Search The Query
Search

Fort Karola na Górze Ptak – przewodnik po Górach Stołowych

fort karola

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Ukryty pośród Gór Stołowych Fort Karola skrywa w swoich murach fascynującą historię. Odwiedź fortyfikację znajdującą się na Górze Ptak, wejdź na punkt widokowy i napawaj się piękną panoramą okolicy. Fort Karola będzie świetnym celem wycieczki w ciepłe wiosenne dni. Zwiedź pobliskie atrakcje, zdobądź kilka szczytów i poznaj zapierające dech Góry Stołowe!

Fort Karola – jak się tam dostać?

Fort Karola znajduje się w Karłowie, nieopodal Góry Ptak położonej 841 metrów n.p.m. Fortyfikacja otoczona jest pięknymi Górami Stołowymi. Dotrzesz do niej zielonym szlakiem prowadzącym z Lisiej Przełęczy. Znajduje się tam niewielki parking. W razie braku wolnych miejsc, w odległości 200 metrów położony jest kolejny. Przed szczytem prowadzącym do pozostałości po cytadeli musisz odbić z głównego szlaku w prawą stronę na nieoznakowaną ścieżkę. Przebycie trasy z parkingu do Fortu Karola zajmie Ci od 10 do 15 minut. By dotrzeć z powrotem na miejsce postojowe, musisz kierować się tą samą ścieżką.

Punkt widokowy

Wewnątrz portu znajduje się plac o wielkości 10 × 14 metrów. Poprowadzone z niego schodki biegną na platformę widokową, z której rozpościera się piękny widok na okolicę oraz Szczeliniec Wielki.

Jak i na czyją cześć powstał Fort Karola?

Fort Karola został wybudowany w 1790 roku z rozkazu pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II. Z założenia miała być to strażnica na granicy między Prusami a Austrią, z której chroniono drogę do Kudowy. Budowniczym fortyfikacji był Kapitan Bonawentura von Rauch. Nazwa fortu jest hołdem na cześć cesarza, króla Węgier i Czech oraz arcyksięcia Austrii, Karola VI Habsburga. Podczas budowy, do systemu obronnego twierdzy dołączono również będące fragmentem góry piaskowce.

Budowla była częścią szeregu twierdz oraz wspomagających je fortów i blokhauzów. Budowniczy, Bonawentura von Rauch wraz z sołtysem Karłowa, Franzem Pablem, planowali postawienie kolejnej podobnej do Fortu Karola cytadeli na Szczelińcu. Obie fortece miały być częścią systemu obronnego powiązanego z twierdzą znajdującą się we wsi Srebrna Góra. Budowniczy fortu w nagrodę za zasługi podczas budowy został mianowany majorem. Sołtys Karłowa został ogłoszony pierwszym przewodnikiem górskim w Polsce, który miał prawo do pobierania opłat. Ze względu na problemy na tle politycznym budowa Fortu Karola została przerwana i udostępniono go do zwiedzania. Cytadela została opuszczona w XIX wieku i z czasem zaczęła popadać w ruinę.

Co pozostało z fortyfikacji?

Do dziś ostał się bardzo niewielka cześć Fortu Karola. Zobaczyć możesz fragment muru z resztkami bramy i okien, schody prowadzące do platformy widokowej oraz resztki dziedzińca. Na platformie widokowej znajduje się wmurowany postument, na którym zaznaczono strony świata.

Zobacz także: 3 wyjątkowe miejsca w Karpaczu, które trzeba koniecznie zobaczyć!

Atrakcje w okolicy

W okolicy Fortu Karola znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jeśli jesteś zwolennikiem pieszych, górskich wycieczek, z pewnością spodobają Ci się propozycje pobliskich atrakcji.

W odległości zaledwie 15 minut samochodem znajduje się wejście na trasę turystyczną w Błędnych Skałach. Jest to niezwykle popularna atrakcja w tym regionie. Skalny Labirynt w Górach Stołowych przyciąga turystów z całej Polski. Ścieżka wiedzie przez wąskie korytarze pośród wyjątkowo uformowanych bloków skalnych. Zwiedzenie Błędnych Skał zajmuje około 40 minut. Normalny bilet wstępu kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6 złotych. Niedaleko wejścia na trasę turystyczną znajduje się bezpłatny parking.

Jeśli wybierasz się na wycieczkę w okolicę z młodszymi członkami rodziny, świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu będzie odwiedzenie Parku Dinozaurów w Karłowie. Na miejscu znajdziesz modele dinozaurów żyjących na Ziemi miliony lat temu, plac zabaw oraz kawiarnię.

Wycieczka do Fortu Karola będzie ciekawym urozmaiceniem podróży w okolice Błędnych Skał oraz Gór Stołowych. Panorama rozpościerająca się z punktu widokowego fortyfikacji będzie z pewnością niezapomnianym wspomnieniem oraz idealnym zwieńczeniem całej wycieczki w ten region.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds