Przejdź do treści
akcesoria do wspinaczki

Jakich akcesoriów potrzebujesz do wspinaczki?

Wspinaczka to jedna z najbardziej wymagających aktywności fizycznych. Aby była w pełni bezpieczna oraz komfortowa, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w pewne akcesoria – jest to ważne w szczególności dla osób mniej doświadczonych. Zebraliśmy listę przedmiotów, które z pewnością przydadzą się dla każdej osoby, która planuje wspinaczkę.

Akcesoria i sprzęt, czyli co należy uznać za must have

Odpowiednie buty

Buty wspinaczkowe nie muszą być ekstremalnie drogie, aby zapewnić komfort i ochronę. Przede wszystkim powinny być one wygodne oraz na tyle wytrzymałe, aby poradzić sobie z każdym wyzwaniem czekającym ich użytkownika. Jedną z lepszych propozycji są buty marki La Sportiva.

Kask

Dość oczywistą kwestią jest, że każda osoba planująca wspinaczkę powinna zaopatrzyć się w kask stanowiący swego rodzaju polisę ubezpieczeniową, gdyż ochroni głowę podczas ewentualnego poślizgnięcia się, uderzenia w skalną ścianę lub upadku. Posiadanie kasku jest szczególnie ważne podczas asekuracji, ponieważ jest ona najbardziej niebezpiecznym zajęciem podczas wspinaczki, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu.

Uprząż wspinaczkowa

Uprząż wspinaczkowa, podobnie jak kask, powinna stanowić podstawowy element wyposażenia. Jest ona bowiem punktem kontaktowym pomiędzy osobą wspinającą się, liną oraz osobą asekurującą. Istnieje co najmniej kilka typów uprzęży wspinaczkowych, jednak aby wybrać propozycję idealną dla siebie należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, m.in. rodzaj wspinaczki.

Liny wspinaczkowe

Wspinaczkę bez lin uprawiają tylko pojedyncze jednostki, w związku z czym jest to obowiązkowy element wyposażenia. W połączeniu z prawidłowym użyciem uprzęży wspinaczkowych, karabinków oraz przyrządów asekuracyjnych są w stanie ocalić ludzkie zdrowie, a nawet życie.

Karabinek

Wspomniany już wcześniej karabinek również stanowi jeden z podstawowych elementów, jeśli chodzi o akcesoria wspinaczkowe. Tak samo jak uprząż wspinaczkowa, liny oraz kask, mają na celu zapewnić ochronę osobie wspinającej się.

Dodatkowe akcesoria do wspinaczki

Oprócz obowiązkowych akcesoriów wspinaczkowych, można zaopatrzyć się również w przedmioty dodatkowe, które mogą ułatwić tę aktywność fizyczną. Do tego typu akcesoriów należą m.in.:

  • Magnezja (substancja zwiększająca tarcie; umożliwia pewne chwytanie);
  • Woreczek na magnezję;
  • Antypoślizgowe raki na buty;
  • Taśma wielofunkcyjna;
  • Obcinak do lin;
  • Rękawiczki wspinaczkowe;
  • Wałek/piłka do masażu (szczególnie przydatne podczas długich i wymagających wypraw).

Kiedy dodatkowe akcesoria są najbardziej przydatne?

Wybór odpowiednich akcesoriów zależy nie tylko od stopnia zaawansowania osoby wspinającej się, ale przede wszystkim – od samego rodzaju wspinaczki. W przypadku ścianek skałkowych potrzebne będą jedynie elementy obowiązkowe (kask, wygodne buty, liny, karabińczyk czy uprząż), natomiast w przypadku dłuższych wypraw odbywających się na świeżym powietrzu – należy już dołączyć do zestawu specjalistyczne buty, pakowny plecak czy magnezję, która znacznie ułatwi wspinaczkę.

Jak dokonać najlepszego wyboru?

Dobranie dobrych akcesoriów wspinaczkowych jest kluczowe. W tym celu najlepiej jest zapoznać się z opinią ekspertów. Dobrym sposobem może stać się także odwiedzenie najbliższego sklepu z akcesoriami wspinaczkowymi, gdzie można zasięgnąć informacji od osób posiadających doświadczenie w tym zakresie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.