Województwo warmińsko-mazurskie, położone w północno-wschodniej części kraju, to jeden z najczystszych i najpiękniejszych regionów w Polsce. Mazury to absolutnie wyjątkowa kraina – zarówno pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Jakie ciekawe i zaskakujące miejsca skrywają Mazury? Poznaj najpiękniejsze miejsca na Mazurach!
Mazury – kraina wielkich jezior
Mazury, zwane również Krainą Wielkich Jezior obejmują środkową część Pojezierza Mazurskiego. Region leży w Polsce północno-wschodniej i administracyjnie należy do województwa warmińsko-mazurskiego. Mazurskie jeziora to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych regionów krajobrazowych w Polsce, który stanowi idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych i letniego wypoczynku. Co sprawia, że Mazury cieszą się tak niebywałą popularnością? Bez wątpienia turystów z całego kraju i świata przyciągają tu co roku cudowne krajobrazy, bogactwo przyrody oraz niezliczona ilość jezior i lasów.
Jezioro Śniardwy – największe jezioro w Polsce
Jezioro Śniardwy jest największym jeziorem województwa warmińsko-mazurskiego oraz największym w całym kraju. Ma powierzchnię 114 km2, przy czym jest dość płytkie, bo jego głębokość wynosi jedynie 23,4 m. Śniardwy leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w dorzeczu Pisy. Jest połączone z jeziorami Bełdany i Mikołajskim oraz krótkim kanałem z jeziorem Łukajno. Na jeziorze znajduje się 8 wysp i liczne zatoki. Najbardziej znaną wyspą jest Czarci Ostrów, a najpiękniejszą bez wątpienia wyspa Kaczor. Stanowią one idealne miejsce na odpoczynek i biwak czy łowienie ryb. Z jeziorem związana jest również piękna znana legenda o dziewczynie rybaka uwięzionej w kamiennej skorupie.
Jezioro Mamry
Mamry, to drugi co do wielkości obszar wodny Warmii i Mazur, na terenie gminy Węgorzewo. Mamrami nazywanych jest sześć połączonych jezior Północne (określane też Właściwym), Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty i Dąbskie. Łącznie wszystkie zbiorniki mają powierzchnię około 10 tysięcy hektarów, co stanowi atrakcję turystyczną dla miłośników żeglarstwa. Na Mamrach znajdują się aż 33 wyspy, z których większość ma status rezerwatu. Obserwacja mieszkających na nich rzadko występujących ptaków może być ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych, połączoną z lekcją ekologii. Baza noclegowa na brzegach Mamry jest bardzo rozwinięta, wielu właścicieli mazurskich kompleksów, nastawionych jest na przyjmowanie rodzin z dziećmi.
Jezioro Jeziorak – najdłuższe jezioro w Polsce
Jeziorak to najdłuższy naturalny akwen w Polsce, trzecie co do wielkości w Krainie Tysiąca Jezior. Stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego. Otoczone jest pięknymi lasami i ma bogatą linię brzegową. Znajduje się na nim 16 urokliwych wysp, które umożliwiają obcowanie z tajemnicą natury i stanowią wyzwanie dla poszukiwaczy przygód. Jeziorak jest rajem dla miłośników sportów wodnych takich jak windsurfing, kitesurfing, kajakarstwo, żeglarstwo oraz miejsce sprzyjające fanom nurkowania. Nad jego brzegami atrakcją jest wypatrywanie bytujących tam czapli, kormoranów i żurawi.
Kotek Wielki – najmniejsze z wielkich jezior
Kotek Wielki jest najmniejszym akwenem na szlaku jezior Warmii i Mazur na odcinku od Giżycka do Mikołajek. Znajduje się w gminie Ryn, jest dość muliste i porośnięte szuwarami. Kotek Wielki jest ostoją dla ptactwa wodnego. Według niektórych źródeł wynosi od 16 do 42 hektarów, a jego maksymalna głębokość to zaledwie 3 metry. W miejscowości Zielony Lasek funkcjonuje jeden port, który pełni funkcję tranzytową między północną a południową częścią Mazur.
Największe atrakcje na Mazurach
Na Mazurach jest wiele niezwykłych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Niezmiernie trudno jest wskazać najważniejsze mazurskie atrakcje w jednym artykule, bo w istocie jest ich setki, jeśli nie tysiące! Te malownicze mazurskie tereny położone na skraju Polski, powinien zobaczyć każdy miłośnik historii czy wielbiciel przyrody i aktywnego wypoczynku.
Piramida w Rapie
Grobowiec pruskiej rodziny von Fahrenheid, popularnie zwany „piramidą w Rapie” jest jednym z bardziej niezwykłych obiektów, które można zobaczyć w północnej części Mazur. Ta ciekawa i zagadkowa budowla wznosi się wśród mazurskich lasów i według niektórych jest miejscem mocy o pozytywnym promieniowaniu. Podczas I i II wojny światowej grobowiec został zdewastowany przez Rosjan. Po 1945 r. nie został odbudowany i długo padał ofiarą wandali. Piramida w Rapie jest uważana za jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych na Mazurach i zabytek unikatowy w skali kraju.
Zobacz także: Piramida w Rapie – tajemnicza piramida na krańcu Polski
Krutynia
Krutynia jest przepiękną rzeką, w której żyje wiele gatunków ryb oraz raki, których obecność świadczy o czystości wody. Mówi się, że spływ rzeką Krutynia to najlepszy sposób na poznanie prawdziwych Mazur. Umożliwia on poznanie bogatej natury regionu – to jedna z największych atrakcji turystycznych na Warmii. Wśród rozległych lasów stanowiących Puszczę Piską z dala od miast znajduje się mała miejscowość Krutyń, w której zachowała się urocza, choć nieco chaotyczna mazurska drewniana zabudowa.
Muzeum Indian Ameryki Północnej w Spytkowie
Wśród mazurskich atrakcji znaleźć można również Muzeum Indian Ameryki Północnej. Mazurska osada Indian zlokalizowana została na trasie z Giżycka do Węgorzewa. Muzeum Indian w Spytkowie składa się z dwóch części. W pierwszej, w stuletnim kamiennym mazurskim budynku prezentowane są oryginalne indiańskie rękodzieła, stroje, broń i zabawki Indian. W drugiej części znajdują się oryginalne tipi i inne konstrukcje obrzędowe. Jest to ciekawe miejsce, które warto zobaczyć z dziećmi.
Puszcza Borecka
Mazury skrywają najlepsze miejsca do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Kompleks leśny Puszczy Boreckiej jest niezwykle cennym przyrodniczo zakątkiem w północno-wschodniej Polsce. Nazwa puszczy wywodzi się od miejscowości Borki. Piękno dzikiej przyrody przeplata się tu z bogactwem historii sięgającej VI wieku. W Puszczy Boreckiej na świeżym powietrzu występują duże ssaki takie jak żubr, łoś, jeleń, sarna czy dzik. Zobaczyć można również populację wilków liczącą około 10 osobników oraz parę rysi. Pobliskie jeziora zamieszkują rybitwy, żurawie czy płazy takie jak żaba moczarowa.
Wilczy Szaniec
Podróżując po Mazurach są miejsca, których nie można przegapić. Jedną z atrakcji Warmii są ruiny byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera o kryptonimie „Wilczy Szaniec”. Jest to miasteczko bunkrów na Mazurach otoczone lasem, jeziorami i bagnami. Ta najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera Hitlera, była w użyciu podczas II wojny światowej. Zlokalizowana w Gierłoży koło Kętrzyna kwatera, została wysadzona po niepowodzeniach i klęsce III Rzeszy. Dziś jest wspaniałą atrakcją, tłumnie odwiedzaną przez turystów.
Zobacz także: Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) – kwatera główna Hitlera na Mazurach
Kanał Mazurski
Historia Kanału Mazurskiego sięga XX wieku, kiedy Niemcy rozpoczęli jego budowę, aby mazurskie jeziora połączyć z rzeką Łyną, Pregołą i Morzem Bałtyckim. Ostatecznie budowę przerwano w 1942 roku i już nie wznowiono. Bez wątpienia jest on wart zobaczenia, choć jak dotąd nie stał się zbyt popularnym celem wycieczek – przebiega z dala od typowych tras turystycznych na Mazurach. Wielbiciele pieszych wypraw wędrują z Mokrego do Leśniewa wzdłuż kanału ścieżką wydeptaną wśród zarośli. To piękny, malowniczy szlak, którego początek znaleźć można przy moście u wylotu kanału Mamr.
Atrakcje dla dzieci – Mazury
Mazury to idealne miejsce na ciekawe i aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu z dziećmi w każdym wieku . Jeziora mazurskie zapewniają atrakcje w postaci kąpieli, żeglowania czy szaleństw przy brzegu. Kraina Wielkich Jezior jest wręcz stworzona na podróżowanie z dziećmi. Oferuje moc atrakcji takich jak Leśne Arboretum Warmii i Mazur, Mazurskie Zoo Safari koło miasta Giżycko, Aquasfera w Olsztynie, Park Mazurolandia i wiele więcej. Z nieco większymi dziećmi można przyjrzeć się historii udając się do Kętrzyna, aby zwiedzić miejsce polowej kwatery Hitlera.
Miejscowości na Mazurach, do których warto udać się na weekend
Mazurskie atrakcje skrywają również duże miasta, które co rok przyciągają tłumy turystów chętnych podziwiać ciekawe miejsca. Choć wakacje w mieście nie przekonują każdego, klimatyczne, mazurskie miejscowości gwarantują odpoczynek i dobrą zabawę.
Giżycko
Giżycko leży na północnym brzegu jeziora Niegocin i jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Mazurach. Miasto jest ważnym portem na szlaku Wielkich Jezior i może poszczycić się zdobyciem tytułu żeglarskiej stolicy Polski. Otaczają je trzy wspaniałe jeziora – Niegocin, Kisajno (Mamry) i Tajty. Z perspektywy turysty poszukującego aktywnego wypoczynku jest to idealne miejsce na wodne atrakcje, które dzięki położeniu miasta oferuje piaszczyste plaże i przystań żeglarską. Giżycko nie oferuje zbyt wiele atrakcji dla miłośników zwiedzania zabytków – całe historyczne stare miasto można poznać w jedno popołudnie.
Więcej czasu warto jednak zaplanować na wizytę w twierdzy Boyen lub na ewentualny spacer na wzgórze św. Brunona. Nieopodal twierdzy znajduje się park linowy Wiewiórka, który jest największą tego typu atrakcją na Mazurach. Na terenie parku znajduje się kilka tras z przeszkodami o różnej długości i poziomie trudności, 4 trasy przechodzą bezpośrednio nad jeziorem, co nawet u największych twardzieli potrafi wywołać gęsią skórkę. Kompleks dostosowany jest dla dzieci i dorosłych, więc to idealna atrakcja dla całej rodziny.
Jednym z symboli miasta jest zamek krzyżacki, który został przekształcony na wysokiej klasy hotel. Dzisiejszy zamek nie ma niestety wiele wspólnego ze średniowieczną budowlą. Ostatni oryginalny element zamku to leżący w południowo-zachodnim odcinku kompleksu dom zakonny. Zamek został rozebrany w XIX wieku, a w XX podjęto się jego rekonstrukcji. Podczas zwiedzania miasta warto zobaczyć efekty prac budowniczych, którym całkiem zgrabnie udało się odwzorować wygląd historycznego zamku.
Mazurskie krajobrazy najlepiej podziwiać z punktu widokowego wieży ciśnień, która w swych przestrzeniach mieści również muzeum. W kopule wieży mieści się taras wraz z kawiarnią. Z widokowego tarasu rozciąga się widok na Niegocin oraz okolicę. Warto odwiedzić ten 25 metrowy budynek i rozkoszować się pięknem krainy.
Olsztyn
Olsztyn jest stolicą Warmii, która zadowoli zarówno miłośników architektury, historii i natury. Miasto położone jest na Pojezierzu Olsztyńskim nad rzeką Łyną. Będąc na Mazurach warto zobaczyć, jakie ciekawe miejsca i atrakcje oferuje Olsztyn.
Najsłynniejszym mieszkańcem miasta był Mikołaj Kopernik. To właśnie tutaj, na olsztyńskim zamku napisał pierwszy rozdział O obrotach sfer niebieskich i pozostawił własnoręcznie wykonaną tablicę astronomiczną. W mieście jest mnóstwo miejsc i śladów wybitnego astronoma. Warto wybrać się na wycieczkę jego szlakiem i odwiedzić m.in. amfiteatr im. Czesława Niemena, w którym znajduje się ławeczka z Kopernikiem czy Park Zamkowy, w którym znaleźć można kilka rzeźb i popiersie sławnego astronoma. Jest to też idealne miejsce, aby odpocząć od miejskiego zgiełku.
Będąc w Olsztynie nie można przegapić centralnego punktu starówki miasta jakim jest Stary Ratusz (1624 r.). Jego elewacja ozdobiona jest w stylu gotyckim. Niegdyś ratusz był siedzibą Rady Miasta, dziś pełni funkcję Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Rynek skrywa również inne atrakcje, takie jak kolorowe kamienice, z których za najstarszą uważa się Dom Burmistrza. Wokół znajduje się wiele kawiarni oraz restauracji, w których tłumnie spotykają się turyści i mieszkańcy.
Zobacz także: Co warto zobaczyć w Olsztynie? Ciekawe miejsca i atrakcje
Po zwiedzeniu zabytków warto poświęcić trochę czasu na kontakt z naturą. Niezaprzeczalnie jeziora to największe atrakcje Olsztyna, największym i najgłębszym jest Ukiel, zwany również Krzywym. Składa się z czterech akwenów połączonych cieśninami. Tuż przy brzegu działa plaża miejska, przystań żeglarska, wiele hoteli i restauracji. Latem nad Ukielem tętni życie, działa wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, które zapewniają ciekawe i różnorodne atrakcje.
Mrągowo
Mrągowo jest położone w północnej części Polski nad jeziorem Czos na Mazurach. W sezonie letnim jest dość licznie odwiedzaną miejscowością, ponieważ odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne jak festiwale, koncerty, imprezy kulinarne czy Mazurska Noc Kabaretowa, na którą zapraszani są najlepsi kabareciarze z całej Polski.
Do mazurskiej miejscowości turystów przyciąga również jej położenie. Mrągowo leży pośród zieleni lasów i błękitu wód Pojezierza Mrągowskiego. Ciekawe i piękne miejsca takie jak parki, aleje, kwieciste łąki okalające miasto i urokliwa zabudowa kamieniczek to ostoja dla osób szukających miejsc na odpoczynek. Krajobraz miasta wzbogacają wzgórza morenowe oraz bajkowe wąwozy.
Mrągowo jest atrakcyjne turystycznie nie tylko ze względu na krajobrazy, ale również na ogrom rozrywki, bez względu na wiek. Odwiedzając to miasto na Mazurach warto zaplanować wycieczkę do Mrongoville, czyli westernowego miasteczka znajdującego się na przedmieściach. Dziki Zachód na Mazurach gwarantuje rozrywkę dla całej rodziny. Tuż obok jest też park linowy oraz Wioska Indiańska przybliżająca historię i tradycję rdzennych Amerykanów poprzez zabawę.
Fani wojskowych klimatów odnajdą się w Muzeum Sprzętu Wojskowego. Znajdą tu czołg czterech pancernych, kolekcję zabytkowych samochodów strażackich i wiele innych niezbędnych sprzętów i akcesoriów.
Gdzie jechać na Mazury?
Nieważne, czy planując wyjazd na Mazury poszukuje się klimatycznej, mazurskiej ostoi, czy tłumnych plaż i molo, każdy bez względu na wiek i zainteresowania odnajdzie tu miejsca dla siebie.
Osoby poszukujące spokoju i wyciszenia mogą cieszyć się świeżym powietrzem nad brzegiem jednej z wielu rzek, lub np. odwiedzić ciekawe zabytki znajdujące się w pobliżu. Zatrzymując się w Świętej Lipce lub okolicach jeziora Dejnowo można wybrać się do Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce. Ta niewielka i spokojna miejscowość co roku gości setki tysięcy turystów przyjeżdżających na Mazury. Sanktuarium często nazywane jest „Częstochową Północy”, z powodu licznych grup pielgrzymów.
W ostatnich latach jedną z najbardziej popularnych miejscowości na wypad nad Mazurskie jeziora stały się Mikołajki. Gwarantują one ciekawe miejsca, gdzie można nacieszyć się największymi atrakcjami regionu. Mikołajki dają duże możliwości jeśli chodzi o wypoczynek nad wodą i aktywne spędzanie czasu. Wakacje w miejscowości można spędzić zarówno w budżetowym miejscu, jak i luksusowym hotelu z własną mariną.
Sprawdzonym i lubianym miejscem jest również Ostróda, która należy do największych miast Mazur. Tutaj nikomu nie grozi nuda. W mieście podczas wakacji dużo się dzieje – od festiwali muzycznych po festiwal cyrkowy.