Jeżeli tytuły „Miś Colargol”, „Plastusiowy Pamiętnik”, czy „Maurycy i Hawranek” nie są Ci obce, a godzina 19 kojarzy Ci się z zasiadaniem przed telewizorem na obejrzenie bajki, to odwiedzając Rzeszów, Muzeum Dobranocek to miejsce, które musisz zobaczyć. Masz tam szansę znów poczuć się jak za czasów dzieciństwa. Sprawdź sam, co jeszcze możesz tam odkryć!
Co to jest Muzeum Dobranocek?
Muzeum Dobranocek to miejsce, w którym możesz znaleźć mnóstwo pamiątek, związanych z popularnymi niegdyś dobranockami. Powstało ono dzięki zbiorom Wojciech Jamy, który zdecydował się na przekazanie ich samorządowi miejskiemu. Dzięki temu w 2009 roku, w Rzeszowie powstało Muzeum Dobranocek.
Znaleźć tam można wiele wystaw zarówno stałych, jak i czasowych, na których masz możliwość zobaczenia wielu przedmiotów związanych z takimi bajkami jak „Jacek i Agatka”, „Bolek i Lolek”, „Smerfy” czy „Pszczółka Maja”. Oprócz tego przez muzeum organizowane są różne wydarzenia kulturalnie czy warsztaty.
Zobacz także: Rzeszów – co warto zobaczyć w podkarpackim mieście?
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – jak się tam dostać?
Do Muzeum Dobranocek najlepiej wybrać się przy okazji zwiedzania rynku w Rzeszowie, ponieważ znajduje się ono w jego okolicy. Będąc na nim, skieruj się w stronę ulicy Adama Mickiewicza, a następnie idź prosto. Muzeum znajdziesz po przejściu kilkuset metrów po lewej stronie, zaraz obok Teatru Maska.
Dojazd do muzeum zapewnia większość linii komunikacji miejskiej, które przejeżdża przez przystanek Plac Wolności, z którego do muzeum jest około 700 metrów. Jeżeli podróżujesz samochodem, to wokół niego znajdują publiczne miejsca parkingowe, na których można pozostawić samochód na czas zwiedzania.
Ceny biletów i godziny otwarcia
Muzeum Dobranocek można zwiedzać praktycznie codziennie. Nie jest ono czynne jedynie w poniedziałek. W pozostałe dni jest otwarte od wtorku do piątku w godzinach 9:00-17:00 – w weekendy od godziny 10:00 do 18:00.
Ile musisz zapłacić za zwiedzanie Muzeum Dobranocek? Cennik biletów wskazuje, że za bilet normalny musisz zapłacić 12 złotych, a za ulgowy 6 złotych. Tańszy bilet przysługuje uczniom, studentom, a także emerytom oraz rencistom. Jeżeli chcesz skorzystać z usług przewodnika, to koszt indywidualnego oprowadzania wynosi 35 złotych; dla grup cena jest niższa i wynosi 25 złotych. Bilety możesz kupić zarówno online, jak i w kasie muzeum.
Zobacz także: Zamek Lubomirskich w Rzeszowie – wizyta w Zamku Lubomirskich
Wystawy stałe
W Muzeum Dobranocek w Rzeszowie znajdują się wystawy stałe, ale też czasowe. Na wystawach stałych znajduje się mnóstwo przedmiotów pochodzących z kolekcji Wojciecha Jamy, które związane są z dobranockami.
Jedną z ciekawszych rzeczy, które można tam znaleźć, są znajdujące się w gablotach oryginalne kukiełki, pochodzące z łódzkiego studia „Se-Ma-For”, które zajmowało się tworzeniem ówczesnych dobranocek. Zobaczysz tam postaci pochodzące z takich bajek jak „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Miś Uszatek” czy „Jacek i Agatka”.
Poza pacynkami znajdziesz tam także inne eksponaty. Znajdują się tam między innymi dekoracje oraz scenariusze znane z dobranocek. Oprócz przedmiotów związanych z kukiełkowymi bajkami możesz tam znaleźć także te, które dotyczą zagranicznych animowanych dobranocek, takich jak „Krecik” czy „Muminki”. Znajduje się tam też stanowisko rysownika. Masz także szansę zobaczyć oryginalne szkice z najpopularniejszych polskich animacji jak przykładowo „Bolek i Lolek” czy „Reksio”.
Oprócz przedmiotów, które związane są typowo z tworzeniem bajek, w muzeum możesz obejrzeć także ogromną ilość rzeczy powiązanych z dobranockami. Wśród eksponatów znajdziesz między innymi gry planszowe, komiksy czy winyle. Są tam również przedmioty używane na co dzień jak talerze czy szklanki, na których przedstawione są wizerunki najpopularniejszych postaci znanych z dobranocek.
Ciekawe projekty prowadzone przez muzeum
Poza wystawami, Muzeum Dobranocek zajmuje się także wieloma projektami. Są tam organizowane spotkania z twórcami animacji, a także liczne konkursy między innymi plastyczne czy filmowe. Podczas zwiedzania istnieje też możliwość wzięcia udziału w projekcjach dobranocek.
Muzeum angażuje się także w organizację warsztatów artystycznych czy lekcji muzealnych. Odbywają się one zarówno w budynku muzeum, jak i poza nim. Jednym z ciekawszych projektów są „Wędrujące Dobranocki”, czyli cykl wielu wydarzeń związanych z bajkami, takich jak na przykład integracyjne warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami czy objazdowe wystawy.
Jeżeli zastanawiasz się, co można robić w Rzeszowie, to Muzeum Dobranocek jest jednym z miejsc, które warto tam odwiedzić. Jest to atrakcja, która przypadnie do gustu zarówno najmłodszym, jak i osobom starszym.