkim pyszna kawa i wyjątkowe kawiarnie, które znajdziesz ukryte w łukach budynków Starej i Nowej Prokurcji. Kiedyś pełniły funkcje mieszkalne dla najważniejszych urzędników Wenecji, dzisiaj są miejscem, gdzie mieści się wiele lokali gastronomicznych. Najbardziej interesujące są istniejące od XVIII wieku weneckie kawiarnie. Najstarsza z nich Caffe Florian otwarta została w 1720 roku i funkcjonuje do dziś. Kolejne dwie to Caffe Quadri otwarta kilkadziesiąt lat po Caffe Florian oraz ulubiona kawiarnia wielu artystów – Caffe Lavena. Jest to obowiązkowy przystanek dla wszystkich smakoszy kawy oraz wielbicieli historycznego wystroju wnętrz. Kawiarnie oferują nie tylko najlepszej jakości włoską kawę, ale zachwycają swoim bogato zdobionym, barokowym wnętrzem.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds