Search The Query
Search

Chcesz pływać skuterem wodnym? Dowiedz się jak zdobyć patent motorowodny

Image

Lato w pełni, temperatury sięgają zenitu, wszyscy pędzą nad wodę. Jedni na plażę, inni pod żagle, a pozostali chcą poczuć wiatr we włosach uruchamiając silniki skuterów wodnych i rozbijając fale.

Plażowicze czasem narzekają na żeglarzy, którzy cumują na kąpieliskach. Żeglarze wytykają błędy motorowodniakom, którzy nie znają podstawowych zasad. A przecież można pogodzić przyjemność korzystania z uroków lata nad wodą dla wszystkich, szanować się nawzajem i przestać toczyć boje o swój kawałek plaży czy jeziora. Gdzie jest rozwiązanie? Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja.

Dlatego stawiamy na profesjonalne kursy żeglarskie, jak i motorowodne, wypuszczając na jeziora dobrze przygotowanych pasjonatów wiatru i wody. Sternik motorowodny to podstawowe, ale chyba najważniejsze uprawnienia w świecie motorowodnym, bo to tutaj uczymy podstaw, właściwych postaw i obowiązujących zasad. Chcesz pływać skuterem wodnym? Odpowiadamy na najważniejsze pytania: dlaczego potrzebny jest patent motorowodny, kto może przystąpić do kursu motorowodnego i jak wygląda szkolenie.

kurs motorowodny skuter

Patent motorowodny, to nic innego jak prawo jazdy na motorówkę. Podobnie, jak kierowcy mogą rozszerzać swoje kompetencje w zakresie uprawnień do prowadzenia pojazdów, tak i motorowodniacy mają szansę podnosić sobie poprzeczkę i zdobywać kolejne stopnie, potwierdzone ukończonymi kursami i zdanymi egzaminami motorowodnymi. Pozwalają one na prowadzenie coraz większych jednostek i podróżowanie na coraz bardziej oddalone od brzegu akweny. Ale, zanim wypłyniemy na morza i oceany, zapraszamy do budowania solidnych fundamentów.

Dlaczego potrzebujesz patentu motorowodnego do sterowania skuterem?

Osoby, które lubią sporty wodne i chętnie spędzają swój czas wolny w sposób aktywny, powinny zatroszczyć się o siebie i innych. Odpowiedzialne zachowanie na wodzie to podstawa, a posiadanie odpowiednich uprawnień daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko Tobie, ale także innym użytkownikom akwenu wodnego. Nauka prowadzenia skutera pod czujnym okiem odpowiednio przygotowanych instruktorów to inwestycja w zdrowie i szczęśliwy, bezwypadkowy czas wolny. Pamiętaj, jeśli jacht motorowy z silnikiem ma moc ponad 10 kW i osiąga prędkość powyżej 15 km/h, nie może być prowadzony przez osobę bez patentu sternika motorowodnego.

Kurs motorowodny skuter

Wbrew pozorom sterowanie skuterem nie jest łatwe. Sprzęt nie ma hamulca, pod sobą mamy dużą moc silnika, na wodzie dużo się dzieje, pływają różne jednostki, obowiązują określone zasady ruchu, trzeba wiele przewidywać, a nawet wskazana jest odpowiednia etykieta. Pierwszym stopniem do wtajemniczenia do świata motorowodnego jest patent sternika motorowodnego. Dzięki niemu możemy legalnie i bezpiecznie pływać jachtami motorowodnymi oraz skuterami wodnymi.

Jakie są warunki uzyskania patentu motorowodnego?

Na dobry start potrzebujesz oczywiście chęci i potrzeby doświadczenia czegoś nowego. Jeśli stoi za tym nie tylko silne marzenie, ale przy tym determinacja i odpowiedzialność, to tym bardziej wróży to sukces. Kurs motorowodny może ukończyć każda pełnoletnia osoba. Starsza młodzież też może zacząć swoją przygodę z prowadzeniem skutera. Wystarczy, że masz skończone 14 lat i przedstawisz zgodę rodzica.

Jak wygląda kurs na patent motorowodny i ile trwa?

Na realizację kursu motorowodnego musisz przeznaczyć 2-3 dni. Obejmuje on wykłady teoretyczne i zajęcia praktyczne na jeziorze. Wykłady teoretyczne obejmują: przepisy, wiadomości o jachtach, meteorologia i locja oraz podstawy ratownictwa wodnego. Do twojej dyspozycji przekazujemy również materiały edukacyjne – prezentacje oraz testy, żebyś mógł solidnie usystematyzować zdobytą wiedzę.

sternik motorowodny

Zajęcia praktyczne odbywają się na jachcie motorowym typu RIB oraz na skuterze wodnym Yamaha VX. Kurs na Sternika Motorowodnego to kilka godzin praktycznej nauki manewrowania jachtem motorowym, m.in.: manewr podejścia do człowieka, wejście w ślizg, podejście i odejście od nabrzeża. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy wykonują także prace bosmańskie z instruktorem lądowym. Kurs kończy się egzaminem na patent sternika motorowodnego, dzięki któremu będziesz mógł nie tylko bezpiecznie prowadzić skuter, ale także jacht motorowy.

Jakie uprawnienia zyskasz i czego nauczysz się na kursie?

Sternik Motorowodny to osoba, która posiada patent sternika motorowodnego, czyli dokument poświadczający, że dana osoba może obsługiwać jacht z napędem silnikowym lub skuter. Sternik musi być zaznajomiony z przepisami dotyczącymi obsługi jachtu, umieć bezpiecznie poruszać się po wodach śródlądowych albo morskich.

Dlatego w trakcie kursu motorowodnego zdobędziesz kluczową wiedzę w zakresie odpowiedzialnego sterowania sprzętem motorowodnym, tj. cumowanie, kotwiczenie, zapoznanie z infrastrukturą portową. Najważniejszym priorytetem kursu motorowodnego jest oczywiście wiedza praktyczna, czyli trening, trening i jeszcze raz trening! To właśnie podczas zajęć praktycznych zdobędziesz cenne umiejętności w zakresie bezpiecznego poruszania się skuterem.

Jeśli zdecydujesz się podejść do egzaminu na patent motorowodny i go pozytywnie zdasz, zyskasz możliwość pływania jachtami motorowymi po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz możliwość pływania jachtami motorowymi po wodach morskich nie dalej niż 2 mile morskie od brzegu w ciągu dnia. Pamiętaj, uzyskany patent jest dokumentem międzynarodowym i jest honorowany w innych krajach.

Kurs motorowodny w Warszawie i Zegrzu – gdzie możesz go odbyć?

W ofercie Sztorm Grupy mamy kilka kursów motorowodnych. Szkolimy nad Zalewem Zegrzyńskim, w Warszawie i na Śląsku. W skrócie możesz zdecydować się na kursy:

  • Sternik Motorowodny
  • Licencja na holowanie narciarza
  • Szkolenie motorowodne NEXT LEVEL

Jakie są dodatkowe licencje motorowodne?

Jeśli chcesz ciągnąć za motorówką narciarza wodnego czy wakeboard, koło, banana lub inną zabawkę do holowania ludzi, musisz mieć dodatkową licencję. Licencja na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających wymaga ukończenia 18 lat i posiadania przynajmniej patentu sternika motorowodnego. Aby uzyskać licencję, trzeba zdać egzamin na patent (część praktyczną i teoretyczną).

W Sztorm Grupie możesz zrobić kurs na Licencje na holowanie narciarza.

Kurs motorowodny - licencja na holowanie

Jak przygotować się i co zabrać na kurs?

Aby wziąć udział w kursie motorowodnym nie trzeba czynić specjalnych przygotowań. Wystarczy zarezerwować sobie trochę czasu, spakować odpowiednie rzeczy i hej w drogę, po przygodę! W przypadku kursów na sternika motorowodnego należy pamiętać o tym, że:

  1. Na zimną pogodę bierzemy odpowiednie ubranie: bielizna, polar, sweter, czapka, kurtka i spodnie od deszczu, rękawiczki, ciepłe buty, a na wodę – piankę.
  2. Na ciepłe bierzemy odpowiednie ubranie i dodatkowe akcesoria: spodenki, koszulka, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, wygodne buty typu adidasy, krem z filtrem UV ,a na wodę koszulkę z ochroną UV i szorty piankowe.
  3. Na deszczową pogodę zbieramy: sztormiak (lub płaszcz przeciwdeszczowy), spodnie i buty wodoszczelne, ewentualnie coś na przebranie
  4. Na wykładach teoretycznych mamy zawsze: zeszyt i długopis.
  5. Jesteśmy eko, polecamy zabrać także: bidon lub butelkę filtrującą.

Jakie są inne stopnie motorowodne?

Kolejne stopnie wtajemniczenia do świata motorowodnego to:

Motorowodny Sternik Morski, inaczej nazywany Starszym Sternikiem Motorowodnym, może prowadzić jachty motorowodne na śródlądziu bez ograniczeń. Na morzu zaś może prowadzić jachty o długości 18 metrów. Aby podejść do egzaminu trzeba spędzić 200 godzin na pokładzie jachtu, podczas minimum 2 rejsów. O patent Motorowodnego Sternika Morskiego mogą ubiegać się osoby po 18 roku życia.

Kapitan Motorowodny to najwyższy w Polsce patent motorowodny, który umożliwia prowadzenie jachtów motorowodnych bez ograniczeń. Do uzyskania tego stopnia wymagane jest odbycie 6 rejsów morskich o łącznej sumie 1200 godzin. Minimum 400 godzin to samodzielne prowadzenie jachtu motorowodnego o długości powyżej 7,5 metra, a także minimum jeden rejs trwający 100 godzin jachtem o długości powyżej 20 metrów oraz zawinięcie do minimum 2 portów o wodach pływowych.

To co, stajesz z nami za sterem i odpowiedzialnie dołączasz do świata motorowodniaków? Zapraszamy do szkoły żeglarstwa i sportów motorowodnych Sztorm Grupa nad Zegrzem, w Warszawie lub na Śląsku. Do zobaczenia!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds