Promieniowanie słoneczne ma ważne znaczenie dla naszego zdrowia, przede wszystkim za sprawą syntezy witaminy D, niezwykle ważnej dla kondycji naszych kości i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do szeregu negatywnych skutków. Wśród nich znajdują się przyspieszenie procesu starzenia się skóry, pojawianie się zmarszczek, przebarwień, a nawet nowotworów skóry. Jak zatem chronić się przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego? O czym należy pamiętać i czego należy się wystrzegać?
Negatywny wpływ promieniowania słonecznego na zdrowie
Promieniowanie słoneczne, choć niezbędne dla zdrowia i życia, związane jest także z pewnymi konsekwencjami, które mogą być niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Mowa tu przede wszystkim o uszkodzeniach skóry, które objawiają się jako przyspieszenie procesu starzenia, pojawienie się zmarszczek i przebarwień. Niekiedy negatywnym skutkiem promieniowania słonecznego mogą być również nowotwory skóry, w tym czerniak najgroźniejszy z nich. Nie można też pominąć wpływu promieniowania UV na wzrok. Zaćma czy degeneracja plamki żółtej, które są głównymi przyczynami utraty wzroku u osób starszych, często są wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej ochrony, nie tylko dla skóry, ale także dla oczu.
Jak zminimalizować negatywny wpływ promieniowania słonecznego na zdrowie?
Zaradzenie negatywnym skutkom promieniowania słonecznego nie jest specjalnie skomplikowane. Jednak z całą dozą pewności wymaga jednego – konsekwencji. Wśród kluczowych aspektów ochrony przeciwsłonecznej, można wymienić:
- – wybór odpowiedniej odzieży – najlepiej z przewiewnych materiałów (takich jak np. len czy bawełna), które nie powodują przegrzewania, a jednocześnie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza,
- – stosowanie kosmetyków z wysokim poziomem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) – tego typu produkty powinny na stałe zagościć w naszej codziennej pielęgnacji,
- – okulary przeciwsłoneczne – to nie tylko modny dodatek, ale również ważny aspekt ochrony wzroku przed promieniowaniem UVA i UVB,
- – ochronę głowy – często jest ona pomijana, chociaż niezwykle ważna. Głowę można zasłonić kapeluszem z szerokim rondem, czapką z daszkiem bądź chustką,
- – unikanie ekspozycji na słońce – w godzinach od 10.00 do 16.00, czyli wtedy kiedy promieniowanie UV jest najintensywniejsze, a także najbardziej szkodliwe.
Rola kosmetyków z SPF w ochronie przed promieniowaniem słonecznym
Kosmetyki z SPF (Sun Protection Factor) pełnią niezwykle istotną rolę w ochronie skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. To one tworzą pierwszą linię obrony przeciwko promieniom UVA i UVB, które mogą przyspieszać proces starzenia skóry, powodować przebarwienia i zwiększać ryzyko powstawania nowotworów skóry.
Kluczowe jest codzienne stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym, niezależnie od pogody i pory roku. Zasada ta dotyczy nie tylko kremów do twarzy, ale również balsamów do ciała, kremów do rąk czy balsamów do ust. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się produkty, które łączą w sobie właściwości odżywcze z ochronnymi, jak np. serum SPF 50. Sprawdzi się ono u osób o każdym typie skóry, w tym również wrażliwej i dojrzałej. Z powodzeniem można stosować je jako bazę pod makijaż.
Co istotne, bez względu na typ karnacji, każda osoba powinna chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV. Nawet ta o ciemnej karnacji, która rzadziej doświadcza poparzeń słonecznych, nie jest odporna na negatywne efekty długotrwałej ekspozycji na słońce, takie jak starzenie się skóry czy rak skóry. Z tego też powodu zaleca się stosowanie kosmetyków ochronnych z SPF 30 lub SPF 50. Jest to ważne zarówno latem, jak i zimą, kiedy zwykle nie zdajemy sobie sprawy ze szkodliwego wpływu promieniowania słonecznego.