Wszystkie drogi we wspaniałej południowej prowincji Skania prowadzą do Malmo w Szwecji. Miasto jest idealnym połączeniem uroku starego świata i ultranowoczesnej kosmopolitycznej atmosfery. Malmo to tętniąca życiem mieszanka historycznej architektury, nowoczesnej kultury kawiarnianej i skandynawskiego designu. Sprawdź co warto zobaczyć w Malmo!
Malmo – przydatne informacje
Malmö – położone na dalekim południu Szwecji, tuż po drugiej stronie cieśniny Sund od Kopenhagi w Danii – jest trzecim co do wielkości miastem w kraju po Sztokholmie i Goteborgu. Wir różnorodności, mieszanka starego i nowego – Malmo to jedno z najbardziej eklektycznych miast w Skandynawii. Kręcące się drapacze chmur wznoszą się nad tętniącymi życiem wielowiekowymi placami, a skromne ceglane fasady kryją skarb nowoczesnej twórczości artystycznej.
Malmo – lotnisko
Skania to najbardziej zaludniona część Szwecji. Jest częścią regionu Öresund, który wraz z Kopenhagą stanowi największy obszar wzrostu w Skandynawii. Lotnisko w Malmö jest ważną częścią infrastruktury regionu Öresund. Dobrze rozwinięta infrastruktura ułatwia dotarcie na lotnisko w Malmo zarówno ze Szwecji, jak i Danii, niezależnie od tego, czy przyjeżdża się samochodem, czy korzysta z transportu publicznego. Autostrada prowadząca na lotnisko w Malmo łączy Szwecję z Danią przez most Öresund. Na lotnisko Malmo Sturup można dostać się bezpośrednio z wielu Polskich miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Katowice czy Kraków.
Czy w Malmo można czuć się bezpiecznie?
Szwecja jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. W rzeczywistości większość podróżnych nie musi brać pod uwagę żadnych kwestii bezpieczeństwa w Szwecji, o ile podejmują podstawowe środki ostrożności i kierują się zdrowym rozsądkiem, aby unikać oszustów, drobnych przestępców i złodziei.
Rzecz jasna Malmo nie jest pozbawione przestępczości, ale jest z pewnością bezpieczniejsze niż inne Europejskie miasta o tej wielkości. W podróży jednak zawsze należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, bo nawet w najbezpieczniejszym miejscu świata może dojść do przykrego incydentu.
Malmo – atrakcje
Malmo zachwyca zapierającymi dech w piersiach widokami, uprzejmością swoich mieszkańców oraz barwną architekturą. Jest prawdziwą miejską oazą dla miłośników dwóch kółek – stolica Skanii zyskała miano jednej z najbardziej przyjaznych rowerzystom – oferuje ponad 500 km tras rowerowych. Do zwiedzania najlepiej więc wybrać właśnie ten środek transportu. Co warto zobaczyć w Malmo?
Malmo – most nad Sundem
Most Malmo, rozsławiony na całym świecie dzięki szwedzko-duńskiemu hitowi telewizyjnemu „The Bridge”, to 8-kilometrowy most kolejowy i autostradowy, który biegnie z Malmo do Kopenhagi przez cieśninę Öresund. Wraz z rozwojem industrializacji i internacjonalizacji w Europie idea stałego połączenia stała się bardziej wygodna. Od początku XX wieku wysuwano propozycję połączenia, lecz brak finansowania i politycznego wsparcia powodował, że budowy wciąż nie rozpoczynano.
Dopiero pod koniec XX wieku, dzięki stabilnemu otoczeniu politycznemu i gospodarczemu Szwecji i Danii pod projekt położono nowe podwaliny. Ze strategicznego punktu widzenia rolę odegrało również położenie mostu w pobliżu lotniska w Kopenhadze. Łącząc Skanię i Zelandię most stworzył region liczący prawie 4 mln mieszkańców. Dzięki stałemu połączeniu życie po jednej stronie mostu i praca po drugiej jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Ratusz Malmo
Zabytkowy ratusz w Malmo został zbudowany w latach 1544–1547, w czasach, gdy Malmo było jednym z największych miast w Skandynawii. Dwupiętrowy budynek był największym ratuszem zbudowanym w XVI wieku. Obecną fasadę w stylu renesansu holenderskiego, ratusz otrzymał około 1860 roku w wyniku szeroko zakrojonych prac konserwatorskich.
Sklepione piwnice nadal wyglądają jak w średniowieczu, stropy górnych pięter ozdobiono misterną sztukaterią w XIX wieku. Sala Knuta została zaprojektowana na wzór Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego i służy do organizacji specjalnych wydarzeń i balów. Na tym samym piętrze znajduje się również ekskluzywna sala Bernadotte, która jest przeznaczona wyłącznie dla gości królewskich i dyplomatycznych.
Pildammsparken
Pildammsparken to park w Malmo, którego szczególna historia i neoklasyczny design sprawiają, że jest on wyjątkowy wśród parków Europy Północnej. W 1914 roku na terenie dzisiejszego Pildammsparken zorganizowano wystawę bałtycką. Po jej zakończeniu przystąpiono do planowania parku. Projekt opóźnił się z powodu głodu w okresie I wojny światowej, wtedy też teren parku wykorzystywany był pod uprawę ziemniaków.
Po wojnie postanowiono kontynuować planowanie i ostatecznie ukończono go w 1926 roku. Obecnie Pildammsparken jest domem dla zróżnicowanej populacji ptaków, a 1,5 kilometrowy chodnik wokół wielkiego stawu jest bardzo popularny wśród biegaczy. Latem łąka Tallriken jest często wykorzystywana na rodzinne pikniki, a w amfiteatrze odbywają się bezpłatne przedstawienia i koncerty.
Turning Torso
Absolutnie obowiązkowym punktem podczas pobytu w Malmo jest zobaczenie Turning Torso, czyli kultowego budynku hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy. Skręcony, wysoki wieżowiec jest centralnym punktem panoramy miasta i potrafi zainteresować tych, których zazwyczaj nie interesuje architektura. Turning Torso ma 190 metrów wysokości i 54 piętra. Jest uważany za najwyższy budynek mieszkalny w Szwecji, a nawet w Europie.
Inspiracją dla hiszpańskiego architekta było ludzkie ciało. Turning Torso znajduje się blisko morza i Daniaparken – betonowego parku na terenie dawnej fabryki Saaba, który jest kolejnym klejnotem nowoczesnej architektury i idealnym punktem wypadowym do kąpieli w morzu.
Malmo Saluhall
Malmo Saluhall to jedno z najpopularniejszych centrów gastronomicznych w mieście i doskonały przykład innowacyjnej szwedzkiej architektury. Targ spożywczy znajduje się w dawnej, pozbawionej dachu zajezdni w centrum miasta. Obecnie mieści około 20 restauratorów, sklepów i lokalnych producentów żywności. Można tu znaleźć wszystko, od tradycyjnej szwedzkiej kuchni po nowoczesną kuchnię międzynarodową. To idealne miejsce, aby cieszyć się industrialnym skandynawskim designem i doskonałym jedzeniem.
W Malmo Saluhall można zakupić lokalne produkty takie jak ręcznie robione kiełbaski, rzemieślniczy ser i ręcznie sortowane ziarna kawy – takie produkty są świetnym pomysłem na prezenty z podróży. Nie można przegapić również ręcznie robionych szwedzkich czekoladek, które wręcz rozpływają się w ustach. Na targu miłośnicy słodkości znajdą również bułeczki cynamonowe oraz inne pyszne, szwedzkie desery.
Biblioteka miejska w Malmo
Rozbudowa historycznej Biblioteki Miejskiej w Malmö zapewniła miastu otwartą, przyjazną i nowoczesną bibliotekę współdziałającą z naturą i otaczającym miastem. Dwa budynki razem tworzące Bibliotekę Miejską Malmo są wyjątkowo usytuowane w kierunku parku, gdzie duże oświetlone przestrzenie otwierają się na rzeźbiarskie drzewa i jezioro.
Bibliotekę Miejską w Malmo odwiedza każdego roku prawie milion odwiedzających i jest ona znana zarówno ze swojej pięknej architektury, jak i z tego, jak szuka nowych sposobów oferowania wiedzy i rozrywki w wielokulturowym mieście. Biblioteka posiada ponad 600 000 mediów: książki w około 60 różnych językach, czasopisma i gazety z całego świata, płyty CD, filmy, gry wideo i książki mówione.
Malmo – zwiedzanie Technology & Maritime Museum
Historycznie miasto Malmo było jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych i innowacyjnych w Szwecji, a muzeum prezentuje to dziedzictwo wraz z ogólną historią postępu naukowego. Muzeum Techniki prezentuje kilka stałych wystaw poświęconych silnikom, lotnictwu i nawigacji. Stała wystawa opowiada historię rozwoju Malmo od 1850 roku do dnia dzisiejszego, pokazując rozwój przemysłu i historię dużych firm w mieście, a także ich wpływ na codzienne życie jego mieszkańców.
W muzeum można posłuchać historii weteranów marynarki wojennej, którzy pełnią rolę przewodników po w pełni zachowanej łodzi podwodnej U3. Muzeum jest częścią kompleksu Malmo Museer, a bilet łączony zapewnia dostęp do wszystkich miejsc wystawowych.
Malmo – co zobaczyć w okolicy?
Malmo to małe, przyjazne miasto z dużym wyborem atrakcji kulturalnych. Obejmują one zwiedzanie parków w centrum miasta i spacery po pięknych brukowanych ulicach.
Stare Miasto to wyspa w sercu miasta, podzielona na dwie części: dzielnicę Gamla Väster na zachodzie, wypełnioną zabytkowymi budynkami oraz dzielnicę wschodnią, która została zrewitalizowana w latach 60. Wędrując malowniczymi uliczkami, nieuchronnie dociera się do Stortorget, najstarszego i największego placu w Malmo, otoczonego piękną XVI-wieczną architekturą. Stortorget pozostaje centrum aktywności i jest dobrym miejscem do orientacji podczas zwiedzania tej tętniącej życiem okolicy.
Jedną przecznicę na północny wschód od placu znajduje się najstarszy budynek w Malmo, czyli kościół św. Piotra. Ten XIV-wieczny gotycki kościół jest ceglanym arcydziełem, a jego sufity pokryte są jednymi z najlepszych późnośredniowiecznych malowideł w Skandynawii. Na południowy zachód od Stortorget znajduje się Lilla Torg z urokliwymi restauracjami, barami i kawiarniami – ulubione miejsce spotkań mieszkańców od ponad 500 lat.
Na południe od historycznego Lilla Torg, znajduje się Centrum Form / Projektowania. (Form / Design Center), kryjące się pod postacią starej kamienicy – to przestrzeń wystawiennicza celebrująca sztukę nowoczesną, design i architekturę, z uroczym dziedzińcem i kawiarnią.
Miłośnicy muzeów koniecznie muszą udać się do zamku Malmohus. Otoczona średniowieczną fosą forteca została zbudowana w połowie XVI wieku, co czyni ją najstarszym zachowanym renesansowym zamkiem w Skandynawii. Mieści się w nim akwarium, muzeum historii naturalnej, wystawy sztuki nordyckiej i różnorodne wystawy czasowe.
Malmo – ciekawostki
- Od czasu budowy mostu Öresund Malmo przeszło poważną transformację, tworząc nowe rozwiązania architektoniczne, wspierając nowe firmy biotechnologiczne i informatyczne oraz przyciągając studentów poprzez Uniwersytet w Malmo i inne instytucje szkolnictwa wyższego.
- Malmo jest trzecim co do wielkości miastem w Szwecji i domem dla ponad 300 tysięcy ludzi pochodzących z ponad 174 krajów, mówiących 150 różnymi językami.
- Założone pod koniec XIII wieku Malmo pierwotnie należało do Danii, a dopiero w 1658 roku stało się szwedzkie.
- Szwecja jest najbezpieczniejszym krajem na świecie dla podróżnych LGBTQ + i ma długą historię praw człowieka, która sięga dekryminalizacji homoseksualizmu w 1944 r.
- Średnia wieku mieszkańców Malmo wynosi 36 lat, a w całej Szwecji 41 lat.
- Przez całe lato Scena Letnia w Malmo oferuje bezpłatne imprezy kulturalne w całym mieście. Odbywa się tutaj rocznie ponad 150 imprez na 40 różnych scenach.
- Pogoda w Malmo jest nieco łagodniejsza niż w pozostałej części kraju, choć jest to dość wietrzne miasto.